Hlavička

Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit

20. 4. 2020

Esenciální oleje jsou velmi populární. Avšak většina společnosti vnímá esenciální oleje pouze jako příjemné vůně do bytu. Další skupina pak v nich vidí všespásné přírodní produkty, které můžeme nadužívat, jak se nám zachce. Propaganda používání esenciálních olejů způsoby, které nejsou bezpečné má bohužel mnoho zastánců.

Zásady bezpečnosti: Esenciální oleje jsou silné koncentráty

Esenciální oleje jsou silně koncentrované látky, získané z rostlinného materiálu (květů, listů, kořenů, stonků, kůry, pryskyřic) převážně pomocí parovodní destilace. V případě citrusů se kromě destilace používá k jejich výrobě také lisování za studena. Pokud je rostlinný materiál natolik křehký, že by se destilací zničil, nakládá se do zvířecího tuku a následně extrahuje hexanovými rozpouštědly nebo alkoholem. Vzniká tak produkt, který má hustší konzistenci než esenciální olej destilovaný a musí se ředit alkoholem nebo jojobovým olejem. Cena esenciálního oleje se odvíjí nejen od kvality surovin, ale také právě od způsobu výroby. Nejnákladnější je enfleurage (nakládání do tuku) a extrakce pomocí CO2.

Esenciální oleje jsou lékem i jedem

Bezpečnost esenciálních olejů se v Česku a na Slovensku bohužel poměrně dost podceňuje. Chybí zde kvalitní literatura, knihy, které jsou u nás k dostání, neodpovídají zásadám uvědomělého používání esenciálních olejů. Obsahují mnohdy velmi nebezpečné rady, které mohou přivést uživatele nebo jeho blízké na nemocniční lůžko. Pokud si uvědomíme, že na destilaci 1 l esenciálního oleje je potřeba třeba sto kilo rostlinného materiálu, začneme se na ně dívat jiným objektivem.

I pro esenciální oleje platí známé pořekadlo: “V malém množství lék, ve velkém množství jed“. Každý esenciální olej má svoji vlastní biochemickou strukturu a účinné látky v něm obsažené určují, jakou má konkrétní léčivou aktivitu. V klinické formě aromaterapie školený aromaterapeut dokáže pomocí výpisu těchto látek a jejich procentuálního zastoupení přesně určit vhodnost jednotlivých esenciálních olejů a jejich možné kontraidnikace pro uživatele. Ale i laik, který se zajímá o zásady bezpečného používání aromaterapie, se jich bát nemusí. Dodržuje-li ředění, doporučení odborníkem a má-li k dispozici dobré studijní zdroje.

Bezpečnost esenciálních olejů

Na co byste se měli zaměřit, pokud chcete používat esenciální oleje bezpečně? Především na způsoby aplikace, ředění a vhodnost jednotlivých druhů pro určité věkové skupiny nebo uživatele se specifickými zdravotními potřebami. Pokud dělíme používání esenciálních olejů podle věkových skupin, nedoporučuje se laikům je aplikovat na děti do tří let věku, od tří let pak jsou povoleny citrusy. Někteří aromaterapeuti mají za to, že léčba esenciálními oleji není vhodná až do pěti let věku dítěte. Je to proto, že některé druhy mohou představovat podstatnou zátěž pro dětské orgány (játra, ledviny) a zbytečně je tak zatěžují.

 essential levanduleLevandule patří mezi jeden z nejbezpečnějších esenciálních olejů

Některé druhy jsou vhodné až od šesti let, další od let deseti. Toto dělení je preventivním opatřením před možnou intoxikací nervového systému a možnou zástavou dechu, která se může vyskytnout jako reakce na molekuly 1,8 cineol a mentol. Skupiny, u kterých je potřeba velmi přemýšlet o aplikaci esenciálních olejů jsou také těhotné ženy, senioři nebo lidé se specifickými zdravotními obtížemi. Zde patří vysokotlací nebo nízkotlací jedinci, astmatici či epileptici, lidé na hormonální léčbě, onkologičtí pacienti, alergici.

Esenciální oleje a bezpečnost: Střídmost znamená efektivitu

U esenciálních olejů určitě neplatí čím víc, tím líp. Bezpečné používání a uvědomění si míry dávkování je základ práce s nimi. Efektivita aplikací se odvíjí od momentálních potřeb jedince a může se kombinovat více způsobů. Typicky třeba při nachlazení anebo pro vyrovnání hormonální rovnováhy před periodou. Nejčastěji používáme difuzi, inhalaci, kožní aplikaci. Esenciální oleje se musí vždy rozředit před nanesením na kůži v rostlinném oleji. Do 50 ml rostlinného oleje patří maximálně 25 kapek jednodruhového esenciálního oleje nebo směsi. U dětí a rizikových skupin je to poloviční množství, to znamená 12 kapek do 50 ml v závislosti na síle konkrétního esenciálního oleje.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_98547269_Lverze2

Alternativní medicína v souladu s přírodou MujStyl.com

Zkušená homeopatka Michaela Todarellová nabízí komplexní služby v oblasti alternativní...

Tradiční čínská medicína Praha 5 - Centrum TČM Oáza Harmonie, s.r.o.

Jsme Centrum TČM Oáza Harmonie, s.r.o. s provozovnou nedaleko pražského...

Josef Máca: automatická kresba, reiki a odvádění duchů

Léčitel, šaman a mistr reiki Josef Máca se zabývá diagnostikou zdravotního stavu člověka...

Centrum alternativních metod pro zdraví: duchovní léčení a alternativní léčba

Nejrůznější problémy těla i duše může účinně vyřešit...

NOLI: Centrum celostní medicíny - alternativní léčba Zlín

Centrum celostní medicíny NOLI ve Zlíně se zabývá alternativní medicínou a jejími...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte