Hlavička

Předporodní kurzy jako efektivní příprava na porod

13. 4. 2015

Těhotenství je obdobím příprav na příchod miminka do rodiny a také obdobím plným změn pro oba rodiče. Rady, jak se co nejlépe připravit na porod a také na první týdny s miminkem, hledají budoucí rodiče v knihách, na internetu i v předporodních kurzech. Co všechno se na předporodním kurzu můžete dozvědět a je pro Vás vhodnou přípravou na porod?

Porod je důležitým a často i přelomovým momentem v životě ženy. Není neobvyklé, že ženy (především prvorodičky) s blížícím se termínem porodu začínají pociťovat kromě radostného očekávání i nervozitu nebo dokonce strach. To bývá impulzem k zjišťování nejrůznějších informací jak o porodu samotném, tak i o dalších změnách, které přijdou spolu s novým členem rodiny. Vhodným a spolehlivým informačním zdrojem pro budoucí maminky a často i tatínky jsou právě předporodní kurzy.

Co mi předporodní kurz může přinést?

Cílem předporodní přípravy je seznámit vás s průběhem těhotenství a pečlivě vás připravit na porod i období po něm. Na předporodních kurzech se dozvíte, co přesně vás čeká u porodu i v období šestinedělí a často také i to, jak pečovat o malé miminko.

Informace získané na předporodních kurzech vedou k odstranění negativních emocí a strachu spojeného s porodem. Maminky, které projdou přípravou na porod ve formě kurzů, se na porodním sále cítí lépe, více spolupracují se zdravotnickým personálem a samotný porod si tak mohou i znatelně zkrátit.

Oproti získávání informací z jiných zdrojů – z knih, z internetu, od rodiny či kamarádek – mají předporodní kurzy několik výhod. Předně tu, že je vedou zkušené lektorky a porodní asistentky s dlouhou praxí, díky které vědí, co vše ženy může čekat. Velkou výhodou je živá interakce, kdy lektorka nejen zodpoví vaše dotazy, ale může kurz přizpůsobit na míru složení daného kurzu – např. se více věnovat porodu dvojčat, má-li v kurzu přítomné ženy, které dvojčata čekají.

Na předporodních kurzech se také klade velký důraz na psychiku ženy a její roli v procesu porodu a poporodní adaptaci, nečekejte tedy jen suchý výčet informací jako v knize. A v neposlední řadě si taky spoustu věcí můžete na předporodním kurzu prakticky vyzkoušet (např. dýchání, oblékání miminka/panenky, někdy bývají kurzy spojené i se cvičením pro těhotné, atd.) a lektorka vám k tomu dá ihned zpětnou vazbu.

Obsah předporodního kurzu

Přesná osnova toho, co se na předporodním kurzu dozvíte, se liší kurz od kurzu. Záleží na tom, zda je kurz zaměřen jen na přípravu na porod nebo se na něm i cvičí, zda se věnuje i kojení a poporodnímu období, na tom, zda je kurz jednorázový nebo se skládá z několika lekcí, a také na tom, kolik těch lekcí bude, jak bude kurz rozsáhlý.

Většina kurzů zahrnuje dvě části – v teoretické části přednáší porodní asistentka, sestra nebo lékař a má spíše informační povahu, v praktické části si budoucí maminka vyzkouší správné porodní dýchání, úlevové pozice, správnou manipulaci s novorozencem, jeho koupání a další činnosti.

Jak může vypadat náplň předporodního kurzu

  • 1. lekce: co všechno je potřeba zařídit v těhotenství, co pořídit do výbavičky pro miminko, co si připravit s sebou do porodnice, porodní plán
  • 2. lekce: jak poznat, kdy odjet do porodnice, jak probíhá příjem na porodní sál, průběh přirozeného porodu, k čemu slouží a jak vypadají porodní bolesti
  • 3. lekce: I. a II. doba porodní, správné dýchání u porodu, ukázka úlevových poloh při bolestech, masáže při porodu, možnosti analgezie u porodu (např. epidurální), jejich výhody a nevýhody
  • 4. lekce: III. a IV. doba porodní, možné komplikace při porodu, operativní porody (např. císařský řez)
  • 5. lekce: šestinedělí – pobyt v porodnici a propuštění domů, specifika šestinedělí, zásady, doporučení a praktické rady
  • 6. lekce: kojení – nácvik správné techniky, polohy a pomůcky při kojení, nejčastější problémy, jiné způsoby krmení
  • 7. lekce: péče o miminko, nácvik správné manipulace, vhodná kosmetika, očkování

Předporodní příprava také pro budoucí tatínky

Některé předporodní kurzy nebo některé jejich lekce bývají vhodné také pro budoucí tatínky. Tatínci dnes často bývají na předporodních kurzech vítaní, neboť jejich role u porodu i v péči o miminko je nezanedbatelná.

Předporodní příprava umožní mužům lépe pochopit partnerku a její pocity v těhotenství, dozví se vše o průběhu porodu a také šestinedělí, což je velmi užitečné. Navíc se i tatínkové na kurzu naučí např. manipulaci s miminkem a mohou se tak hned po porodu plně zapojit do péče o něj. Navíc když předporodní kurz absolvují oba budoucí rodiče společně, sblíží je to a získají také základ pro budoucí společná rozhodnutí týkající se porodu a péče o dítě.

Předporodní kurzyPředporodní kurzy mohou oběma rodičům zodpovědět spoustu otázek a především odstranit zbytečný stres z porodu i poporodního období.

Praktické informace o předporodních kurzech – kdy, kde a za kolik?

Do předporodních kurzů můžete začít chodit kdykoliv, ale nejlepší je začít v pokročilejším stadiu těhotenství. Ideální doba je okolo 30. týdne těhotenství, ale záleží především na délce a doporučení daného konkrétního kurzu.

Kurzy mohou zahrnovat 1 – 20 lekcí, mohou být skupinové, individuální, mohou být dokonce online. Mohou být spojené se cvičením pro těhotné, určené přímo pro páry nebo naopak jen pro budoucí maminky. Někomu více vyhovují jednorázové intenzivní kurzy, jiní preferují pravidelné setkávání. Obecně ale platí, že kvalitní kurz, který ženu kompletně připraví, by měl mít v průměru 5 – 10 setkání po zhruba 2 hodinách.

Dnes se již otevírají kurzy předporodní přípravy ve většině českých měst, nemusíte se proto bát dalekého dojíždění. Pokud nevíte, kam se obrátit, zkuste si kurzy v okolí vašeho bydliště vyhledat na internetu nebo se poptejte u svého gynekologa, v porodnici nebo v mateřském centru.

Předporodní kurzy - proplácení pojišťovnou

Ceny předporodních kurzů se velmi různí a závisí především na jejich délce. Počítat můžete s cenou zhruba 100 – 250 Kč za jednu hodinu, tedy zhruba 200 – 500 Kč za jednu dvouhodinovou lekci. Některé pojišťovny předporodní kurzy finančně podporují. Oproti originálu dokladu o zaplacení vám přispějí až několik set korun. Nezapomeňte se proto předem informovat u své zdravotní pojišťovny, jaký příspěvek a za jakých podmínek vám pojišťovna poskytne.

 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den. My máme super zkušenost tu https://www.ginnova.cz/fyzioterapie-v-tehotenstvi/
Chodili jsme jak před tak po porodu a super.
Paní doktorka je profesionálka.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte