Hlavička

Coleus forskohlii – bylinka s neuvěřitelnými účinky

15. 10. 2018

Coleus forskohlii (Plectranthus barbatus) je bylinka, která roste divoce na svazích hor Nepálu, Indie a Thajska. Patří do stejné botanické rodiny jako například máta peprná. Má hlíznaté kořeny a listy s kafrovou vůní. Jak je zaznamenáno ve starověkých textech, coleus byl tisíce let používán v ayurvédské medicíně k léčbě kožních, srdečních, plicních a zažívacích problémů, pomáhal léčit astma, střevní a svalové křeče i nespavost

Coleus forskohlii byl rovněž předmětem rozsáhlého výzkumu a výsledky předčily očekávání. Při analýze účinných látek, které bylinka obsahuje, se ukázal jako zásadní hlavně forskolin, i když i další substance se ukazují jako velice účinné pro léčbu mnoha problémů. Proč právě forskolin? 

Coleus forskohlii pestovaniPěstování Coleus forskohlii

Účinky forskolinu

Hlavní účinek forskolinu spočívá v aktivaci enzymu adenylátcyklázy. Jde o látku důležitou pro širokou škálu procesů v každé tělní buňce. Zvyšuje hladinu cyklického adenosin-monofosfátu cAMP, čímž jednoduše řečeno napomáhá k šíření informací v těle. Zvýšení cAMP přináší mnoho zdravotních benefitů, podívejme se tedy na některé z nich:

Oběhový systém, srdce, krevní tlak

V oběhovém systému forskolin inhibuje aktivitu krevních destiček, což vede ke snížení pravděpodobnosti vzniku krevních sraženin. Zároveň zvyšuje sílu kontrakce srdečního svalu a tím zlepšuje srdeční funkci, takže je vhodné použít jej u pacientů s anginou pectoris nebo při srdečním selhání. Forskolin také roztahuje a uvolňuje cévy, čímž přispívá ke snížení krevního tlaku. V mnoha studiích bylo prokázáno zásadní zlepšení pacientů s vážnými srdečními obtížemi a účinné snižování tlaku u většiny pacientů. 

Alergie, astma

Forskolin má také velký potenciál v léčbě alergií. Alergické stavy, jako je astma, ekzém, či senná rýma, jsou totiž jednoznačně spojeny se sníženou intercelulární hladinou cAMP a potažmo vyšší hladinou histaminu, což vždy vede k zvýšení symptomů alergických reakcí. Forskolin zároveň efektivně uvolňuje hladké svalstvo, snižuje rezistenci dýchacích cest a zvyšuje vitální kapacitu, což jsou důležité indikátory plicní funkce. 

Nedostatečná funkce štítné žlázy (hypothoryáza)

Forskolin prokázal také schopnost zvýšit produkci hormonů štítné žlázy. Tento mechanismus stimulující štítnou žlázu, a tím zvyšující metabolismus, může být jedním ze způsobů, jak forskolin podporuje normální tělesnou hmotnost. Normalizaci funkce štítné žlázy může dále pomáhat při léčbě deprese, neboť deprese je společným rysem hypotyreózy. 

osten konvicka clanekColeus forskohlii

Glaukom a zvýšený oční tlak

Glaukom je příčinou ztráty zraku, vyznačující se poškozením nervů, které je obvykle spojené se zvýšeným nitroočním tlakem. Je to dokonce jedna z hlavních příčin slepoty ve stáří. Bohužel existuje jen velmi málo prostředků ve výzbroji alternativních praktiků zdravotní péče, které jsou účinné při prevenci nebo léčení tohoto onemocnění. Nicméně řada studií prokázala, že aplikace očních kapek s obsahem forskolinu měla za následek významné snížení nitroočního tlaku po dobu až pěti hodin. Vědci se domnívají, že příčinou je opět zvýšení cAMP, které vedlo k tomuto významnému zlepšení. Žádné komerční oční kapky s forskolinem nejsou bohužel v současné chvíli k dispozici, nicméně je možné provádět oční koupele pomocí odvaru z kořenů Coleus forskohlii, což společně s pitím tohoto odvaru může výrazně pomoci osobám trpící glaukomem nebo vysokým nitroočním tlakem. 

Psoriáza (lupénka)

Psoriáza je charakterizována relativním snížením cAMP v porovnání s cyklickým guanin monofosfátem (cGMP). Tato nerovnováha vede k obrovskému nárůstu buněčného dělení. U psoriázy se buňky dělí asi tisíckrát rychleji, než je obvyklé. Forskolin však pomáhá zmírnit projevy lupénky normalizací poměru cAMP / cGMP. Léčba pak společně s kyselinou fumarovou, smilaxem lékařským a pupalkovým olejem může velice rychle vést k dlouhodobému vyléčení všech nepříjemných projevů nemoci. 

Redukce hmotnosti

Studie in vitro ukazují, že forskolin stimuluje lipolýzu neboli štěpení tuků v tukových buňkách. Navíc se ukazuje, že mnoho obézních lidí má nižší produkci cAMP. Na základě těchto poznatků bylo provedeno několik studií, a ukázalo se, že účastníci při pravidelném podávání výtažku z kořene Coleus forskohlii ztratili v průměru 5 kilogramů během osmi týdnů a snížili procento tělesného tuku o téměř 8 %! Hladina krevního tlaku se u testovaných osob rovněž snížila na normální hodnotu. Výsledky tak ukazují, že forskolin může být bezpečným a užitečným doplňkem pro hubnutí a udržování normální tělesné hmotnosti. 

Rakovina a imunitní systém

Vědci z Brown University dále potvrdili, že forskolin je silný inhibitor agregace krevních destiček, stejně jako silný inhibitor nádorového bujení. Opět navrhli, že by forskolin mohl najít své místo v prevenci nádorových metastáz. Forskolin také vykazuje výrazné zvýšení imunitního systému tím, že aktivuje makrofágy a lymfocyty. 

Coleus cerstvy korenColeus forskohlii - čerstvý kořen

Shrnutí léčivých účinků

Na základě těchto zjevných účinků byl coleus forskohlii navržen jako užitečná bylinka při léčbě ekzémů a dalších alergických onemocnění, bolestivé menstruace, angíny pectoris, při léčbě syndromu dráždivého tračníku, bolestivosti a infekcích močového měchýře či hypertenze, tedy vysokého tlaku. Rovněž se ukazují možnosti zvýšit pomocí forskolinu rychlost spalování tuků, což ocení zejména ti, kteří se snaží o snížení své hmotnosti. Kromě toho, oční kapky s obsahem forskolinu ukázaly slibné výsledky při zlepšování glaukomu. Coleus forskohlii se rovněž hodí pro léčbu lupénky, protože onemocnění souvisí s nízkou úrovní cyklického AMP v kožních buňkách. 

Příprava

Kořeny promyjeme proudem studené vody a povaříme 15 minut přibližně 1 polévkovou lžíci kořene na 1 litr vody. Popíjíme v menších dávkách několikrát denně. 

Kontraindikace a interakce, o kterých byste měli vědět

Coleus forkshohlii není doporučováno užívat malým dětem, těhotným a kojícím ženám a lidem s těžkým onemocněním ledvin a jater. Pokud užíváte léky na krevní tlak, jako jsou beta-blokátory, klondin, hydralazin, pak smí být Coleus forskohli užíván pouze pod dohledem lékaře. Podobně je tomu s léky snižující srážlivost krve jako je warfarin (Coumadin), heparin, klopidogrel (Plavix), tiklopidin (Ticlid) nebo pentoxifilin (Trental). Opět je nutné vše konzultovat s lékaři

Veškeré tyto informace jsou poskytovány pouze jako doplněk k péči poskytované lékařem. Nesnaží se být náhradou za odbornou lékařskou pomoc. Vždy je vhodné usilovat o radu svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného poskytovatele zdravotní péče s případnými dotazy ohledně zdravotního stavu.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2167x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_101451177_Mb

Přírodní doplňky stravy Vegall Pharma s.r.o.

VEGALL Pharma s.r.o. je distributorem kvalitních přírodních doplňků stravy využívající...

Zdravá výživa Uherský Brod

Prodejna Zdravá výživa v Uherském Brodě na Moravské ulici splňuje očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků. Mohou si...

Fotolia_54032202_XS

Centrum-bylin.cz: prodej bylin online i v kamenné prodejně v Brně

Hledáte léčivé byliny, které by vám pomohly od nejrůznějších neduhů a zdravotních...

Fotolia_122888217_M

Petr Misař: prodej ovoce a zeleniny Liberec

Víte, kde si v Liberci nakoupit nejčerstvější tuzemské i exotické ovoce či zeleninu? Maloobchodní...

Fotolia_66895675_XS

Farmářský Krám s.r.o.: regionální potraviny Otrokovice

Čerstvé domácí produkty, kvalitní bezlepkové pečivo nebo netradiční exotické produkty. To...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte