Zahrada v březnu pomalu procitá ze zimního spánku. Poradíme, jak ji připravit na novou sezónu co nejlépe!

img
01. 03. 2019 Přečteno: 1131x

Zahrada v březnu v prvé řadě potřebuje dokončit všechny udržovací práce, kterým jsme se na zahradě věnovali v zimních měsících. Odtávající sníh nám…

V březnu už zima ztrácí svou sílu a vládu postupně odevzdává jaru. Sluneční paprsky jsou den ode dne hřejivější a příroda se začíná pomalu probouzet. Zahrada v březnu láká k příjemnému jarnímu zahradničení. Stromům a keřům se nalévají pupeny, z hnědých záhonů začínají pomalinku vykukovat první jarní rostlinky. Nenechte se však unést přicházejícím jarem předčasně. Není vyloučeno, že ještě přijdou noční mrazíky, které by mohly předčasně vysazeným rostlinám ublížit. Na druhou stranu už ale můžete pomaličku začínat s výsadbou a dalším zahradničením.

Čtěte také:

Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

Zahrada v březnu potřebuje uklidit

Zahrada v březnu v prvé řadě potřebuje dokončit všechny udržovací práce, kterým jsme se na zahradě věnovali v zimních měsících. Odtávající sníh nám ukazuje, co je potřeba po zimě ještě uklidit, aby byla zahrada na jaro plně připravená.

V březnu musíme udělat:

 • zlikvidovat zbytky staré suché natě u trvalek
 • shrabat listí
 • vyhrabat mech a zbytky rostlinek z minulého roku

Vše můžeme zkompostovat.

 • Stejně tak máme ještě poslední dny na přípravu záhonků na novou sezónu.
 • Můžeme z nich konečně odstranit chvojí či jinou ochranu, kterou jsme používali proti chladu v zimě.
 • Půdu bude potřeba po zimě zkypřit a dodat jí živiny pohnojením například kompostem. Přečtěte si, jak správně hnojit.
 • Kromě toho je potřeba záhonky ošetřit proti plevelům, případné rostlinky plevelu zlikvidovat a připravit tak co nejlepší podmínky pro nadcházející pěstování. Přečtěte si, jak na mšice

V březnu prořezejte ovocné stromy

Po zimě je nutné dále zkontrolovat ovocné stromy, prořezat je a vytvarovat jejich korunu, případně je můžete v tomto měsíci roubovat. V druhé polovině března se pusťte například do prořezávání jabloní a hrušní, a pokud jste tak ještě neučinili, odstraňte i staré, poškozené či namrzlé větve maliníku, ostružiníku, rybízu či angreštu. Naopak prořezávání švestek, meruněk a broskvoní si nechte na později, až začnou pomalu rašit. 

Aby stromy měly dostatek síly po celou sezónu, věnujte péči také půdě, ze které vyrůstají. Živiny jí dodá kompost nebo hnůj, který lehce zapravíte do zkypřené půdy pod stromem. 

zahrada v březnu1

Zahrada v březnu – čas na výsadbu dřevin

Březen je ideálním měsícem pro výsadbu okrasných stromů a dřevin. Stejně tak se zahrada v březnu těší na nové ovocné stromy a keře. Na jaře můžete vysazovat všechny ovocné stromy, mnohem lepší než podzimní termín je březen třeba pro meruňky a broskvoně. S koncem zimy také můžete konečně rozvázat okrasné jehličnany, které jste tak v zimě chránili před poškozením sněhem.

Pokud jste to ještě neudělali, začněte v březnu se zakládáním živého plotu. Nařežte si loňské výhony na řízky, namočte je na 24 hodin do vody a poté je zapíchejte do země a zalévejte.

Záhonky už se těší na zeleninu

Zahrada v březnu se také pomalu připravuje na výsadbu zeleniny. Nejdříve začneme s předpěstováním doma. Pokud jste ještě nezaseli semena paprik a brokolice pro předpěstování sazenic, udělejte to hned zkraje března. Během první poloviny měsíce také začněte s pěstováním rajčat.

Dejte je do misky či květináče za okno, jakmile vzejdou rostlinky s pár lístky, můžete je přepichovat. Do skleníku můžete vysévat ředkvičky nebo sázet předpěstovaný špenát a mangold.

Na výsevy na venkovní záhony přijde čas ve druhé polovině března. Ze záhonků sundejte chvojí a ochranné fólie proti mrazu. Poté můžeme zasít mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrách nebo kopr, ale také pro cibuli a česnek. Výsadby ještě musíme chránit před nočními mrazy, a to zakrytím netkanou textilií. 

Přečtěte si, jak na předpěstování zeleniny doma.

sazenice v březnu

Zahrada v březnu – zasaďte a přesazujte okrasné rostliny

První jarní druhy cibulnatých a hlíznatých rostlin se začnou na zahradě objevovat právě v březnu. Těšit se můžete na sněženky, bledule, prvosenky, krokusy či kosatce. Stejně tak začnou parádu dělat i některé okrasné dřeviny. V březnu můžete rovněž začít s výsadbou nových okrasných rostlin.

Nejprve si začněte předpěstovávat sazeničky těch letniček, které mají delší vegetační dobu. Jde například o afrikány, astry nebo hvozdíky. Jejich semena vysévejte na okenní parapet.

Koncem března, pokud je vhodné počasí, můžete začít sazeničky přepichovat a na záhonky vysazovat také okrasné trvalky nebo třeba bylinky. Trvalky, které máte na zahradě z dřívějška, zavčas odkryjte a důkladně prohlédněte, odstraňte všechny odumřelé a poškozené části rostlin.

Stejně tak můžete přesazovat už zasazené květiny, případně je rozmnožovat dělením trsů. Opatrně je vyryjte tak, abyste jim nepoškodili kořeny. Oddělujte jednotlivé středy s pár výhonky, kořeny trošku zkraťte, namočte ideálně do dešťové vody a ihned zase zasaďte. 

Trávník potřebuje po zimě zvýšenou péči

Jakmile roztaje sníh a přestane mrznout, věnujte pozornost také trávníku. Je potřeba zbavit jej mechu, k tomu pomůže odvápnění, které zároveň dodá trávníku potřebné minerály. Opatrně také vyhrabte odumřelá stébla trávy a případně osejte poškozená místa novým travním semenem. Trávník rovněž uvítá důkladné provzdušnění. Použijte k tomu buď verikutační hrábě nebo vidlice, které budete do trávníku zapichovat a mírně s nimi kývat. Zejména v teplejších místech dbejte na to, aby trávník nezasychal.

zahrada v březnu3

Zahrada v březnu potřebuje zbavit i prvních škůdců

S příchodem jara se na zahradě probouzí bohužel také škůdci. Zahrada v březnu tedy potřebuje zvýšenou péči a ochranu, aby škůdci nenapadli teprve rašící a vyrůstající rostlinky. Důležitá je prevence. Zárodky houbových chorob a škůdců se s oblibou schovávají ve starých listech, choroboplodné zárodky mohou přenášet také poškozené a už nemocné listy. Je dobré je tedy odstranit a zlikvidovat, aby nemohly probouzejícím se rostlinám ublížit.

Důkladně prohlédněte keře a stromy, jestli se na jejich výhonech neobjevují nějaké choroby či škůdci. Napadené větvičky je třeba odřezat a spálit, případně můžete odstranit starou borku stromů, pod kterou se škůdci skrývají. Seškrábejte ji na plachtu a poté spalte. 

Preventivně si proti škůdcům a chorobám můžete pomoci speciálními postřiky proti mšicím, obalečům a dalším. 

Připravte svou zahradu na úrodnou sezónu

Co ještě bude vaše zahrada v březnu potřebovat?

 • Vyčistit si po zimě zaslouží také zahradní jezírko – vytahejte z něj všechno napadané listí i zbytky rostlin.
 • Můžete se také pustit do odstranění suchých listů kapradin nebo do sestříhání okrasných trav.
 • Pokud byla suchá zima, vydatně zahradu zalévejte.
 • Zejména pořádně zavlažte všechny stálezelené dřeviny.
 • Přichystejte si také nádoby, do kterých budete po celý rok chytat dešťovou vodu k zalévání.
 • Nepřenosné nádrže vyčistěte, přenosné umístěte pod okapy a všude tam, kde dešťovku sbíráte. 

Zahrada v březnu konečně pomalu ožívá a práce na ní bude v teplejších dnech po dlouhé zimě opravdovou radostí. A myslete při tom i na to, že právě tento měsíc je rozhodující pro celou budoucí sezónu a úrodu, kterou na zahradě budete mít.

Napsat komentář: Zahrada v březnu pomalu procitá ze zimního spánku. Poradíme, jak ji připravit na novou sezónu co nejlépe!

RE: Zahrada v březnu pomalu procitá ze zimního spánku. Poradíme, jak ji připravit na novou sezónu co nejlépe!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.