Kopřiva na vlasy - vyrobte si domácí kopřivový šampon. Jde to!

img
02. 05. 2018 Přečteno: 11384x

Kopřiva dvoudomá je rostlina, která se hojně vyskytuje po celé naší zemi. Roste téměř kdekoliv, ať už v lesích, na loukách, kolem cest a plotů, ale i…

Kopřiva pravděpodobně nepatří mezi nejoblíbenější rostliny. Když se objeví na zahradě, je to nechtěný plevel, který utiskuje vše ostatní. Setkání s kopřivou v přírodě také nebývá zrovna příjemné – spálení od kopřivy si „užil“ asi každý z nás. Přes tohle všechno je ale kopřiva na vlasy velmi užitečná a využívat se může nejenom v kuchyni, ale i v péči o zdraví a krásu.

Kopřiva – plevel nebo léčivá bylina?

Kopřiva dvoudomá je rostlina, která se hojně vyskytuje po celé naší zemi. Roste téměř kdekoliv, ať už v lesích, na loukách, kolem cest a plotů, ale i ve městech, na sídlištích a v místech, kde se jiným rostlinám příliš nedaří. Bývá považována za neužitečný plevel rychle se rozpínající po zahradě, který ke všemu ještě nepříjemně žahá a pálí, kdykoliv se ho člověk jen dotkne. 

Čtěte také:

Kopřiva dvoudomá jako lék i potravina

Ve skutečnosti je ale kopřiva léčivou bylinou, která je plná zdraví prospěšných látek. Ty jsou obsažené zejména v listech kopřivy, ale i v jejím kořenu. 

Účinky kopřivy na lidské zdraví

Blahodárné účinky kopřivy jsou už dlouho známé a od nepaměti se proto kopřiva využívá v léčitelství. Nálevy, odvary, tinktury, čaje, šťávy a oleje – to vše se z kopřivy vyrábí a pomáhá při léčbě nejrůznějších problémů. Kopřiva je užitečná zejména při léčbě:

 • zánětů močových cest
 • ledvinových kamenů
 • problémů s játry
 • ekzémů a kožních vyrážek
 • zánětlivých a bolavých kloubů
 • nadměrného pocení

Kopřiva také zmírňuje otoky a skvělá je pro celkovou detoxikaci a očistu organismu.

Kopřiva na vlasy = zázrak proti padání vlasů i lupám

Kromě léčivých přípravků se kopřiva využívá také při výrobě kosmetických produktů. Nejspíš jste už slyšeli o skvělých účincích, které má kopřiva na vlasy - na jejich kvalitu, zdraví a také krásu.

Kopřiva je skutečně zaručený prostředek k zastavení padání vlasů, stimuluje a podporuje jejich růst a dodává jim pevnost, pružnost a zdravý lesk. Zároveň kopřiva na vlasy pomáhá proti výskytu lupů a zamezuje svědění pokožky hlavy. Jde tedy doslova o zázrak na vlasy.

Šampony a tinktury z kopřivy

Ne nadarmo je kopřiva častou přísadou v nejrůznějších výrobcích přírodní vlasové kosmetiky. V každé drogerii se tak můžete setkat s mnoha druhy kopřivových šamponů či jiných vlasových přípravků s výtažky z kopřivy, které slibují posílení kořínků vlasů a omezení vzniku lupů.

Vyrábí se také kopřivové tinktury, nálevy a odvary nebo vlasové kopřivové vody. Kopřiva bývá i součástí doplňků stravy, které se užívají ve formě tabletek či tobolek a mají podporovat kvalitu vlasů.

Domácí kopřivový šampon - recept

Přípravky z kopřivy seženete opravdu v každé drogerii či lékárně, ne vždy ale máte stoprocentní jistotu, že výrobek kopřivu skutečně obsahuje. Nejlepší proto je vydat se na procházku, nasbírat si listy kopřivy a domácí kopřivový šampon si vyrobit sami. 

Na přípravu domácího kopřivového šamponu budete potřebovat:

 • 1 hrnek vody
 • 1/2 hrnku čerstvých či sušených listů kopřivy nebo kořene kopřivy
 • 1/3 hrnku kvalitního jemného šamponu (ideálně určený pro mimika)
 • dále lze přidat pár kapek mandlového či levandulového oleje, případně tea tree oleje

Recept na domácí kopřivový šampon - postup

Vodu přivedeme k varu a vložíme do ní kopřivové listy nebo kořen. Vypneme plotnu, hrnec přikryjeme pokličkou a kopřivu necháme alespoň 20 minut louhovat. Odvar scedíme nejlépe přes gázu a necháme vychladnout. Tekutinu poté smícháme s vybraným šamponem, můžeme přidat oleje a důkladně promícháme. Domácí kopřivový šampon uchováváme ve skleněné či plastové lahvičce v lednici. Před každým použitím protřepeme. 

Pokud chcete skutečně přírodní domácí kopřivový šampon, stačí udělat pouze odvar z kopřivových listů, tekutinu scedit a uložit do lahvičky bez smíchání s koupeným šamponem. Jen se připravte na to, že takový kopřivový šampon nebude pěnit, skvělou službu při mytí vlasů a péči o ně vám ale prokáže i tak.

Kopřiva na vlasy1

Kopřiva na vlasy - poznejte její zázračné účinky

Domácí kopřivový šampon můžete kombinovat také s dalšími výrobky z kopřivy, které si můžete doma rovněž připravit. Z čerstvých nebo sušených listů kopřivy si snadno uvaříte odvar, kterým můžete vlasy po umytí přelít, dále kopřivovou vodu nebo tinkturu, se kterou si můžete masírovat pokožku hlavy. 

Nyní na jaře je ideální chvíle nasbírat si čerstvé kopřivy plné síly, tak se pro ně vydejte. Uvidíte, jak domácí kopřivový šampon i jiné přípravky podpoří růst vašich vlasů a zamezí jejich nadměrnému vypadávání. Dodají jim také krásný lesk a zabrání přílišnému maštění vlasů.

Napsat komentář: Kopřiva na vlasy - vyrobte si domácí kopřivový šampon. Jde to!

RE: Kopřiva na vlasy - vyrobte si domácí kopřivový šampon. Jde to!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • nina

  27. 11. 2018 11:21
  Dobrý den
  to je super
  me dost kopriva pomohla na jemne vlasy
  plus to kombinuji se samponem s silikonem a super
  narazila jsem na to tu http://www.esmina.cz/slabe-vlasy-chyba-je-v-peci-o-pokozku-hlavy/
  super