Výklad snů v praxi. Jak lépe porozumět svým snům?

img
16. 04. 2020 Přečteno: 1216x

Chcete se naučit výklad snů? Už známý psychoanalytik Sigmund Freud tvrdil, že sen je královskou cestou do nevědomí. Snů se není třeba bát. Zdají se…

Výklad snů je zajímavá i zábavná aktivita. Budíte se zpocení hrůzou, pronásledují vás noční můry, nebo máte pod postelí snář, který nikdy nevěstí nic dobrého? Nebojte se, výklad snů spočívá především v porozumění našemu nitru a podobnosti s reálným životem, ve kterém žijeme. A žádný snář nás nemůže vystrašit.

Čtěte také:

Jak si správně přát, aby se vám splnily všechny sny?

Výklad snů: Proč se nám (ne)zdají sny?

Chcete se naučit výklad snů? Už známý psychoanalytik Sigmund Freud tvrdil, že sen je královskou cestou do nevědomí. Snů se není třeba bát. Zdají se sice každému, ale ne každý si své sny pamatuje, proto má pocit, že se mu sny nezdají. To, že si obvykle své sny nepamatujeme, bývá způsobeno tím, že žijeme ve stresu, rychle usínáme a rychle se probouzíme, abychom se opět vrhli do svého každodenního stereotypu. Výklad snů nám může vše osvětlit. Svou příčinu má i stres, anebo to, že snům nevěnujeme pozornost a nechceme o nich nic vědět.

Sny mají kompenzační charakter: Jak vykládat sny?

Pokud byste si rádi udělali vlastní výklad snů, čtěte dále. Snad každý z nás měl někdy za život krásný sen, o kterém si přál, aby se naplnil. Tento druh snů patří mezi kompenzační sny, které nám ukazují realitu takovou, jakou bychom si přáli mít. Někdo sní o novém domově, dokonalém partnerovi, vytouženém dítěti, létání, bohatství nebo cestování, o návratu našich zemřelých, s jejichž odchodem jsme se dosud nesmířili. U těchto snů vlastně ani nepotřebujeme hledat žádné vysvětlení. Tak nějak přirozeně chápeme, že se nám zdají proto, že sníme o lepším, krásnějším a dokonalejším životě. Výklad snů je zde tedy jasný.

V lidské fantazii je možné cokoliv, proto i snové výlety mívají podobnou formu. Možná si navenek ani nepřipouštíme, že nás například zasáhl odchod partnera. Rozumově jsme s tímto faktem smíření, ale ve snech se nám zdá o lásce, kterou k němu dosud chováme, anebo o tom, že se k nám vrátil. Možná se nám i ve snu vyjevují takové situace, jaké jsme s dotyčným v realitě nezažili. Sníme o tom, že je k nám pozorný, milý, laskavý a projevuje nám úctu a lásku. Výklad snů podobného typu je prostý. Rozumíme jim proto, že vyjadřují naše nenaplněné touhy a přání.

Výklad snů souvisejících s našimi zážitky

Dalším typem snů mohou být takzvané denní zbytky, které obvykle chaoticky pomíchají útržky reality z předchozího dne. Tyto sny obvykle nemají velkou váhu a nepocházejí z velkých hloubek naší mysli. Zkuste si představit, že se díváte večer na horor a pak vás celou noc ve snu honí netvor s nožem v ruce. Vy před ním samozřejmě utíkáte, protože jste přesvědčení, že vás chce zabít. Výklad snů není v takovém případě ani třeba.

sny obloha

Naše psychika je zkrátka křehká. I když navenek vnímáme události s obvyklým sebeovládáním či lhostejností, čím více toho v sobě potlačíme, tím častěji můžeme počítat s tím, že se s takovým obsahem setkáme ve snu.

Jak si vyložit sen?

Výklad snů nemusí být nic náročného. Snů existuje celá řada a někdy je obtížné se v nich vyznat. Rozhodně si nemůžeme myslet, že jsou to jen hlouposti, kterým není potřeba věnovat pozornost. Sny totiž odhalují obsahy z našeho podvědomí a dost často nám v symbolech sdělují zásadní informace, které bychom neměli opomíjet. Od předpovědi budoucnosti, přes inspiraci pro naši uměleckou tvorbu, odpovědi na zásadní životní otázky či léčení traumatů z dětství. Jak tedy můžeme provádět výklad snů?

Snový deník – výklad snů a jak si zapsat sen?

Výklad snů není náročný. Základem je dokázat si ráno správně zapsat sen, který se nám zdál do snového deníku. Už díky samotnému procesu vybavování si podrobností snu z paměti, často dochází k uvědomování si detailů a porozumění celému obsahu snu. Pokud si vytvoříte vlastní deníček, nebo klidně i soubor v počítači, pečlivě si zaznamenejte datum, kdy se vám sen zdál, a také jeho podrobný děj.

Pro výklad snů, popsat sen jednou větou opravdu nestačí. Nezapomeňte na vyjádření emocí, jaké jste ve snu cítili. Tohle je totiž zásadní, dokonce mnohem zásadnější než rozumové zdůvodnění snu při plném vědomí. Jakmile budete hotovi, zkuste se zamyslet nad tím, o jaký druh snu může vlastně jít. Je to vaše zbožné přání, anebo jste se večer dívali na horor?

Výklad snů: Snář a snová symbolika

Dalším krokem pro výklad snů může být připodobnění vašeho snu k realitě v životě, kterou právě prožíváte. Nezapomeňte si vyhledat klíčová slova snu a snové symboly, s jejichž významem vám může pomoci literatura nebo třeba internetový snář. Na klasické snáře zapomeňte! Mohou člověka pořádně vystrašit a s moderními psychoanalytickými výklady snů nemají nic společného. Snáře už zkrátka pro dnešní dobu příliš neplatí.

Napsat komentář: Výklad snů v praxi. Jak lépe porozumět svým snům?

RE: Výklad snů v praxi. Jak lépe porozumět svým snům?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.