Vrásky kolem očí? Zastavte je!

img
29. 08. 2020

Pokožka kolem očí je speciální obličejovou zónou. Proto si zaslouží i speciální péči. A to překvapivě už od relativně mladého věku. Proč? Protože za…

Vrásky kolem očí nejsou bohužel jen od smíchu. Za jejich vznikem samozřejmě mohou stát genetické predispozice, ale mnohokrát je na vině spíš náš životní styl a různé nevyživující návyky. Jak vyzrát na vrásky kolem očí? Jakým nejčastějším chybám se vyhnout?

Čtěte také:

Jak může kosmetika ovlivňovat naše zdraví?

Vrásky kolem očí: Proč vznikají?

Pokožka kolem očí je speciální obličejovou zónou. Proto si zaslouží i speciální péči. A to překvapivě už od relativně mladého věku. Proč? Protože za vším hledej kolagen. Vznik vrásek (nejen v obličeji a kolem očí) má na svědomí přirozený úbytek kolagenu. Ten začíná už zhruba po 25. roku, přičemž proces se s blížící čtyřicítkou ještě zrychlí. Zatímco v mládí jste si mohli dovolit jakýkoli prohřešek, s přibývajícími léty se vám každá probdělá noc i sklenka vína navíc obtiskne právě do oblasti kolem očí. Svou roli hraje také gravitace.

Vrásky kolem očí: Rizikové faktory

 • Nevhodná strava, ale také střídání diet či monotématické stravování. To může zatěžovat játra, a kromě vrásek se mohou objevit i nevzhledné černé kruhy.
 • Nekvalitní kosmetika – jak jsme naznačili oblast očí vyžaduje vlastní kosmetický přípravek. Důvodem je jiná struktura pokožky v této části obličeje, například absence pórů, jež mají za cíl pokožku promastit (a udržet ji hydratovanou). Pozornost věnujte i make-upu.
 • Nedostatečný pitný režim. Hydratovat nestačí jen „krémy“.
 • Málo spánku. Ne nadarmo se říká: „Vyspat se do růžova.“ A pozor, škodí nejen málo, ale i moc spánku!
 • Pozor také v případě, že máte predispozice k rozšířeným žilkám. Na ty mají negativní vliv (vedlejší účinky) i některé léky.
 • Mechanické poškození očního okolí – plavecké brýle, časté protírání a mnutí očí, nadměrné slzení či suché oči, zaostřování pomocí mhouření očí, nešetrné umývání očního okolí či odličování, přílišné nalíčení…
 • Přílišné vystavení slunci.
 • Kouření a nadměrné pití alkoholu.
 • Spaní na břiše. Ano, i to je příčinou vzniku vrásek. Svou váhu totiž nese právě obličej.

 706

Jak na vrásky kolem očí: Péče o oči je základ

Stárnutí je přirozenou součástí našich životů. K tomu samozřejmě vznik vrásek patří. Otázkou však je, zda jich musí být tolik, a tak brzy. Pokud se nechcete uchýlit do péče plastického chirurga, pak je třeba pravidelně dodržovat péči o oči a oční okolí. Jak na to?

 1. Dodržujte pitný režim.
 2. Dělejte si přestávky od elektroniky. Pokud celý den pracujete s počítačem, pravidelně si dejte pár minut oddech mimo obrazovku. Během práce také nezapomínejte mrkat!
 3. Pracujte se světlem. Zkuste před spaním již nečíst zprávy z mobilu a počítač vypnout minimálně hodinu před tím, než půjdete spát. Pokud se díváte na televizi, nechte si rozsvícenu i lampičku. Ostré kontrasty očím nesvědčí.
 4. Chraňte oči před vnějšími podmínkami. Například sluneční brýle noste i na horách.
 5. Zařaďte jógu očí. Ta pomůže nejen s vráskami kolem očí, ale také s ostrostí zraku. A pozor, brýle při cvicích odložte.
 6. Zacvičte si. Očima například „kreslete“ ve vzduchu ležatou osmičku (vpravo i vlevo), střídejte rychlost i rozměr. To samé lze udělat s kroužky. Můžete také očima pohybovat ve tvaru kříže (vždy přes střed). U cviků nezapomeňte dýchat.
 7. Jemně masírujte prostředí kolem očí. Můžete využít buď prsty (jemně bříšky pokožku poťukávejte) nebo efekt ledové vody, kterou si postříkáte oči. Jako první pomoc může pomoci i kostka ledu.
 8. Volte kvalitní kosmetiku a dodržujte zásady líčení i odličování. Vše by mělo probíhat v maximální jemnosti, na víčka ani okolí očí netlačit. Odličovat byste měli jemně krouživými pohyby. Agresivní mýdlo na ruce na oči nepatří. Před spaním vždy oči odličte.

Co ještě platí na vrásky kolem očí?

Dalšími možnostmi je samozřejmě kvalitní kosmetika či různé přípravky, jež mohou s vráskami pomoci. Bez pravidelné aktivní péče o oči však jejich efekt bude vždy „jen“ kosmetický.

 • Velkým hitem je například kolagen ve formě prášku, který si přimícháte do jídla nebo vytvoříte koktejl. Je třeba však zkontrolovat, o jaký kolagen se jedná, neboť některý je na klouby, jiný na krásu… V těle nemáme jen jeden.
 • Koenzym Q10 – pomáhá odbourávat volné radikály, je silným antioxidantem.
 • Kyselina hyaluronová – její molekuly na sebe vážou vodu, čímž pleť udržují hydratovanou
 • Konopná kosmetika – konopí je rostlina, která se hodí téměř na vše (od provazů, přes oblečení, po „léčebné“ konopí. Není tedy překvapením, že své místo má i v kosmetice. Pomáhá zejména s regenerací.

Autor článku: Markéta Palatin

Napsat komentář: Vrásky kolem očí? Zastavte je!

RE: Vrásky kolem očí? Zastavte je!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.