Pojištění zvířat aneb neriskujte léčebné výlohy v řádech desetitisíců korun

img
17. 02. 2016 Přečteno: 2692x

Kočky a psi jsou sice výbornými domácími mazlíčky, ale občas vás mohou přijít pěkně draho. Například když potřebují speciální veterinární péči, nebo způsobí škodu někomu jinému. Proto se vyplatí zařídit pojištění zvířat, které se v Česku pomalu rozmáhá, a nabízejí ho už tři pojišťovny*. Že jste o pojištění zvířat ještě neslyšeli? Tak právě pro vás je tento článek, v němž se o pojištění zvířat dozvíte všechno potřebné.

Za veterinární péči svých mazlíčků dáte tisíce korun

Krmení, hračky, očkování – to jsou základní výdaje, se kterými se asi potýká každý majitel psů a koček. Váš rozpočet ovšem mohou nepříjemně navýšit například náklady na veterinární péči v případně různých onemocnění či operací. Když budete mít štěstí, bude to „jen“ pár tisíc, v horším případě budete muset za zdraví svého mazlíčka dát i desetitisíce.

Čtěte také:

Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti

Takovou zkušenost má například kolegyně z redakce Dobrého Kontaktu. „Náš dvouletý pejsek Jimmy pořád něco žere a jednou se stalo, že spolkl kámen. O tom jsme se ale dozvěděli, až na veterině, kam jsme ho vzali, protože nechtěl jíst, zvracel a celý se klepal. Kámen mu totiž ucpal střevo a jediným řešením byla operace. Za všechnu veterinární péči jsme zaplatili asi sedm tisíc,“ vypráví Ludmila.

Ušetří vám pojištění zvířat peníze?

Kdyby však pro svého pejska měla sjednané pojištění zvířat, tak by ji konečný účet od veterináře tak nevyděsil. Ještě před několika lety pojištění zvířat české pojišťovny vůbec nenabízely, v současnosti ho využívá zhruba pět procent majitelů domácích mazlíčků. Divíte se, že tak málo? Pojištění psa či kočky má totiž kromě určitých výhod, také své nevýhody.

Pojišťovny například nepojistí vaše mazlíčky, kteří už mají po nějakém zákroku a je u nich riziko, že by se to mohlo opakovat. Kromě toho jsou u pojištění zvířat i další limity, o kterých si povíme později.

Další důvodem, proč k pojištění psa či kočky zatím přistoupilo tak malé procento majitelů, je čistě ekonomický. Pokud nemáte problémového psa či kočku, tak je otázkou, zda mu pořizovat pojištění zvířat, které vás ročně vyjde na několik tisíc korun. Může se totiž stát, že vložené peníze do pojištění nebudete vůbec potřebovat, a vydáte tedy více než za jeden speciální veterinární zákrok. Za to však můžete žít bez starostí, co váš čtyřnohý kamarád zase vyvede. Takže je to spíše na zvážení každého majitele a jeho prioritách.

Pojištění zvířat – od léčebných výloh až po cestu do zahraničí

A na co všechno si můžete sjednat pojištění psa či kočky? Tak především nahrazení léčebných výloh a odpovědnost za škodu. Pokud však máte drahého domácího mazlíčka, můžete si ho také nechat pojistit proti utracení a uhynutí. A jestliže chcete vzít na zahraniční dovolenou i svého pejska či kočičku, ale bojíte se případných nákladů za péči zahraničních veterinářů, tak můžete svému zvířecímu příteli sjednat i cestovní pojištění.

Kromě domácích mazlíčků využijí pojištění zvířat také soukromí zemědělci, kteří si mohou nechat pojistit hospodářská zvířata. Toto pojištění rozhodně přijde vhod v případě, kdy vám uhyne stádo kvůli nějaké nemoci a vy byste se mohli najednou dostat do velmi tíživé situace. Kde si tedy nechat vyřídit pojištění zvířat? Představíme vám, co v době psaní článku (únor 2016) nabízí jednotlivé pojišťovny, jejich služby ovšem hodnotit nebudeme a konečný výběr pojišťovny necháváme zcela na vás.

Česká pojišťovna a její Mazlíček

  • pojištění léčení úrazu nebo nemoci
  • pojištění proti uhynutí nebo utracení
  • pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění zvířat od České pojišťovny nese název Mazlíček a vztahuje se pouze na psy a kočky. Pojištění léčebných výloh si zde můžete sjednat v různé výši od 15 do 30 tisíc korun. Počítejte ovšem, že se na platbě za veterinární péči budete podílet i vy, a to částkou 10 procent z pojistného plnění (minimálně 500 Kč). V rámci pojištění zvířat Mazlíček je také pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na škody způsobené vaším čtyřnohým přítelem. A to ať už škodě na majetku, zdraví či finanční újmě, jež vznikla třetí osobě. Pojištění odpovědnosti za škody způsobené vaším mazlíčkem si ovšem můžete sjednat i v rámci vašeho pojištění domácnosti.

Dále si můžete sjednat pojištění proti uhynutí nebo utracení. A to od částky od 5 do 15 tisíc korun. Toto pojištění mohou ovšem využít pouze majitelé čistokrevných psů a koček s prokazatelným původem, na křížence či různé voříšky se toto pojištění nevztahuje.

Česká pojišťovna má určité podmínky, které musí váš mazlíček splnit, aby mohl být pojištěn. Pes vážící do 40 kg musí být mladší osmi let, těžší psi už ovšem nesmí přesáhnout věkovou hranici čtyř let v době, kdy se pojištění sjednává. Kočku (nezáleží na váze) můžete nechat pojistit do věku osmi let. Kromě toho musí být váš domácí mazlíček označen mikročipem či tetováním. V neposlední řadě musíte podepsat tvrzení, že je vaše zvířátko zdravé, netrpí chronickými nemocemi, zraněním z minulosti či vrozenou vadou.

Příklad: Majitelka chce nechat pojistit pejska, který není čistokrevný. Nelze tedy u něj sjednat pojištění proti uhynutí či utracení. Pro majitelku je však důležité sjednat pojištění na léčení úrazu nebo nemoci v maximální výši 30 tisíc korun a pojištění odpovědnosti. Toto pojištění majitelku vyjde na 3 285 korun ročně, přičemž má nárok na 10 procentní slevu, pokud si pojištění sjedná online.

Slavia pojišťovna a její Pejsek a kočička

  • pojištění veterinární léčby psa nebo kočky
  • pojištění úhynu psa nebo kočky

Další společností, u které si můžete vyřídit pojištění psa či kočky, je Slavia pojišťovna. Její pojištění nese název Pejsek a kočička, z čehož vyplývá, že se pojištění zvířat stejně jako u České pojišťovny vztahuje pouze na psy a kočky. Důraz je zde kladen na pojištění veterinární léčby psa nebo kočky, pojištění úhynu zvířat je pouze doplňkové. Pojištění odpovědnosti není součástí Pejsek a kočička.

Slavia pojišťovna nabízí tři úrovně finančního krytí za veterinární péči. Roční limit pro léčbu nemocí zvířat je od 10 do 30 tisíc korun, pro léčbu úrazu jsou částky vyšší, a to od 30 do 90 tisíc korun. Pokud si domluvíte maximální výši pojistného, tak navíc získáte i náhradní ubytování pro vašeho mazlíčka nebo vám pojišťovna pomůže s jeho hledáním, pokud se vám ztratí.

Pro pojištění veterinární léčby musí být zvíře opět označeno mikročipem či tetováním, pes navíc musí mít evidenční známku. Pro sjednání pojištění musí být pes starší 6 měsíců a kočka 5 měsíců, horní věková hranice není stanovena. Ta platí pouze u pojištění úhynu, kdy maximální vstupní věk psa s hmotností do 50 kg je 6 let, těžší psi mají hranici 5 let, kočky lze pojistit do věku 6 let. K pojištění psa si kočky navíc potřebujete vyplněný dotazník potvrzený vaším veterinářem, platný pas zvířete a prohlášení o zdraví svého mazlíčka.

Slavia pojišťovna nemá online kalkulačku a pojištění pejsek a kočička nelze sjednat online, takže vám nemůžeme uvést příklad.

Česká podnikatelská pojišťovna a její Hafan

  • pojištění veterinárních nákladů psa

Pojištění psa si můžete zařídit také u České podnikatelské pojišťovny, která má v nabídce pojištění Hafan. Toto pojištění kryje náklady za veterinární péči psa, hospitalizaci či nutné léky při léčbě i úrazu. Na výběr máte tři pojistné částky, a to 10 tisíc, 20 tisíc a 30 tisíc korun. U tohoto pojištění také musíte počítat s mírnou spoluúčastí, a to od částky 500 korun.

Pokud chcete s pejskem cestovat do zahraničí a rádi byste předešli riziku vysokých nákladů u zahraničních veterinářů, tak pojištění Hafan ochrání vašeho psa i po celé Evropě – ale samozřejmě za příplatek. Finanční výhody naopak mají asistenční a canisterapeutičtí psi nebo pomocníci Horské služby.

A jaké jsou podmínky pro sjednání pojištění psa? Váš pejsek musí být řádně registrován a při vstupu do pojištění musí věk vyšší 6 měsíců a zároveň nižší osmi let. Stejně jako v případě Slavie pojišťovny nemá Česká podnikatelská pojišťovna online kalkulačku, nelze tedy porovnat, kolik by ročně stálo případné pojištění psa.

Cestovní pojištění psa nebo kočky

Neobejdete se na zahraniční dovolené bez svých domácích mazlíčků? Tak je vezměte s sebou! Mějte ale na paměti, že pokud se vašemu pejskovi nebo kočičce něco stane, tak náklady za veterináře, léky či hospitalizaci zvířete by vás mohly přijít pěkně draho. Pokud nechcete riskovat zdraví vašeho mazlíčka i obsah své peněženky, tak si sjednejte cestovní pojištění psa nebo kočky.

V současnosti sice speciální pojištění psa nebo kočky v nabídce tuzemských pojišťoven nenajdete, i tak si ale své zvíře můžete nechat pojistit. A to jako připojištění k vašemu běžnému cestovnímu pojištění, které si před odjezdem do zahraničí sjednává většina lidí. V rámci vašeho cestovního pojištění se tak můžete domluvit připojištění na veterinární léčbu a odpovědnost za škodu, kterou zvíře způsobí.

Cestovní pojištění psa nebo kočky má opět své podmínky, které se však u jednotlivých pojišťoven liší. Ve všech případech ovšem platí, že pokud chcete pojistit svou kočku nebo psa před cestou do zahraničí, tak vaše zvíře musí být označeno mikročipem nebo tetováním, mít platný pas a musí být prokázáno, že je zdravé. Některé pojišťovny sjednání pojištění limitují minimálním i maximálním věkem zvířete. Pojistné limity na náklady za veterinární léčbu se pohybují od 10 do 50 tisíc korun a ve většině případů vyžadují vaši spoluúčast. A kolik za cestovní pojištění psa či kočky zaplatíte? Maximálně několik desítek korun denně, což za výlet bez zbytečných starostí určitě stojí.

Pojištění hospodářských zvířat

Psi a kočky ovšem nejsou jediná zvířata, která si můžete nechat pojistit. V nabídce tuzemských pojišťoven je také pojištění hospodářských zvířat, které ocení především zemědělci. Když se totiž náhle objeví nějaká nákaza či přírodní katastrofa, která bude mít za následek uhynutí hospodářských zvířat, tak jejich majitelé přijdou o značné peníze. A před podobnou situací je může zachránit právě pojištění hospodářských zvířat.

To v Česku nabízí více pojišťoven, mezi nimiž jsou například Česká pojišťovna, Generali, Allianz či Agra pojišťovna. Zemědělci, farmáři či chovatelé nechávají nejčastěji pojistit skot, prasata, ovce, kozy, koně či drůbež. Pojištění hospodářských zvířat se vztahuje na různé nákazy, hromadné infekční onemocnění, akutní otravy, živelné události (povodně, požár, apod.) či zasažení zvířete elektrickým proudem.

* Text byl zpracován z informací dostupných v únoru 2016



Napsat komentář: Pojištění zvířat aneb neriskujte léčebné výlohy v řádech desetitisíců korun

RE: Pojištění zvířat aneb neriskujte léčebné výlohy v řádech desetitisíců korun

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Libor Prétor

    15. 7. 2016 09:36
    Mrkněte sem, najdete přehled kde se dá pojistit veterinární výlohy psa do zahraničí :)

    http://www.pojisteni-prehledne.cz/pojisteni-psa-pojisteni-kocky.html
  • Renda

    1. 4. 2016 06:06
    No tak u chorvatského veterináře by se to určitě nevyplatilo :)
  • Zdena

    31. 3. 2016 08:12
    Letos se chystáme do Chorvatska a rádi bychom s sebou vzali naši čivavu. Uvažuju o zařízení zvířecího pojištění, přecejen platit veterináře v zahraničí by se mi nemuselo úplně vyplatit.