Veroničin Blog: Jak zabránit ztrátě vztahu

img
23. 10. 2018 Přečteno: 1126x

Lidský mozek je přirozeně nastaven na zabránění ztrátě. Bolest ze ztráty je to nejhorší, co zažívá. Nejspíš to znáte na klasické situaci „vyhodím…

Většina mých klientek za mnou přichází v době krize. Jejich vztah nefunguje a ony by ho rády ze všech sil zachránily. Musím říct, že obdivuji jejich míru kreativity a vytrvalosti v tom, co všechno jsou ochotny podniknout a kolik jsou ochotny toho překonat na cestě získat svůj vztah zpátky anebo ho radikálně zlepšit. Abych jim co nejvíce pomohla, vysvětluji jim následující princip, který vysvětlím teď i vám.

Čtěte také:

Veroničin Blog: Jak poznat, že má vztah ještě cenu?

Strach ze ztráty

Lidský mozek je přirozeně nastaven na zabránění ztrátě. Bolest ze ztráty je to nejhorší, co zažívá. Nejspíš to znáte na klasické situaci „vyhodím staré oblečení“. I přesto, že jste tohle tričko na sobě neměla dlouhé roky, nejste schopna ho vyhodit. Najednou vám běží v hlavě kolikrát si ho na sebe vezmete a k čemu, abyste si obhájila, proč ho nevyhodit, ale při další revizi šatníku, se pravděpodobně přistihnete, že jste ho zase nenosila. To s vámi jen váš mozek laškuje, aby zabránil prožit bolesti ze ztráty.

Ztráta vztahu

Bolest ze ztráty vztahu se stává pro mozek mnohem větší a „zábavnější“ proto, že je tam spousta aspektů, které nemůže přímo ovlivnit. Nejde totiž jen o vás a o vaše rozhodnutí, jako je tomu v případě trička (pokud se rozhodnete, že si tričko necháte, neuteče vám ze skříně), ale jde i o druhého člověka, kterého nemůžete nijak kontrolovat. Ano, kontrola, to je o to, co mozek dělá. Předpoklad, že ztrátě nejvíc zabráním, když budu mít věci pod kontrolou vás potom dostává pod tlak. Jak změnit své myšlení? Zkuste pozitivní afirmace

Hrozba sem, hrozba tam

Co se v takových situacích děje je to, že se začnete soustředit na to negativní. Začnete vyhledávat špatná znamení konce vztahu a začnete se na ně upínat se snahou obrátit je v dobré. Jsou to často větičky jako „on napsal tohle“; „on řekl…“; „on udělal…“ a já mám pocit, že nás to od sebe vzdaluje. Všechno je ztraceno, musím něco dělat. A už jedete – snažíte se zabránit ztrátě. Co ve skutečnosti ale děláte je vytváření obrovského tlaku. Momentálně jste soustředěná na to špatné. A to tak moc, že nevnímáte jakákoli dobrá znamení či malá potenciální zlepšení. Už jen ať to je vše tak, jak to bylo předtím.

Iluze kontroly

Pravdou je, že vztahy nikdy nebudete mít pod kontrolou. A pokud se o to budete snažit, nejspíš skončíte jako stíhačka a váš partner jako „podpantoflák“. Dokážete si nejspíš představit, že tyto vztahy nejsou příliš šťastné. Jak můžete mozek „oblafnout“ je velmi jednoduché. Mnohdy při zaměření na to, co nechcete, zapomínáte na to, co chcete. Nebo je vaše představa příliš vágní. Změňte tedy kontext a odpovězte si na následující otázky:

  • Jak konkrétně vypadá zlepšení?
  • Jak poznám, že se situace zlepšuje? Na základě jakých konkrétních znamení?
  • Jak vypadá moje osobnost v situaci podle mých představ?
  • Kým jsem?
  • Co dělám a jak se chovám?
  • Nad čím v takové situaci přemýšlím?

Buďte ve svých odpovědích tak přesná a detailní, jak jen můžete. A pak kdykoli se přistihnete v negativních myšlenkách s tendencí chování, které zabraňuje ztrátě, jednoduše se vraťte k těmto odpovědím. Vciťte se do představy svého cíle a jen tak s touto představou buďte.

Změň negativní na pozitivní

Tahle technika pomáhá k tomu, že člověk změní negativní myšlení na pozitivní. A to pozitivní je mnohem přínosnější, protože člověk věří v lepší situaci, je klidnější a má víru i v to, že to celé dobře dopadne. S takovým nastavením a naladěním se dějí zázraky. Když nebudeme vnímat jen to špatné, najednou si začneme všímat i skvělých drobností, které nám dodají úžasný pocit toho, že věci směřují správným směrem. A pomůžete nejen sobě, ale i partnerovi, který najednou nebude vnímat z vaší strany tlak. Co vy na to?

Seriál - Veroničin Blog

Přečtěte si všechny díly ze seriálu:

Jak poznat, že má vztah ještě cenu? »» Proč se zamilovávám do stejných typů mužů »» Jak vypadá pravá láska »» Evoluce ženy jako partnerky »» Vztahové struktury »» Jak zabránit ztrátě vztahu  »» Nezávislost ve vztahu »»  Mužská a ženská podpora  »» Sebeláska u ženy »» Jak mluvit o partnerovi »» Partner vs. děti »» Vztah a osobní rozvoj »» Výjimečnost partnera »» Sex ve vztahu »» Jak mluvit o sexu »» Jak zvládnout samotu »» Muž, se kterým je těžké žít »» Jak mít rád sám sebe »» Detektivem ve vztahu »» Proč si muži hledají milenky »» Jak se seznámit »» Proč mám potíže najít partnera? »» Jak nás ovlivnily tresty rodičů? »» Co si vzít z těžkých situací? »» Jak má vypadat šťastný vztah? »»

Napsat komentář: Veroničin Blog: Jak zabránit ztrátě vztahu

RE: Veroničin Blog: Jak zabránit ztrátě vztahu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.