Ve Švédsku vznikl nový sport plogging. Je zdarma, a navíc pomáhá přírodě

img
17. 04. 2018 Přečteno: 2158x

Jedním ze spouštěčů pro vznik nového sportu byl stále narůstající počet plastového odpadu ve světě. Věděli jste, že plasty v oceánech už dokonce…

Švédové a severské státy obecně byly v ekologii vždycky napřed. A tak zatímco v Česku se nedávno uskutečnila známá dobrovolnická akce „Ukliďme Česko“, ve Švédsku z podobné aktivity udělali nový sport. 

Čtěte také:

Zero Waste neboli nulový odpad: Přestaňte plýtvat s jídlem a šetřete peněženku i přírodu

Švédové milují přírodu a tak je pro ně běžné se starat o její udržitelnost a čistotu. A právě tento povahový rys seveřanů přispěl k tomu, že v roce 2016 vznikl ve Švédsku nový sport s názvem Plogging. Slovo vzniklo kombinací dvou jiných slov – plock (ve švédštině sbírat) a jogging (běhání). Bystrý čtenář už asi tuší, o co tedy ve sportu jde. Plogging kombinuje běhání v přírodě se sbíráním odpadků. Člověk si zaběhá a příroda se udržuje krásně čistá. 

Impulsem ke vzniku ploggingu byl nepořádek v oceánech 

Jedním ze spouštěčů pro vznik nového sportu byl stále narůstající počet plastového odpadu ve světě. Věděli jste, že plasty v oceánech už dokonce vytvořily nový plující kontinent? Ten ohrožuje nejen přirozenou rovnováhu vodních ekosystémů, ale hlavně mořské živočichy. Ti totiž nepoznají rozdíl mezi běžnou potravou a plasty, které často zkonzumují a na otravu nebo udušení pak v bolestech umírají.

V Česku zamoření plastovým odpadem tolik nepociťujeme. Tento problém se nejvíce týká asijských zemí (Thajsko, Bali, Malajsie), Číny nebo Severního ledového oceánu.

I proto se veřejnosti nápad na nový sport tolik zalíbil a od roku 2016 se už rozšířil do mnoha dalších zemí.

Proč lidé milují plogging? 5 důvodů, proč taky začít

 • Při sbírání odpadků se člověk musí různé ohýbat, čímž posiluje své tělo. Při hodince ploggingu tak spálíte průměrně 500 až 1000 kalorií - záleží na rychlosti běhu. Plogging je tedy skvělý způsob, jak posilovat své tělo.

 • Sbíráním odpadků lidé čistí přírodu a pomáhají ji dělat krásnější. Z ploggingu si tedy odnesete hlavně dobrý pocit.

 • Tento nový sport můžete provozovat téměř kdykoliv. Ať už je všední den, víkend, ráno nebo večer.

 • Na plogging nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí vám běžné běžecké boty a sportovní oblečení.

 • Narozdíl od permanentek do drahých fitness center, plogging nic nestojí. Naopak příroda se odvděčí svou krásou vám.

Plogging2

Na příští běhání s plastovým sáčkem na sbírání odpadků

Pokud chcete jít s dobou a zároveň máte rádi přírodu, přibalte si příště, až půjdete do přírody, s sebou plastový sáček. Nemusíte provozovat stoprocetní plogging a u sbírání odpadků běhat, stačí když budete chodit. Sbírání odpadků se dá provozovat až vyrazíte na první jarní houby, na procházku do lesa nebo jen tak na výlet. Na sběr odpadků si raději vezměte ochranné rukavice

Pokud vás článek zaujal, sdílejte ho dál. Děkujeme.

Napsat komentář: Ve Švédsku vznikl nový sport plogging. Je zdarma, a navíc pomáhá přírodě

RE: Ve Švédsku vznikl nový sport plogging. Je zdarma, a navíc pomáhá přírodě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Redakce - Spektrum Zdraví

  21. 4. 2018 11:14
  To je krásné, Marie :) Myslím, že by to mělo být tak nějak standartem, že by lidem neměla být lhostejná příroda. Kéž by bylo všímavých lidí, jako jste vy, více :)

  Krásný den, Anička, Redakce SZ
 • Marie

  21. 4. 2018 09:27
  Je to super nápad, sama, když vidím po cestě prázdnou petku tak ji vezmu do koše, nevím, jestli je to dobrá karma nebo , že se člověk víc dívá po zemi, ale stalo se mi že buď přímo v tem den nebo následující, kdy jsem něco takto uklidila našla i drobné mince:)