Úspěšná léčba chrápání vrátí do vaší ložnice klid

img
22. 02. 2012 Přečteno: 12551x

Chrápání je vlastně nadměrně hlasité dýchání, kdy dochází k vibracím měkkých tkání horních cest dýchacích, u kterých se ve spánku snižuje svalové…

O chrápání se často traduje, že je normální a přirozené. To je ovšem omyl, protože obvykle je symptomem nějakého zdravotního problému, který se typicky projevuje tím, že je omezena průchodnost nosu, a tak je člověk donucen dýchat skrze ústa. Chrápání by se tak určitě nemělo podceňovat a být pouhým důvodem neshod mezi lidmi, kteří spolu spí v jedné místnosti. V obecné rovině je možné chrápání rozlišit na běžné, kdy jde pouze o nepříjemné zvuky, a vážné, kdy může mít chrápání i další následky.

Čtěte také:

Trápí vás bolest zad? Častou příčinou je nevhodná matrace

Výzkumy prováděné na maďarské univerzitě navíc přinesly údaje o tom, že u osob, co během spánku intenzivně chrápou, dochází ke zvyšování rizika vzniku infarktu a onemocnění kardiovaskulárního systému, protože během závažného chrápání se na nepatrnou dobu zastavuje dech, s čímž souvisí vysoký krevní tlak. Úspěšná léčba chrápání je tak jedním z mnoha předpokladů spokojeného života a dobré fyzické i psychické kondice.

Jak a proč ke chrápání dochází?

Chrápání je vlastně nadměrně hlasité dýchání, kdy dochází k vibracím měkkých tkání horních cest dýchacích, u kterých se ve spánku snižuje svalové napětí. Konkrétněji jde nejvíce o patro, jazyk nebo čípek v dutině ústní. Jak už bylo napsáno v úvodu článku, chrápání není jen společenským problémem, ale především také signálem, že v těle není něco v pořádku. Často s chrápáním souvisí obezita, vysoký krevní tlak či chronická rýma. Může být ale také projevem syndromu spánkové apnoe, což je stav, kdy spáč na vteřiny opakovaně přestává dýchat. U osob trpících především kardiovaskulárními a mozkovými nemocemi tak může tento na první pohled nepatrný nedostatek kyslíku znamenat i smrt.

Příčinami chrápání, především nepravidelného a nárazovitého, může být ovšem i obyčejná únava, nedostatek spánku, špatný režim a stres. U některých lidí tak odstranění chrápání souvisí především s nastolením zdravého životního stylu, ve kterém bude mít své místo relaxace, pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatečný kvalitní spánek.

Léčba chrápání – pomoci mohou kapky, sprej i laser

Před volbou terapie je nutné navštívit svého praktického lékaře. Ten dle vstupních subjektivních informací usoudí, zda bude vhodné podrobit se dalšímu vyšetření na ORL nebo neurologii, zejména v případech, kdy existuje podezření na zmiňovaný nebezpečný syndrom spánkové apnoe.

 • Kapky proti chrápání a sprej

Kapky proti chrápání jsou novinkou, která dle výrobců funguje na jednoduchém principu. Svým složením udržuje tkáně prokrvené a v napětí, aby nemohlo dojít ke vzniku typických zvuků. Některé kapky proti chrápání se těsně před spaním vdechují z kapesníku, jiné se aplikují přímo do nosu, skrze který stečou do krku. Účinnost kapek je individuální, protože u některých lidí nemusí kombinace látek fungovat v takové míře, aby zůstaly tkáně dostatečně pružné. Sprej je ve své podstatě stejný jako kapky proti chrápání, liší se pouze způsobem aplikace – stříká se přímo na zadní stěnu krku.

 • Laserová operace

Laserová operace jako léčba chrápání je v současné době považována za vysoce efektivní metodu. U chronického chrápání je proto odborníky často doporučována. Laser nebo další moderní techniky v takových případech upraví cesty v nose a dutině ústní a zpevní problematické patro. Laserová korekce je prováděna ambulantně s lokálním umrtvením. Složitější chirurgické zákroky mohou vyžadovat celkovou anestezii. Nepomůže-li tato léčba chrápání, mělo by následovat vyšetření ve spánkové laboratoři. Pokud není možné provést operativní zákrok, může chrápání odstranit i speciální přístroj, který vytváří lehký přetlak v dýchacích cestách. Při takovém postupu je ale nutné si zvyknout na spaní s maskou, připomínající kyslíkovou masku letců.

Babské rady na boj proti chrápání

Lze se také setkat s doporučeními, které se svou povahou řadí do kategorie typických babských rad. Nejznámější je určitě všeobecně rozšířené mlaskání, které chrápajícího spáče na moment probere, čímž logicky přestane spát, tudíž chrápat. Dále se doporučuje, aby člověk, který své okolí v noci obtěžuje zvuky připomínající motorovou pilu nebo cirkulárku, spal na boku. K tomu ho lze donutit i poměrně drastickými metodami, například přichycením míčku na zadní část trika, čímž bude poloha na zádech pro daného jedince nepříjemná, a tak se vždy přetočí. Ne u všech však spaní na boku zabírá. Poměrně pragmatické řešení pak představují špunty do uší, které sice nikterak chrápání nepřeruší, ale zasadí se o to, že ho nikdo nebude slyšet.

Pokusy o odstranění chrápání mohou spočívat v různých možnostech. K těm méně tradičním se určitě řadí i japonský vynález - plyšový medvěd – robot, který reaguje na pokles kyslíku a zvuk chrápání tak, že se začne dotýkat tváře spící osoby, která tak hlavu otočí na bok, čímž chrápání přestane. Vynálezci garantují, že robot je jemný, a tak se daný jedinec nevzbudí. Jak je vidno, odstranění chrápání je natolik silným a zajímavým tématem, že se dostává i do středu zájmu vědecké obce. Pro nás laiky je však především problémem, který nás nenechá spát. A jelikož spánkem trávíme třetinu života, měli bychom využít všechny příležitosti, jak si toto důležité období nenechat kazit. Netřeba snad ani připomínat zdravotní rizika, která s chrápáním souvisí.

Trápí vás chrápání také? Jak ho řešíte? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem!

Napsat komentář: Úspěšná léčba chrápání vrátí do vaší ložnice klid

RE: Úspěšná léčba chrápání vrátí do vaší ložnice klid

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Michael Růžička

  11. 10. 2016 11:49
  Dobrý den, můžete se o zmiňovanou kliniku podělit s námi? Jakou kliniku jste navštívil? stačilo tam zajít nebo jste musel mít doporučení?
  Děkuji
 • Jaroslava, Dušková

  2. 2. 2015 13:41
  My teď doma operaci taky zvažujeme, manželovi se do toho ale moc nechce, na jednu stranu se mu ani nedivím ale na druhou stranu, kdo to má vydržet?? Je to čím dál nesnesitelnější, řešíme to různými způsoby a doufáme, že k operaci třeba nedojde, teď užíváme sprej Pssst! stačí ho před spaním… celý příspěvek
 • Nina

  6. 12. 2014 04:13
  Dobrý den, tento článek je sice hezky napsaný, ale musím říct, ze pro nás snad neexistuje žádné řešení. Operaci partner prodělal před 5 lety a bohužel změna, která nastala, byla pouze dočasná, cca 3 roky. Opět chrape. Poslední 3 mesice je to k nevydrženi a proto jsme koupili gauč do místnosti vedle… celý příspěvek
 • Pavel

  3. 1. 2014 12:10
  Mě na chrápání zabírá sprej PSSST, moc nestojí a pomáhá, tak jsem rád, ze nemusím na operaci.
 • Baron Chrápoň

  24. 9. 2013 16:05
  Já už o zákroku uvažuji delší dobu. Mám z něj velice respekt, protože jsem se dočetl, že ten v lokální anestezii má úspěšnost pouze do 85 %. Vím, že už to asi příliš řeším, na druhou stranu nemohu si vytěsnit z hlavy tu možnost, že by to nevyšlo.<br> <br> Co by se stalo? <br> Chtěl jsem se také… celý příspěvek
 • Jiří, Cintler

  4. 3. 2013 10:19
  Dobrý den,<br> jelikož moje chrápání už manželka nebyla schopná vydržet, musel jsem se rozhodnout řešit to operativně. Zašel jsem na kliniku.<br> Operace spočívala v laserovým zákroku kvůli zprůchodnění nosu. Operace byla v lokální anestezii...konečný efekt se dostavil asi za tři týdny a jsem moc… celý příspěvek
 • Zobrazit další komentáře