Unavené oči jsou častým problémem moderní doby. Co pomůže?

img
19. 08. 2020

Zde je výčet těch nejčastějších příčin, které mohou vést ke stavu, kdy máme unavené oči: Nedostatečné osvětlení v pracovním prostředí. Dlouhodobé…

Unavené oči nás mohou potrápit daleko častěji, než tomu bylo v dřívějších dobách. S výskytem moderní elektroniky je náš zrak daleko více namáhaný, a tak se mnozí lidé potýkají se svěděním, pálením, či zarudnutím očí. Aby nedocházelo k závažnějším potížím, je důležitý zejména pravidelný odpočinek.

Čtěte také:

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pokud o své unavené oči nijak nepečujete, můžete později trpět i dalšími problémy, jako jsou silné migrény, nebo třeba syndrom suchých očí. Na trhu je k dostání celá řada přípravků, které pomohou příznaky spojené s únavou očí zmírnit. V nejzazším případě je vhodné navštívit i očního lékaře.

Unavené oči a nejčastější příčiny

Zde je výčet těch nejčastějších příčin, které mohou vést ke stavu, kdy máme unavené oči:

 • Nedostatečné osvětlení v pracovním prostředí.
 • Dlouhodobé sledování počítačového monitoru a televize.
 • Časté ponocování, nespavost, či krátká doba spánku.
 • Pobyt v prostředí, kde je velká kumulace cigaretového kouře.
 • Nedostatečný pitný režim během dne.
 • Soustředění se na určitou činnost (například řízení vozidla, velice detailní práce, četba knih a novin).
 • Unavené oči mohou být na pořadu dne i s přibývajícím věkem.

 unavené oči 2

Unavené oči a možná řešení

Únava očí se dá řešit buď čistě přírodní cestou, nebo speciálními léčivými přípravky, které lze zakoupit volně v lékárně. Jestliže vsadíte na přírodní produkty, pak na unavené oči pomohou tyto metody:

 1. Léčivý heřmánek: je nejen skvělý na zažívací potíže ve formě čaje, ale i jako obklad na unavené oči. Až si tedy příště uvaříte svůj oblíbený šálek heřmánkového odvaru, čajové sáčky rozhodně nevyhazujte. Skvěle totiž oči zklidní zejména chlazené z lednice.
 2. Osvěžující salátová okurka: v letních měsících velmi oblíbená hlavně v limonádách. Také z ní vykouzlíte i lahodný salát. Avšak pomůže i jako přírodní zklidňující přípravek na unavené oči. Okurková kolečka na ně poklaďte a nechte pár minut působit. Je to skutečně osvěžující procedura!
 3. Mrkve, melouny, rajčata, meruňky a špenát: tyto potraviny rozhodně zařaďte do svého jídelníčku, dodají totiž vašemu tělu dostatek takzvaných betakarotenů, které podpoří zdraví očí.
 4. Semínka slunečnice, dýně, ořechy, vejce a luštěniny: konzumací těchto potravin doplníte notnou dávku potřebného zinku, který je také důležitý pro dobrý zrak. Mimo to se vám zlepší i kvalita vlasů a nehtů.
 5. Kouzelná bylinka jménem Světlík lékařský: zejména sušená bylina je na unavené oči balzámem. Postačí zhotovit výluh, do kterého namočíte tampony a vychlazené aplikujete na oči.

Na unavené oči můžete samozřejmě vyzkoušet i zakoupené produkty z lékárny. Nejznámější jsou takzvané umělé slzy. Do kategorie těchto léčivých přípravků lze zařadit například Refresh oční kapky, OptiFresh, Systane, Ocutein, nebo Optive. Na zarudlé oči pak mohou pomoci i oční kapky Visine.

Unavené oči a preventivní opatření

A jak účinně předejít tomu, abyste neměli unavené oči? V místnosti, kde pobýváte, zajistěte dostatečnou vlhkost vzduchu, přísun kyslíku, v interiérech nekuřte, pravidelně odpočívejte a dodržujte pitný režim. Důležitý je hlavně dostatečný spánek, který zrak účinně regeneruje. Čas od času se také procházejte v přírodě, která má na oči blahodárný vliv.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Unavené oči jsou častým problémem moderní doby. Co pomůže?

RE: Unavené oči jsou častým problémem moderní doby. Co pomůže?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.