Návod na pěstování hub na zahradě: Pochutnejte si na domácích žampionech nebo zdravé hlívě

img
30. 10. 2017 Přečteno: 4047x

Houbaření patří k oblíbeným aktivitám mnoha lidí. Zajít si na procházku do lesa, vyčistit si hlavu a k tomu nasbírat košík hub, ze kterých si připravíte chutné pokrmy nebo si je nasušíte na zimu do polévky. To zní přece skvěle. Ne vždy však je čas bloumat hodiny po lesích, navíc když výsledný úlovek nestojí za nic. Kdyby tak bylo možné pěstování hub doma na zahradě! A víte, že to skutečně jde?

Domácí pěstování hub

Ať už nemáte čas chodit po lesích, nebydlíte v té správné lokalitě poblíž lesů nebo houby zrovna nerostou, nezoufejte. Nic není nemožné a houby si klidně můžete vypěstovat i na zahradě nebo dokonce na balkoně. Budete tak mít vždy po ruce úrodu hub, kterou vám jiní houbaři nevysbírají. Navíc je pak můžete sklízet přesně v té velikosti, jak potřebujete – tedy ani příliš malé, ani příliš přestárlé a nepěkné.

Vytvořte houbám vhodné podmínky

Připravte se však na to, že pěstování hub na zahradě není úplně nejsnadnější záležitostí. Za pokus to ale stojí a uvidíte, že můžete být úspěšní. Důležité je zajistit houbám vhodné prostředí a ideální podmínky, které ke svému růstu potřebují. Zanedlouho si pak můžete pochutnávat na domácích žampionech, hlívě nebo i dalších houbách.

Pro úspěšné pěstování hub budete potřebovat stromy

A jaké jsou ty ideální podmínky? Houby ke svému růstu potřebují les, respektive jemu podobné stinné a vlhké prostředí v blízkosti stromů, se kterými houby obvykle žijí v symbióze a navzájem si dodávají potřebné živiny. Pokud tedy máte na zahradě borovici, smrk, jedli, břízu, dub či buk, můžete se radovat a zkusit své houbařské štěstí. Nikoliv sběratelské, ale pěstovatelské.

Houby se na zahradu dostanou i samy

Jak houby na zahradu dostat? V případě, že máte pozemek poblíž lesa, mohou se sem houby rozšířit z něj. Pokud se vám na zahradě houby takto samy objeví, část úspěchu máte v kapse. Jejich růst pak můžete podporovat pravidelným zaléváním a dosypáváním lesní hrabanky na místo, kde se na zahradě houby objevují. Spory hub si můžete na zahradu donést také na větvích a pařezech nebo v mechu. Na vhodné místo v zahradě můžete také zkusit zakopat odřezky z hub.

Způsobů pěstování hub na zahradě je však mnohem víc. Koupit si můžete sadbu hub nebo třeba sazeničky stromů, které jsou houbovými zárodky naočkovány.

Pěstování hub (2)

Snadné je pěstování žampionů

Pokud jste se rozhodli pro pěstování hub doma na zahradě, vyzkoušejte žampiony nebo hlívu ústřičnou. Právě pěstování těchto hub je nejsnadnější. V zahradnických centrech se totiž běžně prodávají bloky substrátu, které obsahuje podhoubí i potřebné živiny pro růst hub. Pěstovat je tak můžete jak na zahradě, tak i ve sklepě nebo třeba na balkóně. Součástí balíku je vše, co budete k pěstování potřebovat, včetně návodu, jak na to.

Substrát pro pěstování žampionů

Při pěstování žampionů ze substrátu je nutné nejprve zjistit, zda už je substrát prorostlý podhoubím, tedy zda je na něm patrný bílošedý povlak. Pokud tomu tak není, musíte pár dní počkat. Jakmile podhoubí proroste celým substrátem, můžete na povrchu odříznout fólii a substrát prokypřit do hloubky zhruba 5 centimetrů. Na takto upravený substrát pak přidejte speciální zeminu, která je k bloku substrátu přiložena. Tu taky nakypříte a tentýž den ji zalijete půl litrem vody. Po třech hodinách proveďte zálivku podruhé.

Nyní je potřeba nechat substrát v teplém a vlhkém prostředí. Zajistěte mu teplotu kolem 22 až 25 °C a zakryjte jej fólií. Jakmile zemina zbělá podhoubím zhruba na třetině svého povrchu, fólii odstraníte a necháte substrát v teplotě mezi 13 a 16 °C. Zanedlouho se začnou vytvářet zárodky plodnic. Pak už se jen starejte o to, aby byl substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Za několik týdnů budete moci sklízet žampiony.

Hlíva ústřičná pěstování

Podobně jako pěstování žampionů je možné také domácí pěstování hlívy ústřičné. Stačí v obchodě koupit substrát s touto houbou. Většinou se jedná o blok substrátu s očkovacími kolíky hlívy, které zasunete dovnitř bloku otvory ve fólii. Jakmile začnou růst plodnice, otvory uvolníte, aby jimi mohly plodnice prorůstat a celý blok substrátu přenesete na světlo. Dbejte na správnou vlhkost substrátu. Pak už jen sklízejte hlívu. Dělejte to ještě předtím, než začne vypouštět výtrusy, tedy ihned jakmile začnou střední kloboučky v trsu narovnávat své podvinuté okraje.

Hlíva ústřičná – pěstování na dřevě nebo ve slámě

Pěstování hlívy ústřičné je také možné na dřevě nebo na řezané slámě. V prvním případě budete potřebovat měkké dřevo listnatého stromu, a to staré jen pár týdnů po kácení. Jinak by bylo suché a podhoubí by na něm nerostlo. Dřevo naočkujete houbami pomocí kolíčkové sadby – čistým vrtákem udělejte otvory a kolíčky do nich zasuňte. Dřevo pak zabalte do fólie či pytle a uzavřete, aby sadba nevysychala. Takto naočkované dřevo nechte zabalené několik měsíců ve sklepě. Až bude prorostlé podhoubím, tak je přemístěte na půdu na stinné a vlhké místo. Na podzim nebo na jaře se pak můžete těšit na sklizeň.

Pro pěstování hlívy ústřičné můžete použít také slámu. Musí být skladovaná v suchu, krásné žlutá, ne našedlá nebo s černými fleky. Nařezanou slámu pak vložíte do pytle a zalijete vřelou vodou. Druhý den zbylou vodu z pytle vylijte. Následně slámu osázíte zrnitou sadbou hlívy, pytel zavážete a na boku vyříznete otvory. Pytel nechte na místě s pokojovou teplotou a do několika týdnů hlíva vyroste.

Další možnosti pěstování hub na zahradě

Pěstování hub je možné také díky práškovým směsím nebo suspenzím, které obsahují zárodky hub. Stačí je nasypat nebo nalít ke kořenům stromů na stinném stanovišti v zahradě. Místo je potřeba dobře zalít a následně udržovat vlhké. Myslete na to, že by zalévání mělo imitovat skutečný déšť v lese, tedy vhodné rozhodně nejsou silné proudy vody, ale spíše kropení.

Pěstování hub (1)

Tak co, dáte přednost sbírání hub v lese, nebo domácímu pěstování hub?

Na jednotlivé houby, které můžete najít v lese, případně si je i vypěstovat, se podívejte v našem seriálu:

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Podívejte se na houby, které vyšly v našem velkém houbovém seriálu. 

  1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
  2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
  3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
  4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
  5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba


Napsat komentář: Návod na pěstování hub na zahradě: Pochutnejte si na domácích žampionech nebo zdravé hlívě

RE: Návod na pěstování hub na zahradě: Pochutnejte si na domácích žampionech nebo zdravé hlívě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.