Strava pro psy – jak krmit svého čtyřnohého mazlíčka?

img
14. 05. 2015 Přečteno: 4567x

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Chodíte spolu na procházky, dovádíte při různých hrách, nebo dokonce společně jezdíte po různých soutěžích. Ale dostává od vás pes jako váš nejlepší přítel také odpovídající stravu? Pes se dá krmit různými způsoby od komerční stravy po domácí vaření. Strava pro psy bývá často zahalena různými mýty, pojďme si tedy informace z této oblasti uvést na pravou míru.

Určitě znáte omílanou frázi "už to ani pes nežere". Z tohoto českého sousloví ale vyplývá jedna důležitá otázka – proč by měl být váš čtyřnohý mazlíček srovnáván s jídlem, které není dobré? Psi totiž nejsou naše popelnice, abychom jim házeli zbytky od oběda, jako se to dělalo v dřívějších dobách. Naopak by strava pro psy měla být vyvážená po všech stránkách. Stejně jako se tomu snažíme u nás samotných.

Čtěte také:

Tipy a rady, jak zabavit psa. Potěší obyčejná procházka i speciální psí hračky

A stejně jako se různí jídelníček pro různé typy lidí, tak i strava pro psy je velice rozličná, ať podle věku, velikosti psa či podle běžně vykonávané aktivity. Navíc se stále různí diskuse mezi odborníky, veterináři i chovateli, jaká strava pro psy je vlastně vhodná. Někteří tvrdí, že psi jsou masožravci, jiní je zase řadí do kategorie všežravců. Další rozpor panuje v tom, zda svého čtyřnohého přítele krmit moderní stravou, tj. granulemi či masovými konzervami, nebo tradiční přírodní syrovou stravou.

Strava pro psy – obecné zásady

Pevnou stravu může pes začít přijímat zhruba o třetího až čtvrtého týdne věku, kdy už nevyžaduje mateřské mléko. Pravidelná stravovací rutina se však musí zavádět opatrně. Pejsek by si měl na nový jídelníček zvykat postupně, a to v rozmezí jednoho až dvou týdnů. To samé platí i v případě, když chcete změnit stravovací návyky u dospělého psa.

Počet denních dávek pro štěně záleží na rase či předpokládaném růstu, do prvního půl roku věku se obvykle dává denně 3 – 5 porcí. Tato fáze růstu psa je velmi důležitá (u malých plemen to je do 12 měsíců, u velkých plemen do 18 – 24 měsíců), a tak se mějte na pozoru, abyste stravování psa v této době nezanedbávali.

A jak krmit dospělého psa? Hodně lidí dává jídlo svému pejskovi pouze jednou denně,
z metabolického hlediska se ovšem doporučuje krmit 2 – 3 denně, a to v menších dávkách. Snažte se dávat vždy stejné množství a jídlo v misce nikdy nenechávejte po celý den. Denní dávka krmiva by měla tvořit zhruba 2-3 % hmotnosti psa. Množství můžete upravovat dle toho, jestli je pes vyhublý, nebo naopak otylý. To poznáte jednoduchým pravidelným vážením, lépe vám však v tomto ohledu poradí veterinář.

Granule pro psy – komplexní krmná směs

Pes je přítelem člověka už zhruba po 14 tisíc let a dlouhé věky jedl buď to, co si sám obstaral, nebo to, co zbylo z hostiny jeho pána. Moderní doba ale s sebou přinesla i moderní stravu pro psy. Tím máme na mysli krmení pomocí masových konzerv a granulí. Právě ale tato strava bývá často označována za tu nejkomplexnější, jelikož v sobě obsahuje odpovídající poměr živin, které pes ke svému životu potřebuje (viz níže).

Granule se prodávají v různě velkých baleních a jsou dělena také podle věku či váhy psa – pro štěňata, dospělé psy malých i velkých plemen či pro pejsky seniory. Pro většinu chovatelů je tak strava pomocí granulí jednoduší, jelikož při krmení tradiční vařenou či syrovou stravou je těžké dodržet správný poměr živin a minerálů. Velký pozor je však třeba dát na kvalitu granulí, kterých je na trhu spousta. Ve většině případů platí, čím dražší, tím kvalitnější.

BARF – návrat do starých dob

Alternativou k výše uvedenému krmení pomocí granulí či masových konzerv je syrová strava pro psy. V literatuře či jinde na internetu ji najdete pod zkratkou BARF, která je podle jejich zastánců nejpřirozenější stravou. Syrová strava pro psy má opravdu nejblíže ke stravování zvířat v přírodě, musíte dát ovšem pozor na rizika různých bakterií.

Syrové maso či různé vnitřnosti je dobré před krmením dát do mrazničky na 48 hodin, abyste zničili všechny nebezpečné bakterie. Syrová strava pro psy počítá kromě masa také s kostmi všech druhů mas, v syrovém stavu totiž nejsou pro jeho trávicí trakt nebezpečné. Obecně teorie BARF udává, že psí strava by měla proporcionálně obsahovat 70 % masové složky. Aby byla syrová strava pro psy vyvážená, musíte v jídelníčku psa vhodně zahrnout i ovoce a zeleninu, které by měly tvořit 30 % krmné dávky.

Stravu pro psy bychom neměli podceňovat

Rádi vaříte? Váš pejsek však vařenou stravu pro psy příliš neocení

Vařením většina potravin ztrácí důležité vitaminy, minerální látky či enzymy, takže je vařená strava pro psy spíš takovým doplňkem k oběma zmíněným druhům krmení. Samozřejmostí musí být při vaření fakt, že pes by neměl dostat žádné kořeněné jídlo. Pokud chcete vařit maso, vězte, že zdravější je ho dusit nebo ho vařit v páře. Velmi důležité upozornění – vařená strava pro psy nesmí obsahovat kosti! Ty se totiž kvůli vaření více lámou a jejich ostré části mohou vašemu psovi poškodit orgány.

Pokud ovšem chcete svému psímu miláčkovi něco uvařit, inspirujte se například v různých kuchařkách pro psy, kterých je na knižním trhu dostatek. Mezi osvědčené recepty, které zachutnají vám i vašemu pejskovi, patří například vaječná omeleta se zeleninou, rýže s vařeným kuřecím masem či speciální jarní nádivka s kuřecím masem a cuketou. Vařená strava pro psy tak může nakonec obohatit i váš jídelníček.

Základní živiny, které by měla obsahovat strava pro psy:

  • Bílkoviny (proteiny)

20 – 30 % v krmné dávce, jde o nejdůležitější složku potravy, nadbytek bílkovin může vést ke sníženému využití vápníku, starší psi potřebují méně bílkovin, aby se jim nepřetěžovaly ledviny
Strava pro psy - kde najdeme bílkoviny: Maso a vnitřnosti (nejlépe kuřecí, krůtí, hovězí), vejce, ryby, mléčné výrobky (neslazený bílý jogurt, mléko, kefír)

  • Tuky: 5 – 20 %

Zdroj mastných kyselin, dodávají rychle uvolnitelnou energii, více tuku potřebují např. psi chovaní celoročně venku, nedostatek se projeví na srsti i energii psa, nadbytek naopak tloušťkou, průjmy či zvracením
Strava pro psy - kde najdeme tuky: ryby, ořechy, semena + tuk v mase

  • Sacharidy

Zhruba 20 %, jedná se o zdroj energie, v dostatečném množství ho potřebují hlavně březí a kojící feny, nadbytek sacharidů se mění na tuky, nejkvalitnější jsou sacharidy z obilovin
Strava pro psy - kde najdeme sacharidy: pšenice, vločky, ječmen, kukuřice, rýže

  • Vláknina

3 – 5 %, podporuje metabolismus a činnost střev
Strava pro psy - kde je vláknina: mrkev, vločky (ovesné, pšeničné, kukuřičné), otruby

  • Vitamíny

Psi si např. na rozdíl od lidí sami vytváří vitamin C, jinak potřebují především vitaminy skupin A, B, D, E, K

  • Minerální látky

Důležitý je hlavně poměr vápníku a fosforu (1,2 : 1), kromě toho jsou potřeba další minerály jako např. hořčík či síra

  • Voda

Voda tvoří 70 % těla psa, pes by měl mít po celý den přístup k vodě!

Nevhodná strava pro psy

  • čokoláda
  • hroznové víno
  • hrozinky
  • cibule a česnek
  • alkohol


Napsat komentář: Strava pro psy – jak krmit svého čtyřnohého mazlíčka?

RE: Strava pro psy – jak krmit svého čtyřnohého mazlíčka?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Dalibor Střítecký

    3. 3. 2016 12:54
    Mně přijde docela zajímavý trend poslední doby, kdy se pejskům dává strava syrová. Sám psa nemám, takže to moc neřeším, ale přijde mi to tak nějak přirozené.
  • Eva

    1. 3. 2016 14:26
    Dobrý den. Nesouhlasím s tvrzením, že vařenou stravu pes neocení. Nejen svojí chutností naopak vařené krmení vyniká.Vařením se sice částečné procento látek zničí, ale díky tomu, že se suroviny povaří, se větší a jinak nestravitelná část surovin stane výborně stravitelnou. Vařená strava tak… celý příspěvek