Slavíte Mezinárodní den žen? Zde jsou důvody, proč byste měli!

img
07. 03. 2020

Mezinárodní den žen, který se slaví 8. března, pomalu ale jistě zažívá svou renesanci. Zatímco v dobách socialismu se slavil s velkou pečlivostí a…

Mezinárodní den žen se tradičně slavil vždy 8. března. Tehdy bylo slušností a zvykem poctít každou ženu rozličného věku květinou, ať už dívku, mladou maminku, zralou ženu či babičku v letech. A co dnes? Slavíte MDŽ 8. března také vy? Pokud vám tento svátek nevoní a máte raději Den Matek či jiné sváteční dny, vysvětlíme vám stručnou historii Mezinárodního dne žen a možná vás i přesvědčíme o tom, že si každá žena 8. března kytičku zaslouží.

Čtěte také:

Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?

Proč se slaví Mezinárodní den žen?

Mezinárodní den žen, který se slaví 8. března, pomalu ale jistě zažívá svou renesanci. Zatímco v dobách socialismu se slavil s velkou pečlivostí a každá dělnice dostala rudý karafiát, po revoluci už pochopitelně o Mezinárodní den žen nebyl takový zájem. Dnes není uznávaným státním svátkem a není v tento den žádné pracovní volno, ale přesto se v mnoha rodinách slaví. Tento mezinárodní svátek byl uznán v roce 1975 OSN na počest stávkujících newyorských švadlen v roce 1908 a od roku 2004 je u nás zařazen mezi významné dny.

Mezinárodní den žen ale není jen neoblíbený komunistický svátek spojený s dobou socialismu. Je především oslavou žen, které musely dlouhodobě čelit bezpráví. Mezinárodní den žen souvisí především se vzpourou žen proti kapitalistickým vykořisťovatelům, kteří je nutili v továrnách pracovat až do úmoru za nedostatečného platového ohodnocení. Tehdy musely pracovat také děti. 8. března 1908 se v New Yorku konala demonstrace 15 tisíc švadlen, které vedly protestní průvod městem. Jejich cílem bylo zkrátit pracovní dobu, zrušit zaměstnávání dětí, získat lepší plat a samozřejmě také volební právo pro ženy.

Od kdy se slaví Mezinárodní den žen?

Mezinárodní den žen se jako svátek slavil poprvé v USA 28. února 1909 a od roku 1913 pak už vždy 8. března. 19. března 1911 se Mezinárodní den žen slavil také v několika evropských zemích v rámci demonstrace za volební právo žen. Bylo to v Německu, Rakousko-Uhersku, Dánsku a Švýcarsku. Volební právo ženy v Československu získaly zároveň s muži roce 1919 po první světové válce. Mezinárodní den žen je svátek, který se začal slavit především k vyjádření úcty ženám a jako projev solidarity a podpora rovnosti mezi oběma pohlavími.

Jaká kytka k MDŽ ženu potěší?

Dříve se ženám často dávaly karafiáty, anebo kytička sněženek, protože právě tahle květina k jaru patří. První sněženky už čekaly na to, až jimi někdo potěší svou slečnu či paní na Mezinárodní den žen 8. března. Dnes je bohužel již sněženka vzácná a jen tak se trhat nesmí. Nikde ji nenajdete ani v prodeji. Pokud si vypěstujete vlastní sněženky na zahradě, určitě si s nimi můžete dělat, co chcete. Ale volně rostoucí sněženky by se trhat neměly.

zena karafiat

Za královnu všech květin je však považována růže a tou rozhodně nikdy nic nezkazíte. Růže patří mezi nejoblíbenější květiny, které ženy přijímají od mužů k různým příležitostem. Na Mezinárodní den žen ale můžete své přítelkyni jistě udělat radost ledasčím, ať už vázanou kytičkou, hortenzií či primulkou v květináči, anebo třeba i čímkoliv jiným. A nebojte se, vaše drahá vám to určitě vrátí na Mezinárodní den mužů. Ten rozhodně existuje a byl stanoven na 19. listopad! Není však uznán OSN a u nás nepatří mezi nijak významné dny. Ale co není, může třeba někdy být!

Mezinárodní den žen nebo Den matek?

Oblíbeným svátkem, který bývá preferován před MDŽ, je Den Matek. Dokonce také existuje Den otců, aby bylo všechno pěkně v rovnováze, když už jde o tu rovnoprávnost. I když měli se svými právy muži v minulosti pořádný náskok, ženy je už dohnaly. Den matek se slaví v Čechách a na Slovensku druhou květnovou neděli, ale například v Rusku a některých balkánských zemích je to v den oslavy Mezinárodního dne žen 8. března. Den otců byl pak stanoven na třetí neděli v červnu.

Mezinárodní den žen 2020: Čas na drobné radosti!

Letošní Mezinárodní den žen připadá na neděli 8. března. Pokud jste ještě nevymysleli, čím potěšíte svou dceru, partnerku, manželku, mámu, sestru nebo babičku, žádnou ženu ještě květina neurazila. Anebo co takhle příjemný rodinný oběd v nějaké skvělé restauraci, či třeba příjemně strávený večer? V neděli je možností daleko více, než o pracovním dni. A pokud vyloženě Mezinárodní den žen slavit nechcete a nehodláte, i tak si můžete udělat hezký den a dát své ženě či přítelkyni najevo úctu a lásku nebo ji potěšit nějakým drobným dárečkem. Vždyť přece ty každodenní malé radosti mohou tvořit šťastné okamžiky, které nám zpříjemní a rozjasní i ty méně šťastné dny!

Napsat komentář: Slavíte Mezinárodní den žen? Zde jsou důvody, proč byste měli!

RE: Slavíte Mezinárodní den žen? Zde jsou důvody, proč byste měli!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.