Rozvod manželství: Jde to i v klidu?

img
20. 05. 2020

V České republice rozvod manželství probíhá před soudem, pouze ten může rozluku partnerů schválit. Před samotným procesem je nutné, aby jeden z…

Rozvod manželství je jedna z nejnáročnějších situací v životě člověka. Muž i žena jsou vystaveni nebývalému stresu a tak je žádoucí, když tento proces probíhá v co nejklidnějším duchu. Realita ale často vypadá poněkud jinak, alespoň ve většině případů. Dochází k vleklým, až urputným bojům, mezi rozcházejícími se lidmi a spory o majetek a děti mohou rozpoutat přímo bouři. V klidu to lze však překonat nejsnadněji.

Když si lidé ve velké zamilovanosti slibují u oltáře to všem známé: v dobrém i zlém“ věří tomu všichni přítomní a nejvíce jsou o svém celoživotním soužití přesvědčení samozřejmě novomanželé. Nikdo v ten moment určitě nemyslí na rozvod manželství. Ne vždy je ale život jednoduchý a občas i ten nejkrásnější vztah skončí rozdělením dvou lidí. 

Čtěte také:

Je dlouhodobá manželská krize řešitelná?

Jak se vyrovnat s rozchodem a začít znovu plnohodnotně žít?

Rozvod manželství a jeho zákonitosti v Česku

V České republice rozvod manželství probíhá před soudem, pouze ten může rozluku partnerů schválit. Před samotným procesem je nutné, aby jeden z manželů podal žádost o rozvod. Nejjednodušším a jistě nejklidnějším řešením je se rozvést na základě dohody mezi partnery.  Takovýmto způsobem lze hladce vyřešit rozdělení majetku a to, kdo o případné potomky bude pečovat a kdo platit výživné a děti navštěvovat, nebo děti jej.

Pokud se manželé nedohodnou, soud se bude dožadovat vysvětlení, proč sezdaní lidé chtějí rozvod manželství. Komplikovanější to může být i v případě, že partneři mají děti. Do doby, než se manželé dohodnou, co a jak dál s potomky, kteří jsou nezletilí, manželství nerozvede.

Rozvod manželství je nejsnadnější dohodou mezi partnery

Soud rozvod manželství schválí, bez toho aniž by zkoumal důvody rozluky v těchto případech:

  • Partner, který nepodal žádost o rozvod, s ním souhlasí.
  • Manželé nežijí ve společné domácnosti již půl roku a déle, a jsou svoji minimálně rok.
  • Partneři, kteří mají společné děti, které jsou nezletilé, se dohodli na dalším postupu ohledně péče a soud to schválil.

Rozvod manželství soud nemusí schválit jestliže:

  • Manželé mají dítě, které je vážně nemocné, a bylo by to v rozporu s jeho zájmy.
  • Partner, který žádost o rozvod manželství nepodal, s ním nesouhlasí. (Výjimkou je, pokud manželé již tři roky spolu nežijí, mají dlouhodobé neshody a není tedy cesty zpět.)

rozvodové řízení

Rozvod manželství a doba po něm

Pokud se podaří mezi mužem a ženou rozvod manželství dohodou, proběhne v podstatě dost v poklidu. Po rozchodu si může žena, případně i muž, pokud přijal ženy příjmení vzít zpět své rodné, a to do půl roku od rozvodu. Společný majetek zaniká rozlukou soudem schválenou, dochází pouze k jeho vypořádání, buď opět dohodou mezi partnery, nebo rozhodne soud.

Rozvod manželství – nejčastější důvody?

Páry nejčastěji žádají o rozvod manželství především proto, že společné souznění a představy se začínají rozcházet. Dochází čím dál častěji ke sporům a doma již klidu ani jeden z nich nenalezne. Na vině mohou být ale mnohem závažnější záležitosti a vlivy:

  • Jeden, či oba z partnerů se dopustili nevěry, která má tendence se opakovat a není to tolerováno.
  • Muž, či žena má dlouhodobé potíže s alkoholem, nebo je již alkoholikem, alkoholičkou a odmítá léčbu. Alkohol může být démonem, který rozmetá všechno krásné.
  • Manželé mají dlouhotrvající intimní potíže, které nedokáží, nebo nechtějí řešit.
  • Velmi vážné onemocnění jednoho z partnerů může významně ovlivnit soužití, a pokud pár nemá silné pouto, nebo není schopen se s tím vyrovnat, může to vztah i ukončit.
  • Psychické nebo fyzické násilí ve vztahu není ničím dobrým a může být také důvodem pro to, že se jeden z partnerů rozhodne pro rozvod manželství. Důležité je odejít včas, pokud ještě máte dostatek sil a sebeúcty.

Rozvod manželství je náročná životní zkouška, kterou lze zvládnout

Existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozcházejí. Je to zcela individuální záležitost a každý se s ní vypořádá po jiném. Rozvod manželství je velice těžkým momentem v životě každého člověka. Pokud tuto situaci nezvládnete, je vhodné se obrátit na odborníkypsychology, terapeuty, kteří vám mohou pomoct se zase radovat ze života. Rozvod manželství je obvykle tím posledním řešením, kterému předchází neúspěšné pokusy vztah zachránit. Pokud jste se pro něj rozhodli, nebo někdo z vašich blízkých, je důležité pozitivní myšlení a vědomí, že zase bude lépe. Slunce vysvitne každý den, a každý den je nová příležitost najít své štěstí. Nevzdávejte se!

Napsat komentář: Rozvod manželství: Jde to i v klidu?

RE: Rozvod manželství: Jde to i v klidu?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.