Jak se naučit cizí jazyk sami doma? S našimi tipy se brzy stanete mistry

img
13. 09. 2017 Přečteno: 3094x

1. Ujasněte si motivaci k učení Abyste se něčemu začali opravdu poctivě věnovat, musíte mít k tomu pořádnou dávku motivace. Jen pokud si budete…

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Kdo by neznal tento slavný výrok. Nebo jiný, který řekl Josef Jungmann,  a to že v jazyku je naše národnost. Jazyky jsou zkrátka známkou vzdělanosti a jisté světovosti člověka. Jak se ale takové mezinárodnosti alespoň přiblížit a jak se naučit cizí jazyk, když vám jazyky takřečeně nejdou? Ukážeme vám 8 triků, se kterými to zvládne krůček po krůčku každý. 

Světovým jazykem je dnes bezbochyby angličtina. Našimi nejbližšími sousedy jsou ale Němci a Rakušané. A ruku na srdce, kdo z vás se tam alespoň jednou za čas nevydá na nákupy, na hory nebo jen tak na výlet? Představte si, o co by to bylo jednodušší, kdybyste si příště už mohli v kavárně objednat německy. Nebo si představte, jak trávíte vaši každoroční dovolenou na oblíbené Mallorce a pro jednou rozumíte číšníkovi, který neumí blafnout jinak než španělsky.

Čtěte také:

Jak trénovat mozek a paměť - 1. část

Ve škole nás vždy učili: "Nejprve se nauč gramatiku a mluvit budeme až za odměnu. Ale pozor, hlavně bez chyb." My vám ukážeme, že to jde i jinak. Že učení jazyků nemusí znamenat jen biflování slovíček a gramatiky, ale může to být hlavně velká zábava!

Jak se naučit cizí jazyk? S heslem víra hory přenáší

1. Ujasněte si motivaci k učení

Abyste se něčemu začali opravdu poctivě věnovat, musíte mít k tomu pořádnou dávku motivace. Jen pokud si budete jistí, že se cizí jazyk opravdu chcete naučit, se vám to povede. Pokud vás do toho ale tlačí šéf, povinnosti nebo třeba rodina, bude to chtít daleko více sebekázně.

2. Udělejte si plán, který dodržujte

Říká se, že aby se z opakované činnosti stala rutina, stačí bohatě 30 dní. Pokud si tedy zvyknete každý den po dobu třiceti dní sednout denně k angličtině na 15 minut, ten 31. den už si to nebudete muset psát do TO-DO listu. Jednoduše to pro vás bude přirozené a budete se na to těšit. Důležité je, abyste učící plán, jak se naučit cizí jazyk, který si stanovíte, skutečně důsledně dodržovali. 

3. Nenechte se svázat učebnicí

Ať už se hodláte učit podle koupené učebnice nebo třeba podle návodných videí, nenechte se jednotlivými lekcemi svázat. Uzpůsobte si výuku sami sobě a nebiflujte zbytečně gramatiku, když ještě v cizím jazyce neumíte ani pozdravit

Naučit cizí jazyk vám pomůže simulace zahraničí

4. Buďte jako v zahraničí

Přestože se cizí jazyk učíte na pohovce doma a francouzské pobřeží vám připomíná leda tak plakát, snažte se doma vytvořit iluzi ciziny. Poslouchejte písničky, televizní zprávy, pouštějte si v cizím jazyce oblíbené seriály a čtěte články. Bude to jako byste byli v zahraničí. 

5. Nejdůležitější pravidlo jak se naučit cizí jazyk: Nebojte se mluvit

Všichni děláme chyby a pro konverzace v cizím jazyce to platí dvojnásob. Abyste se naučili cizí jazyk, musíte se nejprve zbavit strachu z mluvení. Uvědomte si, že za chyby se vám nikdo vysmívat nebude a že v zahraničí lidé většinou ocení každou snahu o dialog v jejich mateřském jazyce. Proto se nebojte a využívejte každou příležitost ke konverzaci, která se naskytne. 

Tip, jak se naučit cizí jazyk snadno a rychle

Vyberte si nějaký notoricky známý seriál (Přátelé, Simpsonovi, Mash) nebo oblíbený seriál, který znáte nazpaměť. Dívejte se na něj v daném jazyce s titulky ve stejném jazyce. Přestože nebudete zcela rozumět všem slovíčkům, vybaví se vám kontext, který znáte už z dřívějška. 

 Cizí jazyky

6. Za měsíc si chci ve Vídni umět objednat kávu...

Pro neustálý progres v cizím jazyce je nejdůležitější stále se motivovat. Stanovte si měsíční, půlroční nebo roční cíle, kterých se snažte dosáhnout. Tady máte některé tipy, jak se naučitcizí jazyk snadno a rychle.

  • Chci si umět objednat v kavárně nebo v restauraci.
  • Chci se umět bez slovníku ubytovat v hotelu.
  • Chci si umět vyřídit telefonát v cizím jazyce. 
  • Chci konverzovat hodinu na dané téma.
  • Chci si přečíst novinový článek, aniž bych si vyhledával slovíčka
  • Chci si udělat jazykový certifikát a obstát.

7. Nezůstávejte na učení sami

Ve dvou se to lépe táhne, to je jasné. Vytvořte dvojici s partnerem, kamarádkou nebo třeba sestrou a učte se jazyk spolu. Je t ideální a zábavná strategie, jak se naučit cizí jazyk. Nebo vyrazte na mezinárodní večery, na kterých se procvičuje cizí jazyk v hospodě nebo v kavárně. Bude vás to bavit a ještě se seznámíte s novými lidmi. 

8. Běžte štěstí naproti a vycestujte za jazykem 

Jakmile budete mít možnost, rozjeďte se do světa. Biflovat doma u učebnice je sice účinné, nejlepší školou života je ale stejně vždycky výjezd do zahraničí. Pokud ještě studujete, využijete jeden ze studentských programů, jako jsou Erasmus nebo Work and travel projekt. 

Jak se naučit cizí jazyk? Vyhněte se těmto klišé

Před učením nových jazyků mnoho lidí odrazují nesmyslná klišé. Pomůžeme vám je vyvrátit. 

  • Na učení jazyků jsem už příliš starý. X Nesmysl, učit se dá v každém věku. 
  • Na jazyky nemám buňky. X I lidé, co nemají buňky na matematiku, se naučili počítat. 
  • Bojím se, že se před cizími lidmi ztrapním. X Za to, že děláte při mluvení chyby, vás nikdo odsuzovat nebude.

Na své cestě za cizím jazykem se průběžně motivujte a odměňujte. Ideálním zadostiučiněním může být právě cesta do země, jejíž jazyk se učíte. Nejen že si tak třeba splníte sen, ale zároveň je to ideální forma, jak se naučit cizí jazyk snadno a rychle

Napsat komentář: Jak se naučit cizí jazyk sami doma? S našimi tipy se brzy stanete mistry

RE: Jak se naučit cizí jazyk sami doma? S našimi tipy se brzy stanete mistry

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.