Desatero rad, jak být šťastný každý den

img
14. 03. 2018 Přečteno: 2717x

1. Nezáviďte ostatním  Vietnamská žena z našeho příběhu se nezajímá o to, jak se mají ostatní. Neví nebo možná ani nechce vědět, jaký je průměrný…

Dalajlama říká, že lidé nejsou nešťastní proto, že by měli málo důvodů ke štěstí ale proto, že nedokáží ocenit to, co mají. Jak být šťastný každý den – téma dnešního článku.

Pokud jste vycestovali do chudší zahraniční země než je Česká republika, možná jste si všimli, že lidé jsou tam tak nějak šťastnější než lidé u nás. Jeden příklad za všechny. Chudý, v mnohém rozvojový Vietnam a pouliční stánek. V něm postarší žena připravuje nudle a kolem ní si hrají děti. Nemají moc peněz, výdělek z prodeje smažených nudlí její rodině ale stačí na skromné živobytí. A tak je šťastná – žena i její rodina. A víte proč? Nemá totiž důvod být nešťastná

Čtěte také:

Jak si správně přát, aby se vám splnily všechny sny?

10 pravidel, jak být šťastný každý den

1. Nezáviďte ostatním 

Vietnamská žena z našeho příběhu se nezajímá o to, jak se mají ostatní. Neví nebo možná ani nechce vědět, jaký je průměrný plat v Evropě. Nezávidí, ale pracuje s tím, co má sama. Má práci, domov, rodinu a zdravé děti. A tak je šťastná. Pravidla číslo jedna, jak být šťastný tedy zní – nezáviďte a přejte ostatním štěstí a úspěch. Pak se dostaví i u vás.  

2. Šťastný život je o vnitřním nastavení

Bohatství je jen stav mysli, říká se. A jak je to tedy se štěstím? Pro šťastný život platí prakticky to samé, jde o nastavení v hlavě. Zatímco někdo dokáže říci „jsem šťastný“ jen proto, že je zdravý a má skvělého partnera a práci, jinému člověku to samé nestačí.

3. Štěstí se nedostaví až...

A proč jinému člověku to samé ke štěstí nestačí? Takový člověk má totiž pocit, že bude šťastný až... až si našetří na nové auto, až dá výpověď v práci, až dokončí školu. Štěstí ale není otázkou budoucnosti, ale přítomnosti. A právě s tím souvisí další bod.

Jak být šťastný každý den (2)

4. Naučte se hledat každodenní okamžiky štěstí

Opravdové štěstí naleznete, až se naučíte radovat z běžných denních okamžiků. Každý den se dá prožít dvojím způsobem. Ráno můžete třikrát odložit budík, nepozdravit nadřízeného, pohádat se pro nic za nic s partnerem a večer usnout s pocitem, že celý den nestál za nic. A nebo to také jde i obráceně, zkuste to.  

5. Vědomý čas = šťastný život 

S pozitivním přístupem souvisí ještě jedna věc a tou je vědomý čas. Že nevíte, co to je? Ukážeme si to na příkladu. Děti přijdou ze školy a chtějí vám toho spoustu povědět a být s vámi. Vy jste ale unavení s práce a jediné co chcete, je káva a chvilka klidu. A tak sice kýváte, ale své děti nevnímáte, neboť vaše myšlenky víří jinde. Z takového prožívání času jste unavení vy i vaše okolí. Zkuste se se situací popasovat příště následovně. Dětem věnujte 20 minut vědomého času, během kterého vám řeknou vše potřebné a až poté se věnujte sami sobě. Opět vědomě. 

6. Já jako priorita

Kroutíte hlavou, že mít šťastný život každý den, je v záplavě denních povinností skoro nemožné. Naučte se stavět sami sebe na první místo. Nikoliv partnera, nikoliv děti, ale sebe. Jen pokud budete vy sami vyrovnaní, budou šťastní a spokojení i ostatní.   

7. Pozitivní myšlení není klišé

Další pomůckou, jak být šťastný každý den, je pozitivně myslet. Víme, že to zní jako klišé, které používají všichni samozvaní koučové, ale není to tak. Mince má vždy dvě strany a obligátní sklenice může být z poloviny plná, nebo prázdná. Tak na to myslete a snažte se vždy všechno vidět z té lepší stránky.

3 vychytávky, jak být šťastný každý den

Teď už víte skoro všechno o tom, jak být šťastný každý den. Máme pro vás ale ještě tři tipy navíc, které završí naše desatero šťastného a spokojeného života. 

Jak být šťastný každý den (3)

8. Mějte své denní rituály

Ne nadarmo se nám rodiče snažili vštípit, že u jídla se neposkakuje, ale sedí nebo že bychom měli chodit spávat v devět večer. Denní návyky nás dělají šťastnější a vyrovnanější. Díky nim totiž cítíme ve svém životě rovnováhu, které naše tělo tak potřebuje. Vytvořte si tedy své návyky, a ty dodržujte. Může se jednat o odpolední kávu, večerní přečtení knihy nebo ranní polibek s partnerem. 

9. Smích prodlužuje život

Není asi žádnou novinkou, že smích má léčivou moc. Terapeuti ho běžně používají při léčení různých nemocí. Jakmile vás tedy popadne špatná nálada, zkuste se jen tak usmát nebo si přečíst nějaký vtip.

10. Jídlo jako lék na dobrou náladu 

Potraviny s vysokým obsahem draslíku a zinku mají nejen příznivý vliv na naše tělo, ale jsou také léčivé. Pro šťastný život a dobrou náladu si dejte kousek vysokoprocentní čokolády nebo si na plátek banánu namažte arašídové máslo. O tom, že mají banány pozitivní účinky na dobrou náladu, se dočtete TADY

Napsat komentář: Desatero rad, jak být šťastný každý den

RE: Desatero rad, jak být šťastný každý den

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.