Zužitkujte starý vosk. Máme pro vás návod, jak vyrobit svíčku doma za 15 minut

img
11. 01. 2018 Přečteno: 11298x

Tento postup, jak vyrobit svíčku, je základní a zvládne ho každý. Bude vám stačit několik věcí a svíčka bude do 15 minut hotová.  Co budete…

Patříte mezi milovníky svíček? Zapalujete si je při romantické večeři nebo jen tak k večernímu filmu? Pak jich nejspíš v obchodě během celého roku pořídíte desítky. Mezi nevýhodu kupovaných svíček patří to, že obvykle nedohoří celé, ale na dně většinou zůstane menší nebo větší dávka vosku. Pokud jste až do teď vosk vyhazovali, nedělejte to, máme pro vás návod, jak přebytečný vosk chytře zužitkovat. 

Návod, jak vyrobit svíčku doma, je velmi snadný. Bude vám k tomu stačit zbylý vosk z koupených svíček, knot, obal na svíčku a případně nějaké ozdoby. Svíčku budete mít hotovou do 15 minut a kromě toho, že vás bude výsledek těšit, ušetříte také nějakou tu korunu.

Čtěte také:

Aromaterapie - už jste ji vyzkoušeli?

Možností, jak vyrobit svíčku, je samozřejmě daleko víc. Můžete si koupit speciální vosk a svíčky si vyrábět poloprofesionálně doma, my si ale dnes ukážeme jen dva snadné návody, jak zužitkovat starý a již nepotřebný vosk z vypálených svíček. 

VOSK

Na výrobu domácích svíček můžete použít jakýkoliv starší vosk, který vám zbyl. Různobarevné odlomky pak stačí rozpustit ve vodní lázni a obarvit a navonět podle potřeby. Na domácí svíčky můžete také využít včelí vosk, pokud byste ho našli doma. 

KNOT

Knot se dá běžně koupit v drogeriích nebo přes internet a za metr zaplatíte opravdu směšnou částku. A jak vyrobit svíčku s knotem? Použít můžete jak knot obyčejný, tak knot s plíškem. Kovový plíšek lze tavicí pistolí přilepit na dno sklenice, aby se vám se svíčkou lépe manipulovalo?

SKLENICE / OBAL

Při výrobě svíček máte dvě možnosti. Nalít vosk do sklenic nebo připravených nádob, kde vosk zatuhne. Případně můžete horký vosk nalít do formy, ze které potom svíčku vyklopíte. Pokud nechcete kupovat drahé formy, stačí použít ruličku od toaletního papíru nebo ruličku od kuchyňských utěrek. 

VŮNĚ A OZDOBY

Výrobu domácích svíček je možné pozvednout k dokonalosti tím, že si vosk nabarvíte a ovoníte. Na obarvení můžete použít obyčejnou voskovku nebo přírodní či technické barvivo. Na ovonění vám pak bude stačit éterický olej. Jaký olej pro aromaterapii zvolit, si přečtěte tady.

Pro ozdobu domácích svíček můžete použít koření, jako je skořice, badyán nebo anýz. A svíčku si můžete také ozdobit zvenku - pomocí mašlí, stuh nebo třeba sušených květů

Domácí svíčka ze zbytků vosku

Tento postup, jak vyrobit svíčku, je základní a zvládne ho každý. Bude vám stačit několik věcí a svíčka bude do 15 minut hotová. 

Co budete potřebovat?

 • zbylý nalámaný vosk 
 • sklenice
 • knot s plíškem
 • vůně podle potřeby

Postup:

 1. Připravte si vodní lázeň a v misce rozpusťte při mírném plamenu starý vosk.
 2. Mezitím si připravte čistou sklenici a na její dno umístěte knot. Můžete ho tam přilepit, případně jen podržet. 
 3. Rozpuštěný vosk navoňte podle potřeby a nalijte do sklenice.
 4. Podržte chvíli knot a nechte svíčku zatuhnout. 

Domácí_výroba_svíček (3)

Domácí svíčka se skořicí

Tato svíčka je skvělá jako dárek. Vypadá efektně ale návod, jak vyrobit tuto svíčku, je stejně jednoduchý, jako ten předchozí. 

Co budete potřebovat?

 • vosk
 • knot s plíškem
 • skořice
 • rulička od toaletního papíru / speciální kovová forma
 • vůně podle potřeby
 • kousek lepenky a izolepa
 • lepidlo

Postup:

 1. Ve vodní lázni si rozpusťte vosk. Ovoňte dle potřeby. 
 2. Dno ruličky si zalepte kartónem, aby vosk nevytékal ven. 
 3. Na dno umístěte plíšek s knotem a lepidlem připevněte.
 4. Poté do ruličky vlijte asi 5 cm vosku a nechte chvilinku zatvrdnout.
 5. Přidejte skořice a chvíli počkejte, dokud ve formě nezatvrdnou.
 6. Poté dolijte zbývající vosk, chvilku podržte knot dle potřeby a svíčku nechte zatuhnout.
 7. Poté opatrně oddělejte kartón a je hotovo. 

Domácí_výroba_svíček (1)

Napsat komentář: Zužitkujte starý vosk. Máme pro vás návod, jak vyrobit svíčku doma za 15 minut

RE: Zužitkujte starý vosk. Máme pro vás návod, jak vyrobit svíčku doma za 15 minut

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.