Znáte všechny české vánoční zvyky a tradice, se kterými můžete zabavit celou rodinu?

img
22. 11. 2019

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista. Kolem tohoto svátku vzniklo mnoho tradic a zvyků, které se v některé podobě stále ještě dnes…

Vánoce by měly být svátky pohody a klidu a rozhodně bychom se neměli stresovat kvůli dárkům nebo štědrovečerní hostině. Vánoční svátky patří snad k nejoblíbenějším v roce. Znáte ale všechny tradice a zvyky, které s k Vánocům pojí? Máme pro vás přehledný článek o našich zvycích, se kterými můžete zabavit celou rodinu.

Kde se vzaly vánoční zvyky a tradice

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista. Kolem tohoto svátku vzniklo mnoho tradic a zvyků, které se v některé podobě stále ještě dnes dodržují. Víte však, odkud se zvyky, které běžně s rodinou držíme, vzaly?

Čtěte také:

Vánoce - historie a symboly Vánoc

 • Tak třeba zdobení vánočního stromku pochází od našich sousedů z Německa. Stromeček byl původně zdoben jablky, ořechy nebo jinými potravinami. Poté se přidalo zdobení hořícími svíčkami, které dnes nahrazuje vánoční osvětlení.
 • Betlém postavil jako první Ital Giovanni Bernardone na počátku 13. století. První český betlém se objevil v roce 1560, kdy ho představili jezuité v kostele sv. Klimenta v Praze.
 • Vánoční cukroví nebo vánoční pečivo má svůj původ v pohanství, kdy pohané pekli na počest bohů různorodé koláče a pletence, které můžeme označit za dnešní vánočky.
 • Lití olova pak pochází ze zemí, které byly původně osídleny Keltští druidové údajně převzali tajemství věštění od kněží z bájné Atlantidy.

8 tipů na české vánoční zvyky a tradice

Vánoce by neměly být jen o darech, ale především o tom, že jsou lidé spolu, v pohodě a vzájemně si užívají klidu a rodiny okolo sebe. Vánoční zvyky a tradice nejen zabaví rodinu, ale také utuží vztahy. Přinášíme nejznámější české vánoční zvyky a tradice, které byste si mohli letos o Vánocích také vyzkoušet a na které byste neměli zapomenout.

 1. Hvězdička v jablíčku

Traduje se, že pokud na Štědrý den rozkrojíte jablíčko a uvidíte po jeho rozkrojení hvězdičku, pak budete celý rok zdraví jako ryba. Jablíčko překrojte příčně v půlce a podívejte se, zda vám bude zdraví další rok přát.

 1. Jadérka z jablek prozradí počasí

Když z jablíček získáte 12 jader a dáte je do misky s vodou, můžete se snadno dozvědět, jaké počasí bude příští rok. Jak to zjistíte? Pokud vám jadérka vyplavou na hladinu, tolik bude v dalším roce suchých měsíců. Dbejte však na to, aby jablíčka byla tuzemská a nikoliv dovážená. 

 1. Pouštění lodiček z ořechů

Tato tradice bude bavit především děti. Je zapotřebí trochu šikovné ruce, abyste si mohli vyrobit lodičky z oříšků. Potřebovat budete skořápky z vlašských ořechů, zápalky a svíčku. Do vydlabané si přichystané skořápky nakapete vosk z hořící malé svíčky a svíčku připevníte ke skořápce.

Připravte si tolik lodiček, kolik je členů v rodině, která lodičky pouští. Poté všechny lodičky dejte do napuštěného umyvadla nebo lavoru s vodou. Jestliže se lodičky drží při sobě a neoddělí se, pak bude i celá rodina po následující rok spolu. Pokud se však nějaká lodička vzdálí, její majitel se pravděpodobně vydá někam do světa daleko od rodiny.

 1. Věštění z ořechů

Stejně jako můžeme věštit naši budoucnost z rozkrojeného jablka, podobně je tomu i o ořechů. Vezměte si vlašský ořech a rozlouskněte ho. Pokud budete mít černý vnitřek, pravděpodobně váš čeká nějaké neštěstí.

 1. Lití olova

Tento zvyk se již neudržuje v takové míře, jako ještě na počátku 20. století, kdy se běžně olovo lilo skoro v každé české rodině. Sehnat olovo není příliš náročné. Olovo roztavíte a poté jej lijete do kovové nádobky se studenou vodou. Z olova se vytvoří různé obrazce, které vám vyvěští vaši budoucnost.

Vánoce tradice olovo

Po pěti minutách ve vodě můžete odlitky vytáhnout a zkoumat, co vám připomínají. Každý by si měl odlít vlastní kousek, a přitom myslet na to, co ho v budoucnosti zajímá. Při lité olova buďte nanejvýš opatrní, aby se děti nepopálily.

 1. Vánočka s překvapením

Pečení vánočky patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. Málo kdo ale ví, že by se do vánočky mělo ukrýt zrnko suchého hrachu. Ten, kdo jej při jídle vánočky najde, bude mít celý rok štěstí. Nikomu ale nic neříkejte. Musí to být překvapení.

 1. Nechte si šupinku z kapra

Pokud se u váš na štědrovečerním stole objeví kapr, rozhodně si při přípravě schovejte pro každého člena rodiny šupinu. Dejte si šupinku do peněženky a uvidíte, že celý následující rok budete mít dostatek financí a nebude trpět finanční nouzí.

 1. Darujte jmelí

Jmelí by nemělo podle tradice chybět v žádné domácnosti. Často slýcháváme, že bychom se pod jmelím měli políbit. Je totiž spojováno se symbolem mužské plodnosti, síly, odvahy i romantiky. Polibek na Štědrý den přinese páru mnoho lásky a štěstí. Při polibku si utrhněte každý bobulku pro štěstí.

Málokdo však ví, že jmelím bychom měli obdarovávat i své blízké. Tím, že jim darujete jmelí, darujete zároveň i štěstí. A pozor na také na to, pod jakým jmelím se líbáte. Nesmíte si ho koupit sami. Musí být také darované.

Napsat komentář: Znáte všechny české vánoční zvyky a tradice, se kterými můžete zabavit celou rodinu?

RE: Znáte všechny české vánoční zvyky a tradice, se kterými můžete zabavit celou rodinu?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.