Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

img
16. 09. 2020 Přečteno: 1369x

Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…

Domácí výroba mýdla není vůbec nic náročného. Navíc si můžeme vyrobit mýdlo přesně podle svých představ. Co se týče vůně, složení i tvaru. Mýdlo bude hotové za pár chvil. A pak se můžete rozhodnout, jestli se s ním budete mýt nebo si jej necháte třeba jen na dekoraci. Případně jako dárek. Je to na vás.

Proč je vlastně výroba mýdla tak výhodná? Stále více si uvědomujeme, že pokožka je obrovskou plochou, kterou do našeho těla vstupuje velké množství látek. Jednu velkou rodinu každodenně používaných produktů tvoří právě mýdlo. Nutno podotknout, že výroba mýdla (toho klasického – kostky) je poměrně zdlouhavou záležitostí a proces výroby nepatří zrovna mezi nejjednodušší postupy. Jsou však i další možnost, mnohem snazší.

Čtěte také:

Homemade dámská kabelka: Výroba kabelky snadno, rychle a za pár korun

Domácí výroba mýdla z mýdlové hmoty

Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla z mýdlové hmoty je vhodnou alternativou po všechny, kteří netroufají vyrobit klasické mýdlo, ale přesto by rádi měli nějaké přesně podle svých představ. Nutno podotknout výroba mýdla z mýdlových hmot není cizí ani komerčním výrobcům kosmetických produktů. Na trhu existuje poměrně velké množství druhů rozdílného složení a je jen na vás, jakou hmotu si vyberete.

Domácí výroba mýdla: Složení mýdlových hmot

Pokud chcete dopřát pokožce to nejlepší, je dobré vynechat hmoty, které mají ve složení tzv. SLS a SLES. Tyto látky jsou poměrně dráždivé a pokud máte citlivější pokožku nebo chcete mýdlo pro své dítě, je vhodné se těmto složkám vyhýbat. Abyste své pokožce dali to nejlepší, je vhodné zaměřit se na mýdlové hmoty, které obsahují například arganový olej, bambucké máslo, africké černé mýdlo apod.

Domácí výroba mýdla a vhodné vybavení

Velkou výhodu má výroba mýdla z mýdlové hmoty v tom, že na ni nepotřebujete žádné extra vybavení. Zvládnete to bez problémů s tím, co máte po roce. Tedy než se pustíte do projektu Domácí výroba mýdla, mějte po ruce:

  • Mýdlovou hmotu, silikonovou formu, nůž na krájení, lžíci na míchání, vodní lázeň, éterické nebo vonné oleje (schválené pro použití v kosmetice), případně i bylinky nebo barvy.

soap

Domácí výroba mýdla – postup:

Mýdlovou hmotu rozřežeme na malé kousky. Na takové, jak velké chceme mít výsledné mýdlo. Každý kousek zvlášť rozehřejeme ve vodní lázni. V nouzi můžeme využít i služeb mikrovlnné trouby, ale není to ideální. Během rozehřívání mýdlo stále promícháváme. Nesmí v něm zůstat žádné kousky. Jakmile je mýdlová hmota zcela rozpuštěná, můžeme do ní přidat bylinky, abrazivní částice (pro peelingové mýdlo – mák, kokos, nadrcené mandle nebo hrubě namleté ovesné vločky, kávu…) a také vůni či barvu. Opět promícháme a rychle nalijeme do připravené silikonové formy. Domácí výroba mýdla není vůbec složitá. Nakonec necháme mýdlo zcela ztuhnout, ideálně v lednici.

Domácí výroba mýdla: Jednoduché měsíčkové mýdlo

Domácí výroba mýdla – přísady:

Domácí výroba mýdla – příprava:

Mýdlovou hmotu rozehřejeme ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě. Jakmile je mýdlová hmota roztavená, vyjmeme ji z tepelného zdroje a promícháme. Přisypeme do ní heřmánek a heřmánkový éterický olej. Opět důkladně promícháme. Přelijeme do připravené silikonové nádoby a mýdlo necháme zcela ztuhnout. Výroba mýdla s heřmánkem je jednoduchá a rychlá. Používat můžete hned.

Domácí výroba mýdla: Peelingové mýdlo s mákem

Domácí výroba mýdla – přísady:

  • 60 g mýdlové hmoty
  • 1 lžičku celého máku
  • 5 kapek éterického oleje geránium

Domácí výroba mýdla – příprava:

Ve vodní lázni rozehřejeme mýdlovou hmotu. Jakmile bude hotovo, přidáme lžičku mátu a 5 kapek připraveného éterického oleje. Promícháme a přelijeme do silikonové formy. Výroba mýdla vám nezabere víc než deset minut. Jakmile mýdlo zchladne, je připravené k použití.

Autor článku: Monika Poledníková

Napsat komentář: Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

RE: Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.