Vyrobte si doma vánoční skleněný svícen za pár korun

img
07. 11. 2019

Téměř každý máme doma svíčku nebo svícen, jelikož se jedná o velice oblíbenou a mnohdy i příjemně voňavou dekoraci. Nemusíte je však vždy kupovat a…

Blíží s Vánoce a vy přemýšlíte, jak si vyzdobíte dům anebo jak zabavit děti? Máme pro vás další skvělý typ na vánoční dekorace vyrobené svépomoci. Tentokrát se vrhneme na skleněný svícen, který je jednoduchý, a přeci krásný a k Vánocům se skvěle hodí. Svícen můžete vyrábět s dětmi, jelikož na výrobě není nic těžkého. Budete potřebovat jen dobrou fantazii. Tak jdeme na to!

Svícny jsou v domácnostech oblíbené

Téměř každý máme doma svíčku nebo svícen, jelikož se jedná o velice oblíbenou a mnohdy i příjemně voňavou dekoraci. Nemusíte je však vždy kupovat a utrácet v obchodech. Můžete si je sami a snadno vyrobit doma. Na některé světelné dekorace můžete dokonce zužitkovat i starý vosk.

Čtěte také:

Inspirujte se: Nejkrásnější podzimní dekorace, které si vyrobíte do 60 minut

Vyrobit svícen zvládne opravdu každý, dokonce i malé děti. Ve fantazii se meze nekladou, takže si můžete pohrát s barvami, materiálem a vymyslet si téměř cokoliv vás napadne.

Skleněný svícen jako skvělá vánoční dekorace

Skleněný svícen se bude krásně vyjímat nejen na stole, ale také například za oknem, na schodech nebo při vstupu do domu či bytu. Zkrátka ať jej dáte kamkoliv, trhnete s ním parádu. A přitom stačí tak málo.

Skleněný svícen: potřeby na výrobu

 • nižší sklenice, která je širší než vyšší (musí se do ní vlézt pohodlně čajová či jiná svíčka)
 • svíčku dle vašeho vkusu (může být bílá anebo jakkoliv barevná)
 • štětec
 • tekuté lepidlo
 • krepový papír/ubrousky s vánočními motivy
 • nůžky

Jak na skleněný svícen doma?

1. Nejprve je potřeba si říct, jak chceme, aby svícen vypadal a jaký motiv na něm bude. Pokud se rozhodnete třeba pro typickou vánoční kometu, můžete si z krepového žlutého papíru vystřihnout požadovaný tvar. Pokud si však moc nevěříte, pak použijte ubrousky s vánočními motivy, které si jen vystřihnete.

2. Připravte si tekuté lepidlo, které smícháte v kelímku s trochou vody.

3. Vystřižený tvar z ubrousku nebo krepového papíru přiložte na sklenici přesně tam, kde chcete, aby obrázek byl.

4. Poté si vezměte štětec, namočte do lepidla a opatrně jím začnete přetírat obrázek na sklenici.

5. Se štětcem a lepidlem buďte opatrní. Papír se může snadno potrhat. Proto příliš netlačte a neberte na štětec velké množství lepidla.

6. Jakmile bude celá sklenice polepená přesně tak, jak si přejete, nechte lepidlo zaschnout. Pak už jen stačí vložit do sklenice svíčku a zapálit.

Svícen ze zavařovací sklenice

Výbornou dekorací jsou i zavařovací sklenice. Rozhodně se jich nezbavujte a nechte si je právě na vánoční dekorace.

Co budete potřebovat?

 • zavařovací sklenici
 • tvrdý papír
 • nůžky
 • lepicí pásku
 • sníh ve spreji
 • čajovou svíčku
 • černý lihový fix

Jdeme na to:

1. Nejprve si na tvrdý papír nakreslete, co chcete, aby bylo na zavařovací sklenici. Krásně budou vypadat domečky, kostely, stromy, hvězdy.

2. Tvary vystřihněte a poté obkreslete černým fixem na sklenici a vybarvěte vše na černo.

TIP! Ti zručnější mohou černým fixem malovat rovnou na sklenici.

3. Až je na sklenici černým fixem namalované vše,co chcete, na řadu přichází sníh ve spreji. Opatrně sklenici postříkejte sprejem kolem dokola. Na vrchní stranu zavařovací sklenice dejte největší vrstvu a poté směrem dolů stříkejte do ztracena.

4. Počkáme, až sklenice zaschne a vložíme do ní svíčku. Pokud chcete, můžete si sklenici vysypat dekoračním bílým pískem a až poté vložit dovnitř sklenice svíčku.

TIP! Do sklenice anebo okolo ní můžete omotat ještě drátek se světýlky. Skleněnému svícnu tak dodáme ještě větší vánoční atmosféru. Anebo místo svíčky můžete dovnitř sklenice namotat světýlka.

Vánoční dekorace trochu jinak

Jako poslední tip na vánoční skleněný svícen pro vás máme netradiční svícen, jehož výrobu si užijí hlavně děti. A budou jistě hrdé, pokud zrovna ten jejich vlastnoručně vyrobený bude zdobit stůl u štědrovečerní večeře.

Připravíme si:

 • kousek dřevěného prkénka o velikosti cca 10x15 cm a tloušťce 1,5 cm
 • sklo o velikosti 10x10cm
 • barvy na sklo
 • frézku
 • čajovou svíčku

Jdeme kutit:

1. Vezmeme si sklo a barvičky na sklo a začneme malovat vánoční motivy, které nás napadnou. Vyjímat se bude nejen kometa, ale i zvonečky, vánoční stromeček s dárky a další.

2. Počkáme, až barvy zaschnou. Mezitím si do dřevěné destičky z přední strany vyfrézujeme drážku, do které pak dáme naše namalované sklíčko.

3. Za namalované sklo dozadu na destičku pak dáme čajovou svíčku.

4. Takto vyrobený svícen můžete ještě dozdobit. Okolo lze naskládat třeba větvičky, oříšky nebo sušené ovoce.

Napsat komentář: Vyrobte si doma vánoční skleněný svícen za pár korun

RE: Vyrobte si doma vánoční skleněný svícen za pár korun

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.