Palivové dřevo nejen k topení. Vytvořte si z něj netradiční dekorace

img
29. 01. 2020 Přečteno: 1050x

Na trhu získáte řadu stojanů na palivové dřevo. Vybrat si můžete z kovových, ale i dřevěných prvků, sítí nebo proutí. Jak zvolit ten správný?…

Teplo domácího krbu nemusí být jen virtuální. Mnoho domácností objevilo kouzlo, které přináší krb a do svého obydlí jej zakomponovala. A pokud ne zrovna doma, pak své místo nalezl v mnoha chatách, chalupách či srubech. A nemusí to být jen krb, stačí když topíte dřevem, abyste získali možnost využít palivové dřevo jako dekoraci. Vězte, že váš domov to rozhodně obohatí. Buďte tvořiví.

Stojan na palivové dřevo

Na trhu získáte řadu stojanů na palivové dřevo. Vybrat si můžete z kovových, ale i dřevěných prvků, sítí nebo proutí. Jak zvolit ten správný? Rozhodně by měl být v souladu s celkovým laděním místnosti a nebo naopak naprostým kontrastem. Tam je však už třeba trocha citu pro design. Klasickou atmosféru vesnického stavení vytvoříte proutěným košíkem, v němž bude palivové dřevo postaveno. Moderní bydlení podtrhne minimalistický kovový stojan, do kterého naskládáte pár polen. Pořídit si však můžete i různé policové systémy. A co teprve stojan ve tvaru kruhu! Třeba rozdělená na části, přičemž do každé dáte jiný typ palivového dřeva.

Čtěte také:

Měsíční dřevo - nové magické trendy ve stavitelství

Palivové dřevo místo knih

Pokud to s krbem či kamny myslíte vážně a mají se stát dominantou vašeho obýváku, pak je skvělou příležitostí využít i síly palivového dřeva. Jak? Vytvořte jako součást krbové stěny také niky (zapuštěné police), kam dřevo budete vkládat. Místnost se pocitově prohřeje a dekorace se bude příjemně měnit. Vypadá dobře nejen plná, ale i zpola zaplněná. Alternativou může být „dřevěná knihovna“, tedy skříň či policový systém, která místo knih obsahuje polena. A co třeba barový pult u kuchyňské linky? I pod ním může být místo stěny vyskládané palivové dřevo se všemi svými jedinečnými dekory a podporovat tím originalitu prostoru. Policový systém můžete ozvláštnit nejen dřevem, ale i vínem, knihami či tematickou keramikou nebo suvenýry z cest.

Palivové dřevo a hra s barvami

Palivové dřevo má jednu výhodu. Žádný kus není stejný. Hra s letokruhy i barevným laděním, dodává dřevu část jeho kouzla. Hned po vůni. Můžete toho využít a trochu si s tím pohrát. Vyskládejte z něj  například barevný „obraz“. Stačí zcela jednoduchá vlna, kruh a nebo řádek. Ozvláštníte tím místnost a vytvoříte příjemnou dekoraci.

palivové drevo svíčky

S tímto přístupem můžete stvořit i výraznou dominantu samotné místnosti. Věnujte palivovému dřevu celou jednu stěnu a zde obraz vyskládejte. Pomoci vám může i zmíněný policový systém, kde umístíte různě barevné kusy, případně i různé množství polen. Díky originalitě kusů se tato dekorace nikdy neokouká.

Palivové dřevo jako umělecké dílo

Podobně jako s barvami či letokruhy je tomu s velikostí samotného polena. Ať už máte nebo nemáte stojan, pohrajte si s vyskládáním dřeva. Zvolit můžete taktiku:

  • Co nejméně mezer“, kdy polena natáčíte tak, aby do sebe co nejlépe zapadla a vy vytváříte jakousi předstěnu. Má to i praktický dopad, více se vám tam toho vejde.
  • Od největších po nejmenší. Může se to zdát jako technika logického uvažování, ale tento styl je i lahoda pro oko a uklidňuje mozek (rád sleduje věci uspořádané).
  • Vytvořte prostorový obrazec. Pomocí kombinace menších a větších polen vytvořte například srdce, čtyřlístek a nebo list. Pokud si troufnete, pak i něco složitějšího. To však vyžaduje trošku přípravy. Je to skvělá forma meditace.
  • Čelem a bokem. Palivové dřevo je pěkné ze všech stran. Takže můžete využít i efektu střídání čelní a boční strany a vytvořit malé věže. I zde lze využít stojanů.

Palivové dřevo vyzývá: Staňte se sochařem

Pokud jste tvořiví, pak palivové dřevo může být i skvělá forma relaxace. Vyskládat obraz nebo vymyslet ukládání dřeva je jedna z forem, avšak nabízí se ještě celá umělecká cesta. Vyřezávejte. Soustředěná pozornost na manuální činnost dokáže relaxovat mysl i náš organismus. Udělejte anděla, jelena, králíka, srdce, vařečky a nebo třeba stojánky pod hrnky. Nebojte se experimentovat. A když se to nepovede? Pořád je to palivové dřevo, ne? A zásob máte dost.

Napsat komentář: Palivové dřevo nejen k topení. Vytvořte si z něj netradiční dekorace

RE: Palivové dřevo nejen k topení. Vytvořte si z něj netradiční dekorace

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.