Nábytek z palet je moderní, levný a šik. Vyrobte si ho doma sami!

img
29. 03. 2018 Přečteno: 3270x

Palety (neboli europalety) se vyznačují svou unifikovanou velikostí. Používají se k přepravě a ochraně zboží na větší vzdálenosti. Cena prodávaných…

Před několika lety se roztrhl pytel s nábytkem z europalet. Do té doby neužitečné a zbytečné europalety, které se válely na každém rohu, se přes noc staly ceněným zbožím. Přestože dnes někteří prodejci boomu využívají a prodávají palety za nekřesťanské peníze, i tak se pořád ještě podomácku vyrobený nábytek z palet vyplatí.

Kromě ceny má nábytek z palet ještě jednu výhodu - jeho zhotovení zvládne opravdu každý. U většiny základních kousků paletového nábytku jde jen o to naskládat jednotlivé palety na sebe a přivrtat je. Europalety byste samozřejmě ještě měli předtím obrousit, zbavit hřebíků a natřít bezbarvým akrylátovým lakem nebo barvou. O tom ale až později. 

Čtěte také:

Nábytek z palet – proměňte staré palety na moderní a originální nábytek

Seznamte se s europaletou

Palety (neboli europalety) se vyznačují svou unifikovanou velikostí. Používají se k přepravě a ochraně zboží na větší vzdálenosti. Cena prodávaných palet se liší na základě jejich opotřebení. Běžně se můžeme setkat se škálou AV, A, AB, B a C. Co jednotlivá písmena znamenají?

  • Palety AV: Minimálně použité palety, vypadají jako nové, mají nejvyšší cenu
  • Palety A: Palety nemají vady, ale mají větší opotřebení. Druhotně se používají nejčastěji v potravinářství. 
  • Palety AB: Palety s polosvětlou barvou, mohou mít menší oděrky
  • Palety B: Palety se zašedlou barvou, v oběhu jsou déle. Nosnost je stále stejná jako u varianty AV, cena je ale nižší. 
  • Palety C: Palety mohou mít konstrukční vady nebo sníženou nosnost.
  Europalety
Rozměry 1200 x 800 x 144 mm
Váha 20 - 24 kg
Nosnost 1000 - 1500 kg
Označení EPAL, EURO

Jak už nám logika napovídá, čím vyšší označení palet, tím vyšší bude i jejich cena. Za paletu s označením AV dáte až 3x nebo 4x více než za paletu nejnižší kvality

Kde sehnat palety?

Ještě než začnete z peněženky lovit tisícikoruny na nové palety, zkuste zapátrat ve svém okolí. Oslovte přátele, kamarády nebo rodinu. Máte někoho, kdo má vlastní firmu? Pak mu pravděpodobně dodavatelé vozí zboží na paletách, zkuste tedy i ho. 

Až teprve ve chvíli, kdy zjistíte, že ve vašem okolí nikdo palety nevlastní, sáhněte k samotné koupi. Běžné europalety se dají sehnat od 100 korun - záleží na jejich stavu a míře opotřebovanosti. Ušetřit můžete, pokud si koupíte starší paletu, kterou si doma sami zrenovujete. Jen si dejte pozor, aby nebyla ztrouchnivělá nebo napadená plísní. 

Nábytek z palet zvládne vyrobit každý

Ve chvíli, kdy se vám podaří sehnat palety, můžete začít uvažovat, co s nimi uděláte. Palety mají univerzální použití a s trochou šikovnosti z nich lze vyrobit rozmanitý nábytek z palet. Nejčastější jsou stoly, postele, konferenční stolky, zahradní nábytek z palet, boudy pro psy, nástěnky, úložné prostory, bary a dále. 

My si dnes pro inspiraci ukážeme 3 základní způsoby, jak je možné využít europalety. 

Výroba nábytku krok za krokem

A jak tedy na samotné zhotovení? Výroba nábytku z palet není vůbec složitá. Budete potřebovat jen několik věcí.

OČIŠTĚNÍ PALET

Jako první je potřeba palety očistit. Obzvlášť pokud na nich bylo umístěno nějaké zboží, které na nich nechalo viditelné stopy. Používat byste neměli palety, které jsou napuštěné toxickými látkami. 

POZOR NA HŘEBÍKY

Na druhý krok si na pomoc vezměte kladivo. Pomocí něj z palet odstraňte přebytečné hřebíky, případně je do dřeva zatlučte tak, aby z nich žádné nevyčnívaly. 

ZBROUŠENÍ

Dále si opatřete brusný papír nebo elektrickou brusku, pomocí které palety očistěte od třísek. Pokud byste tento krok vynechali, s paletami by se vám hůře manipulovalo. 

NÁTĚR - NEJEN NA ZAHRADNÍ NÁBYTEK Z PALET

V posledním kroku budeme palety natírat - ze dvou důvodů. První motivací je prodloužení životnosti dřeva, druhým motivem je estetika. Prkna můžete natřít běžným akrylátovým lakem, případně jakoukoliv designovou barvou. Zahradní nábytek z palet můžete navíc napustit barvou odpuzující hmyz a plísně.  

1. Zahradní nábytek z palet - posezení

Palety se velmi často používají na zahradní nábytek z palet. Důvodem je univerzálnost palet a také poměrně velká suma peněz, kterou můžete díky vlastnoručně zhotovenému nábytku ušetřit. 

První možností je k lavici a ke stolu přidělat kolečka. S nábytkem se vám tak bude lépe manipulovat, například když je budete po létě chtít uklidit do garáže. 

Nábytek z palet do bytu (2)

Druhou možností je nechat palety bez koleček. Tato varianta působí více přízemněji a méně desginově. Posuďte sami.  

Nábytek z palet do bytu (3)

2. Konferenční stolek z palet

Nábytek z palet se velmi často umisťuje přímo do centra dění každé domácnosti, což je obývací pokoj. Konferenční stolek zhotovený ze dvou kusů europalet vás přijde maximálně na 1000 korun včetně barvy, koleček, obroušení a další manipulace. Opět se nabízí varianta s kolečkami i bez. 

Nábytek z palet do bytu (4)

3. Pohodlná postel z palet

Třetí nejpoužívanější variantou na nábytek z palet není nic jiného než postel. Za kvalitní manželskou postel bez matrace dnes člověk zaplatí minimálně 3000 až 5000 Kč, záleží na provedení. Na tuto velkou manželskou postel vám postačí 6 klasických europalet. Výsledná cena pak bude odrazem nákupní ceny palet. Pokud se vám podaří sehnat jednu paletu za 150 Kč, za postel zaplatíte jen 1000 korun. A za ušetřené peníze si můžete koupit obrazy, pěkné povlečení nebo moderní světýlka - tak jak je to na fotce. 

Nábytek z palet do bytu (1)

A co vy - máte doma nějaký nábytek z palet? A inspirovala vás naše galerie k jeho vytvoření? Dejte nám vědět o komentářů. 

Podívejte se také, jak proměnit korky od vína v kouzelné dekorace!

 

Zdroje fotek:

pinterest.com

https://www.estiloydeco.com/

sheknows.com

Napsat komentář: Nábytek z palet je moderní, levný a šik. Vyrobte si ho doma sami!

RE: Nábytek z palet je moderní, levný a šik. Vyrobte si ho doma sami!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Lenka Příhodová

    1. 4. 2018 19:38
    Souhlas s boomem, můj bratr se v tom vyžil tedy velice! Proto ho taky naprosto potěšil dárek ke svátku, který dostal - minipaletky jako podtácky pod pití na terasu.Je stabilní dá se i natřít na různé barvy. Tak jestli se vám nápad bude líbit, příště ho můžete zahrnout do článku, jak využít palety celý příspěvek