Máj jako tradice i měsíc lásky

img
04. 05. 2020

Tradice praví, že když se máj postaví, je potřeba, aby ho hlídali muži z vesnice přes noc. Cíl byl jasný, nikdo ze sousedství nesměl májku zcizit –…

Máj často spojujeme s názvem pro květen, který je považován za měsíc lásky. Zvlášť oblíbený je první máj, jakožto tradice polibku pod rozkvetlou třešní. Máj je také onou slavnou básní Karla Hynka Máchy, která s sebou nese jarní poselství plné citu. Jedná se však i o pojmenování nazdobeného kmene stromu, nejčastěji jehličnanu, který dává podobu té všemi známé májce. Tu staví lidé v Česku od nepaměti, buď poslední dubnový den, nebo prvního května.

Stavění májky může být spojováno i s oslavami letního slunovratu. Máj s věncem, pestrobarevnými pentlemi a různými jinými ozdobami zná snad každý z nás.

Čtěte také:

Svátek práce neboli První máj je oslavou lidské práce, ne politickým svátkem

1. máj - lásky čas. Jaké prvomájové tradice slavíme a proč?

Máj se v Česku staví tradičně

Tradice praví, že když se máj postaví, je potřeba, aby ho hlídali muži z vesnice přes noc. Cíl byl jasný, nikdo ze sousedství nesměl májku zcizit – to často znamenalo, že buď lupič máj pokácel celý, nebo uřízl jen vrchní část. Pokud k tomu došlo, znamenalo to pro obec velkou ostudu. Když měl lapka svůj úlovek, pověsil si ho hrdě na májku ve své vesnici. Někde se máj hlídá až tři dny a tři noci. Některé obce staví máj v daleko menší podobě před svým obydlím, což je považováno jako symbol vyznání citů k dívce, kterou stavitel miluje, nebo si jí váží.

Máj: Líbání ano, svatba ne?

Mezi oblíbený zvyk patří samozřejmě prvomájové líbání pod kvetoucím stromem, které má zajistit, aby byla dívka celý rok krásná a přitažlivá, především pak také plodná. Před několika lety se ale první květen slavil velice rezervovaně. Tradiční křesťané měli políbení spjaté pouze se svatbou. V polovině dvacátého století však docházelo postupně k uvolňování mravů a společnost už tak přísná nebyla a polibků si užívala do syta.

Ačkoliv je měsíc máj pověstný láskou a romantikou, koluje o něm i nepříliš příznivá pověra, týkající se uzavíraní sňatků. Říká se: Na svatbu v máji do roka máry. Květen tak není zrovna králem nových sňatků. Ovšem pokud tuto pověru vezmeme s ohledem na dobu, ve které žijeme, není již aktuální. Lidé kdysi věřili, že hned po sňatku v máji novomanželka otěhotní a porodí tedy v zimním měsíci, který může znamenat to, že žena ani dítě nepřežijí. No posuďte sami, v dnešní moderní době nic takového už nehrozí.  V dnešní době se však máj stále netěší velké oblibě, co se týká uzavírání manželství. Údajně se dle statistik páry sezdané v tomto měsíci nejvíce rozvádí. A co Vy? Věříte také nějaké májové pověře?

polibek 

Máj ve světě

Je mnoho zemí, které máj, nebo chcete-li májku, staví prvního května stejně tak, jako my. Ale co země, to jiná kultura a proto je mnoho rozličných způsobů, jak máj lidé slaví ve světě:

Anglie – zde se slaví první máj tím, že se okolo májky tancuje a volí se mimo jiné i královna máje. Výzva pro všechny krasavice.

Španělsko – Španělé si první máj pojmenovali Los Mayos. Když máj postaví, místní muži po něm šplhají za plné podpory svých žen a snaží se sebrat vlajku, která na ně čeká nahoře. Zábava jen pro otrlé, kteří se nebojí výšek.

Rusko – máj zdobí místní obdobně jako Češi barevnými mašlemi. Používají mladou břízku, kterou někdy oblékají do ženského oblečení a po oslavě si ji nesou do domovů, kde je jako host. Poté ji vhazují rituálně do řeky.

Švédsko – seveřané nazývají máj jako Majstång. V zemi se však liší termín, kdy máj staví. Je to až 23. červen. Používán je kmen smolné borovice, poměrně vysoký, doplněný obručemi a dalšími díly dřeva. Má symbolizovat mužskou postavu s pažemi opřenými v bok. Májka je bohatě nazdobena pentlemi, listy, květy, skořápkami s vajec a nahoře je zpravidla prapor, nebo větrník. Lidé okolo máje vesele tančí.

Bulharsko – Bulhaři dali název prvnímu máji Irminden. V této zemi se romantiky příliš nedočkáte. Místní lidé věří, že první máj je spojený s tím, že mezi lid přijde král hadů a ještěrů, proto všichni zapalují oheň a jsou hluční, více než obvykle, aby ho zastrašili. Nedoporučuje se ani v tento den chodit na pole, protože by vás mohl uštknout had.

Francie – zde se z očekávané romantiky mohou těšit především ženy, které jsou obdarovávané konvalinkami, jakožto symbolem příchodu jara. Máj jako vysněný něžným pohlavím.

Napsat komentář: Máj jako tradice i měsíc lásky

RE: Máj jako tradice i měsíc lásky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.