Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

img
16. 09. 2020

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Úklid je pro mnoho lidí strašákem a nekonečným plýtváním času. Pro druhé představuje úklid a dokonale čistý domov záruku štěstí, neboť alespoň něco mají „ve svých rukách“. Na úklid jako takový lze pohlížet nejen jako na nutnost, ale též jako na oblast, ve které se můžeme hodně dozvědět o sobě samých. Nevěříte?

Úklid jako psychologický rozbor

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji vykonáváme „jen“ z nutnosti, pocitu falešné zodpovědnosti či ze strachu. Úklid vám též zrcadlí, zda umíte určité povinnosti přijmout a nalézt způsob, jak si je zpříjemnit nebo spíše setrváváte v emoci naštvání a pocitu nespravedlnosti. Dříve než začneme soudit druhé, je dobré se podívat k sobě domů, a to nejen do bytu, ale zejména do svého nitra. A i k tomu nám úklid může pomoci.

Čtěte také:

Typologie osobnosti napoví, kdo jste

Úklid u extroverta a introverta se liší

Dodržování určitého hygienického standardu a organizace interiéru (i zahradních částech obydlí) je prospěšné nejen pro naše fyzické zdraví, ale překvapivě i pro naši psychiku. Zejména introvertně naladění jedinci mohou v „neorganizovaném“ nepořádku lehce propadat do depresí a paniky. Extrovertům lehký chaos zpravidla tolik nevadí. Důvod je ten, že introvert řadu věcí prožívá uvnitř sebe, impulzy zvenku „nasává“ a pokud zde panuje v jeho očích zmatek, přenese jej i do svého nitra. Chaos okolo něj jej jednoduše ruší, přitahuje jeho pozornost a nutí jej „vylézt“ ze své ulity. Extrovert ze své podstaty své prožívání přesouvá ven, proto je místo jeho žití jeho velkým otiskem. Nicméně, i na něj nepořádek může působit neblaze, a to navzdory tomu, že si to neuvědomuje. V jeho případě se za uměleckým či bohémským chaosem může skrývat zoufalá touha na sebe upoutat pozornost.

Úklid: Jak venku, tak uvnitř

Trochu jsme teď parafrázovali jednu ze základních myšlenek hermetismu Jak nahoře, tak dole. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, možná zjistíte, že své myšlenky a pocity nemáte zase tak moc utříděné, jak si „myslíte“. Na druhou stranu řada lidí raději uklízí venku, než by se podívala do zrcadla svých témat k řešení uvnitř sebe. Přeci jen vzít hadr a po šesté utřít neexistující prach na poličce bývá výrazně snazší než se například postavit čelem k otázce, zda skutečně žiji život, který mě vyživuje a naplňuje. S jistým nadhledem lze říci, že přehnaný úklid a úzkostlivá čistota je jen druhou stranou mince naprostého chaosu. Oba způsoby se snaží nevpustit do života dotěrné otázky vlastního podvědomí.

2-471

Úklid není jen o úklidu

Existuje řada rad, jak uklidit rychle. Dokonce se objevily i metody, které vás systematicky provedou vaším obydlím a zredukují nepohodlné kousky a lapače prachu na minimum. Otázkou však zůstává, jak dlouho vám toto nadšení vydrží. Základem efektivního úklidu tak není bezhlavé obětování krásného odpoledne, ale uvědomění si, proč (a co) vlastně uklízím. Na jednu stranu samozřejmě z důvodu hygieny, neboť přemnožené patogeny nikomu ještě neprospěly (jejich zdravá míra naopak funguje jako skvělý imunitní trénink). Na druhou stranu je úklid i nutným krokem k vytvoření harmonického prostředí, jež posílí naše vnímání a umožní nám relaxovat.

Efektivní úklid: Cesta k minimalismu i pěkné postavě

  1. Na úklid si vyčleňte konkrétní den a hodinu. Ne, nemusí to být sobota nebo neděle a žehlit též není třeba do pozdních nočních hodin. Tedy pokud to neberete jako relaxaci s poslechem hudby, sledováním filmu a popíjením sklenky červeného vína. Nezpomeňte na metody ergoterapie, která využívá pozitivní účinky práce na naše zdraví.
  2. Udělejte si z úklidu posilovací akci. Například hodinka luxování je v energetickém výdeji podobná delší procházce, díky stírání prachu na horních policích posílíte a formujete svaly na rukou a věšením prádla pak posiluje zádové svalstvo.
  3. Úklidová jóga sice oficiálně neexistuje, ale v řadě činností můžete získat skvělou představu, jak vaše tělo funguje. Stačí pohyby dělat „vědomě“ a nalézat způsoby, jak je začít provádět i s menším úsilím. Po určité době se to může stát i skvělou meditací.
  4. S každým úklidem se pokuste vyčlenit vše, co již nepoužíváte. Nespoléhejte, že někdo opraví ty „krámy“, které v polici leží již dva měsíce. Tím, že nebude ve vaší domácnosti zahnívat řada ležáků se pročistí i energie samotného místa.

Autor článku: Markéta Palatin

Napsat komentář: Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

RE: Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.