Příušnice mohou dítěti způsobit vážné komplikace

img
22. 03. 2012 Přečteno: 31505x

Příušnice jsou virovým onemocněním, které je vysoce nakažlivé, a tak pokud se vyskytne například v kolektivu ve škole nebo školce, téměř s jistotou…

Nejčastěji se příušnice objevují během zimních a jarních měsíců. Vzhledem k tomu, že se nemoc přenáší kapénkovou infekcí a vyskytuje se v obdobích, kdy je obranyschopnost člověka omezena, není nic překvapivého na tom, že se z šíření pravidelně stává epidemie.I když jsou příušnice považovány spíše za dětskou nemoc, do ordinací lékařů s ní nezřídka zavítají i dospělí lidé, u nichž se příušnice příznaky lehce liší.

Příušnice představují velký problém pro kolektivy

Příušnice jsou virovým onemocněním, které je vysoce nakažlivé, a tak pokud se vyskytne například v kolektivu ve škole nebo školce, téměř s jistotou si jím projde značná část dětí, které do něho patří (děti, které ještě příušnice neprodělaly). Při podezření na toto onemocnění je nutné ihned navštívit lékaře, odklad nebo dokonce neuskutečnění léčby může pro organismus znamenat až ohrožení na životě. Inkubační doba je obvykle 14 až 24 dní, nebezpečným pro okolí je nemocný přibližně 3 až 14 dní před výskytem prvních příznaků příušnic a dále také 14 dní po úplném vyléčení. Samozřejmá je proto co největší izolace od zdravých jedinců.

Jaké příznaky příušnice provází?

A jaké mají příušnice příznaky? Pro příušnice je charakteristická vysoká teplota ke 40 °C a zduření příušních slinných žláz. To se obvykle objeví nejprve na jedné straně a po zhruba 2 dnech i na druhé. Před uchem a podél dolní čelisti se tak nachází výrazný otok bez zarudnutí, který může způsobit odstávání lalůčků od hlavy a může a nemusí být na pohmat bolestivý. Ke zduření dojde z důvodů nahromadění virů v této oblasti, která se tak celá zanítí. Probíhají-li příušnice v méně závažné formě, nemusí být otok tak znatelný, případně může být nahrazen pouze nepříjemnými pocity v okolí uší a dolní čelisti. Děti, které příušnice trápí, si také stěžují na bolest při pití nebo konzumaci jídla. Někdy se také může zánět přenést i na ostatní žlázy, zejména podčelistní a podjazykové. Průběh se tak může lišit. Někdo se tak může příušnic zbavit již po 5 dnech léčby, u jiných se onemocnění vleče. Není výjimkou i měsíční a delší léčení, kdy příznaky příušnic ustupují velice pomalu.

Bylo zmíněno, že příušnice jsou závažnou chorobou, která může pacienta ohrozit na životě. A je tomu bohužel tak. U komplikovaných případů se mohou příznaky příušnic rozvinout v zánět mozkových blan, který je zvláště pro děti velice nebezpečný. Může také zanechat nepříjemné a doživotní následky v podobě jednostranné ztráty sluchu. Komplikací příušnic bývá i zánět slinivky břišní, který provází nechutenství, zvracení a nevolnost. Jsou zaznamenány případy, kdy se po prodělání tohoto zánětu rozvinula u pacienta cukrovka, protože se slinivka během nemoci poškodila a omezila se tvorba inzulínu. Zánět se však může rozšířit i na ledviny, osrdečník nebo klouby, to však spíše u dospělých, na které se zaměříme na následujících řádcích.

Liší se něčím příušnice u dospělých?

Pokud onemocní příušnicemi dospělí, potýkají se většinou s podobnými příznaky, tedy zejména vysokou horečkou a nepříjemným otokem žláz. V ohrožení jsou při této nemoci těhotné ženy, které mohou následkem zánětlivých ložisek v těle potratit. Nejrizikovější jsou ovšem příušnice u dospělých pro muže, u nichž je častou komplikací zánět varlat, co může vést až k neplodnosti. Tento stav se může vyskytnout i u náctiletých chlapců.

Léčba příušnic se zaměřuje na potlačení příznaků

Léčba příušnic může a nemusí být podpořena medikamenty. Jejím základem je klidový režim a obklady otoků. Naordinují-li se pacientovi léky, pak se obvykle jedná o analgetika a antipyretika, tedy druhy tišící bolest a snižující horečku. Neexistuje přímý lék na příušnice. Pokud se v průběhu objevují zmiňované komplikace, mohou být podávány i další léky určené k léčbě těchto obtíží. Obecně by měl nemocný dostatečně odpočívat a spát, dodávat tělu vitaminy (zejména C v ovoci a zelenině), co nabudí funkci obranyschopnosti, a hodně pít, nejlépe neslazené čaje.

Příušnice jsou velice nevyzpytatelným onemocněním. Vir se může v těle šířit a zakládat nebezpečná zánětlivá ložiska, která dokážou nadělat velké problémy. Často se toto onemocnění zaměňuje s klasickou angínou, oproti ní ale otoky žláz vznikají asymetricky, tedy buď pouze na jedné straně těla nebo střídavě na obou. Nepodceňujte výše jmenované příznaky a pojmete-li podezření, že se někdo z vašeho okolí, nemusí to být přímo vaše dítko, potýká se začínajícími příušnicemi, vezměte ho k doktorovi. Útěchou malému nebo velkému pacientovi může být jistota, že po prodělání této nemoci vznikne v těle vůči ní doživotní imunita.

Máte nějakou radu, jak léčbu příušnic urychlit? Napište do komentářů pod článkem!

Napsat komentář: Příušnice mohou dítěti způsobit vážné komplikace

RE: Příušnice mohou dítěti způsobit vážné komplikace

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • marek

  25. 4. 2012 10:06
 • marek

  25. 4. 2012 10:04
  Dobrý den, chci se zeptat, jestli nevíte o někom, kdo má příušnice nebo je prodělal před 5 a mně dny? Potřeboval bych nakazit syna aby měl doživotní imunitu, jako mi všichni, který jsme to prodělali a nebyli očkovaný neúčinou vakcínou. Prosím napište na tomaxx@seznam.cz
 • Yveta

  26. 3. 2012 16:37
  Ahoj, mne sice netrapi priusnice, ale nas malej uz by mel dostat nestovice a ne ne je chytit. Uz jsme byli na nekolik navstev u nemocnych deti a porad nic. Nemate nekdo podobnou zkusenost a treba inspiraci "jak na to"? Nechtela bych, aby vyrostl a nemel vytvorene na nestovice protilatky, ockovat… celý příspěvek
 • HanaNova

  26. 3. 2012 06:43
  Dobrý den.Nás zrovna příušnice trápí.Už máme teda nejhorší z asebou,ale malej si dost vytrpěl.otok měl teda jenom na jedné straně hlavy,ale pořádnej.nejvíc mu pomohl spánek.a taky jsme hodně pili bylinkvé čaje. prostě bylinky pomůžou vždycky.