Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

img
12. 11. 2019

Existuje celá řada povinných očkování, která mají děti chránit před záludnými a nebezpečnými nemocemi. V přehledné tabulce jsme pro vás připravili…

Povinná očkování dětí jsou žhavým tématem posledních několika let. Na jedné straně stojí mnoho lékařů a rodičů, kteří očkování dětí doporučují a nepodceňují, na straně druhé jsou poté odpůrci očkování, kteří ve vakcínách vidí nebezpečí. Mezi povinnou vakcinaci patří očkování proti záškrtu, černému kašli nebo žloutence.

Jedná se tedy o poměrně závažná onemocnění, která mohou při vypuknutí způsobit dětem dlouhé a bolestivé zdravotní potíže. Pojďme si představit veškerá očkování dětí, která jsou u nás povinná a také obavy, které někteří rodiče vnímají jako výstrahu před návštěvou dětského lékaře.

Jaké povinné očkování dětí u nás existuje

Existuje celá řada povinných očkování, která mají děti chránit před záludnými a nebezpečnými nemocemi. V přehledné tabulce jsme pro vás připravili veškeré povinné očkování dětí, abyste věděli, kdy s dítětem lékaře navštívit a proti čemu je mu vakcinace do těla vpravena.

 

VĚK

 

 

NEMOC, PROTI KTERÉ VAKCÍNA PŮSOBÍ

 

Od 9. týdne

Hexavakcína - 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

4. měsíc (2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína - 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

 

11.-13. měsíc

 

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

 

13.-18. měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky – 1. dávka

Mezi 5. a 6. rokem

 

Spalničky, příušnice, zarděnky – 2. dávka

5. rok (nejpozději v 6. roce)

 

Záškrt, tetanus, černý kašel (přeočkování)

10-11. rok

 

Záškrt, tetanus, černý kašel (2. přeočkování)

Dětská přenosná obrna

13.-14. rok

Očkování proti lidským papilomamavirům

Jaké jsou důvody pro povinné očkování dětí? Hlavně ochrana jejich zdraví

Není to jen zdraví vašeho dítěte, které očkováním chráníte, ale přispíváte tak k plošné prevenci. Díky očkování se zabrání plošnému šíření infekce, navíc také chráníte sebe i blízké, se kterými jste v kontaktu. K tomu všemu také šetříte svůj čas i peněženku. Znají to snad všichni rodiče. Nemocné dítě nemůžete nechat jen tak samotné doma, ale potřebuje vaši péči a lásku. Někdy se bohužel ani nevyhnete pobytu dítěte v nemocnici, což znamená nejen finanční ztráty ohledně výplaty, ale také výdaje navíc za léky a lékařskou péči.

Rodiče by ale podle mnohých lékařů a odborníků měli mít na paměti, že očkování vymýtilo různé nemoci a choroby, které byly dříve pro dítě smrtelné. Příkladem může být virus dětské obrny, se kterým se dnes skoro vůbec nesetkáváme. Pokrok v medicíně dokáže totiž přispívat nejen k prodloužení lidského života, ale také k jeho zkvalitnění. Na druhé straně, i očkování může mít svá rizika.

Hexavakcína pomáhá chránit proti obrně, tetanu i záškrtu

 • Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která dokáže ochránit novorozence proti šesti nemocem najednou, a to proti tetanu, dětské obrně, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním, které je způsobeno bakterií Haemophilusinfluenzae. Jedna vakcína tak ochraňuje před několika závažnými nemocemi. Dětský imunitní systém si umí vyrobit účinné protilátky proti nemocem, se kterými by se nemusel zcela sám poradit.

Velkým rizikem je podle mnohých rodičů a lékařů obsah hliníku, který v sobě vakcinace má. Hliník pomáhá imunitnímu systému, aby na očkování lépe zareagoval. Zastánci očkování ale nebezpečnost vyvracejí a upozorňují na to, že je hliník vlastně všude kolem nás, a to třeba ve vodě, vzduchu, ale i stravě.

 • Očkování proti lidským papilomamavirům je od letošního roku nově pro chlapce, kterých se dříve netýkalo. Nově se očkování hradí i chlapcům ve věku třinácti let stejně jako dívkám. Vakcinace chrání proti rakovině děložního čípku, karcinomu vnějších rodidel a vagíny, ale také proti rakovině penisu nebo genitálním bradavicím.

Největší mýty o očkování dětí podle mnohých lékařů

Ohledně očkování dětí se během posledních let vynořilo mnoho sporů a debat. Stále více rodičů, ale i lékařů přicházejí s názorem, že povinné očkování dětem škodí a není pro jejich zdraví prospěšné. Mezi hlavní argumenty patří, že vakcína příliš zatíží dětský organismus, což může způsobit poté další komplikace. O očkování se často můžete dočítsta nebo vyslechnout mnoho mýtů. Mezi ty nejčastější mýty patří především tyto:

Očkování kojenec

Očkování příliš zatěžuje dětský imunitní systém

Mnoho výzkumů po celém světě dokazuje, že pokud je dítě očkované, nejedná se o zas tak razantní zásah do jeho imunity, jak se může na první pohled zdát. Imunita dítěte každý den podstupuje těžkou zkoušku a je vymatena velkému množství potenciálně ohrožujícím podnětům, a to od bakterií v jídle nebo prachu v peřinách. Vliv očkování je proto podle mnohých odborníků zanedbatelný v tomto srovnání.

Očkování je lepší odložit

Očkovací kalendář je navržený tak, aby účinně chránil dítě v tom nejvíce zranitelném období, kdy jeho imunita ještě není natolik vyvinutá a silná. Jestli se rozhodnete vystavit dítě očkování v pozdějším věku, můžete mu tím spíše ublížit, než pro něj udělat něco dobrého. Můžete totiž propást ten správný okamžik na podání vakcíny a vystavit dítě riziku. Například při odložení vakcíny proti černému kašli hrozí dokonce podle mnohých doktorů úmrtí dítěte nebo vyšší nemocnost.

Očkování dětí může způsobit autismus

I tímto argumentem se někdy ohánějí odpůrci očkování. Výzkum však dokázal, že nic takového jako spojitost mezi povinným očkováním dětí a autismem neexistuje. Údajně jde pouze o časovou shodu, jelikož očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám je podávána mezi 13. a 18. měsícem života. Projevy autismu se začínají také objevovat v období, kdy má dítě rok a půl.

Právě tyto a podobné mýty mají za úkol rodiče jen vystrašit. Odborníci proto často apelují na rodiče, aby se nenechaly ovládat strachem a nevzdávaly povinné vakcinace dětí.

Mezi odpůrci očkování nejsou jen nevzdělaní rodiče, ale i odborníci

Možná se zdá, že proti očkování dětí jsou jen nevzdělaní rodiče, kteří si přečetli něco na internetu anebo viděli nějakou výstrahu ve zprávách. Mezi odpůrci jsou ale i vysoce vzdělaní lidé a dokonce různí doktoři a odborníci. Proti tvrzení mnohých farmaceutických firem a lékařských organizací, které tvrdě hájí očkování, vystupují třeba i velká sdružení lékařů.

Když vše shrneme, odpůrci nechtějí nic jiného než mít svobodnou volbu v tom, kdo, kdy a čím bude jejich dítě očkovat. Nepřejí si, aby o zdraví jejich dětí rozhodoval někdo jiný, než oni sami. A v tomto ohledu se přeci není čemu divit.

Napsat komentář: Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

RE: Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Blanche

  18. 11. 2019 12:10
  Dobrý den, <br> takto strašný článek jsem v životě nečetla. Autor/ka článku očividě dost často chyběl/a při výuce češtiny. Když opomenu i slohově nedostatečnou úroveň, dostáváme s k tomu nejpodstatnějšímu - plno lží a nedostatečné nastudování tématu.<br> Hned v úvodu nás autor/ka informuje o tom… celý příspěvek
 • Ellen

  17. 11. 2019 22:29
  Zdravím, Matěji. Nepsala jsem ani všechno, ať to není moc dlouhé. Ale ještě bych dodala, že očkování proti dětským nemocem je naprosto bezvýznamné, protože ochrana po něm není dostatečná. Naproti tomu, když dítě prodělá dětskou nemoc do cca patnácti let věku, získá imunitu celoživotní. Ty "epidemie… celý příspěvek
 • Matej K.

  17. 11. 2019 17:57
  Dobrý den Ellen, nejdřív jsem si myslel, že Váš příspěvěk k očkování bude mimo, ale musím řící, že není nic co jste napsala, s čím bych sám také nesouhlasil. Apropos, problém, je, že dost často ani samotní lékaři nejsou v oboru imunologie zrovna moc kovaní. Když někdo nejde v tomto oboru do hloubky… celý příspěvek
 • Ellen

  13. 11. 2019 19:17
  "Očkovací kalendář je navržený tak, aby účinně chránil dítě v tom nejvíce zranitelném období, kdy jeho imunita ještě není natolik vyvinutá a silná." <br> Tak tato věta, kterou cituji z článku, je ten největší blud, jaký jsem kdy slyšela. Protože naočkovat dítě, které je právě v tom… celý příspěvek