Potravinoví moli jako nezvaní hosté. Jak se jich zbavit?

img
26. 05. 2020

Potravinoví moli se nazývají latinsky Ephestia kuehniella, neboli Zavíječi mouční. Země jejich původu je Asie, odtud se dostali postupně do celého…

Řada domácností se potýká s téměř nekonečným bojem s hmyzem, který dokáže napáchat obzvlášť v kuchyni velké škody, jsou jimi potravinoví moli. Potravinoví moli jsou nezvaní hosté a pokud se u vás zabydlí, horko těžko se jich budete zbavovat. Sami o sobě se v domácnostech nezačnou vyskytovat, obvykle si je rodina přinese z obchodu v mouce, cukru, či jiných potravinách. Posléze si je nic netušíc může roznést po celé kuchyni a do skoro všech potravin.

Čtěte také:

Jak se bránit bodnutí hmyzem? Zatočte se svěděním a otokem

Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!

Nejraději mají potravinoví moli především mouku, čokoládu a vlastně všechno sypké. Pokud suroviny napadnou, jsou prakticky na vyhození. Domů se je nemusíte donést pouze s nákupem, mohou se k vám přestěhovat například od sousedů, nebo jen tak vlétnou oknem, neznámo odkud. Je to hmyz vlezlý a houževnatý.

Potravinoví moli – co jsou vlastně zač?

Potravinoví moli se nazývají latinsky Ephestia kuehniella, neboli Zavíječi mouční. Země jejich původu je Asie, odtud se dostali postupně do celého světa. První případy výskytu potravinových molů v Evropě byly zaznamenány někdy kolem 19. století, kdesi v Německu. Potravinoví moli jsou v podstatě takoví malí motýli, světlé šedohnědé barvy. Měří něco málo přes dva centimetry. Vyvíjejí se z bíle zbarvených larev, velkých asi jeden centimetr. Ty samičky kladou nejraději právě do již zmíněných potravin – čokolády, kakaa, mouky, cukru. Těžkou hlavu z nich mají především výrobci mouky, dříve také mlynáři.

Samička potravinového mola je schopná za svůj život naklást neuvěřitelné množství larev, někdy až 300. Vývoj larvy v dospělého jedince trvá v běžné pokojové teplotě asi 3 měsíce. Potravinoví moli si hoví v teplém prostředí. Neaktivní jsou v zimních měsících.

Potravinoví moli – jak si doma počínat, aby se neobjevili

Pokud chcete předcházet tomu, aby se potravinoví moli zabydleli ve vašich dobrotách, je potřeba se zaměřit na tyto kroky:

  • Pravidelně kontrolujte nádoby a obaly s moukou, cukrem, v podstatě vším, do čeho by mohli potravinoví moli proniknout. Důkladně tyto obaly zavírejte, nesmíte ponechat sebemenší otvor, který potravinoví moli rádi využijí.
  • Dbejte na hygienu a čisté prostory ve špajzu, kuchyňské lince, zkrátka všude, kde máte potraviny uskladněné. Pravidelně je omývejte, dezinfikujte.
  • Pokud je to možné, neskladujte doma více potravin, než je nutné. Čím více toho budete mít, tím je větší riziko, že by se potravinoví moli mohli vyskytnout.

 potravinový mol - insects

Potravinoví moli – co dělat, když už se zabydlí v našem obydlí?

  • Veškeré potraviny, kde potravinoví moli přebývají, nebo máte snad podezření, že by zde mohli přebývat preventivně vyhoďte.
  • Vykliďte špajz, kuchyňskou linku, všechna místa, kde se potravinoví moli vyskytli a řádně omyjte dezinfekcí, vysajte, můžete také použít běžné insekticidy na lezoucí hmyz.
  • Pro případný monitoring přítomnosti a množství potravinových molů si pořiďte mololapky. Pomohou vám detekovat to, zda jste je opravdu vyhubili, nebo se ve vaší domácnosti nadále zdržují.
  • Všechny nové potraviny pečlivě zavírejte, aby se nedostali potravinoví moli dovnitř.
  • Pro jistotu velký úklid a dezinfekci skříněk můžete i několikrát opakovat.

Potravinoví moli se neradi vzdávají. Počítejte tedy s tím, že boj s nimi ve vaší domácnosti bude náročný a může trvat dlouho, než se jich úplně zbavíte. Pokud nejste příznivcem chemického zneškodnění hmyzu, můžete využít i čistě přírodní prostředky, které míváte běžně v domácnosti. Jsou jimi například: kůra z citrónu, sušený hřebíček, pepř, nebo klasické mýdlo. Kdo má zahrádku a pěstuje levanduli, může ji proti potravinovým molům také použít.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Potravinoví moli jako nezvaní hosté. Jak se jich zbavit?

RE: Potravinoví moli jako nezvaní hosté. Jak se jich zbavit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.