Poruchy koncentrace a jejich řešení

img
22. 07. 2020

Poruchy koncentrace mohou zapříčinit i jiné stavy, nežli jen stres a únava. Jaké to jsou? Neurologická onemocnění: poruchy koncentrace se mohou…

Poruchy koncentrace mohou potkat kohokoliv, v kterémkoliv věku. Nejčastějším důvodem bývá celkové přetížení organismu v důsledku nahromaděného stresu. V dnešní hektické době je totiž člověk obecně vystaven větším vnějším tlakům, než tomu bylo kdysi. Narušené soustředění může způsobit v životě poměrně dost obtíží, jelikož většina běžných denních činností vyžaduje naši plnou pozornost.

Čtěte také:

Zapomínáte? Lecitin posiluje paměť a zlepšuje soustředění

Dýchání do břicha zlepšuje koncentraci, podporuje srdeční činnost a slouží i k relaxaci

Pakliže jste na sobě zpozorovali poruchy koncentrace, je potřeba si nejprve uvědomit, kde může být příčina. Za narušenou pozorností se může skrývat totiž ledacos. Nejen pouhá únava, ale i závažnější zdravotní komplikace.

Poruchy koncentrace a jejich příčiny

Poruchy koncentrace mohou zapříčinit i jiné stavy, nežli jen stres a únava. Jaké to jsou?

  • Neurologická onemocnění: poruchy koncentrace se mohou objevit i v důsledku jakýchsi patologií na mozku, jako je například cévní mozková příhoda, nebo nádor. Určitý vliv má i otřes mozku, nebo epilepsie v anamnéze.
  • Hypotenze: lidé s velmi nízkým tlakem se rovněž mohou potýkat s tím, že na sobě zpozorují poruchy koncentrace.
  • Anémie: pokud jste chudokrevní a bojujete s nedostatkem železa v krvi, mohou vás rovněž poruchy koncentrace potkat.
  • Hyperaktivita: týká se hlavně malých dětí. Poruchy koncentrace jsou jedním z jejich příznaků.
  • Psychiatrická onemocnění: poruchy koncentrace lze vypozorovat i u lidí, kteří se léčí například s depresí, schizofrenií, nebo bipolární poruchou. Také jsou problémy se soustředěním časté u jedinců se stařeckou demencí.

I lidé, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu a drogách mohou pozorovat poruchy koncentrace v rámci abstinenčních příznaků. Obtíže se soustředěním jsou často spojené i s narušenou funkcí štítné žlázy.

 poruchy koncentrace

Poruchy koncentrace a příznaky

Mezi základní příznaky, díky kterým lze rozpoznat poruchy koncentrace, patří: neschopnost se plně soustředit na konkrétní úkol, roztržitost a roztěkanost, zapomnětlivost, celkový úbytek energie a zvýšená unavitelnost. Lidé, kteří mají potíže se soustředěním mohou na sobě zpozorovat i zhoršené mentální funkce.

Poruchy koncentrace a jejich řešení

I když se z počátku potíže nemusí jevit jako závažné, je zapotřebí efektivně poruchy koncentrace řešit. Jestliže se projevují pouze v důsledku nadměrného duševního a fyzického vyčerpání, pak je nasnadě zaměřit se především na praktické plánování denního harmonogramu, neopomenout i odpočinek a relaxaci, nepřetěžovat se, pobývat co nejčastěji v klidném prostředí a také svou mysl nastavit na optimistickou vlnu. V případě, že jsou problémy s koncentrací spojené i s jinými příznaky, jako je například brnění končetin, bolesti v různých oblastech těla, migrény, nebo náhlá ztráta paměti, pak vyhledejte pro jistotu lékařskou pomoc k vyloučení závažnějších příčin.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Poruchy koncentrace a jejich řešení

RE: Poruchy koncentrace a jejich řešení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.