Piknik v létě: Co si vzít s sebou?

img
21. 06. 2020

Původ má piknik už ve středověku, kdy se mu ještě takto neříkalo. Byl jakousi svačinou, kterou praktikovali v přírodě především muži na lovech a…

Letní měsíce bývají těmi nejpříjemnějšími v roce. Lidé se sluní, užívají si dovolených, pijí s přáteli na zahrádkách své oblíbené nápoje a baví se, chodí do přírody na procházky a rovněž i piknikují. Samotný piknik v létě je velice rozšířený a oblíbený hlavně v zahraničí, ale už i v našich končinách roste jeho popularita a oblíbenost.

Čtěte také:

Léčivé stromy: Jak správně nabrat energii ze stromů?

Zchlaďte se v horkých dnech přímo u vás na zahradě. Vyzkoušejte biotopové jezírko

Piknik v létě je událostí, která stmeluje nejen rodiny, ale i mnohé přátele. Je to často velká společenská událost, kde se lidé smějí, hrají hry, a především konzumují všelijaké dobroty, podle toho, co kdo přinese. Piknik je zkrátka pohodovým okamžikem, během kterého si lidé dokážou po hektických pracovních dnech řádně odpočinout.

Piknik v létě a jeho historie

Původ má piknik už ve středověku, kdy se mu ještě takto neříkalo. Byl jakousi svačinou, kterou praktikovali v přírodě především muži na lovech a honech. Pokrmy se podávaly vydatné a nesmělo chybět hlavně kuřecí maso a čerstvý bílý chléb. Občerstvení obsahovalo rovněž nápoje, jako víno, nebo ovocné šťávy. Lidé tedy piknikují už celou řádku let. Rozvoj piknik zaznamenal na začátku devatenáctého století, stále ale nebyl situován do přírody. V tomto období znamenal taktéž společenskou událost, ale s tím rozdílem, že lidé se scházeli v obydlích a nosili si na setkání svá vlastní jídla. V polovině devatenáctého století se pak společnost přesunula i do parků a tehdy piknik získal nynější podobu.

Piknik v létě – co k němu potřebujete?

Pakliže byste se rozhodli pro piknik v létě, není vůbec složité se na něj připravit. V podstatě potřebujete jen prostornou deku nejlépe tmavých zemitých barev (ty zářivé totiž vábí hmyz), kvalitní piknikový koš, do kterého se hodně vejde a dobré pokrmy, které vás zasytí. Neměli byste zapomenout ani na nápoje typu limonády, káva, čaje, nebo případně víno, či pivo. Obsah piknikových košů se samozřejmě bude lišit podle toho, jaké kdo má chutě a co preferuje. Standardně se ale nosí především různé sendviče, bagety, koláče, zkrátka jídla, která nejsou náročná na konzumaci, ale ani přípravu. Do piknikového koše pokrmy dávejte v dobře uzavřených krabičkách a vše uspořádejte podle toho, v jakém pořadí jednotlivá jídla budete konzumovat. Na vrch dávejte ty pokrmy, které budete jíst jako první, do spodu pak ty, co přijdou na konec.

piknik

Piknik v létě – čemu se vyvarovat?

Než vyrazíte na piknik, určitě se vyvarujte přípravě jídel, která obsahují rychle se kazící ingredience. Nevhodné jsou například sendviče, nebo saláty s majonézou, či tatarskou omáčkou. Tato ochucovadla se mohou stát na slunci a v teple nebezpečnými pro vaše zdraví a způsobit salmonelózu. Celkově se mléčné výrobky ve vysokých teplotách nedoporučují. Co se týká nápojů, s sebou na piknik neberte tekutiny, které nelze zodpovědně uzavřít a hrozí vylitím.

Piknik v létě – vhodné doplňky

Abyste se při pikniku nenudili, můžete si přibalit i různé deskové hry, karty, knihy, časopisy, nebo třeba frisbee, díky kterému vyběháte všechny přijaté kalorie. Piknik v létě je ideální i v případě, že máte děti. Volte například místa v parku, kde jsou dětská hřiště a své ratolesti budete mít na dohled, pokud si na nich budou chtít hrát. Nezapomeňte také na opalovací krémy s ochranným faktorem a případně i repelenty, proti obtížnému hmyzu. Vhodné je rovněž přibalit i vlhčené ubrousky a malou lékárničku s dezinfekcí, kdybyste se zranili, nebo snad váš potomek. Ať je vaše léto krásné a hlavně bezpečné.

 Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Piknik v létě: Co si vzít s sebou?

RE: Piknik v létě: Co si vzít s sebou?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.