Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

img
23. 09. 2016 Přečteno: 1999x

Každému z nás se v ústech tvoří nánosy mikroorganismů a zbytků potravy, tento zubní povlak se označuje plak a ulpívá na povrchu, zubů, ale i dásní a…

Někteří lidé péči o zuby podceňují, přitom ústní infekce nebo zkažený zub mohou být zdrojem dalších vážných onemocnění, vysokého krevního tlaku, vážných poruch jater, žaludku či střev. Podle některých teorií mohou záněty dásní a plak na zubech stát i za vývojem těžkých srdečních onemocnění. 

Čtěte také:

Zubní kaz

Proč je nutné čistit si zuby? 

Každému z nás se v ústech tvoří nánosy mikroorganismů a zbytků potravy, tento zubní povlak se označuje plak a ulpívá na povrchu, zubů, ale i dásní a jazyka. Zubní plak se v ústech tvoří prakticky neustále a ovlivňuje stav naší dutiny ústní. Bakterie z plaku metabolizují cukry na kyseliny a ty již po poměrně krátké době ovlivňují naše dásně. Dásně mohou bez patřičné péče zduřet, dochází k jejich natečení a později může docházet i k zánětům. Záněty dásní bývají doprovázeny krvácením z dásní. Působením plaku na zubní sklovinu dochází k jejímu postupnému odvápnění a vznikne pak zubní kaz. Neodstraněný zubní plak může po několika dnech mineralizovat, potom se tvoří tzv. zubní kámen. Čištění zubního kamene je pak třeba svěřit do rukou odborníků. 

Z historie péče o zuby 

Problémy se zuby a vznikem zubního kazu trápily naše prapředky zřejmě již v době kamenné. První zmínky o cílené ústní hygieně máme však až z doby starých Babyloňanů - ty se dochovaly na svitcích. Ty obsahovaly informace o užívání klacíků a žvýkání těch klacíků nebo kořenů pro čištění zubů. Na staroegyptských svitcích zase najdeme záznamy o léčbě zubních potíží a provádění zubařských zákroků. Egypťané k čištění zubů ponejvíce užívali žvýkání cibule a rozžvýkaná dřevěná „párátka“.

I v Římě se dbalo na ústní hygienu, zuby si staří Římané čistili zejména za pomoci tehdy běžných univerzálních čistících prostředků nebo tím, že si dávali pod jazyk trochu soli.

Ve starověku lidé věřili, že zubní kaz způsobuje zubní červ, tato myšlenka přetrvala více jak 3000 let. Trhání zubů v této době bylo neoblíbenou disciplínou, neboť se užívala i jako trest a použití nevhodných kleští mohlo mít mnohdy za následek i pohmoždění celé čelisti člověka.

Ve středověké Evropě zájem o dentální hygienu docela opadl, k léčbě docházelo zejména za pomoci bylinné léčby nebo zaříkávání.

V 16. století se pak k trhání zubů začal používat tzv. pelikán, speciálně upravené kleště, které připomínají ptačí zobák. Avšak ještě i v průběhu 17. století se přístupy k léčbě velmi různily. Situace se zlepšila v 18. století, kdy se chirurgie stala ucelenou vědou, což přineslo nové operativní zákroky i co se týče péče o zuby. Léčení zubů se výrazně zlepšilo v roce 1880, kdy se začal používat amalgám, od roku 1846 pak éter při bolestivých zákrocích. V roce 1913 vznikl obor dentální hygiena ve Švýcarsku.

Postupné zjišťování pravých původců zubního kazu, vývoje a možných komplikací zubních neduhů a objevování stále nových materiálů, přineslo největší a nejdůležitější změny pro zubní lékařství v historii teprve v posledních asi stopadesáti letech.

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day - WOHD) se slaví každý rok 20. března

Technika čištění zubů 

Technika čištění zubů je rozdílná u dětí a dospělých. U dětí čistíme zuby krouživým pohybem, zatímco u dospělých se doporučuje technika stírací.

Plak stíráme jemnými pohyby od dásně po zubu dolů. Kousací plosky nakonec vyčistíme horizontálními pohyby. Přesná doba na vyčištění zubů se určuje těžko, někomu vyčištění trvá déle, někomu kratší dobu. To, že jsou zuby správně vyčištěné, poznáte tím, že po nich přejedete jazykem. Krásně hladké zuby značí dobře provedenou ústní hygienu. Ideální by bylo čistit si zuby vždy po každém jídle, to je však většinou neproveditelné, a tak je základem čištění zubů alespoň 2x denně

Zubní kartáčky 

Na našem trhu je velká nabídka rozličných zubních kartáčků, které se liší tvarem, barvou, střihem vláken, tvrdostí i cenou.

Ideální zubní kartáček by měl mít rovně střižená a měkká vlákna, taková totiž nepoškozují zubní sklovinu ani dásně. Měl by mít krátkou hlavu, protože ta umožňuje lepší zaměření na jednotlivé zuby nebo skupinu zubů. Středně tvrdé kartáčky mohou být pro některé lidi vhodnější k odstranění plaku a čištění stoliček, při správně zvolené technice čištění by však měl postačit i kartáček měkký. Tvrdých kartáčků bychom se měli úplně vyvarovat, protože ty, podobně jako kartáčky s ostrým zakončením štětin, mohou poškozovat tvrdé zubní tkáně a dásně.

Alternativou k umělohmotnému kartáčku se syntetickými štětinami může být bambusový kartáček, jehož rukojeť je z bambusového dřeva a štětiny z přírodních vláken z bambusové celulózy. Na našem trhu je možné si opatřit i přírodní kartáček z miswaku nebo salvadory, které jsou vlastně klacíkem nebo kořenem z drobných vláken která dokonale odstraňují zubní plak a nenarušují sklovinu či dáseň. 

Dále existují tzv. solo zubní kartáčky, které jsou vyvinuty pro lepší vyčištění obtížně dosažitelných zubů, zejména oblastí stoliček, nebo mezizubní kartáčky, jejichž velikost byste měli pro jistotu nejprve konzultovat se svým zubařem. Dentální nitě, které jsou rovněž určené k čištění mezizubních prostor, škrabky na jazyk a elektrické zubní kartáčky

Jak často měnit zubní kartáčky?

Míra a rychlost opotřebení zubního kartáčku závisí na mnoha okolnostech. Záleží na kvalitě daného kartáčku, na tom, jakou techniku při čištění zubů daný člověk používá, jak moc při čištění vyvíjí tlak i na tom, zda a jakou zubní pastu používáme. Veškeré tyto faktory ovlivňují rychlost opotřebení. Obecně se můžeme řídit tím, že jakmile začneme na kartáčku pozorovat nějaké změny, ať už tvaru, sklonu nebo směru štětin, pak je nejvyšší čas jej vyměnit za nový model. I při správné technice čištění je vhodné vyměnit kartáček jednou za dva až tři měsíce.

Zubní pasty

Zubní pasty zpříjemňují čištění zubů, samotná pasta však zuby nevyčistí, správný kartáček a technika čištění zubů hrají prim. Zubní pasty však dodávají sklovině potřebné minerály a chrání ji tak před vznikem zubního kazu.

Při koupi zubní pasty je důležitým faktorem obsah jednotek fluoridů – ppmF, zejména pasty pro malé děti by rozhodně neměly obsahovat více než 500 ppmF, pro děti ve školním věku je to kolem 1000 ppmF, u dospělých do 1500 ppmF, některé terapeutické pasty mohou obsahovat i více.

Obecně se zubní pasty dělí na ty: s fluorem, bez fluoru, s aminofluoridy, pasty na citlivé zuby, bělící pasty, různé terapeutické pasty, bylinkové pasty a jiné.

Ústní vody

Ústní vody se používají pouze jednou denně, a to nejlépe při večerním čištění. Patří ke komplexní péči o zdraví dutiny ústní. I po vyčištění zubů správným kartáčkem i technikou ulpívá na zubech a v mezizubních prostorech zbytek plaku. Ústní voda právě tento zbylý plak dočistí, některé ústní vody podpoří léčbu parodontózy. Při výběru ústní vody se doporučují více ty, které neobsahují alkohol.

Výběr zubního kartáčku

Alternativní přístupy k čištění, bělení zubů a doporučení

Ovoce a zelenina v jejich přirozené podobě pomáhají bělení zubů. Jsou jimi například jablka, hrušky, mrkev a celer. Po jejich konzumaci si vždy ústa vypláchněte trochou vody, abyste neutralizovali cukr a kyseliny. Vhodná je též veškerá listová zelenina, která obsahuje minerální sloučeniny a vytváří film, který chrání zuby před vznikem skvrn. Takovouto listovou zeleninou je třeba kapusta, špenát, saláty a brokolice. Níže si ukážeme několik přístupů, které jsou na českém interntu poměrně diskutované. Je tak už jen na vás, zda některý z nich vyzkoušíte.

Jahody bělí zuby

Jahody obsahují kyselinu jablečnou, která leští sklovinu, můžete vyzkoušet i zubní pastu, kterou vytvoříte smícháním rozdrcených jahod a trochou jedlé sody, dosáhnete tak skvělého přírodního bělidla zubů. K použití však přistupujte jen jednou za čas.

Banánové slupky bělí a posilují zuby

Banánové slupky také bělí zuby a obsahují minerály jako hořčík, mangan a draslík.

Kurkuma neboli indický šafrán regeneruje

Jedná se o přírodní léčivo, které regeneruje a posiluje zuby i dásně, bělící účinek je postupný, zaručeně odstraňuje zažloutnutí zubů způsobené pitím kávy, zeleného čaje a červeného vína.

Kokosový olej tlumí záněty i bělí zuby

Při pravidelném užívání tlumí kokosový olej záněty dásní a zubů, má desinfekční a antimikrobiální účinky a čištění kokosovým olejem i účinně bělí zuby. Trochu kokosového oleje můžete využít i namísto ústní vody po čištění. Kokosový olej navíc účinně hubí kvasinky známé jako candida albicans.

Jablečný ocet čistí skvrny na zubech

Jablečný ocet údajně odstraňuje odolné skvrny na zubech způsobené nikotinem a pitím kávy, výsledky se dostavují až po pravidelném čištění, na druhou stranu je potřeba s ním zacházet obezřetně, neboť jablečný ocet může narušit již oslabenou sklovinu. Po čištění je třeba vždy dobře vypláchnout ústa čistou vodou. Čištění přizpůsobte reakcím Vašich zubů.

Popel ze dřeva proti žloutnutí zubů

Jedná se o velice účinné čistidlo, které je možné využít i proti žloutnutí zubů. Pozor - nikdy neaplikujte na dásně, pouze na zuby a i ty čistěte pouze po dobu maximálně jedné minuty. Potom propláchněte ústa vodou a ještě běžně vyčistěte kartáčkem.

Šťáva z granátového oleje bělí zuby

I tato šťáva by měla pomáhat s bělením zubů, navíc je bohatá na antioxidanty.

Detoxikace oleji pro celý organismus

Detoxikace oleji preventivně očišťuje celý organismus, k proceduře lze využít olej olivový, mandlový, z vlašských nebo lískových ořechů nebo sezamový olej. Do úst vezmeme dvě až tři lžičky oleje a po dobu asi jedné minuty ho převalujeme v ústech. V průběhu tohoto procesu olej několikrát zřídne a zase zhoustne a po vyplivnutí má mléčnou konzistenci. Olej zbavuje organismus toxických látek a pozitivně působí na celkovou funkci organismu, zlepšuje látkovou výměnu i funkci kloubů.

Šťáva z červené řepy na bolavé dásně

Se záněty a krvácením dásní může pomoci červená řepa - jeden díl čerstvé řepové šťávy je potřeba popíjet 3 x denně po dobu několika týdnů, šťávou můžeme ústa rovněž proplachovat.

Mrkvová šťáva jako kloktadlo

Účinným kloktadlem, které pomáhá jak při zánětech dutiny ústní, tak na afty a záněty mandlí je mrkvová šťáva.

Zelený čaj chrání před zubními kazy

Pravidelné pití kvalitního zeleného čaje prokazatelně chrání zuby před vznikem zubního kazu, a to díky tříslovinám, které zelený čaj obsahuje.

Aloe vera regeneruje celou ústní dutinu

Čerstvá šťáva z aloe vera nebo listy aloe vera regenerují dutinu ústní, řezem listu aloe vera nebo naší varianty této tučnolisté rostliny - netřesku skalního potíráme dásně 2x-3x denně.

Hřebíček na bolavé zuby

Při bolestech zubů a dásní pomůže hřebíček - postižené místo můžete potřít hřebíčkovým olejem, v ústech rozžvýkejte několik kusů tohoto koření nebo si vytvořte vyluhováním hřebíčku v troše vody uklidňující ústní vodu a kloktadlo. 

Zubní pasta z kořene slézu

Kořen slézu rozemletý na jemný prášek nasypeme na mokrý zubní kartáček a čistíme jím zuby, zároveň provádíme i masáž dásní a po vyčištění ústa nevyplachujeme vodou, neboť kořen slézu může i nadále léčivě působit.

Napsat komentář: Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

RE: Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Zdenek

    23. 1. 2017 12:08
    Čištění zubů se snažím nepodceňovat, jen mám problém s pravidelnou návštěvou zubaře. To je moje slabá stránka. Ale jinak výběru zubního kartáčku, nití, mezizubních kartáčků a třeba i ústních vod se celkem věnuju.
  • Magik

    22. 1. 2017 09:45
    Trapná reklama,kterou doufám redakce portalu smaze. Ty kartáčky jsou předražené. Jsou mnohem lepší kartacky a levnější k tomu.