Péče o malé zoubky

img
14. 03. 2010 Přečteno: 3339x

Že se dere ven zoubek, poznáte tak, že se na dásních vytvoří malé bílé skvrnky a těsně před proříznutím malé bílé bouličky. Jako první se obvykle…

Zuby se vytvářejí již v průběhu těhotenství, jezte proto pestrou stravu a vyhýbejte se antibiotikům, obzvláště těm s tetracyklinem.

Čtěte také:

Zubní kaz

Jak se prořezávají zoubky

Že se dere ven zoubek, poznáte tak, že se na dásních vytvoří malé bílé skvrnky a těsně před proříznutím malé bílé bouličky. Jako první se obvykle objeví vnitřní dolní řezák, pak následují horní vnitřní řezáky, poté horní a dolní řezáky. Prořezávání zubů nezpůsobuje horečku ani křeče, průjem nebo nevolnost, proto nepodceňujte tyto potíže tím, že řeknete: „to mu jen rostou zoubky“ a raději navštivte lékaře.

Nelekejte se, pokud se po proříznutí předních zubů dlouho nic neděje. Může následovat dlouhá prodleva, než se objeví další zuby. Pak ale narostou rychle. Do dvou a půl let má dítě všechny zuby. Mléčných zubů vyroste 20, zatímco dospělý člověk má zubů 23.

Co zuby potřebují

Dítěti je potřeba zajistit dostatečný přísun vápníku. Do půl roku věku dítěte je jeho hlavním zdrojem mateřské nebo sušené mléko, poté mléko a jogurty. Mělo by mít také dostatek vitaminu D, který se skrývá ve vaječném žloutku, rybách v oleji a také v mléčných produktech. Do dvou let můžete tento vitamín dodávat i formou kapek pro děti.

Dávejte pozor na cukry. Čerstvé ovoce je vždy lepší než džus a voda lepší než limonáda. Nepřehánějte to s medem, omezte dítěti sladkosti. Lepší jsou například sušenky, než karamelky, nelepí se na zuby. Nepřidávejte dětem do nápojů cukr, ani nemáčejte dudlíky do ničeho sladkého.  Po snězení sladkosti otřete dítěti zoubky suchým  hadříkem.

Jak zoubky čistit

Na zubech se může vytvářet zubní povlak, který způsobuje jejich kazivost, je proto vhodné vštěpit dítěti správné návyky čištění zubů  hned, jak to bude možné. Jemný hadřík s trochou zubní pasty je u malých dětí nejlepším způsobem, jak jim zuby vyčistit. Nechte dítě používat svůj vlastní kartáček, jakmile projeví zájem. Když mu to s ním ještě tak nepůjde, jednoduše mu otřete poté opět zuby hadříkem. S fluoridy to nepřehánějte, ve větším množství totiž zuby odbarvují.

Do postýlky bez láhve

Nenechávejte dítě usínat s láhví mléka nebo džusu. Zbytky tekutin se budou držet v okolí zubů a bakterie v zubním povlaku budou mít celou noc na to, aby pracovaly a množily se. Vznikající kyseliny budou narušovat zubní sklovinu. Raději nechte dítě cucat si palec, tím si podle zubních lékařů určitě nezpůsobí předkus, jak se obecně traduje.

Napsat komentář: Péče o malé zoubky

RE: Péče o malé zoubky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.