Ocet a soda pomohou vytvořit nejlepší přírodní čističe do vaší domácnosti

img
21. 04. 2020 Přečteno: 1096x

Přírodní čističe hrají prim. Nejenže budete doma uklízet levněji se svými vlastními vyrobenými čističi, ale také budete mnohem ekologičtější. Tolik…

Přírodní čističe za pár korun? Ocet a soda jsou tou pravou volbou. Jestliže chcete, aby se vaše domácnost leskla čistotou za pár korun, stačí vědět, jak si doma připravit domácí přírodní čističe. Nemusíte utrácet peníze za přípravky z obchodů, které většinou obsahují pouze samé nezdravé chemikálie. Přichystali jsme si pro vás skvělé tipy na domácí čističe, se kterými si poradíte s veškerou špínou v koupelně, na záchodě, v kuchyni, ale i na podlaze nebo nádobí. Tak jdeme na to!

Čtěte také:

Víte, jak vyčistit připálenou pánev snadno a rychle? Pomůže ocet, ale i cola

Přírodní čističe: levné a šetrné

Přírodní čističe hrají prim. Nejenže budete doma uklízet levněji se svými vlastními vyrobenými čističi, ale také budete mnohem ekologičtější. Tolik plastových lahví, ve kterých se přípravky prodávají, nepřijde na zmar. Bude vám stačit jedna lahev.

Budete dokonce přesně vědět, z čeho se vaše přírodní čističe skládají. Můžete si tak být jisti, že jsou bezpečné a nezávadné vašemu zdraví a že jsou kvalitní. Navíc v případě potřeby můžete poměr namíchaného přípravku vylepšit. Přírodní čističe vás rozhodně předsvědčí.

Už naši prarodiče a jejich rodiče moc dobře věděli, že přírodní čističe jsou mnohem účinnější a lepší, než jsou ty z obchodů. V mnohých rodinách se dokonce předávaly tajné recepty na čištění oken a domácích spotřebičů.

Přírodní čističe odpadů – ocet a soda jsou jistota

K vyčištění odpadu a odpadních trubek se výborně hodí jedlá soda. Je to sázka na jistotu. Přírodní čističe, které fungují. A jak na to?

 • šálek jedlé sody nasypeme do odpadu
 • za 1 minutu nalijeme šálek teplého octu
 • za 5 minut poté nalijeme 1,5 litru horké vody

Ideální je celý postup ještě jednou zopakovat, a to především tehdy, máte-li odpadu skutečně zaneřáděný. Zkusit můžete také to, že sodu nasypete do sifonu přes noc a ráno zalijete octem a dvěma hrnky teplé vody.

Tip! Místo sody lze bez problémů použít prášek do pečiva nebo obyčejnou kuchyňskou sůl.

Přírodní čističe v akci: Jedlá soda odstraní nečistoty i na stole

Mastnoty a další nečistoty lze rychle vyčistit jedlou sodou. Jde o přírodní dezinfekční prostředek na skvrny a také bakterie. Jeden díl sody smícháme s jedním dílem vody. Vznikne nám tak pasta, kterou můžeme nanést třeba na mastnoty a špínu na stole, sporáku nebo jakoukoliv zaschlou špínu a máme po problému.

Bílý ocet a soda jako silný odmašťovač nádobí

Jedlá soda se tak hodí i na hodně zamaštěné a znečištěné nádobí. V kuchyni by proto neměla chybět. Poradí se se špínou mnohem lépe než kdejaké zakoupené prostředky na nádobí. Kombinací jedlé sody a octa vnikne dokonale silný odmašťovač, který bude závidět kdejaká hospodyňka.

Přírodní čističe: Co bude potřeba?

 • 1 hrníček jedlo sody
 • půl hrníčku mořské soli
 • bílý ocet
 • teplá voda

Přírodní čističe: Postup

Ze sody, vody a soli vytvoříme pastu, kterou natřeme na znečištěná místa a necháme působit přes noc. Pak vezmeme houbičku nebo kartáč a vyčistíme. Nakonec umyjeme bílým octem s vodou. Hodí se hlavně na zamaštěné nádobí, grily, digestoře.

Sprej proti plísni z bílého octu

Pokud vás doma trápí plíseň, můžete si připravit skvělý sprej. K tomu jsou potřeba bílý ocet ve dvou hrncích, 1 lžička tea tree esenciálního oleje a 15 kapek pomerančového esenciálního oleje. Vše dáme do rozprašovače a důkladně protřepáme. Tento domácí přípravek můžete použít na všechna místa, kde se vyskytuje plíseň. Nejčastěji se bude hodit do koupelen a kuchyní.

Bílý ocet je vhodný i na leštění dřevěného nábytku

Máte doma dřevěný nábytek, který chcete šetrně a levně vyleštit? Přírodní čističe fungují skvěle.

prirodni cistic

Potřebujeme:

 • 1 lžíce bílého octa
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 3 hrníčky vody
 • 15 kapek levandulového esenciálního oleje

Vše smícháme do rozprašovače a protřepáme. Směs nastříkáme nejprve na bavlněnou utěrku a vyleštíme jí dřevěný nábytek. Hodí se i na leštění dřevěných podlah. Přírodní čističe bychom měli uchovávat ideálně v temnu.

Přírodní čističe: Ocet vyčistí důkladně všechna okna

Domácí přírodní čistič oken vyrobený z octa vám dokonale vyleští všechna okna v domě.

Potřebujeme:

 • destilovaná voda
 • ¾ hrníčku octa
 • ¼ hrníčku lihu

Nejprve nalijeme ocet a líh do lahvičky a protřepáme. Přidáme destilovanou vodu a opět promícháme. Naneseme na čistý hadřík a začneme leštit okna. Uvidíte, že za pár minut máte okno jako nové. Přírodní čističe skutečně fungují.

Přírodní čističe: Jak vyčistit koberec?

Přírodní čističe na koberce? I na znečištěný koberec pro vás máme tip na jeden domácí čisticí přípravek. Koberec od mastnot, barev, omáček, vína, bláta a dalších nečistot bude za chvíli čistý. Smícháme jedlou sodu, ocet a vodu, aby nám vznikla hustá pasta. Naneseme ji kartáčkem na koberec a začneme kartáčovat. Zbylou sodu vysavačem vysajeme.

Tip! Koberec lze dobře vyčistit i pomocí dětského zásypu, který naneseme přes noc na koberec. Ráno koberec vyluxujeme a máme hotovo.

Přírodní čističe: S fleky od jídla si poradí citrón

Citrón není dobrý jen v čaji, ale i na skvrny od jídla. Citrónem vyčistíme bez obav skvrny od omáček, polévek i dalšího jídla, které vám třeba nechtěně upadne na koberec, ubrus nebo oblečení. Flek stačí potřít nakrájeným citronem nebo jej vymačkejte do mističky a rozetřete na flek.

Napsat komentář: Ocet a soda pomohou vytvořit nejlepší přírodní čističe do vaší domácnosti

RE: Ocet a soda pomohou vytvořit nejlepší přírodní čističe do vaší domácnosti

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.