Osice-Kościół_Nawiedzenia_NMP

Osice jsou atraktivní pro turisty i cykloturisty

Obec Osice leží 13 kilometrů jihozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm hudebního skladatele a dirigenta Františka Škroupa, spoluzakladatele národní hymny. V současné době žije v obci 470 obyvatel. Ti mají k dispozici poštu, školy, prodejnu s potravinami a další veřejné služby. Nedaleko se nachází Bohdanečský rybník a další zajímavá místa.

Obec Osice u Hradce Králové má bohatou historii

Pouhých třináct kilometrů od Hradce Králové naleznete obec Osice, ke které jsou připojeny dvě menší vesnice Trávník a Polizy. První písemná zmínka je datována do roku 1073 v souvislosti s dějinami Opatovického kláštera. Širší veřejnosti je obec Osice známá jako rodné místo spoluzakladatele české hymny Františka Škroupa. 

Pestrá nabídka služeb i dobrá dopravní dostupnost

V současnosti žije v obci 470 obyvatel, kteří využívají služeb místní pošty, mateřské a základní školy, knihovny, prodejny smíšeného zboží či pohostinství. V průběhu celého roku se v Osicích koná řada kulturních a společenských akcí, např. dětský den, pálení čarodějnic či drakiáda. 

V obci také aktivně působí sbor dobrovolných hasičů. Nedalekou vzdálenost a dobrou dopravní dostupnost do Hradce Králové i Pardubic oceňují ti, kteří v těchto městech pracují či zde vyráží za nákupy a zábavou. Nedaleko od obce se napojuje dálnice D11, díky které budete v Praze za hodinu cesty. 

Památky v obci Osice

Samotná obec se pyšní řadou kulturních a historických památek, které navštěvují i turisté z širšího okolí. Za zmínku stojí např. barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní socha sv. Josefa, barokní fara, památník obětem 1. světové války nebo Škroupův dům a pamětní síň Františka Škroupa. 

Turistika a zajímavá místa v okolí

Turisticky je zajímavé i širší okolí obce Osice, především větší rybníky Oplatil a Bohdanečský rybník. Na konci naučné stezky na krajní Bohdanečského rybníka naleznete 5 metrů vysokou ornitologickou pozorovatelnu. Odtud můžete sledovat pohyb mnoha ptáků, kteří zde hnízdí. Jen 4 kilometry od Osic leží obec Dobřenice, ve které se nachází zámek. Ačkoliv není veřejnosti přístupný, je vhodným místem pro pořádání oslav či svateb. Příznivci cyklistiky ocení napojení přilehlé obce Osičky na cyklotrasy Hradec Králové-Plačice a Ždánice-Hrádek. 

IMG_2926 Osice jsou rodištěm Františka Škroupa

Úřední hodiny:
Po:

     8:00 - 15:30
a 18:00 - 20:00
Út:      8:00 - 12:00
St:

     8:00 - 15:30
a 18:00 - 20:00
Čt:      8:00 - 12:00
Pá:      8:00 - 12:00

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte