Hlavička

Máte velkou ovocnou úrodu? Vyrobte si domácí víno podle vašeho gusta

2. 10. 2017

Když se na zahradě urodí hodně ovoce, je třeba vymyslet, jak jej zpracovat. Část sníte, zbytek uložíte na později, zavaříte či z ovoce vyrobíte marmeládu. Co ale zkusit něco nového, třeba domácí víno? Takový nápoj lze připravit téměř z jakéhokoliv ovoce, třeba z přebytků jablek, švestek nebo rybízu. Použít můžete také lesní plody – fantazii se meze nekladou.

Základem pro ovocné víno je ovoce nebo mošt

Jak vyrobit domácí víno? Základem bude samozřejmě ovoce. Buďte důslední a vybírejte plody zdravé a dobře vyzrálé, nezapomeňte je opravdu dobře očistit. Poté již můžete začíst s výrobou vína. Zatímco u tvrdých plodů, jako jsou šípky, švestky a další, pracujete rovnou s celými plody, u těch šťavnatějších musíte nejprve získat mošt. Platí to pro třeba pro jablka.

Ovoce + cukr + kvasinky = domácí víno

Kromě ovoce bude vaše domácí víno ke svému vzniku potřebovat také cukr. Jeho dostatek obsahují například velmi sladká jablka, většinu ostatních plodů však bude potřeba dosladit. Poslední ze tří nezbytných složek pro výrobu ovocného vína jsou kvasinky, díky kterým ovoce zkvasí na víno. Kde je získat? Někdo domácí víno vyrábí pomocí obyčejného droždí, někdo zase používá burčák. Nejlepší však budou sušené vinné kvasinky, které jednoduše koupíte v drogerii nebo v zahrádkářských potřebách.

Ovocné víno potřebuje pro kvašení správnou teplotu

Nyní už máte vše, co je pro výrobu domácího vína nezbytné. Pro správný průběh kvašení je pak důležitý správný poměr cukru a kyselin, proto se držte osvědčených receptů. Aby kvašení probíhalo tak jak má, je nutné zamezit přístupu vzduchu do vína, jinak byste si místo toho vytvořili ocet. Ideálním řešením je speciální kvasná zátka. Podstatná je také teplota, tou nejvhodnější pro kvašení je 20 až 25 °C.

Čistota je pro domácí víno klíčová

Pokud jsou všechny podmínky splněny, kvasinky začnou přeměňovat cukr na alkohol. Hotové ovocné víno se pak stáčí do lahví, případně do jiné nádoby, kde se oddělí kvasinky v podobě kalu a čiré víno se konečně definitivně stáčí. Rozhodně zapomeňte na přelévání, které by vířilo kal, a ke stáčení použijte hadičku.

Při celém procesu přípravy domácího ovocného vína dbejte hlavně na dokonalou čistotu všech používaných pomůcek. Jinak by se vám ve víně mohly množit také nežádoucí mikroorganismy.

Recepty na domácí víno

1. Bohatá sklizeň rybízu? Připravte rybízové víno

Chcete vyzkoušet domácí ovocné víno? Výborné bude třeba rybízové víno, které dokonce patří k těm nejchutnějším. Jak na to? Natrhejte plody rybízu, operte a rozmačkejte. Poté nechte směs dva dny uležet, pravidelně ji přitom promíchávejte. Následně smíchejte čtyři litry vody s dvěma a půl kilogramy cukru, převařte a nechte vychladnout. Směs přelijte do větší nádoby, demižonu, a přilijte také tři litry rybízové šťávy. Poté už jen přidejte kvasinky a demižon uzavřete kvasnou zátkou.

Po měsíci můžete tekutinu stočit do jiného demižonu a nechte kvasit dál. Přibližně za dva měsíce můžete rybízové víno stáčet do lahví. Ty pečlivě zazátkujte a uchovávejte v chladu, ideálně položené.

Ovocné víno z rybízuRybízové víno patří mezi stálice. Vyrobit ho můžete i z mražených plodů.

2. Místo koláčů a knedlíků udělejte švestkové víno

Z ovoce, které vám roste přímo na zahradě, můžete pro výrobu domácího vína použít dále třeba švestky. Opět je nejprve důkladně umyjte, následně vypeckujte a rozmačkejte. Přidejte k nim kyselinu citronovou, zalijte vodou a na mírném ohni 15 minut povařte. Směs na švestkové víno pak nechte vychladnout, přidejte kvasinky a uzavřete kvasnou zátkou. Po dvou týdnech až dvou měsících bude domácí víno ze švestek hotové. Poznáte to tak, že ze směsi přestanou unikat bublinky. V tuto chvíli můžete švestkové víno stáčet do lahví a zátkovat.

3. Jablečné víno z moštu

Stálicí mezi ovocnými víny je bezpochyby jablečné víno. Oproti ostatním se nevyrábí z celého ovoce, ale z moštu. Dobré je vybírat šťavnaté podzimní a zimní odrůdy, ze kterých vylisujete dostatek šťávy. Na čtyři litry jablečné šťávy pak přidáte litr vody a půl kilogramu cukru. Jablečné víno opět zakvasíme pomocí vinných kvasinek a směs uzavřeme v demižonu kvasnou zátkou. Po několika týdnech přestanou unikat bublinky, což je čas na stáčení do čistého demižonu. Za dva měsíce už budete moci stáčet do lahví.

4. Ovocné víno z lesních plodů – ostružinové víno

Stejně tak můžete domácí víno vyrobit z lesních plodů jako jsou třeba maliny nebo ostružiny. Čtyři kilogramy ostružin stačí smíchat s půl kilogramem cukru a utřít kašovitou směs. Do té přidejte kvasinky a uzavřete kvasnou zátkou, obsah však několikrát denně míchejte. Po týdnu vylisujte šťávu a ke zbytku ostružinové drti přidejte vodu – za každý litr vylisované šťávy čtvrt litru vody. Následně nechte dále kvasit a těšit se můžete na silné ostružinové víno.

5. Oblíbené šípkové víno

Kromě zahradního ovoce můžete domácí víno vyrobit i z jiných plodů. Skvěle se pro tento účel hodí třeba šípky, ze kterých vytvoříte výborné dezertní šípkové víno. Při jejich sběru dbejte na to, aby plody byly skutečně dobře vyzrálé. Nožem je zbavte zbytků květů i stopek a omyjte. Následně je vložte do kvasné nádoby a na jeden kilogram šípků přidejte dva a půl litru vody a půl kilogramu cukru. Pak už stačí pouze přisypat kvasinky, zavřít kvasnou zátkou a čekat.

Podobně vyrobíte také hlohové víno.

Domácí víno si zkrátka můžete vyrobit z téměř jakéhokoliv ovoce, které vás napadne a kterého máte na zahradě či v okolí dostatek. Tak na zdraví!


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3005x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Prode brambor

Petr Rubeš - Prodej brambor a jahod v Lysé nad Labem

V dnešní době je velmi populární nakupování surovin od domácích pěstitelů. Patří mezi ně i Petr...

tatýrek1

Živočišná výroba Jaromíra Tatýrka produkuje chutnější a zdravější maso

Přemýšlet nad tím, co jíme, se vyplácí. Nejen, že proces výroby...

Zemědělské družstvo Lipová

Zemědělské družstvo Lipová je klasický zemědělský podnik s mnohaletou tradicí. V rámci svého působení a provozované...

57

Vinařství Pavlovín - moravská tradice se světovou kvalitou

Vinařství Pavlovín vyrábí vína prostřednictvím moderních technologií zpracování....

Jamenská, a.s.: rostlinná a živočišná výroba, prodej krmiv, Jamné nad Orlicí

Společnost Jamenská, a.s. patří mezi klasické zemědělské firmy,...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte