Line se z lednice nepříjemný zápach? Zbavit se jej můžete snadno!

img
21. 02. 2020 Přečteno: 3396x

Lednice je důležitou součástí naší domácnosti a je třeba o ni dobře pečovat. Udržovat ji stále plnou, mít správně roztříděné potraviny a hlavně – mít…

Ach, ty naše lednice! Věčně plné jídla, otevírané a zavírané několikrát denně, anebo i v průběhu noci. Máme v nich všechno to, co potřebujeme k životu. A dnes dokonce už i plastové obálky s důležitými informacemi a výpisem ze zdravotní dokumentace, které mohou osaměle žijícím lidem po příjezdu záchranářů zachránit život. Jak si ale poradit, když se z naší lednice line nepříjemný zápach?

Čtěte také:

Domácí jablečný ocet je zázračný všelék! Vyřeší hubnutí, akné i úklid domácnosti - vyrobte si ho

Zápach z lednice? Čistota na prvním místě

Lednice je důležitou součástí naší domácnosti a je třeba o ni dobře pečovat. Udržovat ji stále plnou, mít správně roztříděné potraviny a hlavně – mít lednici čistou! Všechno to, co do lednice dáváte, má vliv na to, jak vám bude vaše lednička sloužit. Pokud vám lednička nepříjemně zapáchá, zřejmě je to známka toho, že jste se o ni příliš dobře nestarali. Poradíme vám, jak umýt vaši lednici a odmrazit ji, případně dát do pořádku i mrazák, pokud se ve vaší domácnosti nachází i lednice s mrazákem, což je nejpraktičtější varianta.

V mrazáku se tvoří led – jak s ním naložit?

Mrazák bývá většinou součástí každé lednice. Někdy může dojít k tomu, že se vám v něm vytvoří spousta ledu a začnete mít pocit, že jste se ocitli v ledovém království, ze kterého se nedá vydolovat ani mražený hrášek do polévky. V takovém případě je potřeba led odstranit plastovou škrabkou – v žádném případě ne jakýmkoliv kovovým nástrojem, to byste si mohli rovnou objednat novou lednici s mrazákem! Ideální však je celou lednici odmrazit, všechno vytáhnout ven, po rozmrazení ledu dát do pořádku vytopenou kuchyň a vše do čista omýt. Poté můžete lednici s mrazákem znovu zapnout.

Dávejte si pozor na to, zda vám mrazák správně těsní a je dobře zavřený, právě díky nedostatečně uzavřenému prostoru se může začít namražovat, protože do něj proniká příliš tepla zvenčí a dochází tím také ke znehodnocování uskladněných potravin!

Na zápach z lednice pomůže ocet a citrón

Při čištění lednice však dávejte pozor na několik věcí. V prvé řadě byste neměli používat žádné agresivní chemické prostředky, ani parfémované čističe ve snaze přebít zápach. Mohli byste ti lednici poškodit, nehledě na to, že zápach (anebo naopak vůně) se v uzavřeném prostoru lednice drží dlouho a ovlivňuje uskladněné potraviny. Tajným tipem na údržbu lednice jsou dětské vlhčené ubrousky - ovšem pozor, jedině eko – bio, heřmánkové a čistě přírodní a bez parfemace! Na jakoukoliv chemii zapomeňte!

Starým známým a osvědčeným prostředkem na údržbu lednice je ocet, případně třeba také vnitřní strana slupky z vymačkaného citrónu, anebo i celý, na polovinu rozkrojený citrón. Ocet můžete použít obyčejný, jablečný ocet či jakýkoliv jiný. Obvykle se namáčí čistý hadřík v roztoku vody a octa, a pečlivě se v lednici vymyje každý kout. V ledničce se totiž také rády drží plísně a na ty ocet účinkuje naprosto skvěle, protože má dezinfekční a protiplísňové účinky.

lednice zapach

Pokud vám to nestačí a vadí vám zápach octa, nic nezkazíte pár kapkami ryze přírodního esenciálního oleje s protiplísňovými vlastnostmi, můžete použít například tea tree olejíček, anebo třeba rozmarýn či oregano. Příjemně osvěžující a zároveň i dezinfekčně působící je například citrusový lemon tea tree.

Správně uskladněné potraviny mohou eliminovat zápach z lednice

Jakmile je lednička alabastrově čistá, můžete ji znovu zapnout. Průběžnou údržbu lze provádět i za běžného pochodu. Důležité všem je správně skladovat potravin, aby se nám v lednici nešířil zápach. Průběžně kontrolujte, co v ledničce vlastně máte. I přestože je daná potravina v chladu, nevydrží vám navěky. Ovoce a zeleninu vždy vytáhněte z případného plastového obalu a skladujte je volně v papírových krabičkách či ve spodních přihrádkách. Potraviny, které potřebují mít největší chlad ke svému přežití, uskladňujte na nejchladnějším místě v lednici.

Dodržujte návod ke každému používání lednice a nepodceňujte vychytávky nejmodernějších typů chladniček. Jsou především od toho, aby se používaly a dobře vám sloužily. Občas si prošťouchněte odtok vody a hlavně si zkontrolujte, zda vám lednice dobře těsní. Nakonec ani pro vaši linii není dobré, abyste ledničku otevírali 24 x denně.

Napsat komentář: Line se z lednice nepříjemný zápach? Zbavit se jej můžete snadno!

RE: Line se z lednice nepříjemný zápach? Zbavit se jej můžete snadno!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.