Zpívající fontána Mariánské lázně je hudební i vizuální zážitek, na který nezapomenete

img
25. 06. 2018 Přečteno: 1385x

Zpívající fontánu můžeme slýchat opravdu často. Hraje každé dvě hodiny, od devíti hodin ráno až do devíti večer. Poté následuje závěrečné představení…

Souhra vody, světla a hudby. Zpívající fontána v Mariánských lázních už řadu let táhne turisty z nejrůznějších končin. A to právem. Vodní trysky a světelné efekty doprovází hudební skladby a vytváří tak dojem, který jde těžko popsat slovy. Musí se zažít. Tato úžasná podívaná ovlivnila i další města, která se po vzoru Mariánských lázní postarala o svou vlastní atrakci. Zpívající fontána Mariánské lázně zahájila sezónu již na konci března, a tak se za multimediálním zážitkem můžeme vypravit už nyní.

Mariánské lázně nabízí zážitek, který potěší jak naše oči, tak uši. Fontánu, která by sama o sobě byla dominantou kolonády, doprovází hudba a barevná světla. Všechno je ve vzájemném souladu. Voda a světla se objevují, když hudba graduje a naopak slábnou, když píseň končí. Vše je totiž až do nejmenšího detailu pečlivě naplánované. Víc jak tři sta trysek, bazén o průměru téměř dvaceti metrů a hlavní střik dosahující do výšky šesti metrů doprovází tuto sezónu hned jedenáct skladeb. A tvůrci se postarali, aby si každý z návštěvníků přišel na své. Ať už jde o klasickou hudbu, jako je Chopin nebo Čajkovskij, či popové skladby od Celine Dion nebo Petra Hapky. Každý den začne zpívající fontána svou show hned ráno a skončí až pozdě večer. Je tak jasné, že pokud zamíříme do Mariánských lázní, návštěva zpívající fontány na našem výletu nesmí chybět.

Čtěte také:

Mariánské Lázně – léčivé minerální prameny v malebném městečku

Zpívající fontána Mariánské lázně zahraje denně až 8 různých představení

Zpívající fontánu můžeme slýchat opravdu často. Hraje každé dvě hodiny, od devíti hodin ráno až do devíti večer. Poté následuje závěrečné představení, které se spustí v deset hodin. Velkou výhodou je, že ačkoli jsme jedno představení už viděli, zbývá nám jich ještě celá řada. Vodní a světelné efekty se mění společně se skladbou. A za den můžeme vidět až osm různých představení. Pokud se do Mariánských lázní vypravíme, můžeme zpívající fontánu navštívit několikrát za den a pokaždé odcházet s úplně jiným zážitkem. Většina turistů se za atrakcí vydá o víkendu. Proto neděle ještě o jedno představení navíc. Přes den je rozvrh stejný, změna je večer. Zpívající fontána Mariánské lázně zahraje v sedm, osm, devět i deset hodin.

Uslyšíme Vltavu, Titanic i Hapkovu skladbu přímo pro tuto fontánu

Tvůrci se snaží repertoár každou sezónu obměňovat. Pro tuhle připravili představení celkem na jedenáct písní. Z vážné hudby uslyšíme:

  • Rondo á la Krakowiak od Fryderyka Chopina
  • Předehru Lazebníka Sevilského od Gioacchino Rossiniho
  • Druhou větu Concierto de Aranjuez od Joaquina Rodriga
  • Klavírní koncert č.1 B moll, op. 23 od Petra Iljiče Čajkovského
  • Vivo per Lei od Andrea Bocelliho

populární hudby nám zpívající fontána Mariánské lázně nabízí Tell him, my heart will go on od Celine Dion, z kultovního filmu Titanic a taky Hudba pro fontánu od Petra Hapky. Velkou zajímavostí je, že tuhle píseň složil přímo pro zpívající fontánu v Mariánských lázních. Pro zvláštní příležitosti má fontána navíc tři další představení:

  • Vltava od Bedřicha Smetany,
  • Tenkrát na Západě od Ennio Morricone,
  • Dobytí ráje 1492 od Vangelise.

Zpívající fontána (2)

Zpívající fontána Mariánské lázně inspirovala i Křižíkovu fontánu

Zpívající fontána Mariánské lázně měla takový úspěch, že třeba Košice si postavily po vzoru Mariánských lázní svou vlastní zpívající fontánu. Dokonce slavná pražská Křižíkova fontána se inspirovala v Mariánských lázních, v roce 1991 se z ní při rekonstrukcí také stala fontána zpívající. A další zpívající fontány najdeme i ve vzdálenějších končinách. Asi největší zpívající fontánu najdeme v Dubaji. I Las Vegas jednu má. Na hlavním bulváru tryskající vodu doprovází americké hity, třeba Viva Las Vegas od Elvise Presleyho.

Jak zpívající fontána funguje?

Fontánu v areálu Maxima Gorkého rozhodně nepřehlédneme. Kruhový bazén, ve kterém celá vodní podívaná vzniká, má v průměru osmnáct metrů. Ve středu je dvanáctidílná plastika květu. Systém trysek je opravdu promyšlený. Celkově má hned deset základních střikových systé, které mají i sta třicet trysek. Vše řídí počítač. A pod fontánou je umístěných deset čerpadel a nádrž o objemu dvacet pět tisíc litrů. Autorem této rarity, kterou postavili v roce 1986, je architekt Pavel Mikšík. Zpívající fontána Mariánské lázně se stavěla celé čtyři roky a byla na ní použitá i Liberecká žula.

Napsat komentář: Zpívající fontána Mariánské lázně je hudební i vizuální zážitek, na který nezapomenete

RE: Zpívající fontána Mariánské lázně je hudební i vizuální zážitek, na který nezapomenete

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.