Kuna v domě – přinášíme tipy, jak se jí zbavit!

img
05. 11. 2019 Přečteno: 2021x

Ve městě mají kuny dostatek úkrytů v podobě půd, šachet a štěrbin, kde se mohou dále rozmnožovat. Nepochybným lákadlem je také dostatek potravy v…

Kuna v domě je nepříjemným společníkem, který nedá spát. Zbavit se jí je pro obyvatele domů náročným oříškem často plným bezesných nocí, marných pokusů i ztracených nervů. Malé stvoření dokáže napáchat mnoho škody. Proto vám přinášíme tipy na to, jak se zbavit kuny v domě účinně a jednou provždy.

Čtěte také:

Jaký pelíšek pro kočky bude ten nejútulnější? Poradíme, v jakém pelíšku si kočka nejlépe odpočine

Na první pohled působí mírumilovně, ale zdání klame. Nepříjemné zvíře nemá v přírodě přirozeného nepřítele, a tak se nebojí přiblížit ani k lidským obydlím. Kuna skalní se na rozdíl od své příbuzné sestry kuny lesní nebojí lidí. Na soužití s člověkem je kuna zvyklá, a navíc jí přináší mnohé benefity. V blízkosti lidí má jednoduchý přísun potravy, odpadů, holubů,a hlavně skrýší pro vytvoření obydlí.

Drobné zvíře vyhledává opuštěné budovy, chaty, ale nezřídka i městská obydlí. Invaze kun do měst ukazuje, jak se volně žijící zvířata přizpůsobila změnám v přírodě. Jejich nebojácnost zároveň komplikuje způsoby, jak se zbavit kuny v domě.

Kuna skalní si hledá skrýše na půdách, v opuštěných chatách nebo sklepech

Ve městě mají kuny dostatek úkrytů v podobě půd, šachet a štěrbin, kde se mohou dále rozmnožovat. Nepochybným lákadlem je také dostatek potravy v podobě odhozeného jídla v odpadcích nebo potkanů. Problémem kun ve městě je, že si jídlo tahají do svých skrýších pro mláďata. Mršiny a shnilé jídlo nepříjemně zapáchá, čímž se kuna rychle v domě prozradí. Kuna skalní se zdržuje hlavně na starých místech a na půdách. Své domovy a přístupové cestičky si značkují trusem a po nocích hlasitě šmejdí po okolí.

Kuna skalní je charakteristická svým štíhlým elegantním tělem s jemnou hedvábnou srstí a bílou náprsenkou. Díky své ohebnosti se dokáže protáhnout úzkými štěrbinami a vytvářet si tak účinné skrýše. Kunu však pravděpodobně dřív uslyšíte, než uvidíte. Noční živočich budí původní obyvatele škrábáním a pištěním.

Lasicovitá šelma dokáže značně znepříjemnit bydlení ať už nočním hlukem nebo pachem. Kuna skalní v domě napáchá mnoho škod, hlavně znečištění výkaly nebo izolací či samotné stavby. Nebezpečí představuje jako nositel různých onemocnění, které mohou v určitých případech ohrozit i člověka.

Osvědčené, jednoduché triky našich předků

Jak se zbavit kuny v domě řešily dávno již naše babičky a prababičky a mnohé jejich rady se drží dodnes. Léty ověřené domácí tipy na boj s kunami sice nejsou vždy 100 % účinné, ale za to jsou jednoduché a čas od času zafungují. Nechcete klást pasti a lovit kunu, ale raději ji jednoduše vyhnat? Tak vyzkoušejte některé z babských rad. Ušetříte peníze za drahé chemické preparáty, a navíc můžete začít s bojem hned, jak se kuna objeví.

Jak se zbavit kuny podle babských rad?

 • zvířecí trus
 • psí moč
 • chlupy nebo lidské vlasy
 • výrazný parfém
 • naftalín
 • hlasité zvuky
 • světlo
 • ochočení jiné kuny

Kuna nemá ráda pach parfémů a cizí zvěře

Kuna skalní má velmi citlivý čich. Jednou z možností, jak se nepříjemného společníka zbavit, tak je použití zápachu nebo silných parfémů. Poměrně snadným řešením je využití vlastních domácích mazlíčků. Žádná rozumná kuna nebude vstupovat do teritoria psa. Musíte dostat psa na půdu, kde označuje své území, a to kuně vadí. Moč cizího zvířete ji odláká bezpečně pryč. Někteří lidé dokonce žádají zoologické zahrady o trus velkých šelem jako jsou lvi nebo tygři.

Jak se zbavit kuny v domě

Kuna skalní se bojí velké zvěře i cizích kun

Lasicovitá šelma si ráda střeží své území, proto jakýkoliv náznak přítomnosti většího zvířete kunu odradí. Kromě pachu je další osvědčenou radou také posypání místa chlupy koček, psa nebo lidských vlasů. I přesto, že se lidí na jednu stranu nebojí, reálná přítomnost lidských stop drobné šelmy vyleká.

Silný parfém nebo naftalín vyžene kunu z úkrytu

Výrazné pachy kuna skalní nemá ráda, proto proti ní můžete vyzkoušet i silný parfém. Jakékoliv nepříjemné vůně odradí kunu ze svého úkrytu. Pokud nestačí ani parfém, zkuste výrazně aromatický naftalín nebo naftu. Namočte staré látky nebo kusy oblečení do nafty a pověste na místech, kde tušíte přítomnost kuny.

Naopak nepochodíte s pepřem, chemikáliemi nebo čistícími prostředky. Savo nebo petrolej údajně proti kunám nepůsobí, tak to zbytečně nemusíte ani zkoušet. Čistící prostředky ale můžete použít k důkladnému vyčištění prostor, a tak se pokusit kuny zbavit zničením jejího obydlí. Pachové stopy ale fungují pouze dočasně, kuna zdánlivě opustí své útočiště, ale po několika dnech či týdnech klidu se znovu vrátí.

Akustické odpuzovače a hluk

Paradoxně kuna v domě ruší obyvatele rámusem, ale sama hluk nesnáší. Pokud to nebude nadměrně vadit i vám, umístěte na půdu nebo místo, kde se zvíře pohybuje, reproduktor či rádio. Hlasitá hudba kunu vyžene z úkrytu a je šance, že po několika dnech s hudbou, místo opustí. Existují i speciální odpuzovače a plašiče na akustických nebo zvukových bázích. Signály jsou pro kunu velmi nepříjemné, ale po čase se často stává, že si na zvuk zvykne.

Pokud se sami kuny nebojíte, je dalším vychvalovaným způsobem ochočení vlastní kuny. Lasicovitá šelma je silně teritoriální a svoje území si pečlivě chrání a značkuje. Přítomnost dalšího zvířete, a navíc kuny, ji odvede hledat jinou skrýš.

Halogenové světlo dostane kunu z domu

Jestliže odhalíte, kde si kuna skalní vytvořila u vás doma příbytek, je částečně vyhráno. Kuna má ráda škvíry, klidně i mezi krytinami, kterých byste si normálně ani nevšimli. Díky svému hbitému štíhlému tělu se protáhne prakticky kdekoliv. V případě, že máte dostatek trpělivosti a času, naskýtá se řešení v utěsnění všech možných úkrytů. Důkladné odstranění všech spár musí být provedeno kvalitním materiálem, aby se do své skrýše kuna znovu nedostala ani neměla šanci vytvořit si blízko nový úkryt.

K vyhnání kuny účinně pomáhá halogenové svítidlo s čidlem, které reaguje na pohyb. Silné světlo, které se náhle a nečekaně rozsvítí při sebemenším pohybu kuny v noci, ji účinně vyleká a odstraší.

Pasti nefungují opakovaně

Méně humánní metodou je odchyt pomocí klecových pastí. Malé kuny lze odchytit snadněji, za to na dospělé je potřeba dražších průchozích skopců. Nalákejte kunu na nějakou oblíbenou pochoutku, například ovoce a doufejte, že neuskočí. Do pasti většinou chytíte jen jednu kunu, pokud jich ve vašem domě žije víc, ostatní se poučí a na nástrahu neskočí.

Jak předejít kunám?

Lasicovité šelmy nemají v lásce ani pořádek. Pořádným úklidem půdy nebo chalupy se zbavíte nepotřebných věcí zničíte potenciální škvíry pro kuny. 

 • Vykliďte půdu a utěsněte škvíry
 • Akustické rušiče
 • Pachové odpuzovače na půdy i do aut

Kuna skalní je chytré stvoření. Nejen, že se nebojí lidí, vytvoří si své skrýše kdekoliv, ale také odolává lidským nástrahám. Boj proti kuně často trvá několik měsíců a stojí hodně nervů. Pravděpodobnost úspěchu se nedá předpovídat, někdy stačí jednoduchá babská rada, která pomůže hned, jindy nefunguje účinně nic. Kuna si totiž dokáže na vaše pasti zvyknout a obejde je. Na půdě či chalupě si kousek od původního místa vytvoří novou skrýš a boj začíná nanovo. Nenechte se zmást, když nevyjde první prostředek, který vašim sousedům zabral okamžitě.

Napsat komentář: Kuna v domě – přinášíme tipy, jak se jí zbavit!

RE: Kuna v domě – přinášíme tipy, jak se jí zbavit!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.