Chemický peeling používá různě koncentrované kyseliny, je ale relativně bezpečný

img
29. 08. 2016 Přečteno: 1308x

Problémy s pletí řeší téměř každý z nás. Zatímco někoho trápí pár pupínků či drobné vrásky, jiní se potýkají s rozsáhlými jizvami po akné a podobně. Proti kosmetickým problémům se dá ale bojovat. Účinnou metodou je chemický peeling, který využívá působení kyselin na pokožku.

Chemický peeling je jednou z momentálně nejoblíbenějších procedur, které se používají k léčbě, regeneraci a zkrášlení pokožky. Je rychlý, bezbolestný a umí si poradit s mnoha problémy. Je rovněž vhodný pro všechny typy pleti.

Čtěte také:

Jak na domácí peeling? Je to snadné, účinné a levné

Co je chemický peeling a jaké výsledky slibuje

Chemický peeling je neinvazivní lékařský zákrok, který se používá k regeneraci a omlazení pokožky obličeje, krku a dekoltu. Použít se může i na hřbet rukou nebo na záda. Jak název napovídá, procedura využívá chemické látky, konkrétně kyseliny, k léčbě pokožky. Díky chemickému peelingu se zlepší textura pleti, sjednotí její barevný tón, zmenší se póry, pleť bude rozzářená a projasněná.

Zákrok slibuje vyhlazení jemných vrásek a zjemnění jizev po akné, odstranění pigmentových skvrn a viditelných popraskaných žilek. Pomůže těm, které trápí unavená a povadlá pleť, rozšířené póry, akné či velmi mastná pleť. Pokožka bude po chemickém peelingu hladká a zářící.

Léčba a omlazení pleti kyselinami

Chemický peeling se provádí koncentrovanými ovocnými kyselinami, zejména kyselinou glykolovou, která se získává z cukrové třtiny. Ač se to po přečtení slova kyselina nezdá, tento způsob ošetření je bezpečný a vyžaduje krátkou dobu hojení.

Funguje na principu aplikace kyseliny na povrch pokožky, která se působením látky do určité hloubky poškodí. Poté však následuje regenerace kůže, při které jsou odumřelé buňky nahrazovány novými. Výsledkem je pak zdravá a hladká pleť.

Chemický peeling se podle toho, jak je koncentrovaný a do jaké hloubky pleť poruší, dělí na povrchový, středně hluboký a hluboký. Čím je kyselina koncentrovanější, tím hlouběji se dostane, tím je chemický peeling účinnější a přináší rychlejší výsledky.

Rychlý a bezbolestný průběh chemického peelingu

Celá procedura začíná podrobnou konzultací, kdy dermatolog pacienta seznámí s průběhem zákroku a doporučí mu, jak o pleť pečovat před ošetřením i po něm.

Samotný zákrok pak trvá jen několik minut. Lékař na pleť nanese účinnou látku a nechá chvíli působit. Během této doby může ošetřovaný pociťovat slabé štípání. Následně je pleť očištěna a ošetřena krémem. Poté už se kůže začne sama obnovovat. Po ošetření pleti chemickým peelingem je důležité se po dobu léčení a hojení vyhýbat slunečnímu záření a používat krémy s vysokým ochranným faktorem.

Kůže se zregeneruje sama

Chemický peeling odstraněním poškozených kožních buněk vyvolá jejich náhradu novými. Po zákroku tak dochází k regeneraci pleti. Období hojení je tak spojeno se zarudnutím, může dojít i k loupání ošetřených partií nebo vzniku malých stroupků. Tyto příznaky ale postupně odeznívají během následujících dvou týdnů a pokožka je poté viditelně zdravější.

Aby byl chemický peeling maximálně účinný, provádí se v sérii několika sezení. Podle rozsahu poškození pokožky a typu ošetřované pleti se doporučuje čtyři až šest opakování. Jedno ošetření přitom stojí přibližně 800 až 2 000 Kč.

Chemické peelingy jiných druhů

Kromě kyseliny glykolové se k ošetření pleti chemickým peelingem používají i další látky a koncentráty. Například jessnerův roztok, který je účinný při odstraňování pigmentových skvrn, akné a jizev po něm, případně dalších nedokonalostí pleti. Existuje také chemický peeling terioninem, který se používá zejména k léčbě akné. Jeho účinek je okamžitý.

Zákrok se může provádět i pomocí kyseliny trichloroctové (TCA). V nižší koncentraci zvládne odstranit jemné vrásky a celkově pomůže zlepšit strukturu pleti. Silnější kyselina pak může dokonce posloužit jako náhrada za operaci laserem. Vyhladí jizvy po akné a vrásky na obličeji. Tento typ chemického peelingu se většinou provádí jen jednou, bez dalších opakování.

Chemický peeling slibuje výsledky, ne však zázraky

Díky chemickému peelingu bude ošetřená pokožka projasněná, omlazená a barevně sjednocená. Zlepší se také hydratace a pružnost kůže, vyhladí jemné vrásky a jizvy po akné, odstraní pigmentové skvrny. Zákrok může také redukovat tvorbu kožního mazu, čistí ucpané a stahuje roztažené póry.

Chemický peeling tedy může pomoci řešit nejrůznější kosmetické nedostatky, nedokáže však zcela nahradit chirurgické zásahy a odstranit všechny jizvy a vrásky. Pleti ale pomůže k mladistvému a zdravějšímu vzhledu.

Stejně jako u jiných procedur je nutná konzultace s lékařem. Posoudí, zda se pro vás a váš problém chemický peeling hodí a jakou variantu zvolit.



Napsat komentář: Chemický peeling používá různě koncentrované kyseliny, je ale relativně bezpečný

RE: Chemický peeling používá různě koncentrované kyseliny, je ale relativně bezpečný

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.