Koronavirus AKTUÁLNĚ: Průběžně sledujeme epidemii

img
27. 10. 2020 Přečteno: 7522x

S koronavirem se svět potýká již několik měsíců v řadě. Nemocných momentálně neubývá ani v České republice. Naše země se tak pravděpodobně dle epidemiologů potýká s druhou vlnou epidemie. Sledujte s námi aktuality v Česku. Kolik přibylo nemocných a jaká opatření jsou platná? To vše se dozvíte níže.

27. 10., 08:00 – Koronavirus online: Vláda přitvrdila. Jaká omezení nás čekají dalších pět dní?

Aktuálně je nemocných s koronavirem v Česku 162 785. Nejvíce nakažených přibylo minulý pátek. Bylo to celkem 15 254. Na základě stále vysokého počtu nově nakažených vláda přitvrdila v opatřeních. Ta budou platit od šesté hodiny ranní dne 28. 10. až do 3. 11. 00:00. Zde je podrobný přehled nových nařízení:

 1. Vládou je nařízeno preferovat spíš práci z domova, pokud to konkrétní pozice umožňuje.
 2. Zakazuje se noční vycházení od 21:00 do 4:59 hodin (výjimku mají lidé cestující z práce a do práce, IZS, zásobovací služby, MHD, akutní a neodkladné cesty z důvodu ochrany zdraví, života a majetku). Psa můžete ve večerních hodinách venčit pouze půl kilometru od bydliště.
 3. Nepovoluje se prodej stánkový a na tržištích, pokud se nejedná o domácí potraviny. Na ploše 400 m2 může být maximálně 20 návštěvníků. Ti nesmí nakoupené suroviny konzumovat a místě.
 4. Lázeňské a rehabilitační pobyty nebudou umožněné samoplátcům.
 5. Maloobchod bude muset zavřít po celý den v neděli. Obecně budou obchody zavřené od 20:00 do 5:00. Otevřené zůstanou čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a v nemocnicích.

09. 10., 08:00 – Koronavirus online: Česko v sevření koronaviru. Společenský život je na 14 dní omezen

Již dva dny za sebou je nárůst počtu nakažených v České republice extrémní a přesahuje 5 000. S ohledem na to vydal včerejší den ministr zdravotnictví Roman Prymula přísná opatření, která výrazně omezí společenský život v zemi (zatím na 14 dní). Na co všechno se tedy připravit?

Čtěte také:

Koronavirus: Jak se před koronaviry můžeme chránit?

 1. Pracovní doba všech úřadů se vrací do "jarních kolejí". Otevřeno bude pouze dva dny v týdnu a na pět hodin. 
 2. V nemocnicích a domovech seniorů je zakázáno vpouštět návštěvy rodiny a blízkých lidí.
 3. Do obchodních center a prodejen budou moci vstoupit lidé pouze po dvou, v tomto počtu mohou také sedět v nákupních centrech. Vypnuté budou všechny veřejné WIFI sítě v těchto místech. 
 4. Během dalších 14 dnů se nedostanete do kina, divadla, muzea, galerie, ZOO, hvězdárny a na hrady a zámky. 
 5. Všechny sportovní haly, bazény a posilovny budou uzavřené. Sport bude možné provozovat pouze venku do 20 osob. Možné je zahrát si tedy tenis, nebo fotbal. 
 6. Restaurace a bary mohou mít od dnešního dne otevřeno jen do 20:00 hodin. U stolu je možné sedět jen ve čtyřech lidech.
 7. Třídy druhých stupňů základních škol budou rozdělené do dvou skupin, které se budou po týdnu střídat ve výuce. To bude platit od 12. 10. do 26. 10.
 8. Na bohoslužby se dostane jen deset lidí pohromadě.

24. 9., 08:00 – Koronavirus online: Dnešním dnem se plošná opatření opět rozšiřují

Počet nemocných s koronavirem v Česku stále neklesá. Za včerejší den přibylo 2309 nakažených. Nejhorší situace je stále v hlavním městě. Do čela resortu Ministerstva zdravotnictví nově nastoupil Roman Prymula. Po mimořádné schůzi s vládou tak vydal další plošná opatření, která jsou platná od dnešního dne:

 1. V samoobslužných prodejnách potravin musí od dneška provozovatel zajistit jednorázové rukavice pro zákazníky, nebo mikrotenové sáčky. Bez těch nesmí zákazník nakupovat. K dispozici by měla být i dezinfekce na ruce. Jinak nadále platí nutnost při nákupu nosit roušku.
 2. Na farmářských trzích by měly být odstupy jednotlivých stánků minimálně 2 metry a zajištěné dezinfekční prostředky pro zákazníky i obsluhu.
 3. V prostorách knihoven je nutné dbát na zvýšenou hygienu rukou a jejich dezinfekci při manipulaci s knihami. Platí pro zaměstnance i návštěvníky.
 4. Před zkoušením oděvu v prodejně si zákazník musí nejprve dezinfikovat ruce. Při reklamaci obsluha odstaví oblečení bokem od ostatního zboží na 24 hodin
 5. Činnost kadeřnictví a kosmetických salonů: zaměstnanci nesmí vpustit zákazníka, který bude mít teplotu vyšší jak 36.9 stupňů Celsia (vhodné je tedy disponovat bezkontaktním teploměrem). Totéž platí i pro samotnou obsluhu. K dispozici by měla být pro klienty dezinfekce na ruce a antibakteriální mýdlo na toaletě. Provádí se zvýšená dezinfekce prostor a podlah (alespoň 1x denně).
 6. Provoz divadel, kin, cirkusů a koncertních sálů: v hledišti může sedět maximálně 1 000 osob, které jsou rozdělé do sektorů. Nutná je zvýšená dezinfekce rukou jak umělců, tak i diváků. Udržuje se pokud je to možné sociální distanc 2 metry při stání, například u pokladen, šaten a podobně. 
 7. Restaurace a bary musí zavřít podnik už v 22:00 hodin
 8. Na veletrzích, trzích a výstavách konajících se ve venkovních prostorech může být naráz maximálně 50 lidí. Pokud je akce situovaná do interiéru, je přípustných jen 10 osob

31. 7., 08:20 – Koronavirus online: Jaká jsou aktuální opatření v České republice?

Svět se ještě nevzpamatoval z pandemie koronaviru, a tak stále přibývá nemocných. Situace není jiná ani v Česku. Za včerejší den přibylo 252 nově nakažených. Vzhledem k zhoršené epidemiologické situaci v zemi vláda vydala v průběhu posledních dní několik nových opatření. Jak se v nich neztratit? Přinášíme přehledně základní informace:

 • Praha: od 27. července je nutné v hlavním městě nosit roušky i ve všech zdravotnických zařízeních. Také lidé musí zakrývat dýchací cesty při cestování metrem. Hygienici plánují po výraznějším ochlazení přidat do výčtu i ostatní dopravní prostředky v Praze, jako jsou tramvaje a autobusy.
 • Vysočina: nosit roušky je nařízené ve všech zdravotnických zařízeních. V Jihlavě a Telči jsou však opatření přísnější. Zakrývat si nos a ústa rouškou je nutné v podstatě všude, kde přichází lidé do kontaktu s ostatními, týká se zejména vnitřních prostor.
 • Jižní Čechy: roušku musíte nosit v nemocnicích, zařízeních sociálních služeb, lékárnách, ale také v prostorách úřadů. Nejvíce zasaženou oblastí v Jihočeském kraji je Prachaticko, proto je zde nutné nosit roušku ve veškerých vnitřních prostorách, v taxi, MHD, vlacích i autobusech.
 • Liberecký kraj: zde jsou roušky nařízené ve všech zdravotnických zařízeních, vybraných sociálních zařízeních a lékárnách.
 • Ústecký kraj: roušky je zapotřebí nosit ve zdravotnických zařízeních a při pohybu v zařízeních sociálních služeb.
 • Moravskoslezský kraj: je oblastí s vysokým počtem nemocných s covid-19, proto je nutnost nosit roušku ve veškerých vnitřních prostorách mimo bydliště a v MHD

Vláda společně s epidemiology průběžně reaguje na měnící se situaci v jednotlivých krajích. Aktuální a důvěryhodné informace ohledně koronaviru v zemi jsou na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. 

27. 7., 07:00 – Koronavirus online: Jak se opatření proti šíření nákazy změnila?

Kvůli vyššímu nárůstu nemocných s koronavirem vláda rozhodla o určitých změnách, co se týká plošných opatření proti šíření nákazy. Od soboty 25. 7. je opět povinné nosit roušky na vnitřních akcích, kde se vyskytuje více jak 100 lidí

Od dnešního dne je maximální možný počet lidí na vnitřních akcích 500. To platí jak pro soukromé, tak pro veřejné akce. V Praze je navíc od pondělí nutné zakrývat si ústa a nos rouškou ve všech zdravotnických zařízeních a lékárnách. V neděli přibylo v Česku 115 nemocných.

23. 7., 07:30 – Koronavirus online: Výrazný nárůst pozitivně testovaných na covid-19, dva dny v řadě bylo zjištěno přes 200 nakažených

V úterý 21. 7. a ve středu 22. 7. přibylo v České republice přes 200 lidí nakažených koronavirem. Konkrétně včerejší den bylo zjištěno 247 nemocných. Aktuálně se tedy na covid-19 léčí v Česku 5062 občanů. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl do zítra zvážit, zda nebude nutné opět přistoupit k opětovným plošným opatřením pro celou zemi. Nechal se slyšet, že by se jednalo především o nošení roušek ve vnitřních prostorách a omezení kapacity co do pořádání akcí uvnitř podniků. Rozhodne se tedy dle aktuální epidemiologické situace.

18. 7., 19:30 – Koronavirus online: Covid-19 stále není minulostí, nakažených přibývá hlavně kvůli lokálním ohniskům

Češi si ještě nemohou zcela oddychnout. Lidí s pozitivním testem na covid-19 totiž v posledních třech dnech výrazně přibylo. Denní bilance se pohybuje kolem 130 nakažených. K dnešnímu dni se tak v České republice léčí s koronavirem 4705 občanů, z toho kvůli těžšímu průběhu je hospitalizováno 145 lidí.  

Výrazný vzestup nakažených je přisuzován především lokálním ohniskům. Nejvýraznějším z nich je Moravskoslezský kraj, kde hygienici rozšířili plošná opatření proti šíření koronaviru. Lidé zde od včerejška musí opět nosit roušky v interiérech a MHD. Donedávna tato opatření platila pouze na Karvinsku. V Praze nadále zůstává povinnost nošení roušek pouze v metru a při vnitřních akcích s počtem účastníků nad 100

28. 6., 09:50 – Koronavirus online: V sobotu přibylo nejvíce nakažených od 8. dubna, uvolnění některých opatření ale stále trvá

V Česku včera přibylo od 8. dubna nejvíce nakažených, a to celkem 260. Hlavní hygienička Jarmila Rážová tento nárůst připisuje především zvýšenému počtu pozitivně testovaných horníků a jejich rodin z Dolu Darkov na Karvinsku. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká v zemi 3277 lidí

Uvolnění některých opatření však i přesto trvá. Na celém území České republiky se již venku roušky nosit nemusí. Od 1. 7. pak vláda schválila zrušení roušek i ve vnitřních prostorách. Avšak v nejzasaženějších lokalitách jako je Praha a Karviná se nejspíš budou muset roušky nosit stále, hlavně pak v MHD.

10. 6., 07:40 – Koronavirus online: Denní přírůstek nakažených se stále drží pod stovkou, život v Česku je téměř v normálu

V České republice se nadále již několikátý den drží denní přírůstek nakažených pod stovkou. Konkrétně včera přibylo v zemi 54 nových případů, aktuálně je tedy v Česku 2370 nemocných s koronavirem. Nejvíce lidí s pozitivním testem na covid-19 je v Praze a Moravskoslezském kraji, právě v tomto kraji je vyšší nárůst spojen s Dolem Darkov, kde je již evidováno 459 nakažených (v součtu jsou zahrnutí i nakažení rodinní příslušníci horníků).

Cestování do většiny sousedních států je již povolené (vznikl takzvaný semafor, který rozděluje státy podle jejich aktuální epidemiologické situace). Od 15. 6. pak cestující nebudou muset absolvovat při návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem nákazy test na covid-19. Roušky se nadále nosí při blízkém kontaktu s ostatními lidmi, či v MHD. Ve venkovních prostorách je již povolené chodit bez roušky. Během tohoto měsíce však bude vláda jednat o zrušení roušek i v uzavřených prostorách.

1. 6., 6:40 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 9 268 lidí, hospitalizováno je nyní 123 lidí. Bylo provedeno 439 744 testů. 6 558 lidí se uzdravilo, 320 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 122
Středočeský kraj – 1 070
Jihočeský kraj – 187
Plzeňský kraj - 663
Karlovarský kraj – 455
Ústecký kraj – 553
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 198
Pardubický kraj – 288
Kraj Vysočina – 186
Jihomoravský kraj – 557
Olomoucký kraj – 747
Zlínský kraj – 371
Moravskoslezský kraj – 1 594

31. 5., 09:00 – Koronavirus online: Za sobotu v Česku přibylo 37 nově nakažených lidí, z toho jen na Karvinsku 14

V okrese Karviná je k dnešnímu dni celkem 343 nemocných s pozitivním testem na covid-19. Tento region se v souvislosti s Dolem Darkov potýká s vyšším nárůstem nakažených již několikátý den. Aktuálně je hlášeno 14 nových případů.

V celé České republice celkově přibylo za sobotu 37 nemocných. V zemi je tak k dnešnímu dni za celé období pandemie evidováno 9 233 pozitivních případů onemocnění covid-19. Aktuálně je lidí s koronavirem v Česku 2 368.

30. 5., 8:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 9 196 lidí, hospitalizováno je nyní 140 lidí. Bylo provedeno 430 564 testů. 6 500 lidí se uzdravilo, 319 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 100
Středočeský kraj – 1 062
Jihočeský kraj – 186
Plzeňský kraj - 663
Karlovarský kraj – 455
Ústecký kraj – 546
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 197
Pardubický kraj – 289
Kraj Vysočina – 186
Jihomoravský kraj – 549
Olomoucký kraj – 743
Zlínský kraj – 371
Moravskoslezský kraj – 1 579

29. 5., 17:40 – Koronavirus online: Pro členy IZS bude pražská ZOO v červnu za symbolickou korunu

Od 1. 6. po celý měsíc se členové Integrovaného záchranného systému, tj. hasiči, policisté a zdravotníci budou moci podívat do pražské ZOO za symbolickou jednu korunu. Tento krok je vyjádřením díků, za jejich obětavost a práci během pandemie koronaviru.

29. 5., 7:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 9 140 lidí, hospitalizováno je nyní 149 lidí. Bylo provedeno 424 423 testů. 6 460 lidí se uzdravilo, 319 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 078
Středočeský kraj – 1 059
Jihočeský kraj – 185
Plzeňský kraj - 664
Karlovarský kraj – 453
Ústecký kraj – 542
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 197
Pardubický kraj – 288
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 541
Olomoucký kraj – 741
Zlínský kraj – 371
Moravskoslezský kraj – 1 561

28. 5., 17:00 – Koronavirus online: V České republice již druhý den nezemřel ani jeden pacient s covid-19

V Česku již druhý den po sobě nikdo s pozitivním testem na covid-19 nezemřel. Včerejší den přibylo celkem 36 nemocných, což je nejnižší přírůstek za poslední týden.

Zatímco ve zbytku republiky je přírůstek nakažených koronavirem už jen pozvolný, na Karvinsku se stále potýkají s vyšším nárůstem nemocných, v souvislosti s Dolem Darkov. Dnes je hlášeno o 17 případů více.

28. 5., 6:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 9 086 lidí, hospitalizováno je nyní 154 lidí. Bylo provedeno 417 422 testů. 6 370 lidí se uzdravilo, 317 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 059
Středočeský kraj – 1 056
Jihočeský kraj – 182
Plzeňský kraj - 664
Karlovarský kraj – 453
Ústecký kraj – 541
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 288
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 535
Olomoucký kraj – 739
Zlínský kraj – 368
Moravskoslezský kraj – 1 544

27. 5., 18:00 – Koronavirus online: V Dole Darkov stále stoupá počet nakažených

Na ostře sledovaném Karvinsku v novém ohnisku nákazy Důl Darkov je již přes 300 nakažených koronavirem, konkrétně tedy 302. Zhruba polovina všech nemocných je bezpříznakových. Vzhledem k tomu, že se jedná hlavně o horníky, převažují mezi nemocnými muži.

27. 5., 17:00 – Koronavirus online: Češi, Slováci a Maďaři již mohou mezi sebou cestovat bez nutnosti testu na covid-19, návrat ale musí stihnout do 48 hodin

Občané České republiky, Slovenska a Maďarska mohou od dneška cestovat mezi těmito státy bez nutnosti mít negativní test na koronavirus. Také v těchto případech nebude povinná karanténa. Návrat do své vlasti ale cestující musí stihnout do dvou dnů.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes jednal také o otevření hranic s Rakouskem. To se však stále k tomuto kroku staví velice skeptickým způsobem.

27. 5., 6:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 9 050 lidí, hospitalizováno je nyní 154 lidí. Bylo provedeno 410 777 testů. 6 270 lidí se uzdravilo, 317 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 054
Středočeský kraj – 1 054
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 662
Karlovarský kraj – 453
Ústecký kraj – 537
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 287
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 531
Olomoucký kraj – 739
Zlínský kraj – 367
Moravskoslezský kraj – 1 531

26. 5., 16:45 – Koronavirus online: Některé pražské nemocnice již povolily návštěvy

S včerejší poslední velkou vlnou uvolňování ze zavedených opatření v souvislosti s koronavirem se otevřela nemocnicím možnost rozhodnout, zda své brány otevřou plně návštěvám za pacienty.

Včerejší pětadvacátý květen tak byl v Praze ve znamení otevření se návštěvám ze stran Nemocnice v Motole, Ústřední vojenské nemocnice a Nemocnice na Bulovce.

26. 5., 6:15 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 9 002 lidí, hospitalizováno je nyní 148 lidí. Bylo provedeno 403 358 testů. 6 182 lidí se uzdravilo, 317 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 040
Středočeský kraj – 1 052
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 662
Karlovarský kraj – 453
Ústecký kraj – 536
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 287
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 524
Olomoucký kraj – 737
Zlínský kraj – 366
Moravskoslezský kraj – 1 508

25. 5., 18:00 – Koronavirus online: Od zítra si mladší 65 let opět nakoupí mezi 8:00 až 10:00

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zmínil, že vláda na svém dnešním zasedání zrušila dobu vyhrazenou na nákupy pro seniory nad 65 let, která platila mezi osmou až desátou ranní. Od zítřejšího dne si tak všichni opět nakoupí tak, jak jsou zvyklí, bez jakéhokoliv omezení.

25. 5., 15:00 – Koronavirus online: Důl Darkov odstaven z těžby, společnost OKD ale zachovává provoz

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák dnes po jednání krizového štábu oznámil, že stav nebezpečí se vyhlašovat v kraji nebude. Jednání se konalo kvůli zvýšenému počtu nakažených koronavirem v Dole Darkov.

Došlo ale k zastavení těžby v Dole Darkov. Dochází zde pouze k odvětrávání a odčerpávání vody. Společnost OKD, pod kterou Důl Darkov spadá zůstává nadále v provozu. Nemocných s pozitivním testem na covid-19 je k dnešnímu dni v místě ohniska nákazy 212.

25. 5., 6:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 955 lidí, hospitalizováno je nyní 145 lidí. Bylo provedeno 399 896 testů. 6 078 lidí se uzdravilo, 315 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 035
Středočeský kraj – 1 053
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 660
Karlovarský kraj – 453
Ústecký kraj – 535
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 287
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 522
Olomoucký kraj – 738
Zlínský kraj – 360
Moravskoslezský kraj – 1 477

24. 5., 18:20 – Koronavirus online: V souvislosti s Dolem Darkov je již přes 200 nakažených

Na Karvinsku opět přibylo nemocných s pozitivním testem na covid-19. V Dole Darkov je nemocných 154 horníků a 54 lidí z řad jejich rodin. Mezi nakaženými je i 6 polských sousedů, tzv. pendlerů.

Mimořádná opatření spojená se zákazy návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních se rušit zatím nebudou. Kraj zváží následující týden i vyhlášení stavu nebezpečí.

24. 5., 12:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 891 lidí, hospitalizováno je nyní 145 lidí. Bylo provedeno 399 896 testů. 6 047 lidí se uzdravilo, 315 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 032
Středočeský kraj – 1 047
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 660
Karlovarský kraj – 453
Ústecký kraj – 535
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 287
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 519
Olomoucký kraj – 737
Zlínský kraj – 360
Moravskoslezský kraj – 1 430

23. 5., 12:30 – Koronavirus online: Zahrádky v restauracích fungují téměř 14 dní. Poznali to jejich majitelé na tržbách?

Od 11. května se zahrádky u restaurací opět otevřely zákazníkům. Uběhlo už tedy téměř 14 dní, od tohoto všemi očekávaného okamžiku. Možnosti poskytnout zahrádku pro hosty prý využilo až 60 % podniků. Majitelé restauračních zařízení, kteří zázemí zahrádky lidem poskytli, hlásí tržby zhruba na padesáti procentech, pokud je porovnáme s dobou před koronavirovou krizí.

Některé podniky využily tuto náročnou dobu mimo jiné i k vylepšení stávajících služeb. Mnozí ale nucené uzavření restaurací neustáli a museli definitivně s podnikáním skončit. Od pondělí 25. 5. se však otevírají restaurace, bary a kavárny i uvnitř, a tak se očekává, že tržby podnikatelům ve stravovacích službách opět vzrostou a pomohou zahojit utržené rány z krizového období.

23. 5., 08:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 813 lidí, hospitalizováno je nyní 150 lidí. Bylo provedeno 387 127 testů. 6 025 lidí se uzdravilo, 312 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 026
Středočeský kraj – 1 044
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 660
Karlovarský kraj – 449
Ústecký kraj – 535
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 287
Kraj Vysočina – 185
Jihomoravský kraj – 518
Olomoucký kraj – 734
Zlínský kraj – 355
Moravskoslezský kraj – 1 373

22. 5., 15:20 – Koronavirus online: V červnu se budou řešit poukazy na dovolenou v Česku

Na začátku dalšího měsíce plánuje Ministerstvo pro místní rozvoj projednat státem dotované poukazy na letní dovolené po České republice, díky kterým by se podpořil turismus v zemi, po utlumení ekonomiky v době karantény.

Přesná představa o hodnotě poukazu a množství lidí, kteří by jej dostali, stále není jasná. Zaměstnavatelé by prý na tyto poukazy nic nepřispívali. Cenu by plně hradil stát. Jasno by tak mělo být až během června.

22. 5., 10:00 – Koronavirus online: Už za tři dny se Česko dočká další velké vlny uvolňování ze zavedených opatření

V pondělí 25. května nastane v České republice jedna z posledních vln uvolňování ze zavedených opatření v souvislosti se šířením koronaviru. Co se tedy změní?

 • Své vnitřní prostory otevřou restaurace, bary, kavárny, toto se týká rovněž stravovacích zařízení ve větších nákupních centrech.
 • Hotely a ubytovací zařízení opět zahájí svůj provoz.
 • Budete si moct zajít na tetování, piercing, nebo permanentní make-up.
 • Opět se rozjedou taxikáři.
 • Hrady a zámky si prohlédnete už i uvnitř.
 • K obdivování budou již i vnitřní pavilony v ZOO.
 • Budete si moct jít zaplavat na koupaliště a do bazénu.
 • Začnou fungovat i sauny a wellness centra.
 • Umožní se návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních.
 • Budou povolené akce do maximálního počtu 300 osob.
 • Své děti můžete poslat do školy (týká se prvního stupně).
 • Sportovci budou moci trénovat ve větším počtu naráz.

22. 5., 06:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 754 lidí, hospitalizováno je nyní 157 lidí. Bylo provedeno 379 750 testů. 5 926 lidí se uzdravilo, 306 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 016
Středočeský kraj – 1 040
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 660
Karlovarský kraj – 447
Ústecký kraj – 531
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 287
Kraj Vysočina – 184
Jihomoravský kraj – 517
Olomoucký kraj – 732
Zlínský kraj – 354
Moravskoslezský kraj – 1 341

21. 5., 17:00 – Koronavirus online: Na Karvinsku přituhuje, v Dole Darkov je dalších 27 nemocných

Rychle rostoucí počet nakažených koronavirem v Dole Darkov na Karvinsku mírně znepokojuje hygieniky. Přibylo jich dalších 27. V pondělí kvůli tomu zasedne krizový štáb a bude řešit další postup a možné vyhlášení stavu nebezpečí v lokalitě, prohlásil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Krizový štáb tak 25. května zhodnotí situaci i z víkendu a dle toho rozhodne. V kraji se zatím v některých zařízeních zdravotní a sociální péče preventivně zakazují návštěvy, aby byly ochráněné především nejrizikovější skupiny obyvatel. Další mimořádná opatření zatím zavedená nejsou, čeká se na vývoj situace.

21. 5., 06:50 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 721 lidí, hospitalizováno je nyní 166 lidí. Bylo provedeno 372 341 testů. 5 830 lidí se uzdravilo, 304 zemřelo.

Hlavní město Praha – 2 006
Středočeský kraj – 1 037
Jihočeský kraj – 182
Plzeňský kraj - 659
Karlovarský kraj – 445
Ústecký kraj – 531
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 285
Kraj Vysočina – 182
Jihomoravský kraj – 515
Olomoucký kraj – 732
Zlínský kraj – 354
Moravskoslezský kraj – 1 328

20. 5., 18:00 – Koronavirus online: Senát dnes schválil ošetřovné i pro ty rodiče, co své děti do školek a škol nepošlou

Dnes odpoledne schválil Senát návrh, týkající se ošetřovného pro rodiče, jejichž děti musely zůstat doma kvůli uzavření vzdělávacích zařízení. Schválený návrh tak čeká už jen na podpis prezidenta.

Nyní pokud se rodiče rozhodnou dítě neposlat do již otevřené školky, nebo školy a uvedou jeden ze zákonem daných důvodů (možnost ohrožení zdraví dítěte a rodiny, či omezená kapacita a provoz zařízení), nepřijdou o stávající ošetřovné, které je stále ve výši 80 % vyměřovacího základu.

20. 5., 13:00 – Koronavirus online: Důl Darkov je dalším ohniskem nákazy

Důl Darkov na Karvinsku se stal dalším ohniskem nákazy, kde se šíří koronavirus. Každým dnem zde přibývají nově nakažení horníci. Od pondělka zde bylo provedeno téměř 800 testů a nyní je prokázaných nemocných 113.

Hygienici v dole Darkov počítají s dalším nárůstem počtu horníků s pozitivním výsledkem testu na covid-19. Nakažení jsou i někteří jejich rodinní příslušníci. V dole Darkov tak panuje zpřísněný režim. Nařízené zde bylo hygieniky i plošné testování.

20. 5., 06:50 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 647 lidí, hospitalizováno je nyní 169 lidí. Bylo provedeno 363 963 testů. 5 726 lidí se uzdravilo, 302 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 996
Středočeský kraj – 1 030
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 657
Karlovarský kraj – 439
Ústecký kraj – 530
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 196
Pardubický kraj – 284
Kraj Vysočina – 181
Jihomoravský kraj – 513
Olomoucký kraj – 732
Zlínský kraj – 346
Moravskoslezský kraj – 1 291

19. 5., 18:45 – Koronavirus online: Pražský hrad zmírní stávající kontroly u vstupu a koncem května se otevře návštěvníkům na 4 dny zdarma 

Po nuceném uzavření kvůli šíření koronaviru se opět v pondělí 25. května otevře turistům Pražský hrad. Současně se také zruší povinné vstupní kontroly do areálu a budou probíhat jen namátkově. 

Pražský hrad mimo jiné nabídne návštěvníkům vstup zdarma do všech prostor a to v období od 29. května do 1. června - celkem tedy na 4 dny. 

19. 5., 12:30 – Koronavirus online: Včerejší den ve znamení vyššího počtu nakažených

V Česku postupně dochází k rozvolňování opatření, která byla zavedena v souvislosti s pandemií koronaviru. Epidemiologická situace je poslední měsíc velice příznivá. Nedocházelo k většímu nárůstu počtu nakažených. 

Včerejší den ale přibylo poprvé od konce dubna nad sto nemocných lidí. Konkrétně se jedná o 111 nakažených. Epidemiolog Rastislav Maďar však prohlásil, že důvod k znepokojování to není, pokud nebudou vznikat nová ohniska nákazy. Nejvíce nemocných přibylo v okrese Karviná a v Praze.

19. 5., 06:50 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 586 lidí, hospitalizováno je nyní 166 lidí. Bylo provedeno 356 515 testů. 5 641 lidí se uzdravilo, 297 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 981
Středočeský kraj – 1 018
Jihočeský kraj – 180
Plzeňský kraj - 655
Karlovarský kraj – 439
Ústecký kraj – 530
Liberecký kraj – 200
Královéhradecký kraj – 195
Pardubický kraj – 284
Kraj Vysočina – 181
Jihomoravský kraj – 513
Olomoucký kraj – 731
Zlínský kraj – 346
Moravskoslezský kraj – 1 248

18. 5., 18:00 – Koronavirus online: Od 26. května se otevřou další hraniční přechody

Od 26. května se v Česku otevřou další hraniční přechody. V souvislosti s tím se také zmírní kontroly, které zde dosud panovaly. Budou nově jen náhodné. Stále však budou muset být příchozí ze zahraničí testováni na covid-19 s negativním výsledkem. 

18. 5., 14:30 – Koronavirus online: České aerolinky dnes opět v provozu

Od dnešního dne se vzdušný prostor nad Českou republikou opět zaplnil. České aerolinky dnes poprvé po 60 dnech obnovily svůj provoz a vypravily několik letů do zahraničí. Letecký provoz byl paralyzován pandemií koronaviru téměř po celé planetě.

Lidé dnes mohli letět například z Prahy do Německa, Francie, nebo Nizozemska a zpět. Možnost vycestovat ze země po dlouhé době využilo zatím zhruba 600 lidí.

18. 5., 06:45 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 475 lidí, hospitalizováno je nyní 175 lidí. Bylo provedeno 353 186 testů. 5 462 lidí se uzdravilo, 298 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 927
Středočeský kraj – 1 011
Jihočeský kraj – 180
Plzeňský kraj - 651
Karlovarský kraj – 435
Ústecký kraj – 518
Liberecký kraj – 199
Královéhradecký kraj – 194
Pardubický kraj – 282
Kraj Vysočina – 181
Jihomoravský kraj – 507
Olomoucký kraj – 731
Zlínský kraj – 344
Moravskoslezský kraj – 1 190

17. 5., 22:00 – Koronavirus online: Nouzový stav v Česku skončí dnes o půlnoci

Zítra se Česká republika probudí nejen do nového pracovního týdne, nově také skončí nouzový stav, který byl v zemi vyhlášený 12. března, kvůli šíření koronaviru a vláda ho celkem dvakrát prodloužila. Nadále ale platí, že ven můžeme pouze v rouškách a měli bychom udržovat dvoumetrové rozestupy mezi ostatními lidmi.

Pozitivní zprávou také je, že denní přírůstek nakažených koronavirem se již od začátku měsíce stále drží pod stovkou. Včera přibylo 49 nemocných.

16. 5., 08:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 406 lidí, hospitalizováno je nyní 197 lidí. Bylo provedeno 342 131 testů. 5 381 lidí se uzdravilo, 295 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 927
Středočeský kraj – 1 011
Jihočeský kraj – 180
Plzeňský kraj - 651
Karlovarský kraj – 435
Ústecký kraj – 518
Liberecký kraj – 199
Královéhradecký kraj – 194
Pardubický kraj – 282
Kraj Vysočina – 181
Jihomoravský kraj – 507
Olomoucký kraj – 731
Zlínský kraj – 344
Moravskoslezský kraj – 1 190

15. 5., 12:00 – Koronavirus online: Za 10 dní dojde k dalšímu uvolňování zavedených opatření

Na dnešní tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch další plánovaná uvolnění ze zavedených opatření, proti šíření koronaviru. Přesněji se tak stane 25. května.

Pokud bude epidemiologická situace v Česku nadále příznivá, očekává se 25. 5. otevření vnitřních prostor restaurací, barů a kaváren, s omezením provozu maximálně do 23:00. Dále by se měly otevřít i koupaliště a bazény.

15. 5., 07:20 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 351 lidí, hospitalizováno je nyní 217 lidí. Bylo provedeno 334 714 testů. 5 241 lidí se uzdravilo, 293 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 914
Středočeský kraj – 1 000
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 646
Karlovarský kraj – 437
Ústecký kraj – 517
Liberecký kraj – 198
Královéhradecký kraj – 194
Pardubický kraj – 281
Kraj Vysočina – 179
Jihomoravský kraj – 504
Olomoucký kraj – 729
Zlínský kraj – 344
Moravskoslezský kraj – 1 180

14. 5., 19:30 – Koronavirus online: Cena testu na covid-19 od zítra klesne

Pokud měl samoplátce zájem si zaplatit test na koronavirus, dosud zaplatil mezi 1800 až 3000 korun. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes však oznámil, že cena od zítra klesne na maximálně 1674 korun.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček je ale toho názoru, že i nová cena je příliš vysoká a převyšuje náklady na test. Uvedl, že by viděl reálnější částku jen kolem 500 kč. 

14. 5., 15:00 – Koronavirus online: Letní tábory mohou odstartovat 27. června

Hlavní hygienička Jarmila Rážová se dohodla se zástupci organizátorů letních táborů, že se budou moci konat již od 27. června za přesně daných hygienických podmínek. Konkrétní podmínky prý zveřejní Ministerstvo zdravotnictví k zítřejšímu dni. Maximální možný počet lidí na táboře bude 500. V případě, že se bude jednat o tábor pod stany, je počet stanovený na 100 lidí.

14. 5., 06:20 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 269 lidí, hospitalizováno je nyní 230 lidí. Bylo provedeno 326 954 testů. 5 047 lidí se uzdravilo, 290 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 892
Středočeský kraj – 974
Jihočeský kraj – 181
Plzeňský kraj - 644
Karlovarský kraj – 436
Ústecký kraj – 513
Liberecký kraj – 198
Královéhradecký kraj – 193
Pardubický kraj – 280
Kraj Vysočina – 179
Jihomoravský kraj – 497
Olomoucký kraj – 725
Zlínský kraj – 343
Moravskoslezský kraj – 1 167

13. 5., 16:00 – Koronavirus online: Chystáte se do své oblíbené restaurace na zahrádku? Držte se těchto pravidel

Od pondělí 11. května po téměř dvouměsíční pauze otevřely restaurace své zahrádky. Zájem lidí byl značný a tak jistě majitelé podniků zajásali. Pro některé podnikatele v pohostinství bylo nucené zavření likvidační a ti, kteří krizi přežili, doufají, že se jejich rozpočet další měsíce vylepší.

Pokud jste se ještě na zahrádku své oblíbené restaurace nevydali, Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydalo doporučení, jak se chovat, pokud tam zamíříte:

 • Při vstupu na zahrádku si pokaždé vydezinfikujte ruce (dezinfekci by měl zajistit provozovatel restaurace)
 • Udržujte mezi ostatními hosty dvoumetrové odstupy
 • Roušku si sundejte, jen pokud pijete, či jíte
 • Dbejte zvýšené osobní hygieny (častější mytí rukou před a po jídle, WC, po manipulaci s penězi)
 • Preferujte spíš platby kartou, než v hotovosti

13. 5., 06:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 221 lidí, hospitalizováno je nyní 236 lidí. Bylo provedeno 314 138 testů. 4 889 lidí se uzdravilo, 283 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 861
Středočeský kraj – 959
Jihočeský kraj – 182
Plzeňský kraj - 635
Karlovarský kraj – 431
Ústecký kraj – 510
Liberecký kraj – 198
Královéhradecký kraj – 191
Pardubický kraj – 279
Kraj Vysočina – 178
Jihomoravský kraj – 494
Olomoucký kraj – 724
Zlínský kraj – 338
Moravskoslezský kraj – 1 156

12. 5., 18:30 – Koronavirus online: Dnes je Mezinárodní den zdravotních sester - Česko rozeznělo zvony, jako symbol díků za jejich práci

Zdravotnický personál v České republice zažíval v posledních dvou měsících náročnější chvíle, nežli obvykle. Koronavirem se při ošetřování nemocných od počátku pandemie nakazilo 343 sestřiček a 167 lékařů. Za obětavou práci zdravotníků jsme všichni vděční a patří jim obrovský dík. A právě ve znamení těchto díků se dnes rozezněly Českem zvony, které bily zhruba minutu. 12. květen je však také Mezinárodním dnem zdravotních sester, které jsou nepostradatelnou součástí zdravotnických týmů.

12. 5., 10:30 – Koronavirus online: Schváleno vládou! Od 25. 5. se venku konečně projdeme bez roušky, má to ale pravidla

Očekávané dřívější zrušení venkovního nošení roušek je na světě! Vláda ho již včerejším dnem schválila. Od 25. května se tak po venku budeme moct projít bez roušky. Bude to mít ale své zákonitosti.

Důležitý bude stále minimálně dvoumetrový rozestup mezi lidmi. Pokud by byli kolemjdoucí blíže, bude nutné si nos a ústa zakrýt. Rodiny mít roušku samozřejmě mezi sebou nemusí. Česko se tak pomalu dostává do normálních kolejí, od zákazu vycházet ven bez přikrytých dýchacích cest z 19. března. I když je naplánováno zrušit venku roušky až 25. 5., někteří již na opatření vydané vládou rezignují nyní. Otázkou zůstává, zda příliš neriskují? Jedno je jasné určitě, všichni se na tak příznivou změnu velice těšíme!

12. 5., 07:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 176 lidí, hospitalizováno je nyní 233 lidí. Bylo provedeno 306 409 testů. 4 711 lidí se uzdravilo, 282 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 847
Středočeský kraj – 954
Jihočeský kraj – 179
Plzeňský kraj - 633
Karlovarský kraj – 430
Ústecký kraj – 506
Liberecký kraj – 197
Královéhradecký kraj – 191
Pardubický kraj – 279
Kraj Vysočina – 178
Jihomoravský kraj – 493
Olomoucký kraj – 720
Zlínský kraj – 336
Moravskoslezský kraj – 1 149

11. 5., 13:00 – Koronavirus online: Epidemiologové navrhli zrušit povinné nošení roušek venku

Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci v Česku navrhují epidemiologové zrušit povinné nošení roušek ve venkovních prostorách dříve, než se plánovalo. Na základě této informace bude ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prosazovat při zasedání vlády, aby se tato povinnost zrušila k 25. květnu. Podmínkou však nadále budou minimálně dvoumetrové rozestupy mezi lidmi.

Roušky lidé povinně nosí na veřejnosti téměř dva měsíce. Mnozí se však těší, že alespoň venku ji budou moct odložit, zvlášť pokud se oteplí.

11. 5., 06:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 123 lidí, hospitalizováno je nyní 239 lidí. Bylo provedeno 302 493 testů. 4 474 lidí se uzdravilo, 280 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 842
Středočeský kraj – 946
Jihočeský kraj – 179
Plzeňský kraj - 632
Karlovarský kraj – 427
Ústecký kraj – 504
Liberecký kraj – 197
Královéhradecký kraj – 190
Pardubický kraj – 277
Kraj Vysočina – 178
Jihomoravský kraj – 486
Olomoucký kraj – 714
Zlínský kraj – 335
Moravskoslezský kraj – 1 146

10. 5., 12:00 – Koronavirus online: Zítřejším dnem se život v Česku opět rozpulsuje

Za včerejší prosluněný den přibylo v Česku pouze 18 nakažených koronavirem, život se tak postupně chystá vrátit do normálu. Zítřejší 11. květen je pomyslnou první vlaštovkou, která po téměř dvouměsíční pauze rozproudí život v republice.

Zítřejším dnem se otevřou venkovní zahrádky v restauracích, pak obchodní centra a tolik očekávaná kadeřnictví. V kinech, divadlech, muzeích, galeriích, nebo také na svatbách a mších v kostelech bude povoleno pouze 100 lidí pohromadě. Otevřou také školy pro žáky devátých ročníků a studenty, kteří se připravují k maturitě.

09. 5., 11:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 078 lidí, hospitalizováno je nyní 251 lidí. Bylo provedeno 298 649 testů. 4 414 lidí se uzdravilo, 273 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 824
Středočeský kraj – 938
Jihočeský kraj – 179
Plzeňský kraj - 629
Karlovarský kraj – 426
Ústecký kraj – 502
Liberecký kraj – 197
Královéhradecký kraj – 187
Pardubický kraj – 277
Kraj Vysočina – 179
Jihomoravský kraj – 478
Olomoucký kraj – 714
Zlínský kraj – 333
Moravskoslezský kraj – 1 140

08. 5., 16:00 – Koronavirus online: Na mnoha místech v zemi dnes lidé uctívají památku obětí 2. světové války, letos ovšem v komornějším duchu

Dnešní sváteční den je významný. Mnoho obyvatel České republiky dnes uctí památku obětí druhé světové války, která skončila přesně před 75 lety. Kvůli opatřením spojeným s prevencí šíření koronaviru se ale pietní akty konají v zcela jiném, poněkud komornějším duchu. 

K těm co uctili památku obětí 2. světové války, se přidali i nejvyšší představitelé státu - prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Miloš Vystrčil a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Ti v rámci pietního aktu položili věnce na pražském Vítkově, u hrobu Neznámého vojína.

08. 5., 08:40 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 8 034 lidí, hospitalizováno je nyní 258 lidí. Bylo provedeno 286 821 testů. 4 372 lidí se uzdravilo, 270 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 805
Středočeský kraj – 935
Jihočeský kraj – 179
Plzeňský kraj - 628
Karlovarský kraj – 420
Ústecký kraj – 500
Liberecký kraj – 197
Královéhradecký kraj – 186
Pardubický kraj – 277
Kraj Vysočina – 177
Jihomoravský kraj – 471
Olomoucký kraj – 714
Zlínský kraj – 332
Moravskoslezský kraj – 1 139

07. 5., 18:30 – Koronavirus online: Schválené odměny pro první linii. Záchranáři a pracovníci v sociálních službách dostanou až 40 000 korun za měsíc

Vláda k dnešnímu dni schválila zasloužené odměny pro zdravotníky. Záchranáři a sociální pracovníci, kteří pracují v první linii (s nakaženými koronavirem) by tak měli dostat i zpětně tj. od března až 40 000 hrubého měsíčně. Odměny se budou dle ministryně práce a sociálních věcí týkat také těch, kteří pracují v sociálních zařízeních a nebyli v přímém kontaktu s nemocnými. Těm by mělo být vyplaceno 20 000 korun. Tam, kde s koronavirem nepřišli do kontaktu vůbec, by měli zaměstnanci dostat vyplaceno 10 000 korun.

Mimo jiné dnes také poslanci schválili opětovné povolení návštěv v nemocnicích, domovech seniorů a sociálních zařízeních. To by mělo nastat od 25. května.

07. 5., 13:00 – Koronavirus online: Chytrá karanténa s aplikací eRouška

Chytrá karanténa, kterou před pár týdny Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo, je klíčová pro dohledávání takzvaných rizikových kontaktů - lidí, kteří přišli do styku s nakaženým koronavirem.

V souvislosti s chytrou karanténou byla vynalezena aplikace eRouška, kterou ministr Adam Vojtěch doporučuje stáhnout do mobilních zařízení. Aplikace má výrazně zjednodušit dohledání již zmíněných rizikových kontaktů. Na portálu Ministerstva zdravotnictví České republiky jsou k dispozici potřebné informace o tom, jak eRouška funguje a kde si ji můžete případně stáhnout do svých chytrých telefonů.

07. 5., 07:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 7 974 lidí, hospitalizováno je nyní 295 lidí. Bylo provedeno 278 519 testů. 4 205 lidí se uzdravilo, 262 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 789
Středočeský kraj – 932
Jihočeský kraj – 176
Plzeňský kraj - 623
Karlovarský kraj – 414
Ústecký kraj – 498
Liberecký kraj – 196
Královéhradecký kraj – 184
Pardubický kraj – 275
Kraj Vysočina – 176
Jihomoravský kraj – 465
Olomoucký kraj – 712
Zlínský kraj – 331
Moravskoslezský kraj – 1 126

06. 5., 20:00 – Koronavirus online: Roušky až do léta?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se v poslanecké sněmovně vyjádřil k povinnému nošení roušek. Předpokládá se, že povinnost zakrývat si ústa a nos rouškou se zruší během června, pokud budou lidé ve venkovních prostorách. V interiérech by povinnost nosit roušku měla trvat v červnu nadále. Stejnou informaci poskytl médiím i epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Současně se chystá od 25. 6. rozvolnění v rámci počtu povolených osob na akcích. Začátkem léta by to mělo být až 500 lidí. Vyhlídky velkých festivalů jsou tedy značně nejisté.

06. 5., 11:20 – Koronavirus online: Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo výsledky plošného testování

Na dnešní tiskové konferenci Ministerstvo zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem zveřejnilo výsledky plošného testování obyvatelstva. Testování probíhalo v různých věkových kategoriích.

Zájem lidí byl velký. Celkem bylo otestováno 26 549 osob. Onemocnění koronavirem z tohoto počtu prodělalo celkem 107 testovaných. Promořenost a kolektivní imunita je tedy mezi obyvateli České republiky nízká.

06. 5., 06:45 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 7 896 lidí, hospitalizováno je nyní 304 lidí. Bylo provedeno 269 093 testů. 4 006 lidí se uzdravilo, 257 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 783
Středočeský kraj – 924
Jihočeský kraj – 174
Plzeňský kraj - 617
Karlovarský kraj – 411
Ústecký kraj – 497
Liberecký kraj – 195
Královéhradecký kraj – 182
Pardubický kraj – 275
Kraj Vysočina – 177
Jihomoravský kraj – 456
Olomoucký kraj – 702
Zlínský kraj – 329
Moravskoslezský kraj – 1 105

05. 5., 17:15 – Koronavirus online: Těžký boj s koronavirem vyhrál, taxikáře pustili domů

První pacientem v České republice, který byl léčený Remdesivirem, je taxikář Robert Markovič. Ten vyhrál svůj boj s nákazou koronavirem. Průběh nemoci byl u něj obzvlášť těžký a v jeden čas to vypadalo, že virus nad ním zvítězil. Tento statečný muž ale nemoc zvládl a dnes ho z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pustili domů.

Čeká ho však ještě dlouhá cesta. Připravuje se na rehabilitaci, která ho má vrátit zpět do běžného života. Už ale ví, že se k původní profesi nevrátí. Podruhé se narodil. Významnou úlohu v léčbě mohl hrát i již zmíněný lék Remdesivir, který byl muži podáván nitrožilně 10 dnů. 

05. 5., 10:00 – Koronavirus online: Praha dnes podpoří Den globální solidarity

Celý svět dnes vzdá hold lidské dobrotě, štědrosti a sounáležitosti v rámci Dne globální solidarity. Náročná doba, kterou způsobilo šíření koronaviru na naší planetě, semkla lidstvo nebývalým způsobem. Mnoho lidí projevilo notnou dávku solidarity a v rámci svých možností pomohlo potřebným. Hnutí Giving Tuesday dnes pořádá akci, která má být poděkováním všem, kteří se do pomoci v boji s koronavirem zapojili.

V Praze se dnes na počest všech dobrých lidí rozsvítí v devět hodin večer Petřínská rozhledna a na budově Národního muzea zazáří srdce v barvách trikolory. Rozzáří se také fontána umístěná před Národním muzeem. Nenechte si ujít! Svět dnes děkuje všem, kteří mají srdce na správném místě.

05. 5., 07:00 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 7 819 lidí, hospitalizováno je nyní 299 lidí. Bylo provedeno 261 548 testů. 3 807 lidí se uzdravilo, 252 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 767
Středočeský kraj – 916
Jihočeský kraj – 173
Plzeňský kraj - 612
Karlovarský kraj – 386
Ústecký kraj – 496
Liberecký kraj – 196
Královéhradecký kraj – 181
Pardubický kraj – 274
Kraj Vysočina – 175
Jihomoravský kraj – 456
Olomoucký kraj – 698
Zlínský kraj – 328
Moravskoslezský kraj – 1 088

04. 5., 16:00 – Koronavirus online: Chcete poslat děti do školy? Musí mít dvě roušky

Pokud uvažujete o tom, že své děti pošlete do škol po dlouhé pauze kvůli koronaviru, je potřeba informovat ředitele příslušných vzdělávacích zařízení co nejdříve:

U dětí, které chodí na první stupeň je termín stanovený do 18. května a u deváťáků do 7. května. Každý žák bude muset mít s sebou minimálně dvě roušky a sáček, kam roušky může uložit. Nosit roušku bude pro děti povinné ve společných prostorách. Ve třídě ji mít nemusí, pokud budou dodrženy rozestupy.

04. 5., 11:50 – Koronavirus online: Česko vyvíjí vakcínu proti koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví posvětilo vývoj vakcíny proti koronaviru v České republice. Na vývoji vakcíny se podílí IKEM, Ústav hematologie a Státní zdravotní ústav. Výzkum se nyní nachází v první fázi ze tří. Testování vakcíny bude dle ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Michala Stiborka probíhat na potkanech.

Tento výzkum podpoří finančně především ministerstvo zdravotnictví. Vakcína se bude dle odborníků vyvíjet z chemicky usmrcených virů.

04. 5., 07:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 7 781 lidí, hospitalizováno je nyní 299 lidí. Bylo provedeno 261 548 testů. 3 592 lidí se uzdravilo, 249 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 754
Středočeský kraj – 911
Jihočeský kraj – 173
Plzeňský kraj - 615
Karlovarský kraj – 381
Ústecký kraj – 496
Liberecký kraj – 196
Královéhradecký kraj – 179
Pardubický kraj – 272
Kraj Vysočina – 175
Jihomoravský kraj – 451
Olomoucký kraj – 698
Zlínský kraj – 328
Moravskoslezský kraj – 1 083

03. 5., 13:30 – Koronavirus online: Dostanou zdravotníci zasloužené odměny?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhne vládě během čtrnácti dnů změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Změna by umožnila mimořádné odměny pro zdravotníky v první linii, kteří o nemocné s koronavirem pečují. Tato zasloužená finanční injekce by byla jistě správným krokem. Zdravotníci riskují jak zdraví své, tak i vlastní rodiny.

Nemocných s koronavirem přibylo za včerejší den nejméně za poslední dva měsíce a to pouze 18. Nízké číslo lze ale přisuzovat i nižšímu počtu otestovaných. Testováno bylo v sobotu 3862 lidí.

03. 5., 09:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 7 755 lidí, hospitalizováno je nyní 308 lidí. Bylo provedeno 257 678 testů. 3 471 lidí se uzdravilo, 245 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 751
Středočeský kraj – 911
Jihočeský kraj – 173
Plzeňský kraj - 612
Karlovarský kraj – 377
Ústecký kraj – 496
Liberecký kraj – 195
Královéhradecký kraj – 179
Pardubický kraj – 272
Kraj Vysočina – 175
Jihomoravský kraj – 449
Olomoucký kraj – 698
Zlínský kraj – 329
Moravskoslezský kraj – 1 071

02. 5., 17:00 – Koronavirus online: Postupné rozvolňování mimořádných opatření

Den před Svátkem práce byl ve znamení dalších změn, které vláda lidem v České republice přinesla. Pokračuje postupné rozvolňování mimořádných opatření, která byla zavedená v souvislosti s šířením koronaviru. Vzhledem k stabilnější situaci, jež v naší zemi poslední dny panuje, došlo k těmto změnám:

 • Od 1. května vláda odsouhlasila výjimky z povinnosti nosit roušky a to u osob s vážným duševním onemocněním.
 • Zakrývat rouškou nos a ústa nebudou nově muset ani moderátoři, redaktoři v televizi a rozhlasu a také herci.
 • Děti mladší sedmi let roušku nosit od prvního května také nemusí.

Nouzový stav v České republice platí stále a to do 17. května. Denní přírůstek počtu nakažených koronavirem se drží pod stovkou. Ve sváteční první květen přibylo 55 nových nemocných. Svítá na lepší časy?

30. 4., 05:30 – Koronavirus mapa: Nákaza v Česku

V Česku je nyní nakaženo 7 579 lidí, hospitalizováno je nyní 361 lidí. Bylo provedeno 234 985 testů. 3 108 lidí se uzdravilo, 227 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 711
Středočeský kraj – 894
Jihočeský kraj – 173
Plzeňský kraj - 600
Karlovarský kraj – 358
Ústecký kraj – 490
Liberecký kraj – 193
Královéhradecký kraj – 178
Pardubický kraj – 269
Kraj Vysočina – 175
Jihomoravský kraj – 447
Olomoucký kraj – 691
Zlínský kraj – 327
Moravskoslezský kraj – 1 020

29. 4., 06:00 – Koronavirus online: Koronavirus na ústupu?

V Česku za poslední den stoupl počet nakažených koronavirem o 59 lidí. Denní přírůstek je tak o něco vyšší než předchozí dny. Dobrá zpráva však je, že už týden se drží počet nakažených koronavirem pod stovkou. Zatím nejvyšší denní přírůstek za tento měsíc má 3. duben s 332 případy. Mezi kraji je pak nemoc nejvíce rozšířená v Praze. V žebříčku dále je pak Moravskoslezský a Karlovarský kraj, Olomoucký a Plzeňský. Nejméne zasažený je pak kraj Jihočeský.

Díky příznivému vývoji epidemie koronaviru je tak možné postupně uvolňovat omezení volného pohybu, podnikání i běžného života. Stále však platí nouzový stav, který sněmovna včera prodloužila do 17. května. I po skončení nouzového stavu budou však některá omezení pokračovat. Dál vláda počítá například s povinným nošením roušek na veřejnosti či zákazu pořádání hromadných akcí.

28. 4., 23:30 – Koronavirus mapa: Aktuální stav nakažených koronavirem

V Česku je nyní nakaženo 7 504 lidí, hospitalizováno je nyní 359 lidí. Bylo provedeno 226 255 testů. 2 948 lidí se uzdravilo, 227 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 702
Středočeský kraj – 886
Jihočeský kraj – 173
Plzeňský kraj - 600
Karlovarský kraj – 356
Ústecký kraj – 484
Liberecký kraj – 195
Královéhradecký kraj – 178
Pardubický kraj – 268
Kraj Vysočina – 174
Jihomoravský kraj – 442
Olomoucký kraj – 688
Zlínský kraj – 327
Moravskoslezský kraj – 1 002

28. 4., 20:00 – Koronavirus online: Nouzový stav prodloužen do 17. května

Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru potrvají zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze včera souhlasila Sněmovna. Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května, a to v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí hlavně obchodu a služeb. Kabinet v žádosti varoval před tím, že pokud by omezení skončila najednou, hrozilo by "závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace". Poslanci ale uváděli, že se Sněmovna může v případě potřeby znovu sejít a nouzový stav ještě prodloužit.

27. 4., 06:00 – Koronavirus online: Otevírají se hranice, i některé obchody a služby

Ode dneška se otevírají další obchody a služby. Týká se to provozoven s plochou do 2500 metrů čtverečních se samostatným vchodem a mimo obchodní centra. Začínají fungovat i autoškoly, posilovny a fitness centra, knihovny a zoologické a botanické zahrady, ovšem zatím bez pavilonů. V prodejnách oblečení se ale nesmí zkoušet, v posilovnách, tělocvičnách a fitness centrech se lidé v šatnách nepřevléknou ani neosprchují.

Rovněž ode dneška se mění režim na hranicích. Češi mohou cestovat do ciziny a do Česka smějí přijíždět lidé z Evropské unie na sezonní práce. Povolený vstup mají i manažeři, kteří přijedou na obchodní schůzku. Jejich pobyt nesmí ale přesáhnout tři dny. Podmínkou pro cesty přes hranice je, podle ministra vnitra Jana Hamáčka, test na koronavirus.

26. 4., 23:30 – Koronavirus mapa: Počet nakažených roste pomaleji

V Česku je nyní nakaženo 7 404 lidí, hospitalizováno je nyní 352 lidí. Bylo provedeno 215 116 testů. 2 545 lidí se uzdravilo, 220 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 690
Středočeský kraj – 874
Jihočeský kraj – 173
Plzeňský kraj - 591
Karlovarský kraj – 350
Ústecký kraj – 481
Liberecký kraj – 194
Královéhradecký kraj – 179
Pardubický kraj – 264
Kraj Vysočina – 174
Jihomoravský kraj – 434
Olomoucký kraj – 678
Zlínský kraj – 325
Moravskoslezský kraj – 970

24. 4., 07:00 – Koronavirus online: Volný pohyb osob i cestování za hranice

Ode dneška se ruší zákaz volného pohybu osob. Ven můžeme nově chodit ve skupinách po deseti. Můžeme cestovat za hranice, i na dovolenou. Po návratu ale musí být náš test na koronavirus negativní, nebo musíme do karantény. Kabinet dnes požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května. Ministerstvo zdravotnictví ke 30. dubnu ukončí centrální nákupy ochranných pomůcek. Zásoby má na dva měsíce, to považuje za dostatečné.

23. 4., 07:30 – Koronavirus mapa: Aktuální čísla

V Česku je nyní nakaženo 7 132 lidí, hospitalizováno je nyní 412 lidí. Bylo provedeno 186 918 testů. 1 989 lidí se uzdravilo, 208 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 665
Středočeský kraj – 848
Jihočeský kraj – 164
Plzeňský kraj - 576
Karlovarský kraj – 286
Ústecký kraj – 468
Liberecký kraj – 191
Královéhradecký kraj – 179
Pardubický kraj – 255
Kraj Vysočina – 169
Jihomoravský kraj – 408
Olomoucký kraj – 663
Zlínský kraj – 295
Moravskoslezský kraj – 911

22. 4., 10:30 – Koronavirus online: Preventivní karanténa a výjimky v nošení roušek

Nařízenou preventivní karanténu kvůli koronaviru může nově ukončit i praktický lékař. Týká se to lidí, kteří sice byli v kontaktu s někým nakaženým koronavirem, měli ale negativní test na koronavirus a příznaky se u nich neprojevily. Po čtrnácti dnech tak u nich mohou lékaři udělat rychlotest. Někteří je ale k dispozici zatím nemají a dost není ani ochranných pomůcek, budou tak dál pacienty posílat na odběrové místo.

Astmatici možná dostanou výjimku z nošení roušek. Řekl to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Roušky však, podle něj, budou nedílnou součástí vycházení i nadále. Podle vývoje epidemie by ale časem nemusely být povinné na venkovních prostranstvích. Dál je budou muset lidé nosit například ve veřejné dopravě, obchodech a jiných místech s velkou koncentrací lidí.

22. 4., 07:00 – Koronavirus online: Kdy se otevřou hranice?

Rýsuje se šance na volnější cestování mezi Českem a Slovenskem. Některé profese, jako například zdravotníci nebo řidiči mají výjimku už teď, brzy by se ale mohl provoz na hranicích více uvolnit. Dnes to projedná krizový štáb. Následně by nová pravidla zítra schválila vláda. Chystá se například omezení povinné karantény. K tomu vyzvala už 8. dubna vlády Česka a Slovenska sdružení stavebních firem z obou zemí. Požadovala i výjimku pro strategické stavby, například na dálnicích, železnicích nebo v energetice.

21. 4., 23:30 – Koronavirus mapa: Aktuální počet nakažených

V Česku je nyní nakaženo 7 033 lidí, hospitalizováno je nyní 390 lidí. Bylo provedeno 178 716 testů. 1 753 lidí se uzdravilo, 201 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 655
Středočeský kraj – 837
Jihočeský kraj – 164
Plzeňský kraj - 567
Karlovarský kraj – 266
Ústecký kraj – 463
Liberecký kraj – 191
Královéhradecký kraj – 179
Pardubický kraj – 256
Kraj Vysočina – 166
Jihomoravský kraj – 400
Olomoucký kraj – 658
Zlínský kraj – 294
Moravskoslezský kraj – 882

21. 4., 08:00 – Koronavirus online: Plošné testování i další podpora pro OSVČ

Do deseti dní by měla být v celém Česku rozšířena takzvaná "chytrá karanténa". Už brzy začne také plošné testování na koronavirus. Nejprve by se mu měli podrobit lidé z Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Celkem by měli lékaři na koronavirus otestovat až 28 tisíc lidí

Vláda schválila vyšší schodek státního rozpočtu, z 200 na 300 miliard korun. A také další podporu pro OSVČ. Ty by mohly podporu čerpat až do 8. června. Původně mohly OSVČ žádat částku až 25 tisíc korun. Za druhé období - tedy od 1. května do 8. června - budou moci získat až 19 500

Ministerstvo zrušilo také vývoz dezinfekcí mimo Česko. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jsme již schopni sami pro sebe zabezpečit dostatkem dezinfekčních prostředků proti koronaviru

20. 4., 23:00 – Koronavirus mapa: Aktuální čísla pandemie

V Česku je nyní nakaženo 6 900 lidí, hospitalizováno je nyní 374 lidí. Bylo provedeno 172 123 testů. 1 559 lidí se uzdravilo, 194 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 634
Středočeský kraj – 826
Jihočeský kraj – 161
Plzeňský kraj - 562
Karlovarský kraj – 255
Ústecký kraj – 452
Liberecký kraj – 191
Královéhradecký kraj – 178
Pardubický kraj – 253
Kraj Vysočina – 164
Jihomoravský kraj – 393
Olomoucký kraj – 631
Zlínský kraj – 285
Moravskoslezský kraj – 848

20. 4., 05:00 – Koronavirus online: Chytrá karanténa ve všech krajích

Chytrá karanténa, zavedená kvůli epidemii koronaviru, se ode dneška rozšiřuje do všech krajů. Jde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací mezi krajskými hygienickými stanicemi, odběrovými místy a laboratořemi prostřednictvím elektronických žádanek a webové aplikace. Systém podle dřívějších vyjádření odborníků postupně nahradí plošná opatření omezující život v Česku.

20. 4., 01:00 – Koronavirus mapa: Vláda uvolní opatření proti koronaviru

V Česku je nyní nakaženo 6 746 lidí, hospitalizováno je nyní 390 lidí. Bylo provedeno 168 096 testů. 1 298 lidí se uzdravilo, 186 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 591
Středočeský kraj – 816
Jihočeský kraj – 162
Plzeňský kraj - 559
Karlovarský kraj – 248
Ústecký kraj – 432
Liberecký kraj – 191
Královéhradecký kraj – 176
Pardubický kraj – 251
Kraj Vysočina – 163
Jihomoravský kraj – 390
Olomoucký kraj – 621
Zlínský kraj – 281
Moravskoslezský kraj – 824

19. 4., 15:00 – Koronavirus online: Otevírají úřady, autobazary i salóny pro psy

Úřady se od zítřka vrátí k běžnému provozu. Zaměstnanci i veřejnost však budou muset v budovách úřadů dodržovat přísné hygienické podmínky a minimalizovat osobní kontakt. Ministerstvo vnitra na občany apelovalo, aby upřednostnili možnost kontaktovat úředníky telefonem, e-mailem nebo datovou schránkou. Zítra ráno otevřou i provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary nebo autosalóny. Fungovat mohou i psí salóny. Povolené je konání svateb do deseti lidí. Také profesionální sportovci smějí trénovat venku a v menších skupinách. 

18. 4., 15:00 – Koronavirus mapa: Počet nakažených v Česku

V Česku je nyní nakaženo 6 553 lidí, hospitalizováno je nyní 398 lidí. Bylo provedeno 162 533 testů. 1 183 lidí se uzdravilo, 176 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 545
Středočeský kraj – 801
Jihočeský kraj – 160
Plzeňský kraj - 529
Karlovarský kraj – 227
Ústecký kraj – 420
Liberecký kraj – 187
Královéhradecký kraj – 176
Pardubický kraj – 247
Kraj Vysočina – 163
Jihomoravský kraj – 383
Olomoucký kraj – 612
Zlínský kraj – 268
Moravskoslezský kraj – 799

17. 4., 10:30 – Koronavirus online: Chytrá karanténa od 1. května

Chytrá karanténa má v Česku postupně nahradit plošná omezení zavedená kvůli nákaze koronavirem. Koncem března byla spuštěna v Jihomoravském kraji, postupně ji začaly testovat i další tři kraje. Plošně by chytrá karanténa měla v celém Česku naplno fungovat od 1. května.

Vláda bude znovu projednávat opatření kvůli koronaviru. Na mimořádném jednání by se měli ministři zabývat, mimo jiné, i konkrétní podobou první fáze rozvolnění preventivních opatření. Ta umožní od pondělí 20. dubna otevřít farmářské trhy, autobazary a provozovny řemeslníků. Kabinet by měl projednat i návrhy na další daňové úlevy v souvislosti s koronavirovými opatřeními.

Konat by se mohly už také i veřejné bohoslužby a náboženské obřady. Zmínil to dnes premiér Andrej Babiš. S tím, že zpočátku budou možné pouze při účasti maximálně 15 osob. Od 11. května nejvíce 30 osob. A od 25. května do 50 lidí. Od 8. června by už akce v kostelech neměly být omezeny počtem účastníků. Návrh premiér projednal s kardinálem Dominikem Dukou. Jednat o tom bude vláda.

17. 4., 00:30 – Koronavirus mapa: Testy odhalily nové nakažené

V Česku je nyní nakaženo 6 433 lidí, hospitalizováno je nyní 418 lidí. Bylo provedeno 146 004 testů. 972 lidí se uzdravilo, 169 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 527
Středočeský kraj – 789
Jihočeský kraj – 158
Plzeňský kraj - 513
Karlovarský kraj – 223
Ústecký kraj – 408
Liberecký kraj – 186
Královéhradecký kraj – 175
Pardubický kraj – 245
Kraj Vysočina – 162
Jihomoravský kraj – 374
Olomoucký kraj – 604
Zlínský kraj – 265
Moravskoslezský kraj – 761

16. 4., 11:00 – Koronavirus online: Chytrá karanténa se rozšiřuje

Chytrou karanténu už testují čtyři kraje v zemi. Kromě Jihomoravského kraje i Středočeský, Olomoucký a Moravskoslezský. Řekl to vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Inteligentní či chytrá karanténa má postupně nahradit plošná omezení kvůli koronaviru. V celém Česku by naplno fungovala od 1. května.

Některá pravidla podpory pro lidi ekonomicky postižené koronavirem se tak rozvolnila, že na peníze dosáhnou i ti, kdo problémy nemají. Jedná se třeba o splátky dluhů na tři nebo šest měsíců, nebo o kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun. Žádají o ně i lidé bez finančních problémů. Za takové počínání hrozí tresty.

16. 4., 07:00 – Koronavirus online: Ode dneška mohou být otcové u porodu

Ode dneška mohou být otcové opět u porodu. Musí mít však roušku a teplotu pod 37 stupňů. Přítomnost třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března. Výjimku ze zákazu později ministerstvo umožnilo jen u porodů handicapovaných žen nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočníka.

V řádu týdnů by se mohla zmírnit pravidla pro vycestování. Je o tom přesvědčen náměstek ministra zdravotnictví, Roman Prymula. Podle něj se diskutuje zejména o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko. V polovině června by se mělo ukázat, jestli mírnění pravidel v Česku bylo úspěšné. Potom by mohlo být povoleno cestovat do zemí, kde je epidemiologická situace lepší nebo stejná jako v Česku.

15. 4., 23:00 – Koronavirus mapa: Vyléčených pacientů přibývá

V Česku je nyní nakaženo 6 301 lidí, hospitalizováno je nyní 427 lidí. Bylo provedeno 137 672 testů. 819 lidí se uzdravilo, 166 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 492
Středočeský kraj – 771
Jihočeský kraj – 156
Plzeňský kraj - 504
Karlovarský kraj – 218
Ústecký kraj – 400
Liberecký kraj – 186
Královéhradecký kraj – 172
Pardubický kraj – 237
Kraj Vysočina – 164
Jihomoravský kraj – 363
Olomoucký kraj – 598
Zlínský kraj – 263
Moravskoslezský kraj – 738

15. 4., 08:00 – Koronavirus online: Rozvolňování opatření

Na včerejším brífingu vláda představila plán rozvolňování opatření. Rozděleny jsou do několika etap. 

I. etapa od 20. dubna: Začnou fungovat řemesla a provozovny, které na ně navazují. Otevřou se i farmářské trhy. Rovněž autosalony a autobazary. Umožněno bude i uspořádání svatby, nesmí na ní však být více než deset lidí. Studenti posledních ročníků středních a vysokých škol budou moci na konzultace s cílem klasifikace a ukončení studia.

II. etapa od 27. dubna: Otevřou všechny maloobchodní prodejny s výměrou do 200 m2. Netýká se to však malých obchůdků, které jsou v obchodních centrech. Ty zůstanou nadále zavřené.

III. etapa od 11. května: Zprovozní se všechny prodejny s výměrou do 1000 m2. Otevřeny by mohly být i autoškoly, fitness centra a posilovny (bez sprch a šaten). Studentům středních a vysokých škol začne na školách prezenční výuka.

IV. etapa od 25. května: Mohou otevřít venkovní zahrádky restaurací a hospod, bufetů, kaváren i vinoték. V provozu bodou moci být i kadeřnictví a holičství, masážní a regenerační salóny. Do základních škol by se mohly vrátit žáci prvního stupně. Ovšem zatím jen po skupinách max. 15 dětí. Otevřou se i muzea, zoologické zahrady nebo galerie.

V. etapa od 8. června: Otevřít by se mohla obchodní centra, hotely a další ubytovací zařízení. Restaurace a zoologické zahrady by mohly otevřít i vnitřní prostory. Konat by se mohly nejrůznější akce za účasti maximálně 50 osob. Vrátit do škol by se v průběhu měsíce mohly i žáci druhého stupně.

14. 4., 22:30 – Koronavirus mapa: V nemocici s koronavirem je více než 400 lidí

V Česku je nyní nakaženo 6 141 lidí, hospitalizováno je nyní 428 lidí. Bylo provedeno 131 542 testů. 642 lidí se uzdravilo, 161 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 462
Středočeský kraj – 740
Jihočeský kraj – 156
Plzeňský kraj - 489
Karlovarský kraj – 209
Ústecký kraj – 390
Liberecký kraj – 179
Královéhradecký kraj – 172
Pardubický kraj – 227
Kraj Vysočina – 164
Jihomoravský kraj – 352
Olomoucký kraj – 588
Zlínský kraj – 261
Moravskoslezský kraj – 710

14. 4., 07:00 – Koronavirus online: Češi mohou ode dneška vycestovat za hranice

Češi mohou ode dneška vycestovat ze země. Do ciziny však mohou odjet pouze v nezbytných a jasně odůvodněných případech. Například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Hranice však ale kvůli šíření koronaviru nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců. Pravidla se od dneška mění i pro takzvané pendlery. Vrátit do České republiky se budou moci po 14 dnech práce v cizině, následná dvoutýdenní preventivní karanténa zůstává.

13. 4., 23:30 – Koronavirus mapa: Šíření koronaviru se zpomalilo

V Česku je nyní nakaženo 6 059 lidí. Bylo provedeno 128 359 testů. 519 lidí se uzdravilo, 143 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 448
Středočeský kraj – 727
Jihočeský kraj – 155
Plzeňský kraj - 473
Karlovarský kraj – 203
Ústecký kraj – 387
Liberecký kraj – 179
Královéhradecký kraj – 170
Pardubický kraj – 227
Kraj Vysočina – 163
Jihomoravský kraj – 355
Olomoucký kraj – 589
Zlínský kraj – 260
Moravskoslezský kraj – 690

12. 4., 13:15 – Koronavirus online: Lidé začínají povolovat morálku v pravidlech, květen zřejmě zpřístupní většinu obchodů.

Během května by se měly otevřít v podstatě všechny obchody. Mnoho lidí tento tah nepovažuje za rozumný. Například i prezident Miloš Zeman se nechal v TV Prima slyšet, že tento dle něho unáhlený postup je velmi rizikový a že je jasné, že se upřednostňuje záchrana ekonomiky před lidským zdravím. A to je dle jeho slov "zhovadilost". V zásadě nesouhlasí pan prezident s navrhovaným postupem Prymuly a to s argumentem, že je evidentní, že nový přístup směrem k promořování nefunguje.

Slovům prezidenta a dalším podobně smýšlejícím může nahrávat i fakt, který je v posledních dnech a hodinách pozorovatelný všude kolem nás. Lidé začínají ve větším množství porušovat morálku v nastavených pravidlech. I my z redakce spektrumzdravi.cz jsme si všimli, ze zejména kolem "hospodských" okének ne jen na turistických místech se shlukují lidé, často bez roušek, popíjí pivo a podobně a někde to vypadá jako na Václaváku před dobou koronaviru. Žádných hlídek nebo vymáhání pravidel jsme nebyli svědky.

Počkáme si na další vývoj, ale bylo by škoda, kdyby jsme si všichni tento poměrně utěšený stav vývoje pandemie na našem území pokazili.

09. 4., 10:30 – Koronavirus online: Otvírání obchodů

Dnes ráno mohly otevřít hobbymarkety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních kol. Rozšíření počtu otevřených prodejen doprovází plošně přísnější požadavky na hygienu. Tzn. obchody musejí mít k dispozici pro zákazníky desinfekci, rukavice a povinností je dodržovat dvoumetrové odstupy.
O víkendu se bude jednat o otevírání dalších prodejen. Expertní týmy budou pracovat na přípravě plánu a pravidlech postupného otevírání obchodů i služeb. Spolupracovat budou s epidemiology. Podnikatelé by se o změně opatření měli dozvědět dva až tři dny předtím, než vejdou v účinnost.

09. 4., 04:30 – Koronavirus mapa: Téměř 100 000 provedených testů

V Česku je nyní nakaženo 5 312 lidí. Bylo provedeno 98 681 testů. 233 lidí se uzdravilo, 99 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 305
Středočeský kraj – 651
Jihočeský kraj – 136
Plzeňský kraj - 355
Karlovarský kraj – 180
Ústecký kraj – 346
Liberecký kraj – 167
Královéhradecký kraj – 156
Pardubický kraj – 205
Kraj Vysočina – 151
Jihomoravský kraj – 317
Olomoucký kraj – 496
Zlínský kraj – 224
Moravskoslezský kraj – 565

08. 4., 06:00 – Koronavirus online: Nouzový stav potrvá do 30. dubna

Poslanci na svém včerejším mimořádném zasedání schválili prodloužení nouzového stavu v Česku do 30. dubna. Zároveň také odsouhlasili jednorázovou pomoc kvůli koronaviru, pro OSVČ. Ti by měli dostat částku 25 000 korun. Částka již nebude podléhat zdanění. Sněmovna rovněž podpořila odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy. A to o tři nebo šest měsíců. Splátky si tak bude možné odložit jak u spotřebitelských, tak i u podnikatelských úvěrů. Dokonce i u hypoték

08. 4., 04:00 – Koronavirus mapa: Česko je 16. v počtu případů nákazy na milion obyvatel 

V Česku je nyní nakaženo 5 017 lidí. Bylo provedeno 91 247 testů. 172 lidí se uzdravilo, 88 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 259
Středočeský kraj – 620
Jihočeský kraj – 130
Plzeňský kraj - 299
Karlovarský kraj – 177
Ústecký kraj – 337
Liberecký kraj – 159
Královéhradecký kraj – 152
Pardubický kraj – 185
Kraj Vysočina – 142
Jihomoravský kraj – 303
Olomoucký kraj – 463
Zlínský kraj – 203
Moravskoslezský kraj – 520

07. 4., 19:30 – Koronavirus online: Můžeme ven bez roušky?

Ode dneška není třeba nasazovat si roušku, pokud půjdeme běhat ven. To samé platí i o jízdě na kole. Otevírají se také venkovní sportoviště, kam je možno jít si individuálně zacvičit. Epidemie koronaviru také změnila způsob, jakým lékaři ordinují. Čekárny jsou většinou prázdné, konzultace s lékařem jsou možné prostřednictvím sms nebo emailů. Někteří nabízí dokonce službu prostřednictvím videohovoru. Pojišťovny během epidemie koronaviru lékařům takové konzultace proplácí stejně, jako kdyby přišli osobně.

07. 4., 04:30 – Koronavirus mapa: Postupné uvolňování nouzového režimu

V Česku je nyní nakaženo 4 822 lidí. Bylo provedeno 85 014 testů. 121 lidí se uzdravilo, 78 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 214
Středočeský kraj – 595
Jihočeský kraj – 121
Plzeňský kraj - 273
Karlovarský kraj – 162
Ústecký kraj – 327
Liberecký kraj – 156
Královéhradecký kraj – 140
Pardubický kraj – 180
Kraj Vysočina – 140
Jihomoravský kraj – 289
Olomoucký kraj – 438
Zlínský kraj – 199
Moravskoslezský kraj – 494

06. 4., 06:30 – Koronavirus online: Otevřou se další obchody

Z Číny dnes ráno přiletí další dvě letadla se zdravotnickým materiálem. Za včerejšek přibylo v Česku dalších 115 nakažených koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví připravilo pro občany manuál. Co vše platí o nouzovém stavu, co dělat, jak se chovat. Manuál je k přečtení na stránkách ministerstva. Už tento čtvrtek by mohly otevřít některé další obchody. Mezi nimi například papírnictví či obuv.

04. 4., 19:00 – Koronavirus mapa: Uvolňování nouzového stavu zatím nečekejme

V Česku je nyní nakaženo 4 362 lidí. Bylo provedeno 74 170 testů. 78 lidí se uzdravilo, 59 zemřelo.

Hlavní město Praha – 1 127
Středočeský kraj – 519
Jihočeský kraj – 120
Plzeňský kraj - 211
Karlovarský kraj – 147
Ústecký kraj – 286
Liberecký kraj – 143
Královéhradecký kraj – 134
Pardubický kraj – 163
Kraj Vysočina – 132
Jihomoravský kraj – 262
Olomoucký kraj – 381
Zlínský kraj – 192
Moravskoslezský kraj – 382

03. 4., 09:30 – Koronavirus online: Lék Remdesivir zabírá!

Pražský taxikář má za sebou léčbu Remdesivirem. Poslední, desátou dávku experimentálního léku dostal večer. I když je stále napojen na plicní ventilaci, jeho stav se podle lékařů i nadále lepší. Definitivní pořážky koronaviru by se pacient mohl dočkat za týden až dva. V Česku celkově přibylo uzdravených – je jich už 71. Počet nakažených se dotýká čtyř tisíc, 46 lidí už na nákazu zemřelo.

03. 4., 04:30 – Koronavirus online: Děti zpátky do školy?

Premiér Andrej Babiš zmínil, že by se mohly děti postupně navracet do školy. Až by k tomu došlo, nejprve by nastoupily děti do mateřských škol a na první stupeň. Bylo by však nutné ve vzdělávací instituci dodržet alespoň metrové rozestupy mezi dětmi. Ministr školství Robert Plaga tuto možnost vyloučil jako neproveditelnou.
V Česku se počet uzavřených poboček České pošty rozšířil na 126 pošt. Nejvíce uzavřených poboček je ve Středočeském kraji, dále pak v Moravskoslezském a Pardubickém.

02. 4., 04:00 – Koronavirus mapa: Stoupá počet uzdravených

V Česku je nyní nakaženo 3 589 lidí. Bylo provedeno 55 017 testů. 61 lidí se uzdravilo, 39 zemřelo.

Hlavní město Praha – 943
Středočeský kraj – 448
Jihočeský kraj – 106
Plzeňský kraj - 161
Karlovarský kraj – 112
Ústecký kraj – 215
Liberecký kraj – 117
Královéhradecký kraj – 108
Pardubický kraj – 116
Kraj Vysočina – 114
Jihomoravský kraj – 208
Olomoucký kraj – 312
Zlínský kraj – 150
Moravskoslezský kraj – 321

01. 4., 07:30 – Koronavirus online: Co slíbila vláda podnikatelům?

Kompletní informace pro podnikatele/ OSVČ na jednom místě. Co slíbila vláda? Víte, na to máte nárok? Dali jsme dohromady to nejdůležitější, co vás zajímá. Během úterý byl v zemi nejvyšší denní nárůst lidí, kterým byl diagnostikován koronavirus. Velmi dobrou zprávou však je, že do Česka dorazí DAROVANÉ plicní ventilátory z Tchaj-wanu. Jak uvedl na svém Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib, humanítární balíček bude obsahovat 25 kusů ventilátorů.

01. 4., 00:30 – Koronavirus mapa: Nejvíce nakažených je v Praze a Středočeském kraji

V Česku je nyní nakaženo 3 308 lidí. Bylo provedeno 48 811 testů. 45 lidí se uzdravilo, 31 zemřelo.

Hlavní město Praha – 883
Středočeský kraj – 431
Jihočeský kraj – 104
Plzeňský kraj - 150
Karlovarský kraj – 111
Ústecký kraj – 199
Liberecký kraj – 105
Královéhradecký kraj – 100
Pardubický kraj – 109
Kraj Vysočina – 114
Jihomoravský kraj – 184
Olomoucký kraj – 300
Zlínský kraj – 133
Moravskoslezský kraj – 314

31. 3., 04:30 – Koronavirus online: Vláda prodloužila nouzový stav

Až do 11. dubna, tedy do Bílé soboty, prodloužila vláda nouzový stav. Pozměnila také několik věcí. Například malé děti do dvou let nemusí mít roušku. To samé platí i v případě, že jedete sami autem. Za poslední den vzrostl skokově počet zemřelých, ale i vyléčených. Zatímco 23 lidí již na koronavirus zemřelo, 25 se jich již vyléčilo. Strmě však přibývá nakažených ve Francii. Rychle přibývá těžkých případů vyžadující intenzivní péči. K velmi postiženým zemím patří nově také Irán. Negativní test – třetí v řadě – má za sebou německá kancléřka Angela Merkelová

30. 3., 21:30 – Koronavirus mapa: Roste počet nakažených

V Česku je nyní nakaženo 3 001 lidí. Bylo provedeno 43 498 testů. 25 lidí se uzdravilo, 23 zemřelo.

Hlavní město Praha – 815
Středočeský kraj – 391
Jihočeský kraj – 94
Plzeňský kraj - 137
Karlovarský kraj – 102
Ústecký kraj – 140
Liberecký kraj – 91
Královéhradecký kraj – 92
Pardubický kraj – 80
Kraj Vysočina – 108
Jihomoravský kraj – 175
Olomoucký kraj – 280
Zlínský kraj – 129
Moravskoslezský kraj – 302

30. 3., 04:30 – Koronavirus mapa: Nákaza po krajích – aktuálně

V Česku je nyní nakaženo 2 817 lidí. Bylo provedeno 40 700 testů. Jedenáct lidí se uzdravilo, šestnáct zemřelo.

Hlavní město Praha – 752
Středočeský kraj – 363
Jihočeský kraj – 86
Plzeňský kraj - 118
Karlovarský kraj – 94
Ústecký kraj – 111
Liberecký kraj – 80
Královéhradecký kraj – 86
Pardubický kraj – 75
Kraj Vysočina – 102
Jihomoravský kraj – 172
Olomoucký kraj – 262
Zlínský kraj – 128
Moravskoslezský kraj – 290

28. 3., 09:00 – Koronavirus online: Rekordní počet mrtvých

Koronavirus dále útočí! V Itálii je již více než 10 000 mrtvých. Německo pomáhá nejen Itálii, ale i Francii s nakaženými koronavirem. A letecky je převáží do svých nemocnic. V USA zemřelo roční dítě, u kterého byl diagnostikován koronavirus. V Česku je aktuálně 2 663 infikovaných. Jedenáct lidí se již uzdravilo. A třináct pacientů nakažených koronavirem zemřelo. Do Česka nyní letí další letadlo, které veze milión roušek, další rukavice a 100 000 ochranných štítů. 

28. 3., 07:00 – Koronavirus mapa: Nákaza po krajích

V Česku je nyní nakaženo 2 279 lidí. Bylo provedeno 31 127 testů. Jedenáct lidí se uzdravilo, devět zemřelo.

Hlavní město Praha – 446
Středočeský kraj – 255
Jihočeský kraj – 68
Plzeňský kraj - 56
Karlovarský kraj – 68
Ústecký kraj – 84
Liberecký kraj – 46
Královéhradecký kraj – 51
Pardubický kraj – 58
Kraj Vysočina – 46
Jihomoravský kraj – 133
Olomoucký kraj – 191
Zlínský kraj – 100
Moravskoslezský kraj – 219

27. 3., 07:00 – Koronavirus online: Recese? Přijde, jakmile pandemie skončí

V zemi je aktuálně 1 925 infikovaných. A vzrostl počet úmrtí – k dnešnímu dni je to celkem 9 lidí. Do Česka přiletí v neděli letadlo z Čechy, kteří uvízli v Thajsku. Letadlo však zároveň přiveze i ochranné rukavice a rychlotesty. Evropská unie začíná plánovat, co bude, až tohle celé skončí. Nařídila všem členským zemím, aby si připravili do dvou týdnů plán podpůrných opatření pro očekávanou recesi. Evropská komise má zase přichystat plán na dobu po pandemii

26. 3., 12:00 – Koronavirus online: Počet nakažených aktuálně

V Česku bylo provedeno už 26 698 testů. 1 775 vyšlo z testování na koronavirus pozitivně. Deset pacientů se již zcela vyléčilo. Šest jich zemřelo. Nutno však dodat, že všichni zemřelí měli i jiná onemocnění. S těžkým průběhem onemocnění COVID-19 je v Česku nyní 34 lidí. V karanténě s e-nechopenkou je k dnešku 22 000 lidí. Dalších 8 000 ji má už za sebou. Důležité je také znovu upozornit na to, že nově by se venku neměli scházet více jak dva lidé

26. 3., 06:00 – Koronavirus online: Chalupáři by neměli vyjíždět

Před nadcházejícím víkendem policisté opět apelují na občany, aby zbytečně nehazardovali se zdravím svým i svého okolí. Jde zejména o chataře a chalupáře, kteří se na víkend přemisťují ve velkém. Radost z toho nemají hlavně místní občané na vesnicích, kteří se bojí nákazy koronavirem. Policisté na twittru proto upozorňují, že kvůli šíření koronaviru stále platí, že bychom se měli zdržovat v místě svého bydliště a opouštět je jen v nejnutnějších případech. Tím chalupaření není. Zároveň však uvádějí, že žádné masivní kontroly na výjezdu z velkých měst neplánují. V Česku je nyní 1654 případů nákazy.

25. 3., 11:45 – Koronavirus online: Roušky s nanovláknem věnuje neziskovým organizacím brněnská společnost Respilon

Zemřel čtvrtý pacient na onemocnění koronavirem. V nemocnici na Bulovce zemřel 83ti letý muž, který trpěl i dalšími zdravotními obtížemi. Česko má aktuálně 1497 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Do boje proti koronaviru se nyní ještě víc zapojí armáda. Měla by koordinovat práci hygieniků, lékařů, vědců i laboratoří. Epidemiologům budou vojáci pomáhat i s vyhledáváním nemocných a jejich testováním. Řekl to šéf krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dobrou zprávou je, že neziskové organizace dostanou 20 000 ústenek s nanovláknem. Věnuje jim je brněnská společnost Respilon. Tyto ústenky zachytí 99,9 procenta veškerých virů a bakterií. Firma je nyní získala z Číny ze svých zásob, ke kterým se nemohla od konce loňského roku dostat.

25. 3., 07:00 – Koronavirus online: Odpuštění minimálních měsíčních záloh

Poslanci kývli na všechna vládní opatření kvůli koronaviru. Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let věku za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi. Jeho výše zůstane na 60 procentech redukovaného vyměřovacího základu. Poslanci odsouhlasili i odpuštění drobným podnikatelům minimální měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění za půl roku od března do srpna. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. V Česku je aktuálně 1395 nakažených koronavirem. Provedeno bylo 19 624 testů.
K dnešku ještě změna, která se týká starších lidí. Osoby nad 65 let a handicapovaní nad 50 let mohou ve větších obchodech s potravinami a drogerií nakupovat od 8 do 10 hodin. Na menší obchody ve vesnicích, pekárny či lahůdkářství se omezení už nově nevztahuje.

25. 3., 04:30 – Koronavirus online: Další dva vyléčení z nákazy koronavirem

Ministr zdravotnictví včera podpořil zrušení zákazu letů z Jižní Koreje. S vyjádřením, že tím podpoří repatriaci Čechů, to zmínil na svém twittrovém účtu. Nadále však platí pro cizince zákaz vstupu na České území. S výjimkou cizinců s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem. 
Včera večer zemřela třetí pacientka na nový koronavirus COVID-19. Jde o ženu ve věku 71 let. Hospitalizována byla v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra zdravotnictví však měla žena i další zdravotní problémy. Česko však hlásí také dva vyléčené z nákazy novým koronavirem. Celkově tak počet již stoupnul na deset vyléčených.

24. 3., 17:30 – Koronavirus online: Inteligentní karanténa?

Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula by rád přešel na tzv. inteligentní karanténu. Její systém by měl být spuštěn po Velikonocích. Jde o to, že by systém byl schopen podle dat z mobilu a platební karty zjistit, kde se nakažený člověk v posledních pěti dnech pohyboval. Nakažený však bude muset s monitoringem souhlasit
Pražská nemocnice na Bulovce dnes potvrdila na svém twitteru nákazu koronavirem u dvou zaměstnanců. 

24. 3., 11:30 – Koronavirus online: Zemřel druhý pacient na COVID-19

Zemřel druhý pacient nakažený koronavirem. Informoval o tom ministr zdravotnictví. Muž narozený v roce 1975 ležel v nemocnici v Havířově. Trpěl pokročilým nádorovým onemocněním a nemoc COVID-19 jeho stav zhoršila. První oběť epidemie koronaviru lékaři oznámili v neděli, na Bulovce zemřel pětadevadesátiletý muž z Prahy.

24. 3., 10:30 – Koronavirus online: Lék Remdesivir je v Česku

Do Česka dorazil lék Remdesivir. Pražská Všeobecná fakultní nemocnice ho začíná podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Povolení aplikovat experimentální lék nemocnice dostala od americké firmy Gilead. Od neděle už firma další povolení k pokusné léčbě nedává, a to kvůli vysoké poptávce po přípravku. Výjimkou jsou těhotné ženy a děti mladší 18 let. Do Česka také dorazily další ochranné pomůcky z Číny. 1,9 miliónu roušek a 100 000 respirátorů přivezlo v noci na pražské Letiště Václava Havla druhé letadlo Smartwings. Další zdravotnický materiál přiveze dnes do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan.

24. 3., 04:30 – Koronavirus online: Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna

Úderem 6. hodiny ranní mělo dnes končit omezení volného pohybu. Vláda však na svém zasedání rozhodla o prodloužení tohoto omezení až do prvního dubnového dne. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem je nyní 1 236 lidí. Ode dneška platí také změněný čas pro nákupy seniorů. Těm je určena nově osmá až desátá hodina dopolední ve větších obchodech (nad 500 metrů čtverečních). Menší obchody omezení nemají

23. 3., 11:30 – Koronavirus online: Děti do škol by se mohly vrátit v druhé půli května

Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční 14 dní po otevření škol. Maturity ještě o týden později. Pokud budou preventivní opatření trvat až do 1. června, ministerstvo záverečnou zkoušku zruší. Studenti by dostali známky podle třech předchozích vysvědčení. Řekl to dnes ministr školství Robert Plaga. Také dodal, že se zkrácením letních prázdnin zatím ministerstvo školství nepočítá. Zároveň vyzval učitele k sestavení podrobných plánů pro žáky tak, aby se v příštích týdnech soustředily na procvičování základních předmětů. Mělo by to ulehčit hlavně zaměstnaným rodičům. Studenti a žáci by se podle vyjádření ministra do školních lavic mohli vrátit v druhé polovině května.

23. 3., 09:00 – Koronavirus online: Vláda zpřísní nebo zakáže cesty pendlerů

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 1165. Za včerejšek přibylo 114 nakažených. Jeden pacient - 95tiletý muž hospitalizovaný na Bulovce – zemřel, šest lidí se vyléčilo. Po půlnoci dorazilo z Číny první letadlo ČSA s milionem roušek a zdravotnickým materiálem. Další letadlo z Číny s ochrannými pomůckami přiletí do Prahy v noci na úterý. Dnes vláda zřejmě ještě zpřísní nebo zakáže cestování za prací takzvaných pendlerů.

23. 3., 04:30 – Koronavirus online: Koronavirus má v Česku první oběť

V pražské nemocnici Na Bulovce zemřel včera večer pětadevadesátiletý muž, hospitalizovaný s nemocí COVID-19. Podle lékařů měl však i spoustu dalších chronických zdravotních obtíží souvisejících s věkem. V Česku je nyní 1120 infikovaných koronavirem. Uzdravilo se již 6 lidí. Firma Gileard, která vyvinula na koronavirus lék Remdesivir prohlásila, že přestává vydávát povolení k pokusné léčbě. Důvodem je přílišná poptávka po léku

22. 3., 11:00 – Koronavirus statistika: Počet nakažených v Česku pokořil hranici 1000

Aktuálně se na území Česka nachází 1047 prokazatelně infikovaných koronavirem. Nejvíce nakažených je v Praze, následuje Středočeský kraj. Naopak nejméně případů je hlášeno z Vysočiny a Libereckého kraje. Co se týče pohlaví, převažují muži. Celosvětově pak počet nakažených novým typem koronaviru COVID-19 prolomil již hranici 300 tisíc. V nemocnicích pak podlehlo nákaze 13 tisíc pacientů. Nejvíce v Číně, Itálii a Španělsku. 

21. 3., 19:00 – Koronavirus online: Rekordní počet úmrtí v Itálii

Za jediný den zemřelo v Itálii na koronavirus 793 lidí. Itálie tak drží velmi smutný rekord. Celkem tam už nemoci COVID-19 podlehlo 4 825 lidí. V Česku je k dnešku 995 infikovaných. Celkem bylo provedeno již 13 704 testů. A dobrou zprávou je, že 6 lidí se již z nákazy vyléčilo. Jen za dnešek jde o dva pacienty

21. 3., 08:00 – Koronavirus online: Nejvíce nakažených je v Praze

Celkový počet nakažených v Česku stoupnul na 833 lidí. Nejrozšířenější nákaza je v Praze. Dnes večer přiletí na letiště v Pardubicích další letadlo se zdravotnickým materiálem. Původně mělo přiletět v poledne, ale opozdí se kvůli náročné nakládce. V automobilce Hyundai dnes ráno po noční směně skončila na dva týdny výroba. Škoda auto v Mladé Boleslavi a TPCA v Kolíně tak učinily už ve středu večer.  

20. 3., 11:30 – Koronavirus online: Respirátory z Číny jsou v Česku

V Praze přistálo letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Do země přivezlo více než milion respirátorů. Zítra ráno má dorazit ještě nákladní letadlo s více než sedmi miliony roušek. Epidemie koronaviru bude v Česku podle šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly vrcholit v dubnu. Odhadl, že počet nakažených přesáhne 15 tisíc a pak začne klesat. Ke dnešku jich je 774. Ve velmi vážném stavu je 5 lidí. Zmírňovat preventivní opatření stát podle Prymuly zatím nebude.

20. 3., 04:00 – Koronavirus online: Počet nakažených bude růst!?

Podle slov epidemiologa Romana Prymuly by mohlo v polovině dubna být v Česku až 15 tisíc nakažených. Nemocnice proto mají už v tuto chvíli pro vážné případy připraveno 800 lůžek. Navýšit je mohou až na 1500. Během dneška by policie měla kontrolovat dodržování vycházení jen v nejnutnějších případech. Jde o to, že mnoho lidí by se mohlo přesouvat na chaty a chalupy, což v této situaci není příliš žádoucí. Důležitým tématem jsou pro ministra školství také maturity. Plánuje předložit zákon, kterým by chtěl termín maturitních zkoušek posunout na dobu, až budou otevřené školy.

19. 3., 20:00 – Koronavirus online: Prezident Zeman – projev

Dnes skokově narostl počet nově diagnostikovaných na koronavirus. Celkově je nyní v Česku 694 nakažených. Provedeno bylo 9402 testů. A jen tři lidé se zatím uzdravili. V dnešním projevu prezident Miloš Zeman vyzval občany k odvaze. Neměli bychom epidemii zlehčovat, ale ani propadat strachu a panice. Dobrou zprávou je, že v Číně se dnes nakládaly první respirátory pro naši zemi.  

19. 3., 09:30 – Koronavirus online: Česká pošta doručí roušky zdarma

Česká pošta začala doručovat zdarma zásilky s rouškami do domácností. Chce ulehčit lidem, kteří tyto ochranné pomůcky šijí doma a posílají je například svým známým. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka je podmínkou, že odesilatel nebude chtít po adresátovi peníze ve formě dobírky. Zásilka s rouškami musí být v průhledném obalu a označená poznámkou "ROUŠKY". Podat ji lidé musí na přepážce pošty.

19. 3., 04:00 – Koronavirus online: Přísnější pravidla ode dneška

Aktuálně je v Česku 522 nakažených novým typem koronaviru COVID-19. Ode dneška již platí v zemi přísnější pravidla. Bez zakrytých úst i nosu nesmíme na ulici. Navíc mezi 10. a 12. hodinou mohou v obchodech s potravinami, drogerií a v lékárnách nakupovat jen lidé nad 65 let. Předseda Krizového ústředního štábu Roman Prymula navíc prohlásil, že restriktivní opatření kvůli koronaviru budou trvat nejméně měsíc. Hranice by měly zůstat uzavřené déle. Minimálně do doby, než budou mít situaci pod kontrolou i ostatní země.
Zemědelci řeší co se svými produkty ze zrušených farmářských trhů. Přemýšlí, že zboží budou zájemcům dodávat v předem připravených bedýnkách. Asociace farmářských tržišť stále nechápe, proč stát tento druh prodeje zakázal. 

18. 3., 17:00 – Koronavirus online: Povinné roušky pro všechny!

Policie přitvrdí vůči lidem, kteří nedodržují karanténu a shromažďují se venku. Někteří využívají volno k setkání s kamarády, a ke společné konzumaci alkoholu. Ministr vnitra Jan Hamáček to ostře odsuzuje a vyzývá lidi, aby zákaz dodržovali. Od půlnoci je nutné dodržování nových pravidel, která nastavila vláda. Vycházet bude možné jen s rouškou, respirátorem, případně šálou omotanou kolem úst a nosu. Praha rozšířila zákaz vstupu bez ochranných prostředků do sociálních a zdravotních zařízení, sídel orgánů veřejné moci, školských zařízení, pošt, lékáren a na nástupiště. Nařízení platí od dnešního poledne až do odvolání

18. 3., 11:00 – Koronavirus online: Lék na koronavirus ministerstvo povolilo

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo použití Remdesiviru. Jedná se o experimentální lék na nový typ koronaviru vyrobený americkou firmou Gileard. Pro nakaženého taxikáře v kritickém stavu ho žádá Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. V Česku je 464 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem lékaři testovali přes 7660 lidí. V noci se z Číny vrátil vojenský speciál s rychlotesty na koronavirus. Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál krátce před půl třetí ráno. Speciál přivezl rychlotesty z čínského Šen-čenu.

18. 3., 04:00 – Koronavirus online: Počet nakažených v Česku roste

Aktuálně je v Česku 434 případů nákazy koronavirem. Po celé zemi se dělají další opatření. Například České dráhy ruší prodej místenek na dálkových spojích. Důvod je ten, aby si lidé ve vlaku mohli sednout tak, aby kolem sebe měli více místa. Uzavírají se také hranice všech zemí Evropské unie. Pro tento krok se rozhodli lídři EU. Krom brněnské firmy Respilon, která bude vyrábět ochranné masky, zahájila výrobu roušek i firma Batist Medical z Náchodska. Měsíčně by měla produkovat asi milion roušek.

17. 3., 17:00 – Koronavirus online: Brněnská firma vymyslela unikátní roušky

Brněnská firma Respilon zabodovala! Vymyslela totiž masky, které zachytí a zahubí koronavirus. Jde o speciální masky z nanovláken s oxidem mědi. Krom koronaviru bude taková maska schopná zničit i jakékoliv jiné viry. Na trhu by mohly být zhruba v polovině dubna. Poté je budou schopni vyrábět a dodávat každý den ve velkém množství. Jak pro zdravotníky a další potřebné profese, tak i pro širokou veřejnost. V Česku je nyní celkem 396 nakažených lidí koronavirem. Celkem bylo provedeno již cca 6600 testů.

17. 3., 04:00 – Koronavirus online: Lék na koronavirus i v Česku!

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby nemocnice nechaly volné kapacity pro pacienty s novým typem koronaviru COVID-19. To znamená, že by i měli omezit zbytnou zdravotní péči. Státní zdravotní ústav také oznámil, že kladně posoudí lék s účinnou látkou remdesivir. Ten zatím v Česku není schválen. Lék musí na doporučení SÚKLu povolit ještě i ministerstvo zdravotnictví. Lék s touto účinnou látkou by měl být určen pro pacienty v kritickém stavu. Lék je zatím teprve několik dní ve fázi klinického testování.

16. 3., 20:00 – Koronavirus online: První uzdravení v Česku

V Česku je aktuálně 344 nakažených lidí novým typem koronaviru COVID-19. Ovšem přišly dnes i dobré zprávy. První tři lidé se zcela uzdravili. Česko rozhodlo, že na boj s koronavirem vyčlení dvě nemocnice – pražskou Nemocnici Na Homolce a brněnskou Fakultní nemocici u svaté Anny. Epidemiolog Roman Prymula řekl, že již neočekává další zpřísnění v boji proti koronaviru. Je přesvědčen, že bohatě postačí nynější opatření.

16. 3., 14:00 – Koronavirus online: Banky uzavírají pobočky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval lid, aby používal rukavice a nedotýkal se předmětů bez nich. Rovněž doporučil chránit nos, oči i ústa. Vedení pražské MHD zakázalo vstup do prostředků hromadné dopravy bez zakrytého nosu a úst. České dráhy přerušují prodej jízdenek ve vlacích. Cestující bez jízdenky budou vyzváni k nákupu lístku přes internet. Bankovní sektor dnes oznámil, že začíná uzavírat pobočky. Klientům doporučuje, aby vše vyřizovali online.

16. 3., 07:50 – Koronavirus online: Raketově stoupá počet nakažených

V Česku je k dnešnímu dni celkem 298 nakažených. U téměř poloviny případů hygienici neznají původ nákazy. Jen od půlnoci přibylo pět lidí, kterým byl koronavirus prokázán. Nemocnice po celé zemi omezují plánované neakutní operace. Lidé by měli v každém případě zvážit, zda je nutné navštěvovat zdravotnická zařízení a lékaře. Zdravotní stav a nutnost návštěvy by měly konzultovat po telefonu. Dnes ráno hygienici zcela uzavřeli 21 obcí na Olomoucku. Důvodem je rychlé šíření koronaviru.

15. 3., 23:15 – Koronavirus online: Vláda omezila volný pohyb osob

Od půlnoci se kvůli šíření koronaviru zavřou hranice. Znamená to, že Češi nebudou moci vycestovat. A cizinci se zase nedostanou na území Česka. Dnes odpoledne se sešla vláda, aby projednala zpřísnění opatření proti koronaviru. Výsledek oznamují právě teď na tiskové konferenci. Ve stručnosti jde o tato nová pravidla: Je omezen volný pohyb osob. Je možné zajet si například nakoupit. Výjimku mají i cesty do zdravotnických zařízení. Dále lidé, kteří kvůli profesi vycházet musí (zdravotníci, policisté, sociální pracovníci). Povolen je i nezbytný doprovod osob. Zjednodušeně to řekl premiér Andrej Babiš: "Chceme, aby lidé jen jezdili do práce a pak domů". Oproti původnímu nařízení se zavírají i obchody s elektronikou. Daňové přiznání je možno podat do 1. července. A i když plánované spuštění další vlny EET nelze odložit, ministryně financí Alena Schillerová přislíbila, že kontrolní orgány nebudou kontrolované subjekty pokutovat.

14.3., 17:00 hodin – Koronavirus online: Nakažený lékař v Olomouci!

Na urgentním příjmu v Olomouci se koronavirem nakazil lékař. Všichni, se kterými přišel do styku musí do karantény. Jde nejen o kolegy a další zaměstnance nemocnice, ale i pacienty. Aktuálně je v Česku 153 nakažených koronavirem. V Praze zkolaboval řidič městské hromadné dopravy. Jestli je nakažen či nikoliv se prověřuje. Řidič byl převezen do nemocnice Na Bulovce. Autobus byl odvezen k dezinfekci. V Česku platí od dnešní šesté hodiny ranní další opatření kvůli koronaviru. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jsou nynější opatření nejdrsnější v celé historii naší země. 

14.3., 07:00 hodin – Koronavirus online: Zavření obchodů, 150 nakažených

V noci se mimořádně sešla vláda a vydala další opatření proti šíření koronaviru. Od dnešní šesté hodiny ranní jsou zavřeny restaurace a obchody. Netýká se to však obchodů s potravinami, drogistickým zbožím, lékáren či čerpacích stanic. Toto omezení je stanoveno na deset dní. V Česku je aktuálně nakaženo 150 lidí novým typem koronaviru COVID-19. To je o devět víc, než v pátek večer. Informoval o tom premiér Andrej Babiš. 

13.3., 17:00 hodin – Koronavirus online: Uzavření obchodních center

V České republice je aktuálně 120 lidí nakažených koronavirem. Celosvětově se pak již nakazilo 135 000 osob. Dnešní Bezpečnostní rada státu opět zpřísnila pravidla, která musí všichni dodržovat. Od nedělní půlnoci mají zákaz vstupu na české území všichni cizinci. Rovněž Češi nesmí vycestovat do zahraničí. Výjimku budou mít pouze lidé, kteří pracují (vzdušnou čarou) max. 100 km od hranic. Šíření koronaviru je ode dneška nově již trestným činem. Kamiony budou moci nyní jezdit i v neděli.

13.3., 07:00 hodin – Koronavirus online: Nouzový stav v Česku. Co to znamená?

Na území Česka je již 116 nakažených novým typem koronaviru COVID-19. Jen za včerejšek přibylo 22 nových pacientů. Zatím žádný z nakažených se z nemoci nevyléčil. Vláda včera vyhlásila nouzový stav. Co to pro nás znamená? Od šesté ranní jsou zapovězeny všechny společenské, kulturní i sportovní akce. Týká se tedy i wellness, bazénů nebo fitness center. Zakázány jsou všechny soukromé i veřejné akce nad 30 osob. Zavřeny musí zůstat také stravovací provozy v obchodních centrech. Hospody a restaurace musí mít mezi 20 h a 6 h uzavřeno. Dnes ještě není omezeno cestování do zahraničí, avšak od půlnoci začne platit zákaz vycestování do rizikových států. Od státu je možné získat výjimku. Týká se to občanů, kteří za hranicemi pracují. Výjimku dále budou mít také řidiči kamionů, čety nákladních vlaků a piloti letadel. 

12.3., 18:00 hodin – Počet nakažených koronavirem preskočilo hranici 100 lidí.

Na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví oznámil, že nakažení jsou již napříč celou ČR a počet nakažených je momentálně 109.

Nepříjemná skutečnost tkví právě v počtu nakažených, kdy vláda už dříve sdělila, že například v Německu nebyli schopni hygienici od 100 lidí nemocných sledovat další nakažené. Což znamená, že by se od teď pandemie i v našem regionu mohla šířit v podstatě bez efektivní kontroly. Z tohoto hlediska se zdá být dnešní další opatření vlády vyhlášení stavu nouze logický a nutný krok.

Uvidíme, jak bude situace postupovat. Je dobré si uvědomit, že počet oficiálně nakažených je pouze to nejnižší možné číslo skutečného stavu pandemie na území našeho státu. Nakažení lidé se mohou pohybovat všude kolem nás. Je dobré zastavit svůj standardní život a zamyslet se nad změnami, které ve svém denním fungování mohu udělat, abychom v ideálním případě možnost přenosu koronaviru na sebe zcela vyloučili.

12. 3., 15:00 hodin – Koronavirus online: Vláda vyhlásila nouzový stav v Česku

Na tiskové konferenci oznámila vláda vyhlášení nouzového stavu v České republice. Důvodem je rychlé šíření koronaviru. Platnost nouzového stavu je 30 dní. Od pátku se zakazují veškeré akce, na kterých je více než 30 osob. Mezi 20 h a 6 h musí být uzavřeny všechny restaurační a podobné provozy. Od zítřejší 6 h je zakázán vstup na sportoviště, do bazénů, wellness centrer a podobně. Hranice bude možné překročit pouze na jedenácti přechodech. S ostrahou hranic pomůže armáda. Dodržování karantény bude kontrolovat policie. Za její porušení hrozí pokuta až 3 milióny korun. Aktuálně je v Česku 96 nakažených.

12. 3., 04:00 hodin – Koronavirus online: Aktuální počet nakažených v Česku

Česko má již potvrzených 94 případů nákazy koronavirem. Nyní je téměř ve všech krajích, vyjma pouze Libereckého a Karlovarského. Nejvíc zemřelých je hlášeno z Číny, Íránu, Španělska a Itálie. Ta dokonce přistoupila již ke kroku uzavření obchodů (krom potravin), barů a restaurací

11. 3., 21:00 hodin – Koronavirus online: 91 nakažených v Česku, dva ve vážném stavu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že nakažených novým typem koronaviru COVID-19, je v Česku již 91. Dva z toho jsou ve vážném stavu. Žena, která leží v brněnské nemocnici. Muž v Praze Na Bulovce. Od úterý se počet nakažených zvýšil o 28 lidí, což je nejvyšší denní nárůst v zemi. Nejvíce potvrzených případů (celkem 41) je v Praze. Světová zdravotnická organizace dnes vyhlásila pandemii

11. 3., 14:00 hodin – Koronavirus online: Uzavřené školy i měsíc?

Počet nakažených v Česku stoupnul na 67. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Další podezření na nákazu koronavirem se ještě ověřují. Epidemiolog Roman Prymula dnes oznámil, že školy by mohly být zavřené minimálně měsíc. Po čtrnácti dnech rozhodne o tom, zda to tak skutečně bude. Řada měst uzavírá i mateřské školky. Správa železnic dnes rozmístila na nádražích stovky nádob s dezinfekcí

11. 3., 07:00 hodin – Koronavirus online: Omezení městské dopravy

V Česku je nyní už 64 nakažených koronavirem. Další nakaženou je žena z Plzeňska. Nikdo z pacientů, kteří byli dříve diagnostikováni, se zatím nevyléčil. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V souvislosti v bezpečnostními opatřeními, která včera ohlásila Bezpečnostní rada státu, dochází ode dneška i k omezení MHD v Praze. Česká pošta distribuuje informační letáky ke koronaviru, které by se měly dostat do schránky každého občana v Česku

10. 3., 10:00 hodin – Koronavirus online: Zavřou se školy, ruší se akce nad 100 lidí

Vláda výrazně zpříšnila preventivní opatření proti šíření koronaviru. Od dnešní osmnácté hodiny se v Česku zastavují všechny kulturní, společenské, náboženské i sportovní akce nad 100 osob. Nařízení platí do odvolání. Od zítřka vláda také zrušila výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. V Česku je aktuálně 40 potvrzených případů nákazy koronavirem. 

10. 3., 04:00 hodin – Koronavirus online: Celá Itálie je v karanténě

Ode dneška je celá Itálie v karanténě. Češi, kteří na jejím území pobývají, mohou odcestovat domů. Ale musí tak učinit okamžitě, jinak budou nuceni v zemi zůstat až do 3. dubna. Italský premiér vyhlásil i mimořádná opatření. Například cestovat je možné pouze za prací nebo z vážných rodinných důvodů. Lídři členských států budou dnes od 17 hodin jednat o dalších krocích, které podniknou, kvůli šíření koronaviru. V Česku je nyní 38 nakažených, jen za včerejšek přibylo 6 nových případů.

9. 3., 19:00 hodin – Koronavirus online: Koronavirus je v celé EU, Česko má 36 nakažených

V Česku je již 36 nakažených koronavirem, oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vláda vyhlásila zákaz návštěv ve všech nemocnicích. Výuku přerušily některé základní školy, ale také ČVUT a VŠE. Podle ministra zdravotnictví však uzavírání škol není na místě. Poslední členskou zemí EU, kde se koronavirus objevil, je Kypr. První dvě oběti koronaviru na svém území dnes ohlásilo Německo.

9. 3., 06:00 hodin – Koronavirus online: Startuje akce Corona

Úderem sedmé hodiny ráno startuje akce Corona, která má pomoci zabránit šíření koronaviru. Mimo jiné, budou řidičům na hranicích rozdávány letáky s instrukcemi ohledně nového typu koronaviru COVID-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes Bezpečnostní radě státu navrhne, aby byly zakázány návštěvy v domovech pro seniory i nemocnicích. Před panikou spojenou s šířením koronaviru, varoval prezident Miloš Zeman. Aktuálně je v Česku 32 nakažených koronavirem.

8. 3., 13:00 hodin – Koronavirus online: Severní Itálie je v karanténě

Itálie nařídila karanténu – nařízení se dotklo až 16 miliónů lidí. V zemi se zavírají i lyžařská střediska. V uzavřených oblastech však zůstává tisíce Čechů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval české občany, aby se z Itálie vrátily domů. Ministr také dnes ohlásil dva nové případy koronaviru v Česku. Jde o pár, který se nakazil při lyžování v Itálii. Nakažených v Česku je tedy už 28.

7. 3., 22:00 hodin – Koronavirus online: V Česku je už 26 nemocných

Dalších pět lidí pozitivních na koronavirus eviduje pražská nemocnice Na Bulovce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařídil z důvodu rychlého šíření koronaviru, zastavit vydávání víz v Iránu. V Itálii počet nakažených vzrostl za posledních 24 hodin o 1247 případů, dalších 36 lidí zemřelo. Česká policie bude od pondělí předávat na deseti přechodech státní hranice informační letáky ke koronaviru.

7. 3., 08:00 hodin – Koronavirus online: Povinná karanténa!

Pro všechy osoby, které se vracejí z Itálie, platí počínaje dneškem povinná karanténa. Mobilní operátoři začali rozesílat cestovatelům, kteří se vrací z ciziny textovou zprávu s instrukcemi, jak se přihlásit do povinné karantény. Řeší se výjimka pro řidiče kamionů a piloty letadel. V Česku je 19 nakažených, nejmladším je roční kojenec. Rakousko od pondělí zavede na hranicích s Itálií namátkové zdravotní kontroly

6. 3., 20:30 hodin – Koronavirus online: Nové případy v Česku – 19 nakažených

V České republice jsou další nakažení koronavirem. Oficiálně je již 19 nakažených. O šesti nových případech informovala hygienička Eva Gottvaldová. O posledním případu informoval večer na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nejmladší nakaženou je 12ti letá dívka. Ta zůstává v domácí izolaci. Česko ode dneška opět zpřísňuje bezpečnostní opatření. Pro všechny, kteří se vrátí z Itálie, platí nově povinná 14ti denní karanténa

6. 3., 14:00 hodin – Koronavirus online: Na Slovensku je první případ koronaviru

Jako poslední země střední Evropy, potvrdilo dnes Slovensko první případ nákazy novým typem koronaviru. Z celého světa je hlášeno již více než 100 tisíc případů nákazy koronavirem COVID-19. V České republice je v domácí karanténě 1 011 lidí, nejvíce v Praze. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má informaci o tom, že soukromá laboratoř v Praze potvrdila další případ koronaviru. Tento vzorek však musí ještě prozkoumat Národní referenční laboratoř. V Česku zatím zůstává dvanáct nakažených. Průběh onemocnění je u nich mírný.

6. 3., 06:00 hodin – Koronavirus online: Ode dneška platí zákaz vývozu dezinfekce

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zakázal vývoz veškerých dezinfekčních prostředků. Nařízení platí ode dneška a týká se všech osob, vyjma výrobců. Tímto krokem chce ministerstvo předejít spekulantům. Povolené je jen množství pro svou vlastní potřebu. Obětí koronaviru je celkem už více než 3200. Země po celém světě přijímají ochranná opatření. Například Austrálie dnes uzavřela kvůli šíření koronaviru první školu. Aktuální situaci kolem koronaviru budou dnes probírat hejtmani, zástupci vlády, pražský primátor a předseda svazu měst a obcí. Ve Strakově akadamii se sejdou s premiérem Andrejem Babišem.

5. 3., 19:00 hodin – Koronavirus online: 12 nakažených v Česku, přenos z člověka na člověka

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že v České republice je celkem 12 potvrzených případů koronaviru. Za dnešní den tedy přibyli čtyři nově nakažení. Jednou z pacientek je údajně žena, která se měla nakazit od příbuzného. Všichni nakažení mají pouze lehké příznaky. K dnešnímu dni ministerstvo eviduje celkem 407 testovaných lidí na přítomnost koronaviru. Nově se testy na koronavirus nebudou provádět jen lidem, kteří se vrátili ze zahraničí, ale všem, které určí hygienici. Prohlásil to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

5. 3., 04:00 hodin – Koronavirus aktuálně: Všechny hromadné akce se musí hlásit

Osm nakažených koronavirem – taková je celková bilance v Česku. Dva ze tří nových případů pocházejí, podle ministra Adama Vojtěcha, z okolí nakažené ženy z Děčína. Testován na nový druh koronaviru COVID-19 byl již také děděček z rodiny nakažené ženy z Prahy 6. I jeho testy jsou negativní. Stále však není jasno, zda je či není pozitivní její manžel. Veškeré plánované hromadné akce je nyní nutnost ohlásit příslušné hygienické stanici. Další evropskou zemí, která hlásí první nákazu na svém území, je Slovinsko. Existuje nějaká přírodní léčba, která může pomoci při nákaze koronavirem?

4. 3., 20:00 hodin – Koronavirus: V Česku je již potvrzených 8 případů nákazy

V Česku přibývají nemocní s koronavirem. Na večerní tiskové konferenci na téma koronaviru to řekl ministr zdravotniství Adam Vojtěch. Potvrdil, že jde o tři nové nákazy novým druhem koronaviru COVID-19. Pacientů s koronavirem je tedy v Česku již osm. Všichni nakažení jsou však v dobrém zdravotním stavu. Dobrou zprávou je i to, že dvě děti nakažené ženy z Prahy 6 koronavirus nemají. Výsledky krevních testů jejího manžela není zcela jednoznačný, bude je tedy nutné zopakovat. První dvě nákazy koronavirem dnes ohlásilo také Maďarsko. V Itálii se od zítřka až do 15. března uzavírají všechny školy.

4. 3., 13:00 hodin – Koronavirus v Česku – aktuálně 6 nakažených!

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba stoupnul počet nakažených v Česku na šest! Další nakaženou je žena z Prahy 6. Hygienická stanice stav zatím nepotvrdila, avšak jej prověřuje. Žena si údajně nechala udělat test na vlastní náklady na soukromé klinice. Stejně jako předchozích pět nakažených, má i tato žena pouze mírné příznaky. Žena, která leží v nemocnici v Ústí nad Labem by dokonce mohla být do týdne propuštěna domů. První případ nakažení koronavirem již zaznamenalo také sousední Polsko.

4. 3., 06:00 hodin – Koronavirus aktuálně: Pro koho je koronavirus nebezpečný?

V Evropě si řádění koronaviru vyžádalo již 85 mrtvých. Nyní je koronavirus celkem v 31 evropských zemích, nejvíce "úřaduje" v Itálii. V Česku je nakažených pět lidí. Dvě z toho jsou Američanky, které zemi pouze navštívily. Celkový počet nakažených koronavirem se blíží k hranici 100 tisíc lidí. Vědci tedy zhodnotili vše, co mají k dispozici a řekli, koho koronavirus nejvíc ohrožuje. Provedená studie zjistila, že nejvíce jsou v ohrožení senioři a zejména lidé, kteří již mají nějaký zdravotní problém – především problémy se srdcem a vysoký krevní tlak. Nejméně ohroženou skupinou jsou pak děti, které se mezi nemocnými prakticky neobjevují. Věděli jste však, že ohrožena koronavirem mohou být i zvířata?

3. 3., 17:00 hodin – Koronavirus v Česku: Firmy zavádí bezpečnostní opatření, školy mohou vyhlásit volno

V Česku se na koronavirus testovalo již 262 lidí. Všechny nové výsledky testů jsou negativní. Celkově je tedy hlášeno pět nakažených. Čeští zaměstnavatelé na riziko nákazy koronavirem reagují velmi pružně. Nejčastějším "benefitem" v těchto dnech je práce z domova. Zvyšují se také bezpečnostní a hygienická opatření. Zaměstnanci, kteří by pak skončili v karanténě kvůli koronaviru, mají nárok na náhradu výdělku – 60 % své mzdy. Zítra opět zasedne Bezpečnostní rada státu. Jednat bude plošném zákazu větších hromadných akcí. Pokud by vypukla epidemie, může ministerstvo školství vyhlásit zvláštní prázdniny. Výuka se však může omezit také na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, krajské hygienické stanice nebo ředitele.

3. 3., 11:30 hodin – Koronavirus v Česku má už pět nakažených

V Česku byl dnes potvrzený pátý případ nakažení koronavirem. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Pátou nakaženou spolužačka Američanky, která byla hospitalizována v Praze. Testy u ní odhalily koronavirus až při druhém odběru. Čtyři pacienti jsou hospitalizování v pražské nemocnici Na Bulovce. Jedna nakažená leží v nemocnici v Ústí nad Labem. Všichni pacienti jsou jinak v dobrém zdravotním stavu, nemoc má u nich mírný průběh. Počet nakažených po celém světě je 90 893. Nemoc již ohlásilo 73 zemí napříč pěti různými kontinenty. První případ nakažení koronavirem má již také Ukrajina.

3. 3., 04:30 hodin – Koronavirus v Česku aktuálně: Další nemocný

V Česku jsou celkem už čtyři nakažení koronavirem. Tou čtvrtou je 53letá žena. Minulý týden byla v Itálii a ležela ve stejném hotelu jako nakažený muž z Děčínska. Žena nyní leží v ústecké nemocnici. Kvůli rychlému šíření koronaviru zrušil Evropský parlament na 130 plánovaných akcí a rovněž na tři týdny omezil návštěvy. Prvního pacienta s novým virem koronaviru Covid-19 hlásí již také Maroko.

2. 3., 20:30 hodin – Korovnavirus v Česku aktuálně

V Česku se léčí tři lidé, kterým byli koronavirus prokázán. Všichni mají jen lehký průběh onemocnění. Odpoledne přivezli do pražské nemocnice Na Bulovce dítě s podezřením na koronavirus. Počet nakažených po celém světě i nadále roste. Celkově už si nový druh koronaviru COVID-19 vyžádal více než tři tisíce obětí a přes 90 tisíc nakažených. První případy onemocnění koronavirem hlásí i další země. Virus potvrdilo například Lucembursko, Tunisko či Sáudská Arábie. 

2. 3., 13:00 hodin – Koronavirus v Česku: Vláda zváží nouzový stav

Asi 25 tisíc Čechů bylo o víkendu na místech, kde se vyskytuje koronavirus. Drtivá většina z nich byla v Itálii. Ministerstvo zahraničí dál varuje před cestami do postižených regionů - především Lombardie a Benátska. Jan Hamáček z ČSSD doporučí vládě, aby zvážila vyhlášení nouzového stavu. Mohla by pak regulovat dodávky ochranných pomůcek a rychleji přijímat opatření. Podle Andreje Babiše to ale zatím není nutné. 

2. 3., 11:30 hodin – Koronavirus v Česku: Nemocní jsou dobrém stavu

Aktuální situaci kolem koronaviru od rána řešila Bezpečnostní rada státu. Oznámila pozastavení letů z Jižní Koreje, Milána, Benátek, Boloni a Bergama. Zároveň rozhodla, že Světový pohár v biatlonu se tento týden pojede bez diváků. Podle Andreje Babiše mají domy s pečovatelskou službou a domovy důchodců omezené návštěvy. Dále například Česká zemědělská univerzita v Praze přerušila na dva dny výuku. Profesor nakažený koronavirem totiž na škole přednášel. Všichni tři nemocní jsou zatím bez příznaků – nemají teplotu ani kašel. Státní zdravotní ústav u dalších dvaceti vzorků zjišťuje, zda jsou pozitivní. 

2. 3., 04:30 hodin – Korovinavirus v Česku: Dbejte na zvýšenou hygienu

Hygienici znovu apelují na to, abychom dodržovali zvýšenou hygienu. Máme-li k dispozici dezinfekci, je dobré ji používat. Krom tří nemocných jedinců z Česka, kteří jsou v karanténě, roste nadále počet nakažených po celém světě. Francouzský Louvre dnes dokonce zůstane zavřený. Z obav, aby jej návštěvníci neinfikovali. Itálie dnes plánuje představit opatření v hodnotě 3,6 miliard eur na podporu ekonomiky.

1. 3., 20:00 hodin – Koronavirus v Česku: Dva nemocní v Praze, jeden v Ústí nad Labem

Jedním z nemocných je muž z Prahy, který byl v Itálii na konferenci. Jde o profesora na České zemědělské univerzitě. Druhý nakažený, rovněž muž, je z Ústí nad Labem. Nakazil se v Itálii, kde trávil lyžařskou dovolenou. Z domova v Ústí nad Labem byl sanitou převezen na pražskou Bulovku. V domácí karanténě však zůstává jeho žena a čtyři děti. Třetí nakaženou je americká studentka, která přijela do Prahy na dovolenou. Zítra se bude opět scházet Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš na ní chce navrhnout zákaz veškerých letů z Milána a Benátek

29. 2., 16:30 hodin – Koronavirus aktuálně: Ceny roušek a respirátorů závratně rostou

Koronavirus zavinil, že roušky a repirátory patří mezi nedostatkové zboží. Čím méně jich na trhu je, tím více stojí. Například respirátor FFP3, který bylo možné ještě nedávno sehnat za cenu pod 700 korun, nyní stojí přes 900. Přímo u dodavatele je však podmínka nákupu alespoň deseti kusů. Lékaři však upozorňují, že mnohem důležitější než roušky a respirátory, je osobní hygiena. Důkladné mytí rukou je nutností. Místo dezinfekce, která není nyní k sehnání, je možné smíchat slivovici s peroxidem vodíku. Tento "domácí" recept doporučil Tomáš Svěrák, profesor chemie na VUT v Brně. Slivovice však musí mít alespoň 40 - 50 procent.

29. 2., 09:00 hodin – Může být koronavirus ve vodě?

V USA se nakazili lidé, kteří nikam necestovali, přesto jim byl koronavirus diagnostikován. Karanténa a cestovní omezení už tedy k zastavení viru nestačí – vyjádřila se tak americká lékařka Sara Codyová. Zároveň vyvstala otázka, zda je možné, aby se koronavirus přenášel vodou. Podle expertů však tato varianta není pravděpodobná. Podle Státního zdravotního ústavu tedy vodárenské společnosti nemusí přijímat žádná bezpečnostní opatření. Onemocnění koronavirem už bylo prokázáno ve 45 zemích světa. Celkově je nakažených už více než 83 tisíc.

28. 2., 11:00 hodin – Koronavirus aktuálně: Češi z Tenerife se vrací domů

Pětičlená rodina, která skončila na Tenerife v hotelu v karanténě, se vrací zpět do České republiky. Stále tam však zůstává ještě jedna česká turistka, která přiletěla na Tenerife až později. Další případy nákazy koronavirem však narůstají po celém světě. Francie má dalších dvacet nakažených. První případ je hlášen z britského Walesu a také z Litvy. Na koronavirus včera v Číně zemřelo daších 44 lidí. Celkově tak počet obětí na celém světě stoupl již na 2858.

28. 2., 06:00 hodin – Kornavirus příznaky: Takhle poznáte, že máte koronavirus

Onemocnění koronavirem velmi připomíná klasickou chřipku. To znamená, že se objeví vysoká teplota, suchý kašel a přidat se mohou i potíže s dýcháním. Později u nemocného propuká zápal plic. V naprosté většině případů má však onemocnění lehký průběh. Pro zdravého jedince středního věku a mladé lidi není nemoc nebezpečná. Rizikovou skupinou jsou senioři. A pochopitelně i zdravotníci, kteří s nemocnými přichází do styku. První případ nákazy koronavirem potvrdilo již i Nizozemsko. Francie začíná hovořit, stejně jako Německo, o epidemii. ZAJÍMÁ VÁS: Zjistěte, jak před koronavirem ochránit psy a kočky.

27. 2., 16:30 hodin – Koronavirus aktuálně: Češi vykupují obchody!

Už nejen vykoupené roušky, ale i základní suché potraviny jako je rýže, těstoviny nebo mouka. Lidé vykupují obchody ve velkém a dělají si zásoby. Mohou za to obavy z rychle se šířící epidemie koronaviru. Podle statistik přibývá ve světě nakažených rychleji než v Číně. Čeští hasiči však ve svém oficiálním prohlášení vydali informaci, že neexistuje žádný důvod k předzásobování se potravinami. Lidé by neměli podléhat uměle vyvolané panice. Cestovní kanceláře nestíhají přijímat storna zájezdů.

27. 2., 04:30 hodin – Koronavirus v Česku?

V České republice je prvni pacient s podezřením na koronavirus. Jde o sedmnáctiletého mladíka, který se vrátil z Itálie. Vykazuje všechny známky onemocnění, byl proto odvezen na pražskou Bulovku. V Itálii pak počet úmrtí již stoupl na dvanáct. Další úmrtí je hlášeno z Francie. První případ onemocnění koronavirem potvrdilo Řecko a také Rumunsko. Virus se dostal už i do Brazílie. I zde začíná koronavirus řádit. Dobrá zpráva je, že pětičlená česká rodina, která uvízla v hotelu na Tenerife v karanténě, se může vrátit domů.

26. 2., 21:00 hodin – Koronavirus aktuálně: Epidemie v Česku?

Koronavirus ostře útočí v evropských zemích. Na svém kontě má již několik úmrtí. Podle expertů je tedy otázkou času, kdy zdolá české hranice. Češi však reagují už nyní. V mnoha obchodech jsou vyprodány nebo téměř vyprodány základní suché potraviny – těstoviny, rýže, mouka. Rychlostí blesku mizí nadále i roušky a dezinfekční prostředky. Zkusili jsme dnes obejít několik specializovaných prodejen a sehnali jsme malé balení dezinfekce až v šestém obchodě. V domácí karanténě je nyní také český občan, který se vrátil z Itálie. Má přiznaky virózy. Pro prohlídce v brněnské Fakultní nemocnici U sv. Anny byl propuštěn do domácí karentény. PŘEČTĚTE SI: Co je koronavirus a jak nám může ublížit?

26. 2., 14:00 hodin – Koronavirus útočí: Další úmrtí v Evropě, epidemie na vzestupu

Ve Francii byl potvrzen druhý případ úmrtí na koronavirus. V Itálii již koronaviru podlehlo dvanáct lidí. První případ koronaviru je již potvrzen i v Řecku. Šest Čechů, kteří uvízli na Tenerife, čeká plných čtrnáct dní karantény přímo v hotelu. Počet obětí koronaviru však narůstá po celém světě. Celkově již podlehlo viru 2714 lidí. Nakažených je v tuto chvíli již více než 80 tisíc. ČTĚTE: Jak se před koronavirem chránit?

26. 2., 07:00 hodin – Koronavirus: Dobrá zpráva – dočkáme se léku?

Češi opět bodují! Ač ve spojených státech, tak v čele s Čechem Tomášem Cihlářem vyvinul tým vědců lék Remdesivir. Ten by mohl pomoci nakaženým koronavirem. Nyní začaly probíhat klinické testy. Koronavirus se však nadále nekontrolovatelně šíří. Německo hlásí další dva nakažené. První případ nové nákazy koronavirem je hlášen z Brazílie. Bezpečnostní rada státu varuje před cestováním do zahraničí, především pak do Itálie. ZJISTĚTE: Jak moc nás ohrožuje koronavirus v Česku?

25. 2., 20:30 hodin – Koronavirus aktuálně: Bezpečnostní rada státu zasedá

V tuto chvíli zasedá mimořádně předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Řeč je o připravenosti na epidemii či pandemii koronaviru. Ten se velmi rychle blíží i k českým hranicím. Situace v Itálii se již vyhocuje a krom uzavřených měst a obcí, se na severu země tvoří na silnicích i zátarasy. Vzhledem k tomu, že v tuto dobu jezdí Češi na lyžařskou dovolenou na sever Itálie, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí odložení či zrušení dovolené. V České republice je aktuálně v karanténě kvůli koronaviru jedenáct osob z Íránu. Sledují je v pražské nemocnici Na Bulovce. 

25. 2., 14:30 hodin – Koronavirus ohrožuje čechy. Tři lidé skončily v karanténě

Koronavirus zkomplikoval dovolenou šestici Čechů. V hotelu na Tenerife, ve kterém pobývaly, byla potvrzena nákaza koronavirem COVID-19. Pacientem je italský lékař z Lombardie. Kromě českých turistů skončila v karanténě další tisícovka hostů hotelu. Všichni se sice mohou pohybovat volně po hotelu, avšak ten je pod přísným policejním dohledem. Další nákazy novým typem koronaviru jsou hlášeny už i z Rakouska a Chorvatska.

25. 2., 08:00 hodin – Koronavirus aktuálně: Svět je na pokraji pandemie

Do severní Itálie, která je nyní značně postižena výskytem koronaviru, proudí v zimě statisíce lyžařů. I pro Čechy je tato lokalita vyhlášenou lyžařskou destinací. Právě to děsí i české úřady, které přijímají další nová bezpečností opatření. Kvůli hrozně koronaviru pražské letiště ode dneška vyčlenilo speciální brány pro lety z Itálie. Vzhledem k tomu, že se koronavirus zpočátku může podobat obyčejné chřipce, přečtěte si, jak rozeznáte příznaky. I když v současné době stále nebyl vyhlášen stav pandemie a koronavirus má nyní status epidemie, přesto je na místě velká obezřetnost. Zvláště, co se týče cestování. I minimálně postiženým oblastem je doporučeno se vyhnout.

25. 2., 02:00 hodin – Koronavirus: Aktuální stav. Bude vyhlášena pandemie?

Nakaženo je k dnešnímu dni více než 79 tisíc lidí. Nejvíce je zasažena Čína. Avšak koronavirus se začíná šířit i v Evropě. Italové bijí na poplach. Uzavírají některá města a obce. Přesto má koronavirus stále status "jen" epidemie. Podle Světové zdravotnické organizace, je na vyhlášení pandemie zatím velmi brzy. Pandemický plán ČR předpokládá, že pokud by se koronavirus dostal za hranice České republiky, mohly by jím onemocnět až tři milióny obyvatel. I když pandemický plán předpokládá spíše pandemii chřipky. 

24. 2., 19 hodin – Koronavirus v Česku: Jsou naše hranice ohroženy?

Koronavirus v posledních dnech doslova děsí Itálii. Uzavírají se školy, i některá města a obce. Česko varuje před cestami do Itálie. Zároveň se připravuje na příchod epidemie. Pokud by se koronavirus dostal přes české hranice, je schopna pomoci i armáda a otevřít okamžitě speciální nemocnici. Jedná se neprodyšně uzavřenou speciální nemocnici v Těchoníně na Orlickoústecku. Právě ta slouží k izolaci nakažených lidí. Podle expertů však zatím není žádný důvod k panice. 

23. 2. – Koronavirus v Evropě: Itálie zavírá školy i celá města

Italská vláda zavádí přísná opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Jak se do Itálie koronavirus dostal, zatím není známo. Má zde však již tři oběti a 132 nakažených. Dnes byla zrušena všechna sportovní utkání v zemi a ruší se i tradiční benátský karneval. Italská vláda kvůli epidemii koronaviru nařídila již jedenácti městům a obcím dočasnou izolaci. V severoitalských regionech Lombardie a Benátsko pak budou minimálně na týden uzavřeny všechny školy. 

16. 2. – Češi mohou z karantény, koronavirus je neohrozil

Celkový počet obětí koronaviru je k dnešímu dni už 1669. Jen za posledních 24 hodin zemřelo dalších 143 lidí. Téměř 70 000 lidí je nemocných. Dobrá zpráva však přišla z pražské Bulovky, kde pobývá pětice Čechů, kteří se vrátili z čínského Wu-chanu. Všichni jsouz zdraví a měli by být již zítra propuštěni. Jak to ale vypadá v samotném ohnisku nákazy?
Nemocnici, která je prezentovaná jako součást účinného boje proti epidemii koronaviru a má zakrýt skutečnost, že v dalších nemocnicích dochází lékařské vybavení a mnozí lidé umírají na chodbách kvůli chronickému nedostatku lůžek. Média mimo Čínu se zmiňují o zatýkání novinářů, kteří se snaží psát o pravdivém stavu šíření koronaviru a shlukování lidí do karanténních táborů pod dozorem armády.

13. 2. – Koronavirus: Jaká jsou skutečná čísla nakažených lidí?

Lže nám Čína? Kolik má koronavirus skutečně obětí, kolik lidí podstoupilo léčbu a kolik z nich bylo přijato na provedení testů? Čísla, uváděná hlavně v západních médiích se značně liší od těch, které prezentuje veřejně čínská vládní garnitura. Podezření na falšování dokumentů o počtu skutečně nakažených lidí se začaly objevovat na sociálních médiích po zveřejnění videí z ohnisek nákazy. Ukazovaly lidská těla, ležící na ulici, zabalená do plachet na lavičkách a zmiňovaly se o krematoriích s přeplněnou kapacitou, které pracují bez omezení. Mluví se o karanténě 56 milionů lidí a o tom, že je koronavirus naprosto mimo kontrolu úřadů. Zmiňuje se vládní cenzura informací o skutečných počtech nakažených a obětí, omezení lidí v nákupu potravin a jejich nedostatku. Úředníci v provincii Hubei, centru ohniska, oznámili, že za jeden den bylo zaznamenáno téměř 15 000 nových případů a 242 nových úmrtí. Stalo se tak hlavně proto, že úřady rozšířily možné diagnostické nástroje, na jejichž základě probíhá počítání nových infikovaných.

2. 2., 11:00 hodin – Koronavirus: Češi jsou z Wu-chanu konečně evakuováni 

Pětice Čechů, kteří pobývali ve Wu-chanu, jsou konečně evakuováni. V noci s nimi odlétl francouzský speciál. Přistát by měl během odpoledne. Už v tuto chvíli jsou ve vzdušném prostoru Evropské unie. V karenténě ve Francii však nezůstanou. Ihned odcestují do Belgie, kde na ně bude čekat český speciál, který pro ně vyslala naše vláda. Teprve po přistání v Praze si je převezmou zdravotníci a převezou je do karantény do nemocnice Na Bulovce. K dnešnímu dni má koronavirus na svědomí 305 lidských životů a téměř 14 500 nakažených.

1. 2., 8:00 hodin – Koronavirus má již 259 obětí a téměř 12 000 nakažených

Čína se stává nedobytnou pevností, řádění koronaviru má obrovsky negativní vliv na cestovní ruch. Z Wu-chanského letiště by dnes však přeci jen mělo jedno letadlo odletět – s pěticí Čechů, kteří čekají dlouhé dny na evakuaci. Po příletu je čeká čtrnáctidenní karanténa. I když se hovoří o tom, že virus může propuknout teprve po čtrnácti dnech, lékaři zjistili, že průměr od infikace k vypuknutí nemoci je pouze 5,2 dny.

31. 1., 22:00 hodin – Ochrana před koronavirem: Brněnští vědci bodují, přišli s převratným vynálezem

Brněnská společnost Respiron ve spolupráci s izraelskou firmou, bude do čtrnácti dnů schopná dodat na trh speciální roušky, které před koronavirem spolehlivě ochrání. Rouška je od běžných jiná v tom, že obsahuje nanočástice oxidu mědi. Díky tomu je schopna spolehlivě zachytit koronavirus a svého nositele tak ochránit.

31. 1., 13:30 hodin – Nakažené koronavirem hlásí už 22 zemí

Koronavirus se dále šíří Evropou. Počet nakažených každým dnem stoupá. Stejně tak i počet úmrtí - aktuálně jich je 213. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil, že v dohledné době budou v Česku opět dostupné roušky. Z nich se totiž v posledních dnech stalo nedostatkové zboží. Hygienici však upozorňují, že látkové roušky jsou vhodné pouze pro již nemocné, aby dál nešířili nákazu. Zdravé jedince před infikací koronavirem neochrání. Lepší variantou proto je pořídit si respirátor.

31. 1., 7:00 hodin – Kvůli koronaviru Česko ode dneška zpřísňuje bezpečnostní opatření

Kvůli šíření koronaviru včera v noci mimořádně zasedal ve švýcarské Ženevě krizový štáb Světové zdravotnické organizace. Krom vyhlášení globálního stavu nouze, vydal také doporučení pro jednotlivé země. I Česká republika zpřísňuje kvůli koronaviru bezpečnostní opatření. K těm, které jsou již v platnosti, se ode dneška přidává také povinný screening na všech letištích v republice. Státní zdravotní ústav pak dneškem spouští informační linku ohledně koronaviru. Na čísle 724 810 106 budou k dispozici denně mezi 9. a 21. hodinou.

30. 1., 21:00 hodin – Koronavirus: Vyhlášen globální stav nouze

Světová zdravotnická organizace nyní na tiskové konferenci oficiálně vyhlásila globální stav nouze. Krizový štáb se dnes večer sešel kvůli rychle se rozpínající epidemii koronaviru. Vzhledem k tomu, že má nákaza tendenci rychle se šířit, a velmi rychle vznikají i nová ohniska epidemie, rozhodl se krizový štáb právě pro tento krok. V něm také vyzval k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Koronavirus se objevil už ve 20 zemích. 

30. 1., 19:50 hodin – Způsobil koronavirus celosvětové ohrožení?

Právě v těchto chvíli rozhodnuje Světová zdravotnická organizace o tom, jestli je kvůli koronaviru celý svět v ohrožení. Světová zdravotnická organizace je totiž znepokojena prudkým nárůstem infikovaných lidí koronavirem. I rychle narůstajícími úmrtími. Závěr zasedání, včetně doporučení pro jednotlivé státy, dodá Světová zdravotnická organizace ještě během dnešního večera nebo v noci. Evropské země mezitím plánují hromadnou evakuaci svých občanů z Číny.

30. 1., 7:00 hodin – Koronavirus útočí: Uvažuje se o celosvětovém stavu nouze

Koronavir se šíří rychlostí blesku. K dnešnímu datu má na svém kontě již 170 mrtvých a dalších téměř 7800 nakažených. U dalších bezmála 12 000 lidí je podezření na infikaci koronavirem. Mnoho aerolinek zrušilo veškeré lety do Číny. Ta se postupně ocitá v jakési "izolaci". První případ oznámil už i Tibet, koronavirus je tak definitivně ve všech čínských regionech a provinciích. Světová zdravotnická organizace dnes rozhodne o tom, zda nechá vyhlásit stav nouze.

29. 1., 13:00 hodin – Britové ruší lety do Číny, v Česku je další podezření na koronavirus

Nové případy výskytu koronaviru v Evropě ohlásily Francie a Německo. V Česku bylo zatím na koronavirus otestováno celkem 24 lidí, 20 s negativními výsledky testu, na čtyři další se čeká. Na Bulovce je přijata další žena s podezřením na propuknuté onemocnění. V posledních 24 hodinách byly v Česku na podezření nakažení koronavirem testovány celkem dvě osoby. Britské aerolinky zrušily prodej letenek do Číny na konec ledna i únor. Frekvence šíření koronaviru splňuje podmínky pro to, aby Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav zdravotnické nouze.

29. 1., 6:00 hodin – Koronavirus má již 130 obětí

Po celém světě se již virem v Wu-chanu narazilo již 6000 lidí. Nejvíce nakažených je právě v Číně, která nahlásila již 130. oběť. V Česku se zatím u žádného podezření vir neprokázal. 

koronavir 

28. 1., 22:00 hodin – Vědci z Hongkongu vyvinuli vakcínu!

V Německu jsou další tři lidé nakažení koronavirem. Jde o zaměstnance stejné firmy. Další zaměstnanci téže společnosti budou preventivně testováni. Dobrá zpráva dnes však přišla z Hongkongu, kde se vědcům podařilo vyvinout vakcínu proti koronaviru. Zadařilo se tak díky izolovanému vzorku z viru nakaženého jedince. Vakcína nyní bude podrobena testům na zvířatech.

28. 1., 9:00 hodin  – Koronavirus se šíří, není na něj lék

Šéf Světové zdravotnické organizace ve svém vystoupení uvedl, že zatím není znám lék na aktuální koronvairus. Virologové a další zdravotničtí experti včetně odborníka z Ostravské univerzity Rostislava Maďara, mluví o možnosti celosvětové pandemie. Australané pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. U čínského občana v Českých Budějovicích se podezření na jeho výskyt nepotvrdilo. Koronavirem je v Číně nakaženo téměř 3000 lidí, zdravotnický personál zkouší léčit vir přípravky, zpomalující vývoj HIV a AIDS

28. 1., 7:00 hodin – Koronavirus už i v Německu! Počet obětí stoupl na 106

Nákaza koronavirem se objevila v další evropské zemi – v Německu. Pozitivní na koronavirus je muž z Bavorského Starnbergu (cca 30 kilometrů od Mnichova). Muž je prozatím v dobrém stavu. Jak se však nakazil, není zatím známo. V České republice se během dneška čeká na výsledky testů pacientů. Konkrétně jde o dva případy z Opavska a jeden v Uherskohradišťska. U pacientky, které byla hospitalizována v Praze Na Bulovce, se virus neprokázal. Stejně tak je na tom i případ čínského turisty z Českobudějovicka. První oběť koronaviru hlásí Peking. Celkově si už koronavirus vyžádal 106 obětí.

27. 1., 18:00 hodin – U ženy na Ostravsku je podezření z nákazy

Další možný případ koronaviru může být diagnostikován u ženy v Moravskoslezském kraji, žena je čínského původu a přijela do České republiky na návštěvu rodiny. Výsledky testů budou oznámeny v úterý. Dvě podezření na koronavirus u pacientů, hospitalizovaných na pražské Bulovce byly oznámeny jako negativní. Na letišti Václava Havla platí zvýšená opatrnost při přijímání cestujících z Číny, jsou vedeni přes dva pravidelně desinfikované východy. Cestující jsou při letu vybaveni rouškami a posádky mají hlásit podezření na infikované osoby.

27.1., 13:30 hodin – V Kroměříži proveřují pacienta s možným koronavirem

Podle mluvčího nemocnice v Kroměříží probíhá ověřování zda muž, který se vrátil nedávno z Číny není nakažený nebezpečným Koronavirem. Muž by  měl být transportovaný do Uherského Hradiště na infekční oddělení.

27. 1., 11:00 hodin – Koronavirus se šíří: Může jím být infikováno už 100 000  lidí, varují odborníci

První příklady nakažených koronavirem hlásí Francie, kde se zatím jedná o tři potvrzené výskyty. Francie, Japonsko nebo Spojené státy evakuují své občany na domovská území. Ministryně zdravotnictví Francouzské republiky svolává jednání krizového štábu a plánuje další postup pro ochranu populace proti rozšíření koronaviru. Podle posledních zpráv jsou přenašeči lidé s nulovými anebo velmi mírnými příznaky nemoci. Možnost šíření koronaviru zvyšuje velká přítomnost čínských turistů na celém území Evropy. V současnosti hlásí Čína celkem 80 případů úmrtí, spojených s koronavirem. USA ohlásily pátého nakaženého.

Podezření na koronavirus u jednoho Čecha!

Dle britských expertů je situace výskytu koronaviru ve Spojeném království silně monitorována, jsou hlídány lety z Číny na londýnské letiště Heathrow, cestující jsou vybavení povinnými rouškami. Podle vyjádření vlády je zdravotní systém schopný rychle řešit případy možného nakažení, protože dříve nebo později se na území Velké Británie vyskytnou první nakažení. V současné době ale ještě neevidují potvrzený pozitivní nález koronaviru. Vláda ale evakuovala 200 britských občanů přímo z epicentra vypuknutí koronaviru.

Stejný postup je plánován u občanů České republiky. České ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci ve spojení se Světovou zdravotnickou organizací a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí. Podle zprávy, vydané Ministerstvem zdravotnictví České republiky byl jeden Čech preventivně hospitalizován s podezřením na nakažení koronavirem. Nákaza však nebyla prokázána.

KORONAVIRUS – čtěte více:

Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Nebezpečný koronavirus: Přírodní léčba dětí i dospělých

Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

Koronavirus: Jak se před koronaviry můžeme chránit?

Koronavirus v Číně: Epidentrum pandemie

Napsat komentář: Koronavirus AKTUÁLNĚ: Průběžně sledujeme epidemii

RE: Koronavirus AKTUÁLNĚ: Průběžně sledujeme epidemii

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.