Koronakrize: Podpora a úlevy pro podnikatele. Co vláda OSVČ slíbila?

img
01. 04. 2020

Pokud patříte mezi OSVČ, koronakrize se týká i vás. Ale máme dobré zprávy. Nyní nebudete muset platit sociální a zdravotní pojištění, a to od března…

Koronakrize útočí! Pandemie koronaviru ochromila vnitřní uspořádání mnoha států a oslabila nejen rodiny s dětmi, ale také podnikatele, OSVČ a mnohé firmy, které mají své zaměstnance. Jakým způsobem se nyní snaží stát pomáhat a jaké úlevy podnikatelům nabízí?

Čtěte také:

Nebezpečný koronavirus: Přírodní léčba dětí i dospělých

Úlevy pro podnikatele se týkají hlavně sociálního a zdravotního pojištění

Pokud patříte mezi OSVČ, koronakrize se týká i vás. Ale máme dobré zprávy. Nyní nebudete muset platit sociální a zdravotní pojištění, a to od března až do srpna. Úleva na pojištění se týká placení základních záloh, rozdíly se poté doplatí na základě ročního vyúčtování za rok 2020. Podnikatelé se nemusí obávat, že budou splátky za pojistné muset doplácet, základní zálohy za ně během půl roku uhradí stát. Pojištění celkem činí skoro 5 000,- Kč, proto řada podnikatelů i tuto pomoc v době koronakrize velice vítá.

Základní záloha na sociální pojištění činí v současné době 2544,- Kč měsíčně, u zdravotního pojištění se jedná o částku 2352,- Kč. Pokud jste si již tyto zálohy za březen, tedy již v době koronakrize zaplatili, automaticky se vám přesunou na měsíc září. Nebojte se, nepřijdete o ně. Stačí jen zkrátka přestat platit v době koronakrize zálohy a máte alespoň na chvíli klid. Také další starosti se dají zvládnout. Pokud se obáváte, že nebudete mít v čase koronakrize například z čeho zaplatit nájem za svou provozovnu, můžete si požádat o odklad splátek na dobu půl roku. Zálohy na platbu nájmu pak můžete splácet po dobu dalších dvou let. Odklad placení nájmu provozoven OSVČ během koronakrize bude vláda teprve projednávat.

Koronakrize: Daňové přiznání 2019

Další dobrou zprávou v době koronakrize je, že pokud jste ještě nestihli podat daňové přiznání za rok 2019, můžete tak bez pokuty učinit až do 4. srpna letošního roku. Vláda podnikatelům v čase koronakrize také slibovala jednorázový příspěvek pro podnikatele ve výši 15 000,- Kč každý měsíc po dobu, kdy nemohou vykonávat svou podnikatelskou činnost. Tento příspěvek měl být určen podnikatelům, kteří museli během koronakrize své provozovny uzavřít. Došlo však ke změně, kdy vláda schválila příspěvek ve výši 25 000,-. Jednorázový příspěvek pro podnikatele v období koronakrize ve výši 25 000,- Kč se vztahuje také na OSVČ, kteří provozují svou činnost jako vedlejší.

dane

Nedosáhne na něj však každý. Podmínkou získání příspěvků během koronakrize je, aby podnikatel měl za minulý rok 2019 minimální roční příjem 180 000,- Kč a měsíční příjem alespoň 15 000,- Kč. O tuto dávku bude možné požádat v dubnu a během dubna by také měla být vyplacena. Tento návrh ministryně financí Aleny Schillerové ale ještě nemusí být definitivní. Prozatím není schválen poslanci a senátem, teprve se bude projednávat.

Ošetřovné pro OSVČ – dávky pro rodiče podnikatelů

Každý rodič pečující o dítě do 13 let má během koronakrize nárok na ošetřovné, které se vyřizuje vyplněním příslušného formuláře a odesláním svému zaměstnavateli. Pro podnikatele, kteří nemohou pracovat, protože mají doma děti, o něž je potřeba se postarat, mají rovněž nárok na finanční pomoc. O tuto pomoc během koronakrize však musí požádat na živnostenském úřadě, na kterém jsou hlášení, protože tato záležitost spadá zase pod ministerstvo průmyslu. Částka činí 424,- Kč na den. Ošetřovné bude vyplaceno po celou dobu, kdy rodiče nebudou moci pracovat a rodiče se také v pobírání ošetřovného mohou střídat.

Koronakrize a propouštění zaměstnanců: Stát přislíbil pomoc

Stát přislíbil pomoc také podnikatelům v době koronakrize, kteří mají své zaměstnance a kvůli uzavření svých provozoven jim nebudou moci zaplatit mzdu. Vláda se snaží předejít masivnímu propouštění zaměstnanců, proto vytvořila program Antivirus, který umožňuje podnikatelům požádat si o 80 % mzdy pro svého zaměstnance v případě úplně uzavřené provozovny a 60 % pro případ omezení podnikatelské činnosti a ztížení pracovních podmínek nebo karantény. Je ale nutné, i během koronakrize, dodržovat zákoník práce a nelze například požadovat částku pro zaměstnance, který je ve výpovědní lhůtě a podobně. OSVČ v nouzi si také mohou v době koronakrize požádat o mimořádný finanční příspěvek.

Veškeré podrobné informace o pomoci a podpoře zaměstnanosti najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

KORONAVIRUS PODROBNĚ:

Koronavirus prevence: Jak podpořit imunitu? Ájurvédské byliny mohou pomoci!

Koronavirus: Vitamíny, které mohou naše tělo ochránit před nákazou!

Jak vyrobit roušku? Snadný návod, podle kterého zvládne ušít roušku každý

Online nákupy. Kde si můžete online nakoupit v době karantény?

Koronavirus: Domácí dezinfekce na ruce lze vyrobit z dostupných surovin za pár korun

Napsat komentář: Koronakrize: Podpora a úlevy pro podnikatele. Co vláda OSVČ slíbila?

RE: Koronakrize: Podpora a úlevy pro podnikatele. Co vláda OSVČ slíbila?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.