Jarní očista alias detoxikace: Čím ji podpořit?

img
06. 05. 2020

Jarní očista lze pojmout například tak, že si stanovíte jeden den v týdnu, kdy nebudete jíst nic jiného, než jen ovoce a zeleninu. Ideálním řešením…

Jarní očista našemu tělu po dlouhém zimním období pomůže doplnit chybějící vitamíny. V neposlední řadě se díky ní můžeme zbavit i škodlivých látek, které mají tendenci se v lidském organismu zadržovat. Tomuto procesu se také říká detoxikace. Pokud tělo očistíme vhodnými potravinami, můžeme tak předcházet řadě onemocnění a podpoříme svou imunitu. Jarní období přímo vyzývá k tomu, dát si čerstvou zeleninu a ovoce v jakémkoliv stavu, od syrového, až po vařený. Jak a čím přesně tedy jarní očistu podpořit?

Čtěte také:

Detoxikace organismu podle ájurvédy

Chlorella zajistí účinnou detoxikaci organismu

Jarní očista rozhodně neznamená to, že budete držet přísnou hladovku, naopak byste měli jíst pravidelně a doplnit svůj jídelníček o zdravější potraviny, než které jste konzumovali dosud.

Jarní očista vám dodá energii

Jarní očista lze pojmout například tak, že si stanovíte jeden den v týdnu, kdy nebudete jíst nic jiného, než jen ovoce a zeleninu. Ideálním řešením jsou ovocné a zeleninové šťávy. Druhy ovoce a zeleniny můžete libovolně kombinovat a mixovat dle chuti. Skvělé je například husté smoothie, které vás s jistotou i zasytí. Šťávy z ovoce a zeleniny vám dodají energii a tolik potřebné vitamíny. Pokud vám tyto šťávy zachutnají, dá se jimi zpestřit jídelníček i víckrát týdně.

Jarní očista: Jaké druhy ovoce a zeleniny jsou vhodné?

Zelenina:

 • Červená řepa: jedná se o typ zeleniny, který je přímo nadupaný vitamíny a minerály. Jarní očista bez řepy jakoby ani nebyla. Obsahuje draslík, hořčík, jód, vápník, železo, fluor, mangan, měď, selen. Podporuje trávení, krevní oběh a má i protirakovinné účinky. Pro svou zemitou chuť ne vždy oblíbená, ale v kombinaci s dalšími druhy zeleniny a ovoce vám jistě zachutná.
 • Celer: je plný důležitých vitamínů jako jsou – A, B, D, E, K a ukrývá v sobě také velké množství minerálů, stejně jako řepa. Proto jarní očista s celerem je jasná volba.
 • Petržel: k detoxikaci organismu určitě zvolte i tento druh zeleniny. Je to učiněný zázrak. Dokáže pročišťovat krev a má protirakovinné účinky!
 • Rajčata: jarní očista s touto zeleninou je vlastně radost. Kdo by si nechtěl dát skvělé domácí rajče? A pokud k lahodné chuti připočteme i příznivé antioxidační účinky, je to perfektní. Tento červený zázrak v sobě uchovává mnoho vitamínu C, betakarotenu, vlákniny, draslíku a chromu. Zelenina je to zcela dietní a je vhodná i při hubnutí.
 • Česnek: není příliš oblíbený pro své pronikavé aroma, ale rozhodně byste mu měli dát šanci. Funguje totiž jako přírodní antibiotikum, podporuje dobrou imunitu, předchází vzniku krevních sraženin a čistí krev celkově. Je to velký pomocník a jarní očista s ním bude ještě poctivější.
 • Avokádo: botanicky ovoce, známe ho však i jako zeleninu. Mnoho zdravých tuků, neobsahuje skoro žádný cukr a má hodně minerálů a vitamínů, tím se může pyšnit avokádo. Jarní očista s avokádem je vhodná, doporučuje se i při hubnutí. Pro svou neutrální chuť ho lze ochucovat snad čímkoliv. Můžete ho připravovat jak na sladký, tak na slaný způsob.

detoxikace

Ovoce:

 • Borůvky: jsou považovány za přírodní antibiotikum, čistí krev, zmírňují záněty. Ty si nemůžete nechat ujít! Jarní očista s borůvkami bude i dobře chutnat!
 • Citron: nepatří jen do čaje, nebo limonády. Lze ho použít do smoothie, salátů, má široké užití. Je plný vitamínu C, pomáhá k odkyselení organismu, má příznivé účinky na ledviny, podporuje zažívání.
 • Maliny: ochraňují organismus před volnými radikály, obsahují mnoho antioxidantů, udržují stabilní hladinu cukru v krvi a ještě k tomu jsou lahodné. Jezte je, jsou zdravé!
 • Třešně: mají blahodárný účinek na ledviny, jelikož jsou močopudné. Urychlují detoxikaci organismu, jarní očista s třešněmi je tedy ideální. Obsahují vysoké množství hořčíku, který je nezbytný pro funkci nervové soustavy, proto pokud máte mnoho stresu, či trpíte depresivními stavy, zpestřete si jídelníček výbornými třešněmi!
 • Jahody: tohle lahodné ovoce miluje snad každý! A přidanou hodnotou konzumace je to, že jsou plné vitamínů A, B, C, minerálů, působí jako ochrana před bakteriemi, čistí krev a jsou dietní, protože obsahují z devadesáti procent jen vodu. Jarní očista s jahodami je zkrátka radost.

Jarní očista zregeneruje játra

Jarní očista je skvělý způsob, jak podpořit funkci jater, které hrají hlavní roli při detoxikaci organismu. Pokud jste se rozhodli, že jarní očista je pro vás to pravé, určitě zařaďte do svého pitného režimu i některé bylinky, které játra dokonale pročistí. Známý je například ostropestřec mariánský. Své zastanou i jiné bylinné směsi, například z pampelišek, kopřiv či sedmikrásek. Buď si můžete sami nasbírat a nasušit, nebo je zakoupíte jak v lékárnách, specializovaných prodejnách, tak i v některých drogériích. Játra jsou továrnou zdraví. Podpořte jejich funkci!

Napsat komentář: Jarní očista alias detoxikace: Čím ji podpořit?

RE: Jarní očista alias detoxikace: Čím ji podpořit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.