Jak ušetřit při praní

img
24. 01. 2010 Přečteno: 4341x

Než začnete prát, tak se podívejte, jestli máte dostatečné množství prádla. Pokud ne, zvolte úsporný program. Když není prádlo moc špinavé, tak…

Podíváme na podrobněji na to, jak a kde lze při praní ušetřit, aniž by to mělo vliv na kvalitu vyprání. Samozřejmě velice záleží na výběru pračky, ale úspora vody i energie se dá ovlivnit i jinak.

Co udělat před praním

praniNež začnete prát, tak se podívejte, jestli máte dostatečné množství prádla. Pokud ne, zvolte úsporný program. Když není prádlo moc špinavé, tak nastavte praní ve studené vodě. Spotřebujete tak o 80% energie méně a ušetříte ovzduší, jelikož se do něj dostane až patnáctkrát méně emisí skleníkových plynů. Obvykle můžete zvolit krátký program, na vyprání středně špinavých věcí je dostačující. Nedávejte mnoho prášku, špatně se vymáchá. Je určitě lepší zvolit ekologické prací prostředky. Nezatěžujete jimi životní prostředí a vodu z praní můžete potom použít třeba na zálivku zahrady. Pokud máte v rodině alergiky a malé děti, tak s „ekoprášky“neváhejte.

Čtěte také:

Jak na ekologické praní prádla v domácích podmínkách?

Jakou pračku vybrat

prackaCo se týká pračky, tak je na místě koupit si co nejúspornější model. Čím více plus má, tím větší je úspora energie a vody. Měla by mít možnost praní ve studené vodě, ale připojení jak na teplou, tak na studenou vodu. Je úspornější, když si pračka napouští rovnou teplou vodu z kohoutku, než když si ji sama ohřívá. Dobrá pračka mívá také nádrž na vodu z máchání. Tato voda se pak použije na další prací cyklus. Tím se ušetří až 18 litrů vody. Také by neměl chybět senzor na množství prádla, aby si přesně určila, kolik vody napustí. Čím více bude mít otáček, tím lépe! Výborná věc je program proti mačkání prádla. Téměř nic z toho, co vyperete, nemusíte žehlit!

Jestli se rozhodujete mezi pračkou s předním nebo horním plněním, tak pračka s předním plněním je jednoznačně úspornější. Spotřebuje o 40 % méně energie, o třetinu méně vody, o polovinu méně pracího prostředku a je šetrnější k prádlu.

Něco o sušení

pradlo horyI když máte pračku se sušičkou, využívejte co nejvíce sušení venku. Sluneční ultrafialové paprsky zahubí bakterie a roztoče a oblečení navíc krásně voní venkem. Před pověšením ještě prádlo protřepte a uhlaďte, abyste je nemuseli žehlit.  Sušičku používejte co nejméně, má velkou spotřebu energie.  Využívejte nižšího nočního tarifu za elektřinu tím, že budete sušit v noci. Do sušičky dávejte spíše méně prádla a zvolte střední intenzitu sušení. Předtím ho důkladně odstřeďte! Sušte zvlášť lehčí a zvlášť těžší prádlo. Nezapomínejte u pračky i sušičky pravidelně čistit filtr!

Vidíte sami,  že i o praní se musí přemýšlet, ale výsledek je jistý. Zachováte se tak lépe k životnímu prostředí i ke své peněžence! :)

Napsat komentář: Jak ušetřit při praní

RE: Jak ušetřit při praní

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.