Jak sterilizovat roušky? Jednorázové roušky nemusíte hned vyhazovat!

img
23. 03. 2020 Přečteno: 1958x

Jak vyrobit domácí dezinfekci? A jak sterilizovat roušky? Na bavlněné roušky ji budete potřebovat. Kupte si v lékárně 60% líh nebo Alpu, může být…

Jak se o roušky starat? Jak sterilizovat roušky? Víme, že roušky proti koronaviru jsou teď nedostatkovým zbožím. I když jste možná byli dostatečně aktivní a ušili jste si vlastní roušky sami, určitě jste je také rozdali příbuzným, přátelům, sousedům či dalším lidem a nevlastníte jich doma desítky. Každou roušku je třeba však opakovaně dezinfikovat a prát, jinak ochrana nemá smysl. Poradíme vám, jakými způsoby můžete své roušky sterilizovat a jak nezanedbáte ochranu před zákeřným onemocněním COVID-19.

Čtěte také:

Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

Domácí dezinfekce za pár korun – nejen na roušky

Jak vyrobit domácí dezinfekci? A jak sterilizovat roušky? Na bavlněné roušky ji budete potřebovat. Kupte si v lékárně 60% líh nebo Alpu, může být také Lesana. Sežeňte si rozprašovač a líh nebo Alpu do něj nalijte. Pokud máte čistý líh, můžete si do rozprašovače také přidat některé esenciální oleje s antiseptickými účinky, například tea tree olej, lemon tea tree, cedr, eukalyptus, rozmarýn, šalvěj či další oleje, které vám také mohou pomoci spravit náladu, rozjasnit vám mysl nebo vás uklidnit.

Může jít například o neroli z pomerančových květů nebo třeba antiseptickou a uklidňující levanduli. Směs lihu a esenciálních olejů pořádně protřepejte a můžete ji začít používat.

Náš tip: rozprašovač s éterickými oleji RESPIRAN

Jak sterilizovat roušky i jinak? Na roušky a pro dezinfekci roušek můžete používat i samotné esenciální oleje. Stačí jednu kapku kápnout na bavlněné plátno. Sami pak budete z roušky vdechovat silice, takže budete i vy lépe chráněni.

rouska zena ruka

Alpu či líh v rozprašovači si můžete nastříkat na ruce, na oděv nebo také na jednorázové roušky po každém příchodu z venku. Jednorázové roušky nemají příliš dlouhou trvanlivost a sterilizovat do mikrovlnky byste je rozhodně dávat neměli. Protože jsou z tenkého materiálu, mohly by vám začít hořet. Ostatně před takovým postupem dezifekce varují i samotní hasiči. To samé platí i o bavlněné roušce. Můžete tedy použít domácí dezinfekci a roušku přežehlit mezi složeným ručníkem. Brzy však jednorázovou ústenku vyhoďte.

Jak sterilizovat roušky: Bavlněné roušky proti koronaviru

Jak sterilizovat roušky? Každou roušku je třeba po použití řádně vyprat nebo sterilizovat. Bavlnu můžete prát na 90 °C, což je nejvhodnější. Pokud používáte šátky, nákrčníky nebo roušky z různých materiálů, pomůže také vyprání na 60 °C. Drastické chemické dezinfekce nejsou vhodné, když pak budete mít roušku na ústech. Pomáhá také přežehlit roušku nažhavenou žehličkou, sterilizovat horkou párou nebo UV lampou čili horským sluníčkem. Poslední dvě zmíněné možnosti ale asi těžko budete mít k dispozici doma. Někdo také radí dostatečně mokrý respirátor zapnout na pár minut do mikrovlnné trouby.

Nezapomínejte také na správné používání roušky. Není potřeba se zbytečně dotýkat rukama obličeje, raději si roušku nasazujte a sundávejte za úchytky, které se dávají za uši. S rouškou netřepejte, opatrně ji sundejte a připravte si ji ke sterilizaci. Abyste kvůli roušky zbytečně nezapínali pračku, můžete ji jednoduše vyvařit na sporáku v hrnci po dobu několika minut. Pak stačí roušku nechat uschnout a nakonec přežehlit.

NEUNIKLO VÁM?

Jak vyrobit roušku? Snadný návod, podle kterého zvládne ušít roušku každý

Koronavirus: Týká se vás práce z domu? Poradíme, jak to zvládnout!

Koronavirus: Domácí dezinfekce na ruce lze vyrobit z dostupných surovin za pár korun

Jak se učit s dětmi doma? Rady a tipy, jak učení doma hravě zvládnout!

Napsat komentář: Jak sterilizovat roušky? Jednorázové roušky nemusíte hned vyhazovat!

RE: Jak sterilizovat roušky? Jednorázové roušky nemusíte hned vyhazovat!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.