Jak snížit cholesterol?

img
23. 10. 2019

Abychom problematiku cholesterolu trošku otevřeli, je třeba zmínit, že v našem těle neputuje jen jeden cholesterol, ale hned dva. Každý má svou…

Cholesterol je látka, která má v našem těle řadu důležitých funkcí. Organismus jej pro svou činnost nezbytně potřebuje. Proč? Je součástí procesu tvorby buněčných membrán, pomáhá produkovat řadu hormonů a účastní se zpracování tuků. Tím výčet jeho funkcí rozhodně nekončí. Jak je tedy možné, že nám tato látka škodí? Odpověď je jednoduchá. Problém nastává, pokud se z nějakého důvodu jeho hladina zvýší. Pak cholesterol začíná ohrožovat naše zdraví a zejména naše cévy. Jak snížit cholesterol a držet jej pod kontrolou?

Čtěte také:

Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Cholesterol dobrý i špatný

Abychom problematiku cholesterolu trošku otevřeli, je třeba zmínit, že v našem těle neputuje jen jeden cholesterol, ale hned dva. Každý má svou specifickou roli, kterou plní v souladu se svým „programem“. Rozlišujeme:

 • HDL cholesterol = lidově vnímán jako „hodný“, který má za úkol přenášet cholesterol z cév do jater. Poté je vyloučen z organismu.
 • LDL cholesterol = bere na sebe roli toho „zlého“. Jeho funkcí je nosit cholesterol z jater do cév (a okolních tkání). Právě jeho hodnota se sleduje.

Pokud to hodně zjednodušíme, pak v případě nějakého problému v cévním systému, přijde LDL cholesterol a jako náplast problém „zalepí“. Poté, co se céva pod ním opraví, HDL cholesterol náplast vrátí zpět do skříňky (jater). Ze své podstaty tedy není „ten zlý“ a „ten hodný“. Jen se v našem organismu děje něco, co LDL cholesterol nutí cévy oblepovat, čímž snižuje průtok krve a zvyšuje riziko infarktu nebo mrtvice. Přečtěte si, jak snížit cholesterol přírodní cestou

Jak snížit cholesterol? Cesta vede přes zdravý životní styl

Jak snížit cholesterol účinně a rychle? Pokud si u lékaře vyslechnete zprávu, že váš cholesterol je zvýšený, je třeba zbystřit. Pro úplnost: celkový cholesterol by neměl přesáhnout 5 mmol/l krve a hodnota LDL cholesterolu by měla být do 3 mmol/l. Jak jsme naznačili, na vině nebývá samotný cholesterol, ale zpravidla způsob života, který vedeme.

Cholesterol si naše tělo totiž částečně vyrábí samo, ale též jej přijímá z potravy. Léky, které na snížení jeho hodnoty může lékař napsat tak řeší pouze následek, avšak příčina zůstává. Základem toho, jak snížit cholesterol, je změna životního stylu. Nikoli jednorázové opatření, ale cílená, postupná a trvalá změna. Jak by měla vypadat?

Pravidla, jak snížit cholesterol

 1. Jídelníček. Základem zdraví je pestrá strava (určitě to neslyšíte poprvé). Mezi rizikový jídelníček v případě cholesterolu patří: přemíra živočišných tuků, tučné mléčné výrobky (vč. sýrů), přepálené tuky, uzeniny a mastné sladkosti (koblihy, křupky, tučné cukrářské náplně, sušenky).
 2. Pohyb. Samozřejmě záleží na životní situaci, avšak 10 000 kroků denně (což je cca 5 km) dokáže pomoci tomu, jak snížit cholesterol. Zkuste třeba nordic walking, který řadu posilovaných svalových skupin výrazně pozdvihne.
 3. Odpočinek. Kromě stravy a pohybu je třeba také regenerovat. A to je možné pouze, když svému tělu dáme šanci. Spánek je důležitý nejen pro tělo, ale hlavně se odpojíme od své vědomé mysli, čímž si odpočine i psychika.
 4. Zbavte se nadváhy i obezity! Přebytečná kila škodí nejen kardiovaskulárnímu systému, ale také kloubům. Zároveň přetěžují vnitřní orgány a zvyšují riziko vzniku řady nemocí. „Správnou“ váhou vylepšujete poměr mezi oběma cholesteroly. Problematika váhy není zrovna jednoduchá a neměla by být vytržena z konceptu vašeho života. Je třeba ji skutečně zařadit jako jeden z kroků změny.
 5. Pěstujte svou psychickou odolnost. Oblast psychiky je velmi složitá, protože vede přes sebe-uvědomění. Metody zvládání stresu samozřejmě krátkodobě pomohou, ale psychická pohoda je udržitelná pouze, když známe své potřeby, umíme je dospělým způsobem komunikovat a pěstujeme zdravé vztahy. V prvé řadě se zaměřte právě na stresory ve vašem životě a pokuste se postupnými kroky (nesnažte se vše udělat naráz, to by byl jen další stres) docílit změny. Buďte zvědaví, často se objeví řešení, které v prvním kroku nemusí být patrné. Důležitý je pohyb, nikoli setrvání v nepříjemné, i když známé, situaci či vztahu.
 6. Zbavte se zlozvyku kouření. Pro mnoho lidí je tento krok snad nejtěžší. Nicméně kouření významně přispívá k usazování plaků (cholesterolu) na stěnách cév, čímž se riziko vzniku aterosklorózy významně zvýší. Pozor i na zvýšenou konzumaci alkoholu.

Jak se připravit na půlmaraton (2)

Za největšího strašáka cholesterolu bývají považovány vejce. Přečtěte si, jak je to s vejci a cholesterolem

Jak snížit cholesterol? Zařaďte vhodné potraviny

 1. Potraviny bohaté na Omega 3 mastné kyseliny – tučné mořské ryby (tuňák, losos, sardinky) a mořské plody. Abychom měli dostatečný přísun těchto látek, měly by ryby být na našem talíři alespoň 3x týdně. Pokud to není možné, zvažte kvalitní potravinové doplňky.
 2. Ořechy – vlašské ořechy, mandle, lískové, pekanové i pistáciové ořechy. Pozor však – obsahují dost tuků, proto našemu tělu stačí relativně malé množství (do 50 g denně). Zařadit je můžete do ranní ovesné kaše nebo k salátům místo sýru. Jsou skvělé i v okamžiku, kdy vás honí mlsná.
 3. Zelený čaj – (kvalitní sypaný, nikoli ten v sáčcích nebo v limonádách) obsahuje látku Epigalokatechin galát, která má řadu pozitivních vlivů na náš organismus. Speciální kapitolu tvoří čaj Matcha.
 4. Vláknina – rozpustná vláknina zabraňuje LDL cholesterolu se vstřebat do krve. Kromě toho má však řadu dalších pozitivních účinků na naše zdraví, minimálně udržuje v kondici naše trávení.

Co ještě pomůže snížit cholesterol?

 1. Avokádo - vyzkoušejte avokádovou pomazánku 10x jinak
 2. Fazole
 3. Špenát
 4. Dostatečný pitný režim (zejména čistá voda bez příchutě)
 5. Celozrnné pečivo (místo bílého pečiva)
 6. Ovoce (místo bílého cukru)
 7. Domácí kysané zelí i zakysané mléčné výrobky
 8. Zařazení rostlinných olejů (řepkový, olivový)
 9. Sklenka kvalitního červeného vína, ideálně barikovaného

avokádová pomazánka5

Už máte jasněji v tom, jak snížit cholesterol?

Napsat komentář: Jak snížit cholesterol?

RE: Jak snížit cholesterol?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.