Jak se zbavit vší a hnid? Umytím hlavy to nekončí

img
30. 09. 2019

Dětská veš je malý cizopasník vyskytující se na hlavě. Je vybaven třemi páry nohou s drápky, kterými se pevně drží vlasu. Veš v dospělosti dorůstá…

Jakmile začne školní rok, mnoha rodinám se domácnost rozroste o neplánované domácí zvířectvo - vši. Už dávno nejsou vši a hnidy znakem sociálně slabších rodin s nižšími hygienickými návyky. Vlhké a stále relativně teplé prostředí vším vyloženě svědčí, stejně tak úzký kontakt dětských hlaviček ve školních lavicích a při hrách. Jak se zbavit vší a hnid, aniž by to znamenalo dítě ostříhat? 

Čtěte také:

Vši

Jak poznat, že má dítě vši

Dětská veš je malý cizopasník vyskytující se na hlavě. Je vybaven třemi páry nohou s drápky, kterými se pevně drží vlasu. Veš v dospělosti dorůstá přibližně velikosti sezamového semínka (tj. ca 4 mm). Základní obživou dětské vši je lidská krev, kterou 4-5 krát denně kousnutím saje z hlavy hostitele. Toto je moment, který velmi svědí a dítě (i dospělý) se proto častěji drbe. Pokud vši neodhalíme včas, mohou se pokousaná místa i zanítit. A jak se zbavit vší? Poradíme níže, čtěte dál. 

Kde hledat a nenechat se oklamat?

Dospělá veš žije přibližně měsíc a během této doby samička naklade až 50 hnid (vajíček). Ty přilepuje na vlasy (do výšky ca 1 cm nad pokožku hlavy). Rozeznat od lupů je můžete snadno. Zatímco lupy lze „odfouknout“ nebo rukou vyprášit, hnida na vlasu pevně drží. Již za přibližně týden se z hnid líhnou nymfy (průhledná verze vší), které se pak celkem 3x svlékají. Před každou touto akcí opět sají krev = dítě se výrazně více drbe.

Veš dospívá již po 8 dnech, proto nezapomínejte na pravidelná kontrolu hlaviček. Vyhnete se tak adrenalinově laděné lovné sezóně. Nejčastějším místem, kde se vši a hnidy začnou vyskytovat je: za ušima, „v koutech“ a vzadu u krku. Dalším místem, kde můžete narazit zejména na dospělou veš je temeno hlavy. A jak se tedy zbavit vší ve chvíli, kdy se objeví u vás doma?

Jak se zbavit vší a hnid - chemie nebo příroda?

Po prvním setkání, vedou kroky zpravidla do lékárny, kde vyfasujete drahý přípravek (bývá na bázi permethrinu, malathionu či pyrethrinu), který „zaručeně“ vši a hnidy zabije. Při dalších setkáních pochopíte, že to je jen půlka cesty. Ty pokročilejší vyrážejí do obchodů pro drobné domácí zvířectvo, kde jsou přípravky určené psům a kočkám, starší ročníky hrozí petrolejem. Vezměte však v potaz jemnost dětské pokožky a zvolte takovou metodu, která následně nezpůsobí kožní problémy (např. dermatitidu) nebo nadměrné vypadávání vlasů.

všihnidy1

Jak se zbavit vší - zábal s tea tree olejem

Veš je poměrně čilé zvířátko, navíc v prvních fázích života je velmi malá a navíc průhledná. Nejprve je třeba je pokud možno zabít či alespoň přidusit. Mezi jednu z metod, jak se zbavit vší a hnid patří zábal s tea tree olejem: 

  • hlavičku pokryjte potravinářskou fólií a nechte směs 2 hodiny působit
  • před umytím vlasy pročesejte nad umyvadlem
  • po umytí ještě vlasy dezinfikujte octovým roztokem (3 lžíce octa na 1/2 litru vlažné vody).
  • jako prevenci dávejte kapku tea tree oleje dítěti za uši

Jak se zbavit vší a hnid - nezbytné vyčesávání

To, co vás po zábalu čeká je vyčesávání. Existují speciální hřebeny - všiváčky, které zakoupíte v lékárnách či drogeriích. Jsou to v zásadě husté hřebeny, kterými pramen po prameni - ano skutečně po pramínkách - pročesáváte. Úzké mezery hřebenu z vlasu hnidu stáhnou. Samozřejmě lze tato procedura dělat i ručně. Základem je denní světlo (při žlutých žárovkách toho moc neuvidíte). A pozor, ani tím to nekončí. Celou proceduru - zábal i vyčesávání - je potřeba za týden preventivně zopakovat. Navzdory snaze totiž nějaký jedinec mohl uniknout.

Vyperte povlečení i ručníky

Veš vydrží bez hostitele přibližně 18 hodin, proto může na dětskou hlavičku spokojeně počkat všude tam, kde se ztratila - čepice, ozdobné čelenky, povlečení, ručníky, mikina s kapucí, plyšáci... Veš se může schovat i do sluchátek. Takže svlékněte povlečení, přihoďte ručníky i plyšáky a vše vyperte. Podlahu vytřete octovou vodou, vyluxujte.

Zároveň umyjte hřebeny a ozdoby do vlasů, kšiltovky a klidně octovou vodou vytřete i helmu na hokej, kolo či lyže. Aby se zvýšila šance tyto cizopasníky do vašich domovů nepouštět, je ze strany dítěte důležitá prevence: minimálně si nepůjčovat gumičky, sluchátka, čepice ani mikiny. Bohužel dospělá veš je schopna přelézt z jedné bundy na druhou, zatímco visí vedle sebe, proto se na své dítě nezlobte, když se u vás doma opět objeví.

Už máte jasno, jak se zbavit vší a hnid?

Napsat komentář: Jak se zbavit vší a hnid? Umytím hlavy to nekončí

RE: Jak se zbavit vší a hnid? Umytím hlavy to nekončí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.