Jak poznat hudební sluch u malého dítěte

img
23. 09. 2020

Jak poznat hudební sluch u malého dítěte? Podle vědců s jistotou nelze definovat hudební nadání v útlém dětství a v předškolním věku. Hudbu totiž mají v oblibě všichni kojenci, batolata i předškoláci. V určitém období svého života mohou do rytmu tleskat, tancovat, nebo dokonce si i broukat. Skutečné hudební nadání se projeví až v momentu, kdy dítě nastoupí do školy.

Hudební sluch má ve společnosti kupodivu vysoké procento lidí, a to dokonce i ti, kteří si spíš připadají jako zcela nehudební typy. U těchto jedinců nejspíš nedošlo k rozvoji skrytých hudebních vloh. Lidí, kteří nedokážou vnímat rytmus, je dle výzkumů asi jen pět až sedmnáct procent v celé populaci.

Hudební sluch a jeho definice

Odborníci tvrdí, že hudební sluch lze vypozorovat i na základě konkrétní mozkové činnosti. Hudebně nadaní lidé mají prý v oblasti spánkového a čelního laloku mnohem více nervových spojů než ti, co rytmus dokážou vnímat. S hudebním nadáním se obvykle člověk narodí a je jen na rodičích, jak jej budou u dítěte rozvíjet. Lidé s hudebním sluchem dokážou podrobit melodii důkladné analýze a rozpoznají, jak jsou od sebe jednotlivé tóny vzdálené. Ve spojitosti s vnímáním hudby však existuje ještě jeden pojem, a to je absolutní sluch. Ten mívají jedinci, kteří jsou schopní podrobně popsat tóny hudby, jejich posazení a bez obtíží vám zahrají a zapějí podle not jakoukoliv skladbu, která bude znít téměř jako originál.

Čtěte také:

Muzikoterapie aneb Léčivá moc hudby

Nechte dítěti volný výběr hudby i hudebního nástroje. Jedině tak bude rádo rozvíjet svůj hudební sluch.

Hudební sluch a vývoj dítěte

Pokud máte v rodině hudebně nadaného člena, nebo dokonce vy sami na nějaký hudební nástroj hrajete a také zpíváte, bude poměrně pravděpodobné, že váš potomek bude mít také hudební sluch. Někdy však genetické dispozice přeskočí několik generací a s vlohami pro hudbu se narodí až vnuci, či pravnuci. A jak vlastně rozpoznat vztah dítěte k muzicírování?

  1. Vaše dítko bude inklinovat k hudebním pořadům, nebo si rádo zapne nejrůznější písně a začne si je pobrukovat. Všímejte si těchto aktivit a podpořte svého potomka. Jestliže vám začne zpívat nedávno odposlouchanou písničku, která bude znít v podstatě stejně jako originál, pak je možné, že má dítě skutečně hudební sluch, či dokonce ten absolutní.
  2. Dítě zatouží hrát na vyhlédnutý hudební nástroj a rozhodně se u toho nebude nijak trápit. V případě, že vaše ratolest začne v útlém věku brnkat na kytaru, hrát na bicí, nebo třeba na klavír jako by se nechumelilo, máte nejspíš doma nadaného jedince. Proto jeho hudební sluch rozvíjejte. Dejte mu prostor a čas, aby mohl dělat to, co jej baví. Ohledně výběru vhodného hudebního nástroje pro dítě se poraďte ve specializovaných prodejnách. A hlavně před koupí by si měl vás potomek konkrétní nástroj vyzkoušet.

Hudební sluch u dítěte a jeho podpora ze strany rodičů

V momentu, kdy vypozorujete, že by vaše dítě mohlo vlastnit skutečně hudební sluch, je zapotřebí jej plně podpořit. Vás potomek si sám řekne, jaký hudební nástroj by ho zajímal a jaký druh písní si chce zahrát a případně i zazpívat. Mnoho rodičů dělá chybu v tom, že do své ratolesti vtiskne své vlastní představy o tom, jak by mělo muzicírování vypadat. Často jsou za tím skryté touhy samotné matky, nebo otce a nenaplněné představy z dětství. Avšak to malé stvoření, které máte doma, je osobností individuální a má právo se v tomto ohledu rozhodnout samo. Pro dítě není nic horšího, než nucené docházení „do houslí“, nebo na klavír. V první řadě je tedy důležité být otevřený vůči potomkovi a vyslechnout jeho přání, co se týká hraní na hudební nástroj.

Hudební sluch a fáze rozvoje

Občas se může stát, že dítě v útlém věku propadne lásce ke konkrétnímu hudebnímu nástroji, avšak jeho nadšení bude jen krátkodobé a vzápětí se začne věnovat zcela něčemu jinému. I s tím je nutné počítat. První hudební nástroj tedy vybírejte obezřetně a nevynakládejte velké finanční prostředky k jeho koupi. Opravdový zájem o hudbu a hraní na hudební nástroj poznáte záhy. Ti jedinci, kteří mají hudební sluch a muzicírování je baví, tuto činnost jen tak za něco nevymění. V případě, že zájem skutečně přetrvá, můžete potomka zapsat do „hudebky“, kde svůj talent ještě více rozvine. Psychologové se v tomto ohledu shodují na tom, že ideální věk pro zápis je kolem pátého roku dítěte. Když bude vaše dítě z hudební školy chodit nadšené, máte vyhráno. A co kdy víte, třeba se z něj jednou vyroste slavný virtuóz, nebo nadšený muzikant, na kterého budete více než pyšní.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Jak poznat hudební sluch u malého dítěte

RE: Jak poznat hudební sluch u malého dítěte

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.