Intuitivní tanec jako katalyzátor emocí

img
13. 07. 2020

Způsob chování západní společnosti není založen na emotivní/intuitivní stránce našich osobností, ale na rozumu a analýze. Standardní školství tento…

Intuitivní tanec slouží nejen jako skvělý nástroj k hubnutí, ale také pomůže oprostit se od řady zatěžujících emocí. Tanec všeobecně má velký vliv na naše tělo i psychiku. Pomáhá udržovat správné držení těla, uchovat si lehkost a ladnost pohybu a zároveň odlehčit přetížené hlavě. Intuitivní tanec všechna tato pozitiva posouvá ještě dál. Co všechno můžete s intuitivním tancem získat?

Intuitivní tanec: Sáhněte si na emoce

Způsob chování západní společnosti není založen na emotivní/intuitivní stránce našich osobností, ale na rozumu a analýze. Standardní školství tento směr jen podporuje. Vyznat se ve společnosti, umět se v ní orientovat a zvládnout její nároky jsou samozřejmě více než žádoucí dovednosti. V tomto ohledu je analytická mysl velmi prospěšná. Jenže náš život sestává nejen z logických úvah, ale i z emoční stránky. A právě s touto složkou nejsme zvyklí „pracovat“. Snažíme se na ni použít rozumové mechanismy a logické souvislosti, ale ona nám nerozumí a trvá na svých právech ve svém vlastním jazyce. O tomto spojení se nejvíc dozvíme například z psychosomatiky, kdy se řada emočních (psychických) obtíží přenáší i do fyzického těla. Intuitivní tanec nám může pomoci jako průvodce našimi emocemi.

Čtěte také:

Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši

V čem je intuitivní tanec jiný než klasický

Zatímco klasický tanec, ať už se bavíme o valčíku, foxtrotu či tangu má „jasná“ pravidla, držení těla a pohyby, intuitivní tanec je od všech těchto prvků „osvobozen“. Intuitivní tanec pracuje čistě s naším tělem, momentální náladou a tématem, které je nejvíce „k řešení“. Často sami nemusíme tušit, o jaké téma se vlastně jedná. I žhavé latinskoamerické rytmy jsou jen vlažným větříkem v porovnání s intuitivním tancem, do kterého si dovolíme otisknout naše téma. Pro začátečníky se doporučuje vedená hodina, pokročilí nebo odvážnější jedinci se mohou připojit i do skupin, kde je v hlavní roli „jen“ hudba a váš pohyb.

Intuitivní tanec: Tanec, kde není chybný krok

Intuitivní tanec pracuje s fyzickou i duševní stránkou naší osobnosti. Skrze pohyb uvolňuje různé zatuhlosti na těle, díky čemuž se zlepšuje i prokrvení a hybnost. Díky neexistujícím pravidlům, tedy i neexistenci chyby může dojít k uvolnění po psychické stránce. Navíc v intuitivním tanci je vše dovoleno (jste pouze omezeni prostorem a množstvím účastníků – prevence úrazu). Setkáte se s formou „tance“, kdy jedinec jen leží na zádech a jemně hýbe hlavou, druhý skáče jak smyslů zbavený a třetí se při výkrutech divoce směje. Vše je správně. I vaše případná zmatenost a ztuhlost. Řada začátečníků na první hodině zmateně sedne na zem a pozoruje. Dovolte si to a klidně si připusťte fakt, že nevíte, co dělat.

Intuitivní tanec: Komunikace s nevědomím

Vězte, že se časem dostanete do stavu, že zavřete oči (nebo je budete mít převázané šátkem) a necháte pro tu chvíli vše na vašem těle. Mozek možná bude chvíli spekulovat ve smyslu, že je to trapné, co tomu řeknou ostatní a podobně, ale vězte, že místnost bývá plná lidí, kteří chtějí „něco“ udělat a intuitivní tanec jim v tom může pomoci. Intuitivní tanec totiž umožňuje zaslechnout naše vnitřní procesy a najít způsob, jak je přesunout z vašeho nevědomí do vašeho vědomí. Vaším jediným úkolem je si všímat a ideálně nehodnotit (případně si hodnocení všimnout)!

315 

Intuitivní tanec: Co vám pomůže se uvolnit?

 1. Na první hodiny si noste tenký šátek, kterým si zavážete oči. Díky tomu nemusíte oči držet zavřené, a tedy v napětí.
 2. Doporučuje se volné oblečení, u kterého nehrozí nehoda v podobě prasklého švu. Ženy časem přecházejí k delším sukním – je jim příjemný pohyb sukně či šatů okolo kotníků.
 3. Tančí se bez brýlí i kontaktních čoček. Uvolnění je klíčové.
 4. Tančí se bosky. Pokud se bojíte, že vám bude zima, využijte možností oblečení například na jógu.
 5. Můžete si vzít i šátek, který si uvážete kolem pasu. Někdy je při tanci potřeba s něčím vlát.
 6. Nenutťe se do ničeho, co v danou chvíli necítíte. Ať už to nazvete, že je to trapné a nebo se stydíte.
 7. Všímejte si svých emocí i toho, co jim přechází nebo je doprovází. Možná si všimnete mechanismů, které vás ovládají (a život znesnadňují) i v každodennosti.

Intuitivní tanec: Co je dobré vědět

 • Intuitivní tanec je výuková záležitost zejména po psychické stránce.
 • Každá hodina je jiná (jako jste vy jiní a tím pádem připraveni řešit jiná témata).
 • Není potřeba všemu rozumět, ani tomu, proč tančíte zrovna takto.
 • Noste si s sebou malý poznávací blok a na konci, po hodině si zapište nápady a myšlenky, které přijdou. I ty zdánlivě nesouvisející mohou poskytnout cennou radu, jak své téma zase o kousek posunout.
 • Intuitivní tanec bývá považován za skupinovou terapii. Právě vytvořená atmosféra pomáhá k uvolnění (někdy k uvědomění si, co mě činí ztuhlým a co mohu udělat pro uvolnění).
 • Jsou dovoleny i zvukové projevy. Někdo vrčí, někdo křičí, jiný pláče nebo bouchá rukama do těla, dupe, tleská. Omezení je ve slovech, ty totiž mohou člověka vrhnout zpět do myšlenkového/rozumového módu.

Proč tančit intuitivní tanec

 • Intuitivní tanec může být skvělým uvolněním.
 • Naučí vás vnímat potřeby svého těla.
 • Ukáže vám oblasti, které jsou vašimi
 • Intuitivní tanec vám může pomoci udržovat dobrou fyzickou kondici i hybnost kloubů.
 • Díky tanci podpoříte svou ladnost a eleganci pohybu.
 • Jedná se i o určitou formu psychohygieny

Autor článku: Markéta Palatin

Napsat komentář: Intuitivní tanec jako katalyzátor emocí

RE: Intuitivní tanec jako katalyzátor emocí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.