Hlavička

Chcete objevovat krásy Šumavy? Navštivte obec Srní

3. 5. 2020

Patříte mezi turisty, které fascinuje majestátnost šumavské přírody? Pokud chcete objevovat krásy Šumavy a navštěvovat jedinečná místa s nezapomenutelnou atmosférou, zaměřte se na výběr lokality, ve které budete ubytovaní. Pro svou dovolenou na Šumavě si vyberte vesničku, která vám zajistí skvělé zázemí během pobytu a současně bude na dosah k mnoha zajímavým památkám. Takovým místem je obec Srní, která se nachází přímo v centru Národního parku Šumava.

Obec Srní známe z literatury i filmů

Srní není třeba dlouze představovat, protože se dostala do povědomí široké veřejnosti prostřednictvím literární i filmové tvorby. Vesnici založenou až v roce 1727 proslavil spisovatel Karel Klostermann, významný představitel venkovské prózy, který tamní lokalitu zachytil v mnoha svých románech. V obci byla natočená také trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem v hlavní roli s Tomášem Holým. Dnes v této rekreační obci žije 228 stálých obyvatel, každoročně sem však zavítá několik tisíc turistů.

Skvělé zázemí při dovolené na Šumavě

Srní, šumavské horské středisko v centru NP Šumava, si získalo oblibu mezi turisty zejména díky své lokalitě a skvělému zázemí. V obci je turistům k dispozici informační centrum, pošta, restaurace, obchůdky, autobusové zastávky, parkoviště nebo čerpací stanice. Nachází se zde také knihovna, základní a mateřská škola nebo ordinace praktického lékaře pro dospělé. Během pobytu mají návštěvníci k dispozici veškerou občanskou vybavenost, a to uprostřed panensky čisté přírody.

Ubytujte se v centru NP Šumava

Chcete se ubytovat přímo v srdci Šumavy? V obci Srní je dostatečná ubytovací kapacita. Je jen na vás, dáte-li přednost skromnému pobytu v autokempu, příjemnému cenově dostupnému ubytování v penzionu, nebo ubytování v hotelu, který uspokojí i náročnější klientelu. V obci a přilehlém okolí je k dispozici přes 1000 lůžek, a tak zde najdete útočiště i během turisticky vytíženějšího období. Ve vsi se nachází také řada apartmánu a původních stavení horského typu, které si můžete individuálně pronajmout.

Krásná příroda, na kterou se zají dech

Obec a její okolí jsou skvělým místem pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od hektického životního stylu a načerpat sílu uprostřed krásné přírody. V takřka nekonečných lesích Šumavy se nedaleko obce nachází jedinečné slatě, například Tříjezerní slať či Jezerní slať. Poblíž obce protékají krásné řeky Vydra a Křemelná. Ty se v Čenkové Pila stékají v řeku Otavu.

Aktivní odpočinek v letním i zimním období

V okolí Srní jsou výborné podmínky pro pěší turistiku i milovníky cykloturistiky.  Hezkou procházku i výlet na kole si užijete třeba na upravené cestě podél Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu. Lokalita však stojí za navštívení i během zimního období. Přímo z obce vedou hezké upravované bílé stopy. Poblíž se nachází také vleky a sjezdovky určené pro příznivce sjezdového lyžování. Díky své poloze je Srní ideálním centrem pro všechny turisty. Ať už chcete své dny volna strávit pasivním odpočinkem, nebo aktivně sportem, na Šumavě si přijdete na své.

Tipy na zajímavá místa a výlety ze Srní

Přímo ve středu obce stojí barokní kostel postavený v roce 1805, který je zasvěcený Nejsvětější Trojici. Typickou šumavskou architekturu zde představují dochované horské roubené chalupy postavené na kamenné podezdívce se stěnami chráněnými šindelem. Nejznámější je Klostermannova chalupa, kterou proslavila zmíněná trilogie s Tomášem Holým. Spousta zajímavých míst, které stojí za navštívení, se nachází i v blízkosti obce. Pojďme si některá zajímavá místa přiblížit.

Návštěvnické centrum Srní

Návštěvnické centrum Srní je součástí rozsáhlého projektu Zoologický program. V budově centra se nachází expozice věnovaná vlkovi a dalším šelmám Šumavy. Na pozorovací lávku vás zavede Vlčí stezka, odkud můžete pozorovat vlčí smečku. Areál návštěvnického centra turistům přístupný po celý rok zdarma.

Mravenčí stezka

Chcete si užít příjemnou procházku přímo ze Srní? Pak se vydejte po Mravenčí stezce, která začíná za hotelem Šumava. Stezka je dlouhá 3,5 km a představuje mravence lesní i další tvory vyskytující se v lokalitě. Konec stezky se nachází u čističky pod Srním.

Čeňkova pila

Na počátku naučné stezky Povydřím se nachází Čeňkova pila, kterou v roce 1856 postavil Čeněk Bubeníček. Na počátku 20. století byla pila přestavena na vodní elektrárnu, která vyrábí elektřinu dodnes.

Vchynicko-tetovský kanál

Tento umělý vodní tok o délce přes 13 km vybudoval na konci 18. století inženýr Josef Rosenauer. Důvodem vybudování byla potřeba obejití nesplavného úseku řeky Vydry za účelem plavení dřeva. Naučná stezka podél kanálu vás provede historií i přírodou kraje kolem Srní.

Klostermannova vyhlídka

Chcete si vychutnat krásné rozhledy do nádherné krajiny Šumavy? Pak se vydejte na Klostermannovu vyhlídku, která nabízí překrásné výhledy do údolí řek Křemelné a Vydry. Poblíž vyhlídky se nachází vodní zámek – technická stavba, kterou putuje voda ocelovým potrubím do elektrárny na Čeňkově pile.

Pokud plánujete letní nebo zimní dovolenou na Šumavě, popřemýšlejte nad možností ubytování v obci Srní. Nadchne vás krásnou okolní přírodou, nespočtem možností ubytování, zajímavými turistickými cíli i dobrou občanskou vybaveností.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Obec Křelovice

Obec Křelovice u Plzně

Křelovice jsou malou obcí nacházející se na západě Čech. I když má obec jen 241 obyvatel, pyšní se bohatým občanským životem....

IMG_20921-590x590

Město Dolní Bousov, Český ráj

Dolní Bousov je město ležící v bezprostřední blízkosti jedné z nejvyhledávanějších tuzemských turistických oblastí...

clunek

Obec Člunek v přírodním parku Česká Kanada

Obec Člunek se nachází v Jihočeském kraji přibližně 9 kilometrů jihovýchodně od Jindřichova Hradce....

žirovnice 12

Město Žirovnice láká turisty malebnou krajinou úrodných polí

Na hranici Jihočeského kraje a Vysočiny se nachází menší městečko Žirovnice, jehož...

Město Moravské Budějovice

Objevujete rádi krásy Česka? Pokud s oblibou vyjíždíte na výlety po naší republice, nezapomeňte navštívit Moravské...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte